Železniční stanice Martinice bude mít naučnou stezku
Banner

Železniční stanice Martinice bude mít naučnou stezku

Email Tisk

Stanice1Spolek železniční historie Martinice v Krkonoších na Semilsku chystá naučnou stezku, přibližující místní technické unikáty. Sdružení se dlouhodobě věnuje záchraně železniční stanice a v minulosti iniciovalo její prohlášení za kulturní památku. Snahou je představit návštěvníkům jednotlivé stavby a staniční historické zabezpečovací zařízení,které jsou dodnes plně funkční. 
Původní dochované železniční objekty s veškerým technickým příslušenstvím pocházejí z let 1871 až 1948. Jedná se především staniční a traťové zabezpečovací zařízení. Dalším vzácným prvkem je technické zázemí parních lokomotiv. Jednotlivé prvky dochované technologie představují historicky hodnotnou ukázku stavebního vývoje a zabezpečení vlakové cesty. V dochovaném rozsahu představuje ucelený soubor technický unikát, který nemá v rámci železniční dopravy České republiky konkurenci.

Stanice2

Zdejší dráhu od zahájení provozu v roce 1899 vlastnila až do svého zestátnění roku 1935 společnost Místní dráha Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou. Klub nadšenců železniční historie v minulosti usiloval o zápis železničního areálu do Ústředního seznamu nemovitých památek. Na vznik naučné stezky čítající devět zastavení o celkové délce dva kilometry získal spolek grant a poté takzvaný dvojnásobný minigrant u Nadačního fondu společnosti Veolia.V železniční restauraci vznikne v budoucnu malé železniční muzeum. V minulém roce se nádraží dostalo mezi finalisty v soutěži Nejkrásnější nádraží České republiky, kdy obdrželo zvláštní ocenění za souznění současnosti s historií a za příjemné prostředí.

Stanice3

Ilustrační foto: Národní památkový ústav a nádraží Martinice
 


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 35

Čtěte také...

PAMÁTKY ŽIJÍ I V BABÍM LÉTĚ aneb co se bude dít na hradech, zámcích a ostatních památkách NPÚ v září 2014

Pamatky 200Sezona památek s prázdninami nekončí, naopak: hrady, zámky, ale i kláštery a technické areály otvírají i běžně zamčené dveře během mezinárodních Dnů evropského dědictví, na řadě míst pořádají tradiční oslavy úrody – vinobra...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Hana, román, který opravdu stojí za pozornost

Hana perexBez dechu, doslova přes noc jsem si přečetla román Aleny Mornštajnové s názvem Hana. Příběh dívky Miry, její tety Hany a dalších příbuzných židovského původu z malého městečka Valašské Meziříčí je velmi dojemný a vtáhne čtenáře okamžitě do děje.

Divadlo

MACBETH – TOO MUCH BLOOD Make Macbeth Great Again!

Macbeth - Too Much Blood perex

V pátek 7. dubna měla premiéru inscenace Macbeth - Too Much Blood, jejímž autorem i režisérem je David Jařab. Jde o variaci na klasický Shakespearův text, v němž t...

Film

Podzimní schéma České televize klepe na dveře

ctv 200Zatímco letní měsíce slouží k provětrání archivu a na obrazovkách se objevuje jeden evergreenový seriál a film za druhým, bývá září startovní čarou pro nové televizní projekty. Česká televize se rozhodla v boji o diváky s konkurenčními te...