V Rumburku obnovili dekorativní výmalbu v ambitu Lorety

Email Tisk

rymburk 200V areálu rumburské Lorety prošla od června do začátku září obnovou část chodby od kaple Panny Marie Lurdské po kapli Nejsvětější Trojice.

 

 

Restaurátorské práce zahrnovaly čištění a tmelení defektů, retuše a restaurování dekorativní výmalby. Na klenební pasy, strop a stěny se vrátily geometricky ztvárněné rostlinné motivy se zlacenými detaily, sloupy opět zdobí imitace mramoru. Obnovu dekorativní výmalby ambitu zajistila Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk za přispění Ministerstva kultury, Ústeckého kraje, Města Rumburk a Biskupství litoměřického. Křížová chodba, obklopující loretánskou kapli Panny Marie Lurdské, pochází z poloviny 18. století. Autor stavebních plánů ambitu a vstupní budovy není znám. Stavbu hradil diplomat a císařský generál Václav Josef kníže z Lichtensteinu.

rymburk2

Stropy ambitu pokrývají více než sto let staré malby se scénami ze života Panny Marie. Malby se restaurovaly v letech 2007–2007. Restaurování dekorativní výmalby ambitu a nárožních kaplí začalo v roce 2012 a skončilo letos. Loreta Rumburk se opravuje od roku 1996. Restaurátorské práce nejsou ale zdaleka u konce. Na restaurování čeká malířská a sochařská výzdoba loretánské kaple z let 1704–1707. U klášterního kostela sv. Vavřince z let 1683–1690 je nutné opravit krov i krytinu střechy a fasádu. Na rok 2018 se plánuje odvodnění loretánské kaple, obnova vnější fasády ambitu směrem ke klášternímu kostelu a položení krytiny na přístavek kostela sv. Vavřince.Křížová chodba (ambit) v minulosti poskytoval útočiště poutníkům a chránil poutní kapli. K výstavbě ambitu v Rumburku došlo v polovině 18. století. Křížová chodba kolem Lorety má rozsáhlou malířskou výzdobu. 32 nástropních maleb v ambitu pochází z let 1899-1902.

rymburk1

Náročné restaurování figurální výzdoby ambitu proběhlo v letech 2001–2007. Dekorativní výmalba ambitu se restauruje od roku 2012. Roku 1964 byla loretánská kaple s ambitem, včetně bývalé klášterní budovy a kostela sv. Vavřince v Rumburku prohlášeny za kulturní památku. Od roku 2007 jsou památkově chráněny i čtyři oltáře v křížové chodbě. Zdejší loretánská kaple, která patří k architektonickým skvostům severních Čech. Loreta v Rumburku patří svou reliéfní a sochařskou výzdobou mezi nejhodnotnější loretánské kaple v České republice.

rymburk3

Zdroj a ilustrační foto: Loreta RumburkSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

IRENA AMBROŽOVÁ


redaktorka ve věku kolem třiceti let :-)

    Pochází z Prahy, kde strávila celý svůj život, kromě půlročního studia v Litvě a několika měsíčního toulání se Asií.

    Vystudovala Provoz a řízení letecké dopravy na ČVUT a Enviromental Engineering na ČZU. Pracuje jako dispečer v letecké dopravě.

    Pro K21 píše od léta 2014, před tím pracovala jako redaktorka a korektorka pro Studentpoint.cz, též přispívala do Informuji.cz, Info-Koktejl, CityBee a dalších. Na K21 má ráda příjemnou atmosféru podobně naladěných lidí  a možnost se dostat k zajímavým knižním a filmovým titulům.

    Mezi koníčky Ireny patří: literatura, letectví, cestování, tvůrčí psaní (je spoluautorkou dvou almanachů Odemykání), sport (zejména běh – členka běžeckého oddílu SK Svěrák, aktivně se účastní běžeckých závodů všech délek  a profilů, od krátkých krosů až po silniční maratony), běhá i Spartan race, ráda trávím čas v horách a nepohrdne dobrým pivem a vínem.

    A Ireny motto? „Daleká ať cesta má! Marné volání“

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 27

Čtěte také...

Metropole sází na ekologické tramvaje

TramvajDo konce roku 2030 by měly v metropoli vzniknout dvě desítky nových tramvajových tratí. Vyplývá to ze Strategie rozvoje pozemní kolejové dopravy, kterou vypracoval Dopravní podnik hlavního města Prahy. Jedním z cílů je nahradit dnes přetíženou autobusovou...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Mona – první biologický počítačový virus na světě

Mona perexPředstavte si, že píšete svůj první román v životě a vůbec se nebojíte zabrousit na témata jako pokročilé informační technologie, neurologie, mezinárodní vztahy a teroristické skupiny. Že na 427 stránkách poputujete ze Švédska přes Francii do I...

Divadlo

Divadelní Flora vyvrcholí vyjímečnými činoherními tituly

divadelni flora Kabaret Kafka 200Už jen pár dní se mohou návštěvníci festivalu Divadelní Flora radovat z letošní rozmanité programové nabídky. Přehlídka toho nejlepšího z činohry, současného tance i performing arts k...

Film

Jersey Boys aneb každý si to pamatuje, jak chce

Jersey boys 200Film Jersey Boys (2014) vznikl pod rukama režiséra Clinta Eastwooda. Dlouholetá zkušenost s tvorbou komerčních filmů je na každém záběru patrná a nenechává diváka ani na chvíli odpočinout. Snad jen během hudebních vystoupení kapely The ...