Igráček zavítá do Dobrovic
Banner

Igráček zavítá do Dobrovic

Email Tisk

Dobrovice cukrovarnici smlIGRÁČEK bude k vidění v rámci putovní výstavy Fenomén IGRÁČEK v Dobrovických muzeích, o.p.s. Muzeum je věnováno cukrovarnictví, lihovarnictví, řepařství a městu Dobrovice. Dobrovice na Mladoboleslavsku je významným průmyslovým místem. Dodnes je zde v provozu cukrovar, který byl založen významnou šlechtickou rodinou Thurn-Taxis. Originální IGRÁČEK z dílny Miroslava Svobody bude v Dobrovici představen jako cukrovarník. Expozici zahájí vernisáž dne 27. ledna a potrvá do 2. dubna tohoto roku. Výstava Fenomén IGRÁČEK o současnosti, vývoji a historii výroby této hračky je pořádaná ve spolupráci s českou firmou EFKO - karton, s.r.o., která IGRÁČKA vyrábí a Technickým muzeem v Brně.


Při nedávném navázání možné spolupráce s Dobrovickými muzei se Technické muzeum v Brně setkalo s velmi vřelým a profesionálním přijetím. Na výstavu tady se moc těšíme,“ uvádí Šárka Motalová, Technické muzeum v Brně.

„Expozice muzeí se nachází v jedinečných prostorách bývalého hospodářského dvora z poloviny 16. století, který je v těsném sousedství největšího cukrovaru u nás. Muzea mají k dispozici cekem tři galerie, a právě v jednom z těchto unikátních prostor bude umístěna i putovní výstava Fenomén IGRÁČEK,“ uvádí Petra Bartošová, Dobrovická muzea. „Kdo zavítá do expozic muzeí, objeví třeba Dobrovického beránka, sošku z pálené hlíny starou asi 5 500 let, makrokrystal cukru o hmotnosti 5,5kg nebo model alchymistické dílny,“ dodává Petra Bartošová.

Nový rok 2018 bude zřejmě sladký. IGRÁČEK v rámci oblíbené výstavy ztvární pracovité cukrovarníky z Dobrovického cukrovaru, nejstaršího činného cukrovaru v Evropě,“ říká Miroslav Kotík, majitel společnosti EFKO. „Na toho, kdo do Dobrovic zavítá, čeká spousta zajímavostí nejenom z historie výroby. Návštěvníci zde uvidí i různé kreativní a zábavné nápady z vývojového oddělení, které nebyly určeny pro prodej. Jedná se o velice kreativní práci. Nejnovějšími IGRÁČKY jsou Kominík, Námořník s lodičkou a Závodník s motokárou,“ dodává Miroslav Kotík.

Muzeum cukrovarnictví, lihovarnictví, řepařství a města Dobrovice seznamuje s vývojem výroby českého cukru, který se proslavil a prosadil v celém světě. Není náhodou, že se muzeum cukrovarnictví, lihovarnictví a řepařství otevřelo právě v Dobrovici. Oblast okolo Dobrovice je kolébkou pěstování cukrové řepy na našem území a cukr se zde vyrábí nepřetržitě od roku 1831. http://www.dobrovickamuzea.cz/Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Partneři

Hledat

Mimísek 36

Čtěte také...

Bečov zve na Den seniorů
Bečoc1V neděli 1. října oslaví správa státního zámku Bečov Mezinárodní den seniorů. Ve spolupráci s Pouličním divadlem Viktora Braunreitera nabídne za zvýhodněné vstupné na hranou prohlídku s názvem Pérola Barroca aneb Baroko v Bečově nad Teplou. S...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Máte špatný den? A co teprvé Zlé pondělí?

pondeli 200Lidé se zdají být naprogramováni tak, aby nesnášeli pondělí. Počáteční den týdne mívá spoustu nelichotivých přízvisek – v případě autorů skrývajících se pod pseudonymem Nicci French je to pak Zlé pondělí.

...

Divadlo

Drama O myších a lidech se zažere hluboko pod kůži

o mysich a lidech200V sobotu 20. dubna 2013 opanovala zlínské Městské divadlo atmosféra o trochu svátečnější než v jiné soboty. V ten den se konala již čtvrtá letošní premiéra. Poprvé tak diváci měli možnost zhlédnou psychologické drama z pera

Film

Dvě televizní zastavení s GODARDEM
ImageRozbořil veškeré konvence, které filmová vyprávění ovládala až do konce 50. let. Původem švýcarský režisér JEAN-LUC GODARD (narozen 1930), nejprve pracující jako filmový kritik, se zapsal do dějin ...