Zámek Nové Hrady, zvaný České Versailles, nabízí mnoho zážitků
Banner

Zámek Nové Hrady, zvaný České Versailles, nabízí mnoho zážitků

Email Tisk

zamek nove hradyPokud hledáte tip na rodinný prázdninový výlet, doporučuji vám navštívit rokokový zámek Nové Hrady, který se nachází zhruba 15 km od Litomyšle. Zámek byl vystavěn v letech 1774 až 1777 ve stylu francouzských sídel podle stavebního návrhu Josefa Jägra hrabětem Jeanem Antoinem Harbuvalem de Chamaré, jenž je jednou z postav slavného Jiráskova románu Poklad.

 

 

Patrový zámek s bohatou štukovou a kamennou sochařskou výzdobou, vystavěný na svahu pod původním starým zámkem, má střední rizalit a dvě boční křídla spojená terasou, která odděluje čestný dvůr. Zámek  bývá  také  nazýván  České Versailles nebo Malý Schönbrunn. Ucelený rokokový areál obsahoval vstupní bránu a francouzskou zahradu se správními budovami, špýchar a anglický park s rokokovou pískovcovou křížovou cestou z roku 1767, vedoucí k ruinám původního gotického hradu.

zamek nove hrady

Po skončení 2. světové války byl zámek víceméně svévolně zabrán pro místní obecní a měšťanskou školu, přičemž byly uvnitř provedeny různé úpravy bez svolení majitele. Po roce 1948 byl zámek vyvlastněn a přesto, že byl 23. 9. 1949 převzat národní kulturní komisí a prohlášen za státní kulturní majetek, byl nevhodně využíván a došlo k jeho postupné devastaci. Ta vyvrcholila v 50. letech, kdy byla do suterénu zámku umístěna výkrmna vepřů. Teprve od roku 1955, kdy byla v západním křídle zámku zřízena slohová expozice, byla čas od času prováděna dílčí oprava budov, nicméně jejich často havarijní stav to nezměnilo. Po roce 1989 byl zámek vrácen v restituci vnukům původního majitele – textilního továrníka Josefa Bartoně z Nového Města n. Metují, kteří jej nabídli k prodeji. V roce 1997 zámek zakoupili Petr a Magda Kučerovi z Prahy, a od té doby prochází celý zámecký areál rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací.

alt

V zámeckých komnatách mohou návštěvníci shlédnout expozici Umění nábytku v proměnách století – středoevropské nábytkové umění od baroka po secesi ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Navštíví také největší chloubu zámku velký rokokový sál, který je využíván ke svatebním obřadům a pořádání koncertů. Součástí prohlídky je i nahlédnutí do soukromých prostor současných majitelů zámku.

zamek nove hrady interier

Mezi další lákadla zámeckého areálů patří rokoková křížová cesta, barokní přírodní divadélko, rokoková zahrada s fontánami a broderiemi ze stříhaného zimostrázu či klasicistní zahradní altán. Především pány láká k prohlídce První české muzeum cyklistiky, které je umístěno v rekonstruovaném barokním špýcharu. K vidění zde jsou na dvě stovky exponátů od poloviny 19.století po současnost.

zamek nove hrady krizova cesta

Přízemí je vyhrazeno velocipedům z doby Rakousko-Uherska včetně unikátních doplňků jako jsou původní cyklomapy, karbidové a petrolejové lampy, jakož i ceny z prvních závodů, konaných na našem území. V prvním patře jsou nainstalovány dvě panoramatické expozice – první z období světových válek, v nichž kola sehrála nezastupitelnou roli, druhá nabízí pohled do historické opravárenské dílny z počátku 30. let 20.století.

zamek nove hrady muzeum kol

 

Druhé patro špýcharu je věnováno cyklistickým závodům. Návštěvník může shlédnout legendární silniční závodní kola od nejlepších českých sportovců té doby. Nechybí zde i výsek závodního oválu pro dráhovou cyklistiku a expozice věnovaná kolové s originálními koly a dresy bratrů Pospíšilových. Současnost je zastoupena “filmovými koly” (např. kolo Ivana Trojana z filmu Václav, kolo Zdeňka Svěráka z Vratných lahví nebo kolo z reklamy na Poděbradku), neboť sbírka je stále hojně využívána našimi i zahraničními filmaři.

zamek nove hrady muzeum kol

Dámy se mohou pro změnu kochat nádhernými dámskými klobouky v Galerii anglických klobouků, která se nachází v budově oranžerie. Dětské návštěvníky zámeckého areálu jistě zaujmou různobarevní papoušci ve voliéře, přírodní bludiště, koně ze zámeckých stájí, pasoucí se ve výbězích, či daňci a jeleni v zámecké oboře. K posezení nad šálkem kávy či zmrzlinovým pohárem láká zámecká kavárna a  menu zaměřené na jelení a dančí speciality nabízí nekuřácká zámecká restaurace.
  zamek nove hrady galerie klobouku

Zdroj informací: nove-hrady.cz
Zdroj foto: autorka článku


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 36

Čtěte také...

NPÚ: fotografování povoleno, kasteláni nejsou proti

Foto200Národní památkový ústav (NPÚ) zrušil na památkách zákaz fotografování. Letos poprvé tak mohou návštěvníci památek ve správě NPÚ při prohlídkách pořizovat snímky, i když to bude mít určitá omezení. Používat se nesmí blesk, a také se nesmí v interiérech pou...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Zkurvenej příběh

zkurvenej pribeh200Bernard Minier, jeden z populárních francouzských spisovatelů, přichází s novou knihou. „Zkurvenej příběh“ je i přes svůj vulgární název inteligentní román, další mrazivá detektivka s jedinečným podpisem svého autora.

Divadlo

Nora aneb Domeček pro panenky

nora D21 200V úterý 18. prosince se v Divadle D21 uskutečnila velkolepá premiéra klasické severské hry Nora (taktéž známé pod názvem Domeček pro panenky). Kultura21 vám přinesla pozvánku i rozhovor s režisé...

Film

Jak naše pradědečky a prababičky vábily pohyblivé obrázky

kinematografie 200Sotva bychom dnes nalezli pamětníka, jenž by na základě vlastní zkušenosti dosvědčil, jak vyhlíželo promítání filmů před první světovou válkou, jaký vztah se k nim tehdy prosazoval a z čeho všeho byly pohyblivé obrázky, samozřejmě č...