Hrad Lipnice láká svou středověkou atmosférou
Banner

Hrad Lipnice láká svou středověkou atmosférou

Email Tisk


lipnice 200Jedním z nejmohutnějších dochovaných českých hradů je hrad Lipnice, který se tyčí nad stejnojmenným městečkem nedaleko Havlíčkova Brodu. Lipnický hrad byl založen kolem r. 1310 jednou z větví starobylého českého rodu Ronovců – Lichtenburky, aby jako strážný hlídal celé širé okolí, město Brod s jeho stříbrnými doly a kupecké stezky, které se proplétaly tímto krajem řeky Sázavy na rozhraní Království českého a Markrabství moravského.

Vůbec první přímá zmínka o hradě Lipnici se objevuje r. 1314, kdy je zmiňován purkrabí Bernard. V roce 1316 Jindřich z Lichtenburka Lipnici zastavil mladičkému českému králi Janu Lucemburskému za svého příbuzného Jindřicha z Lipé, který byl uvězněn na hradě Týřově. V r. 1319 se hrad nakrátko dostal do královských rukou a král Jan jej postoupil Jindřichovi z Lipé výměnou za Žitavsko. Po Jindřichově smrti v r. 1329 se vlády nad Lipnicí ujali jeho synové, kteří zde v r. 1335 hostili krále Jana a jeho syna Karla.

Na počátku 15. století hrad získal sňatkem Čeněk z Vartemberka, který v roce 1417 v lipnické kapli nechal vysvětit vůbec první husitské kněží v českých zemích. Velkolepou přestavbu zažil hrad na začátku 16. století za Trčků z Lípy, kteří Lipnici velkoryse přestavěli do podoby pozdně gotické hradní rezidence. Panství zůstalo v rukou rodu až do r. 1561, kdy jej koupil František hrabě z Thurnu. Thurnové hrad výrazně renesančně upravili. Na Lipnici se narodil a dětství prožil známý generál stavovského vojska Matyáš Thurn.

Zlaté časy pro Lipnici skončily za třicetileté války, kdy roku 1645 hrad obsadila švédská posádka a nadělala takové škody v okolí, že v roce 1646 Lipnici oblehla císařská armáda a po čtyřtýdenních bojích hrad dobyla. Hrad ani městečko se  z rány uštědřené třicetiletou válkou už nikdy zcela nevzpamatovaly. V roce 1869 postihl Lipnici katastrofální požár, jemuž podlehl nejen celý hrad, ale i většina městečka. Vyhořelá zřícenina pak zůstala opuštěná až do r. 1913, kdy začala záchrana a obnova hradu. Byl založen Sbor na záchranu hradu Lipnice a roku 1924 hrad získal Klub československých turistů. KČT zajistil zříceninu a otevřel hradní muzeum. Záchranné práce pokračovaly do roku 1953, kdy se hrad stal státním majetkem. V 70. a 80. letech 20. století prošla Lipnice částečnou rekonstrukcí, která ale nebyla dokončena a památková obnova hradu pokračuje dodnes. V současnosti je hrad péčí státu  a prostřednictvím Národního památkového ústavu konzervován a dále zpřístupňován návštěvníkům.

lipnice1

Návštěvníky čeká prohlídka od temných sklepení přes paláce (pozdně gotický Trčkovský a renesanční Thurnovský) až po vyhlídkové ochozy dvou věží. První je tzv. Velká věž se zbrojnicí a Haškovou světničkou, v níž často pobýval spisovatel Jaroslav Hašek, druhá věž se jmenuje Samson a ve svém podzemí skrývá mj. třicet metrů hlubokou cisternu na dešťovou vodu. Historicky i architektonicky nejcennější částí hradu je kaple. Starší gotická kaple zasvěcená sv. Vavřinci pochází z první poloviny 14. století. Po barokní přestavbě v 17. století byla kaple nově zasvěcena sv. Josefovi.

lipnice2

V Thurnovském paláci si návštěvníci mohou prohlédnout výstavu věnovanou dějinám husitství i fotografie z natáčení českého historického filmu Jan Hus režiséra Jiřího Svobody s Matějem Hádkem v hlavní roli, které probíhalo mj. právě v sálech lipnického hradu.

lipnice3

Děti ocení, že prohlídka hradu je volná formou procházky, při níž mohou objevovat skrytá hradní zákoutí a pátrat po pokladu, který podle pověsti kdesi v podzemí hlídá kostlivec s diamantovýma očima. Kdo v prostorách hradu nalezne znamení tří křížů, má cestu k pokladu otevřenou.

Hrad Lipnice

Otevřeno: od dubna do října, během letních prázdnin denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin
Vstupné: dospělí 90 Kč, děti od 6 let a senioři 60 Kč, rodinné vstupné 240 kč
Zdroj foto: autorka článku
Zdroj informací: www.hrad-lipnice.euSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Partneři

Hledat

Mimísek 32

Čtěte také...

NAVŠTIVTE ROMANTICKÉ SOUTĚSKY!

hrensko vodnik 200Hřensko na Děčínsku bez ohledu na povodně otevře v sobotu 8. 6. 2013 obě soutěsky na Kamenici turistům.

 

...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

HOLKA PRO VŠECHNO – JEN NE KE ČTENÍ

holka pro vsechno200Charlotte Roche

Uf. Mám to za sebou. Už dlouho se mi v polovině knihy nechtělo samotným znechucením přestat číst. Ani nevím, kde bych začala, protože ve stavu obrovského zklamání.

...

Divadlo

Horor PSYCHO na jevišti Divadla Tramtarie

psycho plakat 200V pátek 10. října a v sobotu 11. října proběhly v Divadle Tramtarie první a druhá premiéra nejnovější inscenace Psycho v režii hostující divadelní režisérky Hany Mikoláškové. Jedná se o divadelní adap...

Film

ZKRÁTKA KRAŤAS - Nejlepší krátké animované filmy ve střední Evropě aneb Animace, co není pro děti…

zkratkakratas200Pod názvem „Zkrátka kraťas“ vstoupí do českých kin 21. září 2017 výběr nejzajímavějších krátkých animovaných filmů nadějných mladých filmařů ze zemí střední a východní Evropy. Jde o současnou tvorbu posledních dvou let, zahrnující abstra...