Zámek ve „ValMezu“ otevřel nové expozice věnované rodu Žerotínů

Zámek ve „ValMezu“ otevřel nové expozice věnované rodu Žerotínů

Email Tisk

Zamek Valmez perexV prvním patře Muzejního a galerijního centra zámku ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku otevřeli nové zámecké pokoje a expozici nazvanou Reditus Leonina. Je věnována historii šlechtického rodu Žerotínů, který na zámku sídlil.

 

Na expozice navazuje výstava věnovaná malíři Josefu Ignáci Sadlerovi. Zámecké pokoje jsou upraveny jako pracovna aristokrata a obrazová galerie. Kromě obrazů předků si šlechtici pořizovali i obrazy se světskou a náboženskou tematikou, kopie světových malířů, z reprezentativních důvodů i obrazy zachycující koně či tulipány. Obrazy jsou zapůjčeny ze zámku ve Velkých Losinách, který patřil také Žerotínům.

Zamek Valmez2

Z původního vybavení zámku se nezachovalo nic. Část nábytku jsou zápůjčky, část byla pořízena při aukcích. Některé exponáty nechalo centrum vyrobit, například kopie barokních kostýmů.

Expozice Reditus Leonina představuje zámek rodu Žerotínů, který získalo město Valašské Meziříčí v roce 1547 a majetky si v něm drželo až do 20. let minulého století. Návštěvníci si mohou prohlédnout například kopii šest metrů dlouhého barokního rodokmenu s portréty předků. Vystaveny jsou také listy s jednotlivými členy rodu, jež pocházejí z knihy předků, kterou si Žerotínové nechali udělat. Nechybí řada obrazů členů rodu i modely, zachycující podobu zámku ve Velkých Losinách v období baroka, či Valašské Meziříčí v polovině 18. století, kdy zde působil i malíř Sadler, který vymaloval zámeckou kapli.

Expozice Josefa Ignáce Sadlera je nově doplněna o apoštolský cyklus z Arcidiecézního muzea v Olomouci.  

Zamek Valmez1

Na obnově kaple pracují restaurátoři, v budoucnu by měla být poslední částí expozice na zámku. Vzhled expozic nebude trvalý. Jednotlivé expozice budou obohacovány tak, aby byly pro návštěvníky atraktivní a splňovaly pravidla dynamických expozic.

V současnosti je zámek sídlem Kulturního zařízení města. Stává se tak místem pořádání množství kulturních akcí.

zamek Valmez3

Zámek nechal vybudovat Jan z Pernštejna v roce 1538. Nedlouho nato se stal majetkem Viléma staršího ze Žerotína. Původně renesanční zámek byl v polovině 18. století barokně upraven, rozšířen o křídla a o patro zvýšen. K severnímu křídlu přiléhá kamenný portál se znakem hrabat Žerotínů. Do roku 1815 patřil Žerotínům a následně rodu Kinských, kteří ho roku 1854 prodali rakouskému státu; poté zde byla do roku 1912 ženská věznice. Údajně zde byla vězněna i slavná travička Maryša, jelikož to byla jediná věznice na Moravě a ve Slezsku.

Zamek Valmez

Během válek se zámek proměnil na vojenský lazaret.


K nejvýznamnějším akcím, které se v zámku konají, patří Mezinárodní festival cimbálu, multižánrový festival Valašský špalíček, mezinárodní soutěž v uměleckém přednesu Moravský festival poezie, mezinárodní folklorní festival Babí léto a regionální přehlídka Setkání netradičních divadel.

Zdroj: zámek Valašské Meziříčí, ilustrační foto zámek Valašské Meziříčí

Zpracoval: Ctibor ČejpaNejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Chat s osobností

Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 28

Čtěte také...

Výstava realistických modelů vyhynulých zvířat doby ledové startuje v Brně

giganti 200Modely vyhynulých zvířat v životní velikosti, lovící neandrtálce i kostru mamuta nabídne nová výstava Giganti doby ledové v Brně. Od září do ledna budou mít návštěvníci areálu před Nákupním centrem Královo Pole v Brně možnost si prohlédnout tehdejš...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Návrat z nicoty

navrat z nicoty 200Martin Pistorius se stal na týden mým nejvěrnějším společníkem, protože jsem knihu nosila s sebou, ačkoliv jsem jela jen dvě zastávky tramvají.

...

Divadlo

Momentum: 30ti hodinové taneční představení Miřenky Čechové na piazzettě Národního divadla
mom perNa náměstí Václava Havla (piazzetta Národního divadla) se 22. června v 16.00 na celých 30 hodin zastaví čas. Místo se promění v zabydlený pokoj s neviditelnými stěnami, v němž vše plyne pomaleji, než ve skutečnosti. Performance Momentum, inspirovaná ja...

Film

Lovci a oběti na premiéře v Lucerně

lovci a obeti perexVe středu 25. března proběhla slavnostní premiéra filmu Lovci a oběti, který následující den oficiálně vstoupil do českých kin. Na této akci nechyběla řada osobností a ani já za magazín Kultura 21.