Zámek ve „ValMezu“ otevřel nové expozice věnované rodu Žerotínů
Banner

Zámek ve „ValMezu“ otevřel nové expozice věnované rodu Žerotínů

Email Tisk

Zamek Valmez perexV prvním patře Muzejního a galerijního centra zámku ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku otevřeli nové zámecké pokoje a expozici nazvanou Reditus Leonina. Je věnována historii šlechtického rodu Žerotínů, který na zámku sídlil.

 

Na expozice navazuje výstava věnovaná malíři Josefu Ignáci Sadlerovi. Zámecké pokoje jsou upraveny jako pracovna aristokrata a obrazová galerie. Kromě obrazů předků si šlechtici pořizovali i obrazy se světskou a náboženskou tematikou, kopie světových malířů, z reprezentativních důvodů i obrazy zachycující koně či tulipány. Obrazy jsou zapůjčeny ze zámku ve Velkých Losinách, který patřil také Žerotínům.

Zamek Valmez2

Z původního vybavení zámku se nezachovalo nic. Část nábytku jsou zápůjčky, část byla pořízena při aukcích. Některé exponáty nechalo centrum vyrobit, například kopie barokních kostýmů.

Expozice Reditus Leonina představuje zámek rodu Žerotínů, který získalo město Valašské Meziříčí v roce 1547 a majetky si v něm drželo až do 20. let minulého století. Návštěvníci si mohou prohlédnout například kopii šest metrů dlouhého barokního rodokmenu s portréty předků. Vystaveny jsou také listy s jednotlivými členy rodu, jež pocházejí z knihy předků, kterou si Žerotínové nechali udělat. Nechybí řada obrazů členů rodu i modely, zachycující podobu zámku ve Velkých Losinách v období baroka, či Valašské Meziříčí v polovině 18. století, kdy zde působil i malíř Sadler, který vymaloval zámeckou kapli.

Expozice Josefa Ignáce Sadlera je nově doplněna o apoštolský cyklus z Arcidiecézního muzea v Olomouci.  

Zamek Valmez1

Na obnově kaple pracují restaurátoři, v budoucnu by měla být poslední částí expozice na zámku. Vzhled expozic nebude trvalý. Jednotlivé expozice budou obohacovány tak, aby byly pro návštěvníky atraktivní a splňovaly pravidla dynamických expozic.

V současnosti je zámek sídlem Kulturního zařízení města. Stává se tak místem pořádání množství kulturních akcí.

zamek Valmez3

Zámek nechal vybudovat Jan z Pernštejna v roce 1538. Nedlouho nato se stal majetkem Viléma staršího ze Žerotína. Původně renesanční zámek byl v polovině 18. století barokně upraven, rozšířen o křídla a o patro zvýšen. K severnímu křídlu přiléhá kamenný portál se znakem hrabat Žerotínů. Do roku 1815 patřil Žerotínům a následně rodu Kinských, kteří ho roku 1854 prodali rakouskému státu; poté zde byla do roku 1912 ženská věznice. Údajně zde byla vězněna i slavná travička Maryša, jelikož to byla jediná věznice na Moravě a ve Slezsku.

Zamek Valmez

Během válek se zámek proměnil na vojenský lazaret.


K nejvýznamnějším akcím, které se v zámku konají, patří Mezinárodní festival cimbálu, multižánrový festival Valašský špalíček, mezinárodní soutěž v uměleckém přednesu Moravský festival poezie, mezinárodní folklorní festival Babí léto a regionální přehlídka Setkání netradičních divadel.

Zdroj: zámek Valašské Meziříčí, ilustrační foto zámek Valašské Meziříčí

Zpracoval: Ctibor ČejpaNejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 35

Čtěte také...

Expediční kamera, cestování a dobrodružství prostřednictvím filmového plátna

expedicni kamera zabijacka krasa200Inspirující filmy sice můžete shlédnout v teple kinosálu, ale ucítíte atmosféru cestování skoro tak, jako byste ta místa navštívili skutečně. To vše díky festivalu Expediční kamera, k...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Pokloňte se Hnojaně

kouzelnikuv unik perexOd severských kriminálních luhů k fantazijním kouzelným hájům, respektive lesům! Brněnský Host pro své čtenáře přichystal pohádku pro dospělé, plnou jinotvorů a pratvorů, ale nechybí ani to zásadní – poučení.

Divadlo

Farma v jeskyni – víc než jen divadlo. V červenci a v září v Praze!

 

farma 200Mezinárodní divadelní studio Farma v jeskyni svou tvorbou překračuje hranice žánrů fyzického, tanečního i hudebního divadla. Každá z inscenací je fascinujícím zážitkem, založeným na komunikaci pohybem a hlasem. Emoce, ene...

Film

Sněhulák? Spíš nesourodá sněhová břečka

snehulak 200Jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku běží od 12. října v kinech. Tvůrci a marketéři slibují, že se budeme bát. Ti, co četli knižní předlohu Jo Nesba ví, že by se bát měli. Převézt knižní bestseller známý všude po světě do filmové podoby je vždy velká loter...