Zámek ve „ValMezu“ otevřel nové expozice věnované rodu Žerotínů

Email Tisk

Zamek Valmez perexV prvním patře Muzejního a galerijního centra zámku ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku otevřeli nové zámecké pokoje a expozici nazvanou Reditus Leonina. Je věnována historii šlechtického rodu Žerotínů, který na zámku sídlil.

 

Na expozice navazuje výstava věnovaná malíři Josefu Ignáci Sadlerovi. Zámecké pokoje jsou upraveny jako pracovna aristokrata a obrazová galerie. Kromě obrazů předků si šlechtici pořizovali i obrazy se světskou a náboženskou tematikou, kopie světových malířů, z reprezentativních důvodů i obrazy zachycující koně či tulipány. Obrazy jsou zapůjčeny ze zámku ve Velkých Losinách, který patřil také Žerotínům.

Zamek Valmez2

Z původního vybavení zámku se nezachovalo nic. Část nábytku jsou zápůjčky, část byla pořízena při aukcích. Některé exponáty nechalo centrum vyrobit, například kopie barokních kostýmů.

Expozice Reditus Leonina představuje zámek rodu Žerotínů, který získalo město Valašské Meziříčí v roce 1547 a majetky si v něm drželo až do 20. let minulého století. Návštěvníci si mohou prohlédnout například kopii šest metrů dlouhého barokního rodokmenu s portréty předků. Vystaveny jsou také listy s jednotlivými členy rodu, jež pocházejí z knihy předků, kterou si Žerotínové nechali udělat. Nechybí řada obrazů členů rodu i modely, zachycující podobu zámku ve Velkých Losinách v období baroka, či Valašské Meziříčí v polovině 18. století, kdy zde působil i malíř Sadler, který vymaloval zámeckou kapli.

Expozice Josefa Ignáce Sadlera je nově doplněna o apoštolský cyklus z Arcidiecézního muzea v Olomouci.  

Zamek Valmez1

Na obnově kaple pracují restaurátoři, v budoucnu by měla být poslední částí expozice na zámku. Vzhled expozic nebude trvalý. Jednotlivé expozice budou obohacovány tak, aby byly pro návštěvníky atraktivní a splňovaly pravidla dynamických expozic.

V současnosti je zámek sídlem Kulturního zařízení města. Stává se tak místem pořádání množství kulturních akcí.

zamek Valmez3

Zámek nechal vybudovat Jan z Pernštejna v roce 1538. Nedlouho nato se stal majetkem Viléma staršího ze Žerotína. Původně renesanční zámek byl v polovině 18. století barokně upraven, rozšířen o křídla a o patro zvýšen. K severnímu křídlu přiléhá kamenný portál se znakem hrabat Žerotínů. Do roku 1815 patřil Žerotínům a následně rodu Kinských, kteří ho roku 1854 prodali rakouskému státu; poté zde byla do roku 1912 ženská věznice. Údajně zde byla vězněna i slavná travička Maryša, jelikož to byla jediná věznice na Moravě a ve Slezsku.

Zamek Valmez

Během válek se zámek proměnil na vojenský lazaret.


K nejvýznamnějším akcím, které se v zámku konají, patří Mezinárodní festival cimbálu, multižánrový festival Valašský špalíček, mezinárodní soutěž v uměleckém přednesu Moravský festival poezie, mezinárodní folklorní festival Babí léto a regionální přehlídka Setkání netradičních divadel.

Zdroj: zámek Valašské Meziříčí, ilustrační foto zámek Valašské Meziříčí

Zpracoval: Ctibor ČejpaNejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

IRENA AMBROŽOVÁ


redaktorka ve věku kolem třiceti let :-)

    Pochází z Prahy, kde strávila celý svůj život, kromě půlročního studia v Litvě a několika měsíčního toulání se Asií.

    Vystudovala Provoz a řízení letecké dopravy na ČVUT a Enviromental Engineering na ČZU. Pracuje jako dispečer v letecké dopravě.

    Pro K21 píše od léta 2014, před tím pracovala jako redaktorka a korektorka pro Studentpoint.cz, též přispívala do Informuji.cz, Info-Koktejl, CityBee a dalších. Na K21 má ráda příjemnou atmosféru podobně naladěných lidí  a možnost se dostat k zajímavým knižním a filmovým titulům.

    Mezi koníčky Ireny patří: literatura, letectví, cestování, tvůrčí psaní (je spoluautorkou dvou almanachů Odemykání), sport (zejména běh – členka běžeckého oddílu SK Svěrák, aktivně se účastní běžeckých závodů všech délek  a profilů, od krátkých krosů až po silniční maratony), běhá i Spartan race, ráda trávím čas v horách a nepohrdne dobrým pivem a vínem.

    A Ireny motto? „Daleká ať cesta má! Marné volání“

Banner

Anketa

Počasí v ČR


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 26

Čtěte také...

Spotřebitelská soutěž podpoří aktivní životní styl rodin - „Stezka za poklady“ nabízí hlavní výhru v hodnotě 100 000 Kč

tesco zirafa200Společnost Tesco připravila novou spotřebitelskou soutěž „Stezka za poklady“, která se koná celý květen. Soutěží se o více než 100 cen. Hlavní cenou je zájezd v hodnotě 100 000 Kč dle vlastního výběru, so...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Trumfne román Do vody Dívku ve vlaku?
dovody perV červnu vyšla v nakladatelství Ikar v Edici světový bestseller novinka britské autorky Pauly Hawkinsové. Jedná se o dlouho očekávaný počin spisovatelky, která vylétla na výsluní románem Dívka ve vlaku. Dokáže Hawkinsová nalákat čtenáře a vyvol...

Divadlo

Dramatická novinka Olji Muchinové Olympia účtuje s divokými 90. léty

olympia perexKlubový prostor H2O na pražském Žižkově, který provozuje umělecká skupina OLDstars, uvádí jako první mimo území Ruska inscenaci nové hry respektované dramatičky Olji Muchinové Olympia. Nejbližší představení se ...

Film

Kino na hranici opět putuje za svými diváky

kINO NA HRANICITěšínská mezinárodní filmová přehlídka Kino na hranici se opět vydává na cesty. V březnu a dubnu zavítá postupně do čtyř měst v Moravskoslezském kraji. Cílem je naladit diváky na polské filmové vlny a pozvat je na devatenáctý ročník Kina na...