Hlavní město Praha podporuje obnovu kulturního bohatství

Hlavní město Praha podporuje obnovu kulturního bohatství

Email Tisk

cstovani metropoleunesco perexPraha nejenom pečuje o památkové objekty v majetku města, ale podporuje i opravy památek formou grantových programů. Na území města bylo vyhlášeno několik zajímavých veřejných sbírek na záchranu kulturního dědictví.

 

 

Historické centrum Prahy je zapsáno na Seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V něm se za více než 1000 let nashromáždily stavby snad ze všech slohových období. Každý rok jsou vypisovány dotační programy na jejich údržbu a opravy. Novinkou jsou od roku 2015 granty pro movité kulturní památky. Programy byly rozšířeny o možnost poskytnutí příspěvku na obnovu a opravu fasádních omítek, vstupních vrat a dveří poničených vandalismem. Umožňují tak jejich ochranu formou antigraffiti nátěrů. Granty tak pomohly například v obnově dřevěných lavic kostela sv. Vavřince v Jinonicích nebo při opravě Pacoldovy vápenné šachtové pece ve Velké Chuchli.  Na území hlavního města Prahy byly vyhlášeny i úspěšné veřejné sbírky, například na nové varhany do Betlémské kaple nebo na obnovu historického kolotoče na Letné. Zajímavou akcí, z větší části financovanou touto formou, byla obnova spojovací chodby mezi Teologickým a Filosofickým sálem Strahovského kláštera, ve které je uložena právnická a medicínská literatura. Z prostředků bylo zajištěno restaurování knihovních regálů, ale i stavební práce a oprava podlahy.

 

cestovani metropunesco 01


Zdroj: Magistrát hlavního města Prahy Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

RENÁTA LUCKOVÁ


redaktorka

    je fotografka, novinářka, moderátorka a koučka. V autorské dvojici s Pavlem Veselým organizovali a moderovali mnoho akcí. Vedla rozhovory s různými významnými osobnostmi – podnikateli, manažery, politiky, diplomaty, s lidmi z kultury a dalšími. Její fotografie a texty byly publikovány např. v Katolickém týdeníku, na webových stránkách Arcibiskupství pražského, Historická šlechta, Svět úspěšných, v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, v časopise Naše rodina, v tiskové agentuře MediapressServis, v časopise Policista, Český bratr, Překvapení aj. Absolventka VŠE a UK. Má zkušenosti v oblasti PR, reklamy a marketingu, ale i v oblasti  firemních financí, personálního řízení a andragogiky.

    Spolu s Pavlem Veselým jsou autoři knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP", která vyšla k jeho 70-tým narozeninám, kde publikovala i své fotografie.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 38

Čtěte také...

Kutná Hora se probudila do nové sezóny za zvuků zvonů

probouzeni perexJiž podeváté jsme slavnostně „probouzeli“ turistickou sezónu v Kutné Hoře k životu, tentokrát jsme se společně vydali po stopách kutnohorských zvoníků a zvonařů. Probouzení Kutné Hory se uskutečnilo v sobotu 26. dubna.

...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Jak vychovávat děti – zásady úspěšné vladařky

MACHIAVELLI 200Každý, kdo někdy vychovával děti, ví, co je to za dřinu a kolik emočně náročných situací a případně žaludečních vředů může taková adrenalinová aktivita otevřít. Suzanne Evansová, matka čtyř dětí, o tom ví své. Získala dokt...

Divadlo

Pražská divadla v březnu: emoce, napětí i dojetí

divadlobrezen1 perexNabídka v početných pražských divadlech je při plné sezóně skutečně rozmanitá. Přinášíme tipy, kam se vypravit za nejblizším zážitkem. Divadlo Disk láká na své absolventské Letovisko plné ironické drásavosti, Divadlo Rokoko zve ...

Film

V rámci 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary bylo dnes odhaleno 10 filmů oficiálního výběru. Filmové ceny LUX 2016.

lux 200Filmy, které výběrová komise Filmové ceny LUX vybrala, jsou jednou z nejrozmanitějších sestav v desetileté historii ceny. Skutečně, v tomto roce si připomínáme 10. výročí Filmové ceny LUX a 10 filmů letošního výběru, které byly dnes představeny, ukazuj...