Kam za uměním a architekturou v Praze

Kam za uměním a architekturou v Praze

Email Tisk

 

IMG 6940Máte před sebou volný víkend a nevíte co podniknout? Vydejte se do Prahy a užijte si tak místní architekturu spojenou s příjemným posezením a pohádkovými panoramaty. Nevíte kde začít? V dnešním článku poradím, jak strávit den v Praze, tak trošku jinak. Připraveni?

 Prvním místem pro takovýto zážitek je Tančící dům. Budova je velmi významná pro svou naprosto jedinečnou architekturu. Trocha historie a zajímavostí o této výjimečné stavbě a ikoně moderní architektury 20.století. Je navrhnuta architekty Frankem Gherim a Vladem Miluňovičem. Budova byla dostavěna v roce 1996. S její stavbou byli provázeny různé komplikace. Jednou z nich byl odpor místních obyvatel, kvůli naprosto specifickému tvaru domu. Ne každý si dovedl představit, že na rohu ulice může stát něco tak neobvyklého. Někteří měli pocit narušení panoramatu Prahy.


IMG 7063


S takovýmito rozpornými názory se setká téměř každá kontroverznější nebo výjimečnější budova. Myslím, že obzvlášť v Čechách je toto na denním pořádku. A však teď je toto místo jedním ze základních zastávek každého turisty. Spousty lidí neví, že je možné tuto stavbu navštívit i zevnitř. Na střešní terase je kavárna, kde si můžete prohlédnout nádherný Pražský hrad a ostatní památky okolo Vltavy, z naprosto jedinečné perspektivy.


PC280096


Každý, kdo si dá nějaké pití nebo zákusek, si zde může odpočinou a udělat krátkou přestávku během poznávání nových míst. Pokud však nemáte rádi posezení v kavárně je zde druhá možnost, jak poznat vnitřní prostory Tančícího domu. Touto možností je návštěva galerie, kde se konají dočasné výstavy.

 

Zůstaneme ještě u břehů Vltavy a přesuneme se na druhý břeh. Zde se nachází muzeum Kampa. Budova tohoto musea má také svou historii. je to bývalý mlýn, který vyhořel a byl zrekonstruován do dnešní podoby až v roce 2000. Pokud nás zajímá samotná stavba, tak je zde zajímavá opět střecha, na které se nacházejí jak zrcadla, tak skleněné plochy. Odrazy oblohy na tyto plochy dodávají člověku pocit, že je v oblacích. A však podstatnější jsou spíše exponáty nacházející se uvnitř musea. Tato galerie moderního středoevropského umění je zpravována nadací Jana a Medy Mládkových. Každý může navštívit stálou expozici nebo některou z dočasných výstav, které vždy stojí za shlédnutí.

 

Do třetice všeho dobrého zůstanu u stavby nedaleko Vltavy. Tentokrát jde o stavbu, také s uměleckým obsahem a využitím. Jedná se o Novou scénu Národního divadla v Praze. Výstavbu Nové scény provázelo hodně komplikací. Budova byla navržena architektem Karlem Pragnerem, který se musel potýkat s mnoha požadavky. jedním z nich bylo, že musí být hlavní sál dokonale odhlučněn. K tomu slouží kamenné desky, před kterými jsou naprosto nepřehlédnutelné skleněné tvarovky. Ty dávají budově svůj vzhled. Je spousty názorů na vzhled budovy, ale každý si musí udělat obrázek sám. Interiér můžete navštívit za různých okolností.

 

Pokud rádi chodíte do divadla a máte rádi spíše moderní představení je Nová scéna tou pravou volbou. Je tu i možnost zajít pouze na sklenku vína, koktejl nebo jen půllitr piva. V prvním podlaží se nachází Cafe Nona, kde se pravidelně konají různé recitační večery, představení kapel nebo se zde scházejí herci a mladí umělci. Kdo chce svůj klid může si zapůjčit knížku a usadit se do některého z křesel. Najde se zde asi od všeho trochu. Pokud však nechcete navštěvovat interiér a zkoumat pouze budovu z venčí, a i tak vidět trochu umění. Pravidelně se na náměstí Václava Havla, které je přímo vedle Nové scény, konají představení, workshopy ale i trhy.

 

Poslední rada, kam na trochu méně známé místo, ale zároveň velmi zajímavé svou architektonickou rekonstrukcí. Kousek od Václavského náměstí ve Vodičkovi ulici se nachází dům se jménem Langhans. Je to zrekonstruovaný obytný dům. Jeho obnovu provedl ateliér známého architekta Ladislava Lábuse. Můžeme zde pozorovat skvělé použití a kombinace materiálů, a to především v jejich surové a přírodní podobě. Budovu si je možné prohlédnout i zevnitř. Nachází se zde foto obchod, kavárna a galerie.

 

Možná máte pocit, že máte Prahu v malíčku. Že už jste navštívili všechna “známá” i neznámá místa a nic Vás nemůže překvapit. Zkuste to ale jinak – staňte se na den “turistou ve vašem městě” a uvidíte, že najdete spoustu malých i velkých detailů, kterých jste si nikdy předtím nevšimly. Tak co, jdete do toho?Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Chat s osobností

Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 28

Čtěte také...

Večer plný bubáků a strašidel zažijete jen na Slezskoostravském hradě!

stra 200Ve dnech 29. – 30. srpna se uskuteční dvoudenní akce pro rodiny s dětmi – Strašidelná noc na hradě. Návštěvníci Slezskoostravského hradu tak mohou na konci prázdnin opět prokázat svou odvahu a statečnost.  Akce bude letos více z...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Kniha o televizi mapuje zákulisí audiovizuálního média

kniha o televiziBez televize si sotva dokážeme představit svůj život. Obrázky, které se z ní nepřetržitě linou, ovlivňují, ba určují naše vnímání okolního světa. Někteří badatelé dokonce tvrdí, že ve skutečnosti nezažíváme realitu vůbec, kromě té...

Divadlo

Na podzim do divadla: HRA LÁSKY A NÁHODY

200divDivadla měla dost času připravit se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Dalším tipem je Hra lásky a náhody v Divadle scéna ve Zlíně.

...

Film

16. Festival francouzského filmu

200filmOd 21. do 27. listopadu promluví plátna vybraných kinosálů v Praze (Lucena, Světozor, Kino 35, CineStar Anděl), Brně (Scala) a Českých Budějovicích (Kotva) jazykem vzdělanců a zamilovaných. Již šestnáctý Festival francouzského filmu opět nabízí rozman...