Odborníci opraví hodiny na věži Arcibiskupského zámku v Kroměříži
Banner

Odborníci opraví hodiny na věži Arcibiskupského zámku v Kroměříži

Email Tisk

cestovani kromeriz perexOdborná firma začala s opravou historických hodin na zámecké věži v Kroměříži. Půjde o jejich nejrozsáhlejší údržbu za poslední léta.

 

 

 

Správné fungování hodinového stroje ve věži kontrolují specialisté obvykle několikrát do roka. Rozsáhlejší údržba se však v uplynulých letech neprováděla. Odborníci se nyní postarají o rozebrání hodinového stroje, jeho promazání, seřízení a případnou výměnu poškozených součástek.

Věž Arcibiskupského zámku v Kroměříži je vysoká 34 metrů; každoročně ji navštíví okolo 40 tisíc lidí. V letech 1643 a 1752 ji zničil požár; ve druhé polovině 18. století byla opravena a pokryta mědí. Na konci druhé světové války zapálili horní část věže ustupující němečtí vojáci, ale místním obyvatelům se podařilo požár uhasit. V letech 1947–1948 byla věž zrekonstruována do dnešní podoby.

 cestovani kromeriz 01

Zdroj a ilustrační foto: zámek Kroměříž


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 35

Čtěte také...

V Plasích chystají Víkend fotografie

Plasy200Společnost Plasy sobě, Svaz českých fotografů a Centrum stavitelského dědictví chystá pro všechny příznivce fotografování a architektury Víkend fotografie. Akce se koná 9.–10. září v areálu plaského kláštera a jeho okolí.

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Bohyně odplaty: pátrání po bandě sériových vrahů ve starověkém Římě

bohyne odplaty 200Všem, kteří si oblíbili sympatického detektiva (přesněji řečeno soukromého informátora) Marca Didia Falcona a jeho trochu svérázné příbuzenstvo, přináší nakladatelství BB/art jeho dvacátý příběh, nazvaný Bohyn...

Divadlo

Štefana Margitu čeká v nejbližších dnech nejtěžší role jeho pěvecké kariéry aneb takhle jsme světoznámého tenoristu ještě neviděli!

billy bud perexPřed patnácti lety viděl operní tenor světového renomé Štefan Margita (61) v Paříži poprvé operu anglického skladatele, dirigenta a klavíristy, lorda Benjamina Brittena Billy Budd. A okamžitě propadl jejímu kouzlu a...

Film

Zajděte do vily Tugendhat na Paula Newmana

03 Somebody up therePrvní letošní filmovou projekcí ve vile Tugendhat bude boxerská klasika „Někdo tam nahoře mě má rád“ s Paulem Newmanem

...