Železniční stanice Martinice bude mít naučnou stezku

Železniční stanice Martinice bude mít naučnou stezku

Email Tisk

Stanice1Spolek železniční historie Martinice v Krkonoších na Semilsku chystá naučnou stezku, přibližující místní technické unikáty. Sdružení se dlouhodobě věnuje záchraně železniční stanice a v minulosti iniciovalo její prohlášení za kulturní památku. Snahou je představit návštěvníkům jednotlivé stavby a staniční historické zabezpečovací zařízení,které jsou dodnes plně funkční. 
Původní dochované železniční objekty s veškerým technickým příslušenstvím pocházejí z let 1871 až 1948. Jedná se především staniční a traťové zabezpečovací zařízení. Dalším vzácným prvkem je technické zázemí parních lokomotiv. Jednotlivé prvky dochované technologie představují historicky hodnotnou ukázku stavebního vývoje a zabezpečení vlakové cesty. V dochovaném rozsahu představuje ucelený soubor technický unikát, který nemá v rámci železniční dopravy České republiky konkurenci.

Stanice2

Zdejší dráhu od zahájení provozu v roce 1899 vlastnila až do svého zestátnění roku 1935 společnost Místní dráha Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou. Klub nadšenců železniční historie v minulosti usiloval o zápis železničního areálu do Ústředního seznamu nemovitých památek. Na vznik naučné stezky čítající devět zastavení o celkové délce dva kilometry získal spolek grant a poté takzvaný dvojnásobný minigrant u Nadačního fondu společnosti Veolia.V železniční restauraci vznikne v budoucnu malé železniční muzeum. V minulém roce se nádraží dostalo mezi finalisty v soutěži Nejkrásnější nádraží České republiky, kdy obdrželo zvláštní ocenění za souznění současnosti s historií a za příjemné prostředí.

Stanice3

Ilustrační foto: Národní památkový ústav a nádraží Martinice
 


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Chat s osobností

Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 28

Čtěte také...

Centrum tradiční lidové kultury vznikne v Třebíči

trebic 200Muzeum Vysočiny v Třebíči chce změnit bývalou zemědělskou usedlost známou jako Šmeralův dům v Centrum tradiční lidové kultury. Areál by poskytl zázemí pro vystoupení folklorních souborů, výuku lidových tanců, jarmarky tradičních řemesel, či ukázky l...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Češka v Kanadě

altÚtlá knížka Sousedka ze Skalistých hor se vám vejde akorát do kabelky. Dá se číst kdykoliv, můžete začít odkudkoliv a nemusíte o tématu moc přemýšlet. Ano, je to taková knížka do vlaku, autobusu – prostě na cesty. Nic víc, nic míň.

Divadlo

Unikátní akce: Festival Tanec Ostrava

festival tanec ostravaLetos se již po 12. uskuteční jediná přehlídka soudobého tance, fyzického a pohybového divadla v Ostravě. Unikátní akce zve příznivce ladného i nekonvenčního umění, kde schopnost ‚čtení mezi řádky‘ je více než vítanou. O čem, že j...

Film

Yes man říká na všechno ano

yes man 200Romantická komedie Yes man (2008) pokračuje směrem, kterým se Jim Carrey vydal už kdysi dávno. Společně s krásnou Zooey Deschanel zažívá tentokrát trochu jiné dobrodružství. Učí se říkat „ano“ v...