Na skok do hlavního města Lichtenštejnska
Banner

Na skok do hlavního města Lichtenštejnska

Email Tisk

vaduz 200Pokud rádi cestujete, určitě jste si všimli, že hlavní města obvykle nejde stihnout projít během jednoho dne. Ovšem Vaduz, hlavní město Lichtenštejnska, je výjimkou, která potvrzuje pravidlo. I když si do programu dáte prohlédnout si tamní muzea, vše dokážete zvládnout i s posezením u kávy během jediného dne.


Vaduz je malé městečko obklopené krásnou přírodou a horami, se zámkem, jednou hlavní ulicí, na které najdete vlastně vše. My jsme se ve škole učili výslovnost Vaduz, ale od místních byste slyšeli „fadúc“, jelikož se zde hovoří německy, tak abyste nebyli překvapení, o čem, že to mluví. Pro srovnání s něčím, co znáte: Vaduz má rozlohu 17,3 kilometrů čtverečních, zatímco Praha se rozkládá na 496 kilometrech. Co se týče počtu obyvatel, tak ve Vaduzu žije přibližně 6 tisíc obyvatel, Praha poskytuje domov 1,2 milionu lidí. Z čísel můžete vyčíst, že Vaduz je opravdový drobeček a i když se jedná o hlavní město, není největší v Lichtenštejnsku. Největším městem je Schaan.

vaduz hrad

Svoji procházku po městě jsem začala výstupem k vaduzskému zámku, dříve hradu. Je to poměrně strmá, ale udržovaná cesta, na které najdete tabule s informacemi o městě, zemi a knížecí rodině. Zámek je stále sídlem knížecí rodiny, takže se k němu můžete podívat, ale bohužel není do něj možné vstoupit, ani do okolních zahrad. I oficiální návštěvy a recepce jsou v komorním duchu a obvykle bez přítomností médií. Během procházky nahoru k zámku se vám naskytne překrásný výhled na celé město, které máte před sebou jako na dlani.

vaduz vyhled

Když se vrátíte z procházky zpět, ocitnete se na malém náměstí, kterému vévodí vaduzská radnice, obchodní centrum a pár kaváren a příjemná odpočinková zóna. Na tak malém prostoru, na jakém se město nachází, je vůbec velké množství odpočinkových zón krásně vyzdobených květinami.

vaduz odpocinek

Na hlavní ulici najdete kromě informačního centra také tři muzea – obrazovou galerii, která vystavuje díla ze sbírek knížecí rodiny (Rembrandt, van Dycka, Rubens, Brueghel a především Leonardo da Vinci), která je ukrytá za zdmi velmi moderní designově jednoduché budově. Opodál čeká také Poštovní muzeum a Zemské muzeum.

vaduz dum

Dále po cestě narazíte například na budovu Zemského sněmu nebo na rodný dům hudebního skladatele Josefa Gabriela Rheinbergera, u kterého je zřízená hudební škola. Dominantou hlavní cesty Vaduzu je pak katedrála sv. Florina s výraznými vitrážovými okny.

vaduz florin

Pokud se vydáte na nákupy, neměli byste mít problém zaplatit kartou, jinak přijímají švýcarské franky a také není problém se domluvit anglicky, pokud nevládnete němčinou. Vaduz je sice malé město, ale budete se tu rozplývat nad velkou krásou. Místní žijí v nádherných domech – moderních až futuristických, ale i v domech s historickými prvky jako jsou věžičky, každý dům má zahradu plnou květin. Po cestě narazíte třeba na knihobudku, která je oblíbená i u nás. Velkým plusem města je určitě obrovský počet uměleckých děl ve veřejném prostoru.

vaduz oblicej

Pokud máte chuť na výlet na příjemné místo, které v sobě spojuje čistou přírodu, ale i nejmodernější budovy a umění, Vaduz je určitě to pravé ořechové.

Foto: Kamila PětrašováSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 35

Čtěte také...

Holešovský zámek oslavil desáté výročí od znovuotevření

Holesov vyroci 200Desáté výročí od převzetí zámku si tento rok připomíná město Holešov. Oslavy zahájilo slavnostním shromážděním a koncertem světového kytarového kvarteta The European Guitar Quartet. V přízemních arkádách zámku byla také otevřena vzp...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Temná Raven poznává tajemství Florencie

TemnaRaven perexNakladatelství XYZ přináší všem čtenářkám, které si oblíbily romanticko-erotickou Gabrielovu trilogii kanadského spisovatele Sylvaina Reynarda, novou trilogii nazvanou Raven, jejíž první díl se jmenuje ...

Divadlo

Absolventka Harvardu a velitel zvláštních jednotek. Muzikál IAGO láká diváky na moderní pojetí Othella

Othello Lukas Adamec Iago J. Ledecky DSC1934 zarlivostMinulý týden proběhla v pražském divadle Hybernia poslední tisková ...

Film

Bláznivé nebo geniální? Oldřich Kaiser a Jiří Lábus stříhají jednu rolu za druhou...

pension lola kaiser labusPension Lola (1993) je padesátiminutový televizní film dvou komiků, který působí trochu jako rarita. Oldřich Kaiser a Jiří Lábus v něm obsadili úplně všechny postavy ...