Na skok do hlavního města Lichtenštejnska

Na skok do hlavního města Lichtenštejnska

Email Tisk

vaduz 200Pokud rádi cestujete, určitě jste si všimli, že hlavní města obvykle nejde stihnout projít během jednoho dne. Ovšem Vaduz, hlavní město Lichtenštejnska, je výjimkou, která potvrzuje pravidlo. I když si do programu dáte prohlédnout si tamní muzea, vše dokážete zvládnout i s posezením u kávy během jediného dne.


Vaduz je malé městečko obklopené krásnou přírodou a horami, se zámkem, jednou hlavní ulicí, na které najdete vlastně vše. My jsme se ve škole učili výslovnost Vaduz, ale od místních byste slyšeli „fadúc“, jelikož se zde hovoří německy, tak abyste nebyli překvapení, o čem, že to mluví. Pro srovnání s něčím, co znáte: Vaduz má rozlohu 17,3 kilometrů čtverečních, zatímco Praha se rozkládá na 496 kilometrech. Co se týče počtu obyvatel, tak ve Vaduzu žije přibližně 6 tisíc obyvatel, Praha poskytuje domov 1,2 milionu lidí. Z čísel můžete vyčíst, že Vaduz je opravdový drobeček a i když se jedná o hlavní město, není největší v Lichtenštejnsku. Největším městem je Schaan.

vaduz hrad

Svoji procházku po městě jsem začala výstupem k vaduzskému zámku, dříve hradu. Je to poměrně strmá, ale udržovaná cesta, na které najdete tabule s informacemi o městě, zemi a knížecí rodině. Zámek je stále sídlem knížecí rodiny, takže se k němu můžete podívat, ale bohužel není do něj možné vstoupit, ani do okolních zahrad. I oficiální návštěvy a recepce jsou v komorním duchu a obvykle bez přítomností médií. Během procházky nahoru k zámku se vám naskytne překrásný výhled na celé město, které máte před sebou jako na dlani.

vaduz vyhled

Když se vrátíte z procházky zpět, ocitnete se na malém náměstí, kterému vévodí vaduzská radnice, obchodní centrum a pár kaváren a příjemná odpočinková zóna. Na tak malém prostoru, na jakém se město nachází, je vůbec velké množství odpočinkových zón krásně vyzdobených květinami.

vaduz odpocinek

Na hlavní ulici najdete kromě informačního centra také tři muzea – obrazovou galerii, která vystavuje díla ze sbírek knížecí rodiny (Rembrandt, van Dycka, Rubens, Brueghel a především Leonardo da Vinci), která je ukrytá za zdmi velmi moderní designově jednoduché budově. Opodál čeká také Poštovní muzeum a Zemské muzeum.

vaduz dum

Dále po cestě narazíte například na budovu Zemského sněmu nebo na rodný dům hudebního skladatele Josefa Gabriela Rheinbergera, u kterého je zřízená hudební škola. Dominantou hlavní cesty Vaduzu je pak katedrála sv. Florina s výraznými vitrážovými okny.

vaduz florin

Pokud se vydáte na nákupy, neměli byste mít problém zaplatit kartou, jinak přijímají švýcarské franky a také není problém se domluvit anglicky, pokud nevládnete němčinou. Vaduz je sice malé město, ale budete se tu rozplývat nad velkou krásou. Místní žijí v nádherných domech – moderních až futuristických, ale i v domech s historickými prvky jako jsou věžičky, každý dům má zahradu plnou květin. Po cestě narazíte třeba na knihobudku, která je oblíbená i u nás. Velkým plusem města je určitě obrovský počet uměleckých děl ve veřejném prostoru.

vaduz oblicej

Pokud máte chuť na výlet na příjemné místo, které v sobě spojuje čistou přírodu, ale i nejmodernější budovy a umění, Vaduz je určitě to pravé ořechové.

Foto: Kamila PětrašováSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Chat s osobností

Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 28

Čtěte také...

Neobjevené památky

Pamatky 200Projekt Národního památkového ústavu Neobjevené památky nabízí soubor více než třech desítek jedinečných, přesto doposud návštěvnicky nedoceněných památek, které veřejnosti nabízejí dosud neokoukané krásy a zajímavosti.

...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Až příliš důkladné rozpomínky Milana Uhdeho

Rozpominky perexRozpomínky. Co na sebe vím. To je název obsáhlých pamětí dramatika, esejisty, prozaika, básníka a politika Milana Uhdeho (* 1936), které vydalo nakladatelství HOST Brno v...

Divadlo

Program divadla DISK na září

damu objeveni nebe 200Předprodej vstupenek probíhá v pokladně divadla DISK ve všední dny od 16.00 do 19.30 hod, o víkendu a ve svátek pouze 1 hodinu před představením – tel.: 234 244 255. Rezervace vstupenek on-line na

Film

Vymazlené DVD Super 8
ImageSuper 8, film režiséra J. J. Abramse, který se proslavil seriálem Ztraceni a natočil například Mission: Impossible III a Star Trek, byl dychtivě očekávaným blockbusterem, který vsadil na strategii přitáhnout do...