V Rumburku obnovili dekorativní výmalbu v ambitu Lorety

V Rumburku obnovili dekorativní výmalbu v ambitu Lorety

Email Tisk

rymburk 200V areálu rumburské Lorety prošla od června do začátku září obnovou část chodby od kaple Panny Marie Lurdské po kapli Nejsvětější Trojice.

 

 

Restaurátorské práce zahrnovaly čištění a tmelení defektů, retuše a restaurování dekorativní výmalby. Na klenební pasy, strop a stěny se vrátily geometricky ztvárněné rostlinné motivy se zlacenými detaily, sloupy opět zdobí imitace mramoru. Obnovu dekorativní výmalby ambitu zajistila Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk za přispění Ministerstva kultury, Ústeckého kraje, Města Rumburk a Biskupství litoměřického. Křížová chodba, obklopující loretánskou kapli Panny Marie Lurdské, pochází z poloviny 18. století. Autor stavebních plánů ambitu a vstupní budovy není znám. Stavbu hradil diplomat a císařský generál Václav Josef kníže z Lichtensteinu.

rymburk2

Stropy ambitu pokrývají více než sto let staré malby se scénami ze života Panny Marie. Malby se restaurovaly v letech 2007–2007. Restaurování dekorativní výmalby ambitu a nárožních kaplí začalo v roce 2012 a skončilo letos. Loreta Rumburk se opravuje od roku 1996. Restaurátorské práce nejsou ale zdaleka u konce. Na restaurování čeká malířská a sochařská výzdoba loretánské kaple z let 1704–1707. U klášterního kostela sv. Vavřince z let 1683–1690 je nutné opravit krov i krytinu střechy a fasádu. Na rok 2018 se plánuje odvodnění loretánské kaple, obnova vnější fasády ambitu směrem ke klášternímu kostelu a položení krytiny na přístavek kostela sv. Vavřince.Křížová chodba (ambit) v minulosti poskytoval útočiště poutníkům a chránil poutní kapli. K výstavbě ambitu v Rumburku došlo v polovině 18. století. Křížová chodba kolem Lorety má rozsáhlou malířskou výzdobu. 32 nástropních maleb v ambitu pochází z let 1899-1902.

rymburk1

Náročné restaurování figurální výzdoby ambitu proběhlo v letech 2001–2007. Dekorativní výmalba ambitu se restauruje od roku 2012. Roku 1964 byla loretánská kaple s ambitem, včetně bývalé klášterní budovy a kostela sv. Vavřince v Rumburku prohlášeny za kulturní památku. Od roku 2007 jsou památkově chráněny i čtyři oltáře v křížové chodbě. Zdejší loretánská kaple, která patří k architektonickým skvostům severních Čech. Loreta v Rumburku patří svou reliéfní a sochařskou výzdobou mezi nejhodnotnější loretánské kaple v České republice.

rymburk3

Zdroj a ilustrační foto: Loreta RumburkSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

RENÁTA LUCKOVÁ


redaktorka

    je fotografka, novinářka, moderátorka a koučka. V autorské dvojici s Pavlem Veselým organizovali a moderovali mnoho akcí. Vedla rozhovory s různými významnými osobnostmi – podnikateli, manažery, politiky, diplomaty, s lidmi z kultury a dalšími. Její fotografie a texty byly publikovány např. v Katolickém týdeníku, na webových stránkách Arcibiskupství pražského, Historická šlechta, Svět úspěšných, v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, v časopise Naše rodina, v tiskové agentuře MediapressServis, v časopise Policista, Český bratr, Překvapení aj. Absolventka VŠE a UK. Má zkušenosti v oblasti PR, reklamy a marketingu, ale i v oblasti  firemních financí, personálního řízení a andragogiky.

    Spolu s Pavlem Veselým jsou autoři knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP", která vyšla k jeho 70-tým narozeninám, kde publikovala i své fotografie.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 38

Čtěte také...

Stockholm – hlavní město Skandinávie – část I.

stock200Alespoň takto nazývají Stockholm švédské turistické agentury. Jelikož je to první město ze severních zemí, které jsem navštívila, můžu zatím jedině souhlasit. Protože tohle královské město rozkládající se na čtrnácti ostrovech je oáza klidu a pohody.

...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Klenoty na čtyřech kopytech v soukolí evropských dějin

zvire nadzvire westermanKoňské rodokmeny umí vyprávět neuvěřitelné příběhy. Těm, kdo v nich umějí číst, odhalují nejen záměry chovatelů, jejich touhu po zdokonalení konkrétního koňského plemene, příběhy koní samotných, ale i dobové souvislosti. Já ...

Divadlo

Momentum: 30ti hodinové taneční představení Miřenky Čechové na piazzettě Národního divadla
mom perNa náměstí Václava Havla (piazzetta Národního divadla) se 22. června v 16.00 na celých 30 hodin zastaví čas. Místo se promění v zabydlený pokoj s neviditelnými stěnami, v němž vše plyne pomaleji, než ve skutečnosti. Performance Momentum, inspirovaná ja...

Film

PADESÁT ODSTÍNŮ ŠEDI MÍŘÍ DO KIN, PRODEJE TRILOGIE PŘEKROČILY PŮL MILIONU VÝTISKŮ

50 200Celosvětově nejúspěšnější kniha posledních let, erotický román Padesát odstínů šedi od E L James, přichází zítra do českých kin. Nakladatelství XYZ, které knihu vydalo v září 2012, ji nyní přináší čtenářům v nové podobě s filmovou obálkou.

...