Kam za uměním a architekturou v Praze
Banner

Kam za uměním a architekturou v Praze

Email Tisk

 

IMG 6940Máte před sebou volný víkend a nevíte co podniknout? Vydejte se do Prahy a užijte si tak místní architekturu spojenou s příjemným posezením a pohádkovými panoramaty. Nevíte kde začít? V dnešním článku poradím, jak strávit den v Praze, tak trošku jinak. Připraveni?

 Prvním místem pro takovýto zážitek je Tančící dům. Budova je velmi významná pro svou naprosto jedinečnou architekturu. Trocha historie a zajímavostí o této výjimečné stavbě a ikoně moderní architektury 20.století. Je navrhnuta architekty Frankem Gherim a Vladem Miluňovičem. Budova byla dostavěna v roce 1996. S její stavbou byli provázeny různé komplikace. Jednou z nich byl odpor místních obyvatel, kvůli naprosto specifickému tvaru domu. Ne každý si dovedl představit, že na rohu ulice může stát něco tak neobvyklého. Někteří měli pocit narušení panoramatu Prahy.


IMG 7063


S takovýmito rozpornými názory se setká téměř každá kontroverznější nebo výjimečnější budova. Myslím, že obzvlášť v Čechách je toto na denním pořádku. A však teď je toto místo jedním ze základních zastávek každého turisty. Spousty lidí neví, že je možné tuto stavbu navštívit i zevnitř. Na střešní terase je kavárna, kde si můžete prohlédnout nádherný Pražský hrad a ostatní památky okolo Vltavy, z naprosto jedinečné perspektivy.


PC280096


Každý, kdo si dá nějaké pití nebo zákusek, si zde může odpočinou a udělat krátkou přestávku během poznávání nových míst. Pokud však nemáte rádi posezení v kavárně je zde druhá možnost, jak poznat vnitřní prostory Tančícího domu. Touto možností je návštěva galerie, kde se konají dočasné výstavy.

 

Zůstaneme ještě u břehů Vltavy a přesuneme se na druhý břeh. Zde se nachází muzeum Kampa. Budova tohoto musea má také svou historii. je to bývalý mlýn, který vyhořel a byl zrekonstruován do dnešní podoby až v roce 2000. Pokud nás zajímá samotná stavba, tak je zde zajímavá opět střecha, na které se nacházejí jak zrcadla, tak skleněné plochy. Odrazy oblohy na tyto plochy dodávají člověku pocit, že je v oblacích. A však podstatnější jsou spíše exponáty nacházející se uvnitř musea. Tato galerie moderního středoevropského umění je zpravována nadací Jana a Medy Mládkových. Každý může navštívit stálou expozici nebo některou z dočasných výstav, které vždy stojí za shlédnutí.

 

Do třetice všeho dobrého zůstanu u stavby nedaleko Vltavy. Tentokrát jde o stavbu, také s uměleckým obsahem a využitím. Jedná se o Novou scénu Národního divadla v Praze. Výstavbu Nové scény provázelo hodně komplikací. Budova byla navržena architektem Karlem Pragnerem, který se musel potýkat s mnoha požadavky. jedním z nich bylo, že musí být hlavní sál dokonale odhlučněn. K tomu slouží kamenné desky, před kterými jsou naprosto nepřehlédnutelné skleněné tvarovky. Ty dávají budově svůj vzhled. Je spousty názorů na vzhled budovy, ale každý si musí udělat obrázek sám. Interiér můžete navštívit za různých okolností.

 

Pokud rádi chodíte do divadla a máte rádi spíše moderní představení je Nová scéna tou pravou volbou. Je tu i možnost zajít pouze na sklenku vína, koktejl nebo jen půllitr piva. V prvním podlaží se nachází Cafe Nona, kde se pravidelně konají různé recitační večery, představení kapel nebo se zde scházejí herci a mladí umělci. Kdo chce svůj klid může si zapůjčit knížku a usadit se do některého z křesel. Najde se zde asi od všeho trochu. Pokud však nechcete navštěvovat interiér a zkoumat pouze budovu z venčí, a i tak vidět trochu umění. Pravidelně se na náměstí Václava Havla, které je přímo vedle Nové scény, konají představení, workshopy ale i trhy.

 

Poslední rada, kam na trochu méně známé místo, ale zároveň velmi zajímavé svou architektonickou rekonstrukcí. Kousek od Václavského náměstí ve Vodičkovi ulici se nachází dům se jménem Langhans. Je to zrekonstruovaný obytný dům. Jeho obnovu provedl ateliér známého architekta Ladislava Lábuse. Můžeme zde pozorovat skvělé použití a kombinace materiálů, a to především v jejich surové a přírodní podobě. Budovu si je možné prohlédnout i zevnitř. Nachází se zde foto obchod, kavárna a galerie.

 

Možná máte pocit, že máte Prahu v malíčku. Že už jste navštívili všechna “známá” i neznámá místa a nic Vás nemůže překvapit. Zkuste to ale jinak – staňte se na den “turistou ve vašem městě” a uvidíte, že najdete spoustu malých i velkých detailů, kterých jste si nikdy předtím nevšimly. Tak co, jdete do toho?Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 35

Čtěte také...

ČTENÁŘI NA CESTÁCH - POZNÁVÁNÍ SEVERNÍHO NĚMECKA A DÁNSKA: Helsingor a hrad Kronborg

cestovani kronborg200Na světě je spousta míst, která stojí za to navštívit, ale z nejrůznějších důvodů to zatím nevychází. Díky čtenářům, kteří jsou ochotni podělit o své zážitky z cest si o některých místech můžeme alespoň přečíst a trochu se pou...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Brownovo Inferno: Peklo pro Langdona i čtenáře

inferno perexV žebříčku nejprodávanějších knih se novinka Dana Browna, nesoucí název Inferno, drží na předních místech již několik měsíců. Jedna z nejočekávanějších knih loňského roku se může pochlubit i velkým počtem kladných ohlasů. Jsou...

Divadlo

Noc divadel již popáté zapojí divadla z celé republiky

noc divadel 2017Jubilejní ročník Noci divadel s podtitulem „Forever Young“ proběhne 18. listopadu.

 

 

Film

PAS DO HOLLYWOODU


pas do hollywoodu 200Není rozhovor jako rozhovor. Většinou vycházejí takové, které se jen koří věhlasu zpovídaného a šíří jej dál, vlastně můžeme uvažovat o oboustranně výhodné symbióze. Přesně takové texty nalezneme třeba v knížce nadutě naz...