New York, New York - voskové figuríny i únikovka

New York, New York - voskové figuríny i únikovka

NY 3 200Na našem webu vás provázím New Yorkem. V prvním článku jsem popsala, jak to chodí na letišti, když se chcete podívat do Ameriky a jak proběhl náš první den ovlivněný nejen pásmovou nemocí, ale i nevyzpytatelným počasím ovlivněným hurikánem z Floridy. Druhý den v New Yorku jsme prožily především ve znamení historie a připomínek událostí 11. září. A třetí den byl především zábava. Posuďte sami.

 

Grand Central Terminal

Newyorské hlavní nádraží, Grand Central Terminal, je další ikonou, kterou můžete vídat v produktech zábavního průmyslu. Kolik filmových dramat se v areálu nádraží odehrálo - sami si z hlavy určitě vzpomenete alespoň na pět takových. Nebo i ty méně vypjaté, když zvířecí uprchlíci z animáku Madagaskar chtějí odcestovat a jeden z nich se ptá – „Říkal hlavní nádraží nebo hlavně nedráždi?” Je to rozlehlý čistý prostor bez výrazného zdobení, ale přesto působí velmi slavnostně. Lidé proudí všemi směry, nejsou tam žádné lavičky nebo sedačky, kam si odpočinout a to ten nepřetržitý cvrkot podtrhuje. Co mě dostalo, byla dánská pekárna u jednoho ze vchodů a dokonce jsem narazila na jeden z kodaňských kultovních výrobků - Christiania bike (o kterém je více napsáno v článku Magická Christianie). Když na nečekaném místě potkám kousek severu, je to pro mě takový malý svátek!

NY 3 4Kouzelná restaurace v Bryant Park

Bryant Park

Park se nachází kousek od městské knihovny. Je to takový malý kousek zeleně a klidu obklopený mrakodrapy. Taková oáza v městské džungli - lidi si tam četli, hráli stolní tenis...Parku vévodí socha Gertrude Stein. A pro ty s vyšším rozpočtem na cestu je tam i nádherná restaurace.

NY 3 3

Madame Tussauds

Muzeum voskových figurín můžete znát i z Prahy. Popravdě jsem navštívila jen to v New Yorku a to právě díky tomu, že bylo muzeum zahrnuté v rámci vstupů na turistické kartě. Muzeum na mě udělalo dobrý dojem. Vosková Kate Winslet nebo Sandra Bullock byly jako živé. Jediné z postav, které se podle mého soudu moc nepovedly, byli Jacob a Edward ze ságy Stmívání. Muzeum je rozdělené do tematických okruhů. Asi nejbláznivější bylo procházet zrcadlovou síní. Za ní už čekal Fantom opery. Ale můžete tam potkat Pabla Picassa nebo Alberta Einsteina, státníky jako Barrack Obama nebo britskou královnu. Mě rozhodně potěšil Dalajláma. Čekají vás ale i scény z filmu Ghostbuster nebo King Kong.

NY 3 5

Time Square

O dalších pár kroků dále už čekalo Time Square. Naprosto přeplněné turisty. Lidí v maskách, kteří se s vámi vyfotí, samozřejmě za poplatek. Nejvtipnější byl asi kovboj pouze ve spodním prádle, na kterém měl napsáno “naked” (nahý). Je tam k vidění opravdu ledacos, ale asi bych to znovu zažít nemusela. I když někteří cestovatelé, kteří toto místo zažili bez návalu turistů si dojem z Times Square pochvalují. No tak třeba příště…

NY 3 6

Radio City Music Hall

Mekka kulturního života, která přežila všechny krize. Radio City Music Hall - místo, kde koncertovali hvězdy jako Aerosmith, kde se promítala premiéra poslední řady Hry o trůny a kde se tradičně koná velká vánoční show s Rockets. Že nevíte, kdo jsou Rockets? Nejste sami - ale dle výrazů ostatních účastníků jsou tanečnice Rockets americké kulturní bohatství. A zkuste se v davu tvářit, že jste o nich nikdy předtím neslyšeli.

Prohlídky jsou komentované. Naši skupinu provázela Karen - rozhodně se zkuste dostat do skupiny s ní. Protože to, jak je sama nadšená budovou a historií a jak sama sebe informacemi znovu uchvacuje, to je zážitek sám o sobě.

NY 3 7Vstupní hala Radio City Music Hall

Ale dozvíte se opravdu spoustu zajímavostí, ať už technických nebo „historek z natáčení” - třeba to, jak se starají o živá zvířata (například slony), která vystupují ve vánoční show. Jednou ze zvláštních místností v Radio City je i zlatý salónek původního manažera Rockets – a tím zlatý myslím, že strop je z pravého zlata. Pustí vám i film o historii tohoto kulturního domu a nakonec na vás čeká i jedna tanečnice Rockets, se kterou si můžete pohovořit nebo se s ní vyfotit. Jistě chápete, že když jsem o nich před prohlídkou nikdy neslyšela, této možnosti jsem nevyužila. Prohlídka sama o sobě trvá asi hodinu a půl až dvě. My jsme měli štěstí v tom, že se zrovna nechystalo žádné představení na večer a tak jsme patřili k těm, kteří si mohli projít i pódium, protože obvykle se návštěvníci prohlídek dostanou „pouze” do hlediště, které je určené přibližně pěti tisícům diváků. Prý se taková šance naskytne asi jen deset krát za rok.

NY 3 8Historické kostýmy Rockets

Escape Virtuality

Kromě muzea voskových figurín jsem také poprvé vyzkoušela hrát únikovou hru. Podle názvu podniku jsem si teda spíše představovala, že si vyzkouším virtuální realitu, ale když jsme dorazily na místo, měli zrovna volno v únikovce HORROR ESCAPE ROOM. Naším úkolem bylo osvobodit duše šesti zavražděných lidí. Najít podle nápověd jejich osobní věci a vrátit jim je, a tak uklidnit neklidné duchy a nechat je odejít na věčnost.  Myslím, že náš výsledek byl nakonec dobrý, na to, že jsme hrály jen ve dvou, poprvé a navíc v angličtině. Po skončení nás pochválil i místní zaměstnanec, který nás měl na starosti a trochu nám radil. Snad se dobře pobavil i on nad naší občasnou bezradností a nerval si vlasy. Byl ochotný nám ukázat, jak se měly vyřešit úkoly, na které jsme nakonec nepřišly. Celkový dojem opravdu kladný! Myslím, že nápad jedinečný.

NY 3 2Street Art blízko Ground Zero

After Five

Den jsme zakončily plavbou na luxusní lodi. Mohly jsme si vychutnat New York z vodní hladiny. Jak je z názvu patrné, plavba je ve večerních hodinách. Neudělejte chybu jako já a pořádně se oblečte. A také počítejte s tím, že vám před nástupem odeberou veškeré jídlo a pití. Alko drinky na palubě se pohybují kolem 15-20 dolarů, no není to levné. Snad je to i nenápadné opatření, aby cestující v návalu radosti a za zvuků hlasité hudby zůstali na palubě a neskončili ve vodě.

NY 3 1Dramatické barvy západu, v dálce Socha Svobody a Ellis IslandSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníImago, imagines I.-II.

Autoři zvolili jako východisko koncepce nové syntetické publikace věnované středověkému umění v českých zemích latinské slovo imago (označující nejen dvourozměrný obraz, kresbu apod., ale i výtvory trojrozměrné a případně i díla architektonická). academia.cz

Život byl pes

Tak to jsem já – pes Život. Rozhodně jsem se nenarodil jako domácí mazlíček. Díky různým okolnostem, které vám budu vyprávět, a také díky mému vzhledu a povaze, nikoho nenapadlo ho ze mě udělat. grada.cz

Rozhovor

Dramaturg festivalu Contempuls: „Zajímavé věci se dějí pořád, ale nejzajímavější jsou ty koncerty“

unnamedNěkolik otázek jsme položili dramaturgu festivalu současné komponované hudby Contempuls Petru Baklovi. Ten nám prozradil zajímavosti o koncertech, ale také o práci dramaturga obecně. Festival Contempuls se koná 21., 2...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...


Literatura

Záhada jménem Muž v černém

muz v cernem 200V květnu vydalo nakladatelství XYZ knihu renomovaného kanadského autora Sylvaina Renarda s názvem Muž v černém. Doufám, že se necháte nalákat na příjemný čistokrevný román nejen pro ženy.

...

Divadlo

Záchranná mise Ferdy Mravence

ferda mravenec mala scena zlinZlínské divadlo Malá scéna uvedlo poslední zářijový den pohádku z pera Ondřeje Sekory Ferda Mravenec aneb Škola jízdy na kolečkových bruslích. Tu si otevřel Ferda Mravenec, sympatick...

Film

Pohádka o Popelce se nekonala

altSekce Noční horizonty zlínského filmového festivalu přináší filmy “nedětské a nemládežnické”. Pokud se považujete za náročnějšího diváka, tak vězte, že stojí za to zůstat vzhůru, odolat ostatním filmovým svodům a zamířit do kina. Zaváhat se nevypla...