Reklama
Banner

Zámek ve „ValMezu“ otevřel nové expozice věnované rodu Žerotínů

Email Tisk

Zamek Valmez perexV prvním patře Muzejního a galerijního centra zámku ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku otevřeli nové zámecké pokoje a expozici nazvanou Reditus Leonina. Je věnována historii šlechtického rodu Žerotínů, který na zámku sídlil.

 

Na expozice navazuje výstava věnovaná malíři Josefu Ignáci Sadlerovi. Zámecké pokoje jsou upraveny jako pracovna aristokrata a obrazová galerie. Kromě obrazů předků si šlechtici pořizovali i obrazy se světskou a náboženskou tematikou, kopie světových malířů, z reprezentativních důvodů i obrazy zachycující koně či tulipány. Obrazy jsou zapůjčeny ze zámku ve Velkých Losinách, který patřil také Žerotínům.

Zamek Valmez2

Z původního vybavení zámku se nezachovalo nic. Část nábytku jsou zápůjčky, část byla pořízena při aukcích. Některé exponáty nechalo centrum vyrobit, například kopie barokních kostýmů.

Expozice Reditus Leonina představuje zámek rodu Žerotínů, který získalo město Valašské Meziříčí v roce 1547 a majetky si v něm drželo až do 20. let minulého století. Návštěvníci si mohou prohlédnout například kopii šest metrů dlouhého barokního rodokmenu s portréty předků. Vystaveny jsou také listy s jednotlivými členy rodu, jež pocházejí z knihy předků, kterou si Žerotínové nechali udělat. Nechybí řada obrazů členů rodu i modely, zachycující podobu zámku ve Velkých Losinách v období baroka, či Valašské Meziříčí v polovině 18. století, kdy zde působil i malíř Sadler, který vymaloval zámeckou kapli.

Expozice Josefa Ignáce Sadlera je nově doplněna o apoštolský cyklus z Arcidiecézního muzea v Olomouci.  

Zamek Valmez1

Na obnově kaple pracují restaurátoři, v budoucnu by měla být poslední částí expozice na zámku. Vzhled expozic nebude trvalý. Jednotlivé expozice budou obohacovány tak, aby byly pro návštěvníky atraktivní a splňovaly pravidla dynamických expozic.

V současnosti je zámek sídlem Kulturního zařízení města. Stává se tak místem pořádání množství kulturních akcí.

zamek Valmez3

Zámek nechal vybudovat Jan z Pernštejna v roce 1538. Nedlouho nato se stal majetkem Viléma staršího ze Žerotína. Původně renesanční zámek byl v polovině 18. století barokně upraven, rozšířen o křídla a o patro zvýšen. K severnímu křídlu přiléhá kamenný portál se znakem hrabat Žerotínů. Do roku 1815 patřil Žerotínům a následně rodu Kinských, kteří ho roku 1854 prodali rakouskému státu; poté zde byla do roku 1912 ženská věznice. Údajně zde byla vězněna i slavná travička Maryša, jelikož to byla jediná věznice na Moravě a ve Slezsku.

Zamek Valmez

Během válek se zámek proměnil na vojenský lazaret.


K nejvýznamnějším akcím, které se v zámku konají, patří Mezinárodní festival cimbálu, multižánrový festival Valašský špalíček, mezinárodní soutěž v uměleckém přednesu Moravský festival poezie, mezinárodní folklorní festival Babí léto a regionální přehlídka Setkání netradičních divadel.

Zdroj: zámek Valašské Meziříčí, ilustrační foto zámek Valašské Meziříčí

Zpracoval: Ctibor ČejpaNejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Nechte si poradit...

Jaká kniha, divadlo, koncert či jiná akce by našim čtenářům neměly uniknout?

ROBERT ROHÁL

redaktor K21

Pokud máte rádi český popík a potrpíte si třeba zrovna na osmdesátá a devadesátá léta minulého století, pak by vám mohlo konvenovat debutové album zpívajícího textaře, jehož jméno zní Vlady Gryc. CD dostalo název podle jedné z dvanácti písní - Já svý sny mám - a představuje nejen příjemné melodické písničky, ale i nový svěží hlas protagonisty, který je zároveň autorem všech textů. Témat má Vlady Gryc patrně na rozdávání, protože co píseň, to jiný příběh. Vůbec, texty jsou v případě Grycova debutu silnou stránkou, mají hloubku, jiskru i vtip. Patrně za to může i inspirativní hudební složka, což spadá na vrub hitmakera Hellmuta Sickela. Ti dříve narození si ho zcela jistě pamatují jako někdejšího manžela zpěvačky Heleny Vondráčkové, pro kterou napsal a zaranžoval hlavně v osmdesátých letech celou řadu hitů. Však se také všechny písničky opírají o vybroušený melodický styl již zmíněných osmdesátek a ozvěn let devadesátých, to vše s aranžérskými fígly současných hudebních trendů. Výsledkem jsou chytlavé písničky zabíhající hned do několika hudebních žánrů, až už jde o blues, rokenrol, šanson či latinu, s čímž ovšem zpěvák nemá problém. Pokud bych měl jmenovat alespoň pár titulů, které mě chytly na první poslech, pak je to určitě vyloženě letní hit Te Quero nebo titulní hitovka Já svý sny mám. Stejně tak se mi ale líbí autobiograficky laděný šanson Můj život, crazy písnička Tchýně (která se dočkala ve formě filmové minigrotesky originálního videoklipu) nebo óda na slavnou filmovou hvězdu - Marilyn... Další pozoruhodností debutového alba ostravského rodáka je účast slavných hostů, třeba rockové zpěvačky Tanji... Ale ocenil jsem i vyloženě vymazlený booklet plný zajímavých fotek a navíc se všemi texty, což není v této době zcela běžné. I to je další důvod, proč albu, které si nehraje na velké umění, ale přesto se po všech stránkách povedlo, přeji dobrý start a ještě lepší prodej.

Banner

Počasí v ČR


Hledat

Mimísek 19

Partneři

Čtěte také...

Itálie a její ostrovy

elba200Itálie patří mezi nejoblíbenější a nejčastěji navštěvované destinace českých turistů. Charakter pobřeží a krajiny se nemění jen od severu k jihu, ale zcela odlišné od východního jadranu je i západní pobřeží omývané Ligurským a Tyrhénským ...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Kam na dovolenou? Přece na sever Francie, do Bretaně a Normandie

bretan 200S rozhodováním, který kraj světa při své dovolené navštívit, vám pomůže nový turistický průvodce Bretaň a Normandie od nakladatelství Jota a to již ve třetím upraveném vydání s nejaktuálnějšími informacemi a tipy pro prvotřídní zážitek.

...

Divadlo

PIŠ, KAFKA, PIŠ

KafkoPis perexJak se asi tvářil Franz Kafka, když psal slavnou povídku Proměna? A co si myslel o hlavním hrdinovi Řehoři Samsovi? Herci divadla SKLEP Monika Načeva, Jan Slovák, David Vávra a Lenka Vychodilová vidí Franze K...

Film

V září se do kin chystá Dezertér s Jiřím Macháčkem
zahradnictvi perNa konci září dorazí do kin druhá část trilogie autorského dua Jarchovský-Hřebejk s názvem Zahradnictví: Dezertér. Tentokrát se tvůrci zaměřili zejména na rodinu Otty Bocka, jehož ztvárnil Jiří Macháček.