Po Oslu přehledně

Po Oslu přehledně

Oslo200I když zrovna žijeme v době, kdy není  možné volně cestovat, tento stav dříve nebo později pomine. Máme teď dostatek času si plánovat, do jakých dobrodružství se pustíme do budoucna. Ani nakladatelství nezahálí a na pultech knihkupectví můžete vidět nového průvodce po Oslu od National Geographic.

 

Christiania, jak se Oslo v minulosti jmenovalo, je stále oblíbenějším místem, kam se turisti z celého světa vydávají. Není se čemu divit - moderní město obklopené přírodou v sobě skrývá skvělou kombinaci nových zážitků i odpočinku.

Průvodce je sice stručný, ale díky tomu ho s sebou bez problému můžete vzít na cesty, protože vás nijak nezatíží, nicméně poskytne informace o všech důležitých místech, která byste měli při své návštěvě vidět.

Ať už jde o nového miláčka Osla - budovu Opery z kararského mramoru, z jejíž střechy máte výborný výhled na město a můžete si tam užívat sluneční paprsky nebo starou zástavbu v části Grünerløkka, kde najdete i nejstarší osloský dům.

Co se týče novinek a moderních staveb - v Oslu od letošního roku návštěvníky čeká nové Munchovo muzeum, na dohled od Opery, ale také nová budova Národního muzea. Na obdivovatelé moderních staveb čeká celá část nově vystavěných vysokých budov nazývaná Barcode.

K těm historických místům, která jsou dobře dostupná, patří jistě Královský palác a okolní park a Karl Johans gate - bulvár, na jehož trase potkáte Národní divaldo, budovu univerzity a na konci i budovu parlamentu.

Poloostrov Bygdøy je plný zajímavostí - ať už tam najdete skanzen, do kterého jsou přivezeny historické stavby z celé země nebo třeba Frammuset, kde najdete loď Fram, která třikrát dojela na severní pól a vy můžete být na místě jako tehdejší polárníci.

Vigelandův park s desítkami velmi složitých soch pro milovníky umění, pro sportovce je zase místem zaslíbeným Holmenkollen, kde stojí jeden z nejslavnějších skokanských můstků. A kdo jen sportovce doprovází, může čekat v místní kavárně s výborným jablečným koláčem.

Průvodce samozřejmě nabízí ke každé čtvrti tipy na restaurace, ubytování i kam na nákupy. Jedním z nich je třeba food court Mathallen. Starý sklad přebudovaný na malinké restaurace se společným posezením uprostřed haly. Najdete zde mezinárodní kuchyni i speciality z Norska a za ceny, které zvládnete. Poblíž uvidíte velmi unikátní budovu místních vysokoškolských kolejí.

Průvodce také upozorňuje, že v červenci a srpnu nemusí být všechny restaurace a kavárny otevřené, což mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Norové odjíždí na dovolené a své podnikání na čas nechávají zavřené.

Průvodce mi také připomněl místa, která jsem neměla zatím možnost navštívit a už se rýsuje seznam na další návštěvu: Astrup Fearnley muzeum, Muzeum norského odboje v pevnosti Akerhus nebo Grass Root Square.

Jestl jsem vás tímto velmi stručným výčtem aspoň trochu nalákala, dejte průvodci šanci, aby vás přesvědčil o nutnosti návštěvy Osla úplně.

Oslo

Oslo - Průvodce s mapou
Autor: kolektiv
Překlad: Lucie Pawlowská
Žánr: průvodce
Nakladatelství: CPress
Rok vydání: 2020
Počet stran: 54
Hodnocení: 95 %                                    
Zdroj foto: www.albatrosmedia.cz
https://www.albatrosmedia.cz/tituly/57900866/osloSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníImago, imagines I.-II.

Autoři zvolili jako východisko koncepce nové syntetické publikace věnované středověkému umění v českých zemích latinské slovo imago (označující nejen dvourozměrný obraz, kresbu apod., ale i výtvory trojrozměrné a případně i díla architektonická). academia.cz

Život byl pes

Tak to jsem já – pes Život. Rozhodně jsem se nenarodil jako domácí mazlíček. Díky různým okolnostem, které vám budu vyprávět, a také díky mému vzhledu a povaze, nikoho nenapadlo ho ze mě udělat. grada.cz

Rozhovor

Red Bull Tour Bus = „Tisíce hodin práce, litry potu a neuvěřitelné výkony zlatých českých ručiček.“

Nacest200Nedávno jsme vás informovali o původním českém dokumentu s názvem Na cestě, který je věnovaný unikátnímu tour autobusu značky Škoda ŠL 11 ze 70. let. Na začátku května tento dokument odvysílala stanice Prima ZOOM a my vám nyní přinášíme rozhovor s Ja...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...


Literatura

Královna detektivek slouží výuce jazyků

agat200Nakladatelství Garamond vydalo další z řady dvojjazyčných (anglicky napsaných a česky přeložených) detektivních příběhů nejslavnější autorky detektivek, Agathy Christie pod heslem „Naučte se anglicky lépe než Hercule Poirot“. Tentokrát do výběru zařadi...

Divadlo

Divadelní debut Radima Špačka je příběhem lásky na pozadí arabsko-izraelského konfliktu.

milenec perexSvou první divadelní inscenaci, která bude mít premiéru 1. května v pražské MeetFactory, režíruje oceňovaný filmový režisér a dokumentarista Radim Špaček. Zpracoval adaptaci rom...

Film

Týždeň slovenského filmu 2016

tyden slovenskeho filmu 200Prehliadka Týždeň slovenského filmu 2016, ktorá sa koná od 11. do 17. apríla v bratislavskom Kine Lumiére sa predstaví domácou tvorbou uplynulého roka. Nadväzuje tak na priaznivo prijatý prvý ročník, ktorý vznikol m...