V historickém sklepení nymburské radnice vznikne stálá výstavní expozice
Banner

V historickém sklepení nymburské radnice vznikne stálá výstavní expozice

Email Tisk

cestovani nymburk perexMěsto Nymburk připravuje stálou expozici v historických podzemních prostorách radnice. Zdejší renesanční klenuté sklepení bylo obnoveno v letech 2014 až 2015.

 

 

Město zde uvažuje o expozici zaměřené na historii radnice a nymburské samosprávy od 16. století. V posledních letech byl architektonicky cenný prostor využíván zejména pro menší výstavy; zároveň byl veřejnosti zpřístupňován v rámci Dnů evropského dědictví, nebo při jiných kulturních příležitostech. Úpravy související s umístěním výstavy nemají výrazněji zasáhnout do historického interiéru. Budou zde pouze instalovány různé druhy celoskleněných vitrín. Nárožní renesanční objekt radnice je nemovitou kulturní památkou, která je součástí městské památkové zóny. Byla postavena v letech 15241526, přičemž na konci 30. let minulého století prošla přestavbou.        

Patrovou budovu charakterizuje valbová střecha s prejzovou krytinou, do náměstí kamenná fasáda s půlkruhově klenutými arkádami a loubím, boční fasáda je provedena z režného zdiva. Sklepení má tři valeně zaklenuté místnosti z převážně cihelného zdiva a je přístupné z vestibulu. Obnova podzemních prostor v minulosti spočívala zejména v provedení nové podlahy se vzduchovou odvětrávanou vrstvou a položení cihelné dlažby. Cihelné a částečně kamenné zdivo bylo očištěno a vyspraveno vápennou maltou. V minulém roce získala radnice ocenění Nejkrásnější radnice 2016.

 

cestovani nymburk 01

Zdroj: Národní památkový ústav Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 35

Čtěte také...

ČESKÉ ŠVÝCARSKO

ceske svycarsko200V údolí řeky Chřibská Kamenice jihozápadně od Jetřichovic leží malebná obec Všemily. První písemná zmínka se o ni datuje do roku 1381. Krásné údolí mezi lesy a skálami lákalo i filmové tvůrce. Mezi ty nejznámější již léta patří filmov...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Trochu jiné jižní Čechy

jizni cechy 200Nakladatelství Mladá fronta nedávno vydalo velkoformátovou obrazovou knihu Jana Lakosila Jižní Čechy krásné i zrádné v dobových fotografiích a dokumentech. Výpravná fotografická publikace nabízí zcela nový a unikátní pohled na novodobou hi...

Divadlo

Tanec Praha 2013 v Divadle Archa

tanec praha 200Syn a otec, vitalita a léty zkoušená tělesnost, přenesení intimity nejbližšího vztahu na jeviště. Vyprávění dvou těl, která ve své vzájemnosti reprezentují minulost i budoucnost. Životní historie obou interpretů a divadelní abstrakce jso...

Film

Ceny udělované v kultuře odrážejí ekonomii prestiže

altMédia nám ráda vnucují představu, že udělení nějaké prestižní ceny skutečně odráží hodnoty oceněného díla. Však také jeho atraktivita jako prodejného produktu tím každopádně vzroste. Stačí si připomenout třeštění pravidelně provázející udílení amerických Oscarů...