Do Pardubic za poklady zbrojnic
Banner

Do Pardubic za poklady zbrojnic

cestovani zbrojnice perexNa renesančním zámku v Pardubicích se koná výstava Poklady zbrojnic, která je jednou z největších výstav, zaměřených na oblast starých zbraní v České republice.

 

 

Ve třech sálech se představí na čtyři sta militarií z oblasti vojenství, lovectví a sběratelství. Zastoupení má většina větších zbrojnic; na výstavě jsou exponáty například z Hrádku u Nechanic, Opočna, Frýdlantu, Žlebů, Konopiště, Hluboké nad Vltavou, Kynžvartu, Buchlova či Lednice. Výstavní prostory představují poklady zámeckých zbrojnic z celkem 35 objektů ve správě Národního památkového ústavu. První část výstavy je věnována reprezentativním renesančním sbírkám vysoké aristokracie. Mezi unikáty patří například prsní plát německé výroby zhruba z poloviny 15. století. K vidění bude i jezdecká turnajová zbroj vyrobená kolem roku 1540 v Itálii pro vévodu z Ferrary Alfonsa II. d´Este nebo půlzbroj pro pěší turnaj vyrobená kolem roku 1580 patrně v italském Miláně. Exkluzivitu renesanční produkce podtrhují skvostné součásti výzbroje a výstroje gardy saského kurfiřta z doby kolem roku 1600.
Výstava se zaměří také na výzbroj prostých vojáků a důstojníků 17. až 19. století, tedy například na palné zbraně ruční i lafetované, šavle a palaše, pistole i pušky. Nechybí jeden z prvních mechanických kulometů, různé typy vojenských přileb, čepic a čák, které doplňují kyrysy, tedy ochranné kryty trupu. K vidění budou také uniformy významných osobností, například uniforma maršála Radeckého nebo rukavice Napoleona I. Bonaparta.


Samostatná část bude věnována i lovectví. Návštěvníci si budou moci prohlédnout lovecké oštěpy a kuše, lovecké pistole, Šporkovu zadovku, zbraň patřící Eleonoře Amálii ze Schwarzenbergu, zbraně otce Františka Ferdinanda d'Este, syna kancléře Metternicha, pušku se skleněnou hlavní a další kuriozity.
Exponáty z orientu se do šlechtických sbírek dostávaly díky vojenské účasti jednotlivých příslušníků šlechty v tažení proti Turkům mezi 15. a 17. stoletím. To je nejspíše také případ čepele šavle chorvatského vojevůdce Mikuláše Zrinského, jehož zbrojnice kdysi tvořila součást starobylého souboru zbraní na hradě Bítov. Návštěvníci mohou na výstavě také obdivovat samurajskou zbroj, soubor japonských mečů i samostatných mečových záštit ze zámků Lysice a Hrubý Rohozec.

cstovani zbrojnice 01


Výstava se vedle reprezentativního představení historické řemeslné a umělecké produkce pokusí rovněž zodpovědět otázku vlastního smyslu existence a variability funkcí těchto předmětů. Pořadatelem výstavy je Národní památkový ústav ve spolupráci s Východočeským muzeem v Pardubicích. Výstava je součástí Roku renesanční šlechty.

Výstava se koná ve Velkém gotickém sále, Kaňkově sále a Malém gotickém sále pardubického zámku od 1. listopadu 2017 do 4. března 2018. Otevřeno je denně kromě pondělí, od 10 do 18 hodin. Vstupné na výstavu je 100 korun, snížené 50 korun. Výstava Poklady zbrojnic se koná ve Východočeském muzeu v Pardubicích  od 1. 11. 2017 do 4. 3. 2018.

cestovani zbrojnice 02

Zdroj a ilustrační foto Národní památkový ústavSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Eva Turnová z Plastic People of the Universe: „Mluvit pravdu už se dnes nenosí.“

200rozEva Turnová působila jako baskytaristka ve skupinách DG 307 nebo Půlnoc, od roku 2000 má vlastní hudební projekt s názvem Eturnity a od roku 2001 hraje s kapelou The Plastic People of the Universe. Kromě hudby se v nedávné době začala věnovat i psaní a výt...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...


Literatura

Meč severu chystá pomstu

mec200Nakladatelství Host přináší milovníkům fantasy druhý díl trilogie britského autora Lukea Sculla Temné bratrstvo nazvaný Meč severu, který čtenáře opět přivádí do kraje Trin, v němž mezi sebou bojují mocní Magelordi, kteří k realizaci svých plánů neváhají ob...

Divadlo

Tipsport arenu ovládne Shrek

Shrek skupinovkaKdo by neznal pohádkový příběh o Shrekovi, jeho Fioně, o Dračici, Oslíkovi či lordu Fargaadovi? Z filmu a televize každý, ale na české muzikálové scéně se nyní představí poprvé. A budou to samá nej! A asi největším překvapením ...

Film

Masová média kolem nás i v nás


media200Již v druhém, přepracovaném vydání se ke čtenářům dostává kniha MASOVÁ MÉDIA. Jan Jirák a Barbara Köpplová ji pojali jako učebnici, kterou uspořádali do pěti přehledně rozčleněných kapitol, opatřených množstvím krátkých podkapitolek věnovaných ...