V Rumburku obnovili dekorativní výmalbu v ambitu Lorety
Reklama
Banner

V Rumburku obnovili dekorativní výmalbu v ambitu Lorety

Email Tisk

rymburk 200V areálu rumburské Lorety prošla od června do začátku září obnovou část chodby od kaple Panny Marie Lurdské po kapli Nejsvětější Trojice.

 

 

Restaurátorské práce zahrnovaly čištění a tmelení defektů, retuše a restaurování dekorativní výmalby. Na klenební pasy, strop a stěny se vrátily geometricky ztvárněné rostlinné motivy se zlacenými detaily, sloupy opět zdobí imitace mramoru. Obnovu dekorativní výmalby ambitu zajistila Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk za přispění Ministerstva kultury, Ústeckého kraje, Města Rumburk a Biskupství litoměřického. Křížová chodba, obklopující loretánskou kapli Panny Marie Lurdské, pochází z poloviny 18. století. Autor stavebních plánů ambitu a vstupní budovy není znám. Stavbu hradil diplomat a císařský generál Václav Josef kníže z Lichtensteinu.

rymburk2

Stropy ambitu pokrývají více než sto let staré malby se scénami ze života Panny Marie. Malby se restaurovaly v letech 2007–2007. Restaurování dekorativní výmalby ambitu a nárožních kaplí začalo v roce 2012 a skončilo letos. Loreta Rumburk se opravuje od roku 1996. Restaurátorské práce nejsou ale zdaleka u konce. Na restaurování čeká malířská a sochařská výzdoba loretánské kaple z let 1704–1707. U klášterního kostela sv. Vavřince z let 1683–1690 je nutné opravit krov i krytinu střechy a fasádu. Na rok 2018 se plánuje odvodnění loretánské kaple, obnova vnější fasády ambitu směrem ke klášternímu kostelu a položení krytiny na přístavek kostela sv. Vavřince.Křížová chodba (ambit) v minulosti poskytoval útočiště poutníkům a chránil poutní kapli. K výstavbě ambitu v Rumburku došlo v polovině 18. století. Křížová chodba kolem Lorety má rozsáhlou malířskou výzdobu. 32 nástropních maleb v ambitu pochází z let 1899-1902.

rymburk1

Náročné restaurování figurální výzdoby ambitu proběhlo v letech 2001–2007. Dekorativní výmalba ambitu se restauruje od roku 2012. Roku 1964 byla loretánská kaple s ambitem, včetně bývalé klášterní budovy a kostela sv. Vavřince v Rumburku prohlášeny za kulturní památku. Od roku 2007 jsou památkově chráněny i čtyři oltáře v křížové chodbě. Zdejší loretánská kaple, která patří k architektonickým skvostům severních Čech. Loreta v Rumburku patří svou reliéfní a sochařskou výzdobou mezi nejhodnotnější loretánské kaple v České republice.

rymburk3

Zdroj a ilustrační foto: Loreta RumburkSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 30

Čtěte také...

Letní turistická sezóna na Hornoplánsku je v plném proudu! Úvodní akce přilákala 500 lidí

Hornoplansko2 200Příjemná atmosféra, dobré počasí, plno modelů, vojenská vozidla, country muzika, několik stovek lidí... Tak by se jednou větou dal shrnout sobotní Letecko-modelářský den v zaniklé vesničce Maňávka, kt...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Druhý MANDEL SONETŮ – Miloň Čepelka

druhy mandel sonetu 200Druhý Mandel sonetů. Dvacettři stran poezie a to i s doslovem. Šestnáct básní, čtrnáct řádků, nic víc a nic míň. V těch čtrnácti verších je bravurně popsaná podstata jednotlivých básní. Jakoby básník viděl...

Divadlo

No Dimension Summer

altPosledním červnovým dnem končí sezóna v experimentálních prostorech NoD. Ovšem ne tak docela – letos se prvně spustí projekt No Dimension Summer, letní program plný umění, kulturních zážitků a zajímavých projektů. “Letní p...

Film

RETRO: Rozhovor Francise Forda Coppoly
ImageSedmdesátá léta  se stala zlatým obdobím amerického režiséra Francise Forda Coppoly, který proslul zejména filmovou adaptací Kmotra, jehož první díl byl oceněn třemi oscarovými soškami. Mezi prvním a druhým dílem této mafiánsk...