Zlatá ulička slaví 420 let; její domky obývala chudina i významné osobnosti
Reklama
Banner

Zlatá ulička slaví 420 let; její domky obývala chudina i významné osobnosti

Email Tisk

Zlatá ulička1Když císař Rudolf II. dovolil, aby si střelci hlídající Pražský hrad postavili u hradní zdi příbytky, odstartoval vznik Zlaté uličky na Pražském hradě. Letos je tomu 420 let. Zlatou uličku tvoří malé domky s barevnou fasádou, které jsou vestavěné do pomyslného oblouku hradební zdi mezi věžemi Novou Bílou a Daliborkou.

 

Zlatou uličku ve 20. století navštěvovaly známé osobnosti jako Franz Kafka, Jaroslav Seifert, nebo Jan Werich. Dnes je toto místo vyhledávaným turistickým místem; návštěvníci si kromě domků mohou prohlédnout i stálé expozice, mapující historii uličky.   

ulicka

Pro obydlí 24 hradních střelců vyhradil místo císař Rudolf II. roku 1597. Střelci zde začali provozovat různá řemesla, aby si přilepšili. Později zde bydlela hradní čeleď a zřejmě také zlatotepci, po nichž získala ulička své jméno; ještě v 16. století se jí říkalo Zlatnická. Pojmenování Zlatá se vžilo až v 17. století. 

Zlatá ulička3

Domky byly obývány až do druhé světové války; poslední obyvatelé je opustili v 50. letech 20. století V 50. letech minulého století se rozhodlo, že ulička bude zachována jako celek. Rekonstrukce a památková úprava uličky byla dokončena v roce 1955. V letech 2010 a 2011 prošla ulička největší rekonstrukcí ve své historii.Kromě zrenovovaných domků tak návštěvníci Zlaté uličky mohou navštívit i stálou expozici dokumentující život v tomto místě od 16. století až do padesátých let 20. století.Zlatou uličku si ročně prohlédne přes dva miliony turistů           

  Zdroj a ilustrační foto: Správa Pražského hradu

 


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 30

Čtěte také...

Národní památkový ústav a Česká televize prohlubují spolupráci

spoluprace200Generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková a generální ředitel České televize Petr Dvořák podepsali memorandum o spolupráci obou institucí. Dosavadní vzájemná spolupráce NPÚ a ČT tak dostává nový rozměr, neboť obě strany budou společně vyhledávat atr...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Krtečka, klasické české dovednosti nebo nějakou rošťárnu?

Krtek perexNemohla jsem se rozhodnout a tak máme všechny. Dcera se konečně začíná dostávat do věku, kdy u knížky vydrží víc než jen pár vteřin a já si to strašně užívám. Krteček je u nás favoritem. Proto, když narazím na něco s jeho motivem...

Divadlo

Listopadové Divadlo dětem nabídne vyprávění o Karkulce a vlkovi

karkulka2Nedělní Divadlo dětem se opět blíží! Tentokrát nabídne nejmenším divákům představení s názvem Vyprávění starého vlka aneb Pravda o Karkulce, a to 19. listopadu od 16.00 hodin ve velkém sále Domu kultury Vsetín.

Film

Majdiny pózy

majdiny pozy 200Náš příběh: Majdiny pózy je poeticky a stylizovaně vyprávěný skutečný příběh ženy, která opustila domov, aby si našla lepší práci a život. Vyprávění kombinuje specifickou balkánsko-středomořskou smyslnost s mysteriózností Prahy. Je to fil...