Karnevalové Benátky: masky stíraly rozdíl mezi šlechticem a služebnou

Karnevalové Benátky: masky stíraly rozdíl mezi šlechticem a služebnou

Tisk

benatky 200Blíží se doba masopustu, která nastane po Třech králích, tedy po 6. lednu 2013. S ní přichází i doba karnevalů. Pokud jste dosud nenavštívili rej barevných masek v italských Benátkách, máte od 26. ledna do 12. února 2013 ( karneval začíná dva týdny před popeleční středou a končí na masopustní úterý) nejvyšší čas to napravit.


Hon na masky

Tisíce a tisíce lidí natlačených v malých uličkách, kde není k hnutí. Tak vypadá benátské karnevalové dění v pokročilém odpoledni nebo navečer. Lepší je ale přivstat si a přijet hned ráno. Tehdy si můžete masky opravdu vychutnat. Spousta českých cestovek pořádá zájezdy, se kterými dorazíte ráno autobusem do přístavu Punta Sabbioni a pak už vás čeká přesun vaporettem, tedy vodním busem přímo na náměstí svatého Marka. Ideální je, když tam dorazíte tak kolem osmé hodiny ranní. První opuštěné masky se teprve začínají objevovat a trousit po ulicích a vy máte dostatek času nerušeně je pronásledovat s fotoaparátem. Nemusíte se bát, že před vámi utečou, naopak vám ochotně zapózují. Teprve po desáté se začnou valit masy turistů a začne opravdový hon na masky. Ty se totiž rády ukážou každému ve své plné kráse, ale problémem jsou ohromné skupiny turistů s fotoaparáty, které mezi s sebou tvrdě bojují o nejlepší záběr. Někdy jsou to lidé docela tolerantní, jindy ale i dost nevybíraví ve snaze urvat to nejlepší. Do toho všeho poletují všudypřítomné barevné konfety. I vy si můžete koupit barevnou masku, alespoň malou přes obličej. Po poledni už je opravdu všude narváno a zábava se jaksepatří rozjíždí. Kavárničky i pizzerie jsou nabité k prasknutí, popíjí se víno a s blížícím se večerem nálada stoupá.

benatky 1

Všichni jsou si rovni

Odkud se vlastně vzaly karnevaly? Jedno z vysvětlení tvrdí, že samotné slovo karneval pochází z latinského carnavale, jež znamená v překladu loučení s masem. Karnevalové veselí obvykle předcházelo období velkého půstu. Jiní ale kladou karnevalové počátky až do starověkého Řecka, do slavností na počest boha vína Dionýsa. Podobné slavnosti fungovaly i v Římě jako pocta bohu Bakchovi.

benatky 2

Patrně první benátský karneval měl být snad oslavou vítězství nad Ulrikem, patriarchou z Aquilei v roce 1162. Na počest vítězství se tenkrát lidé setkávali na náměstí svatého Marka a svoji rdost dávali najevo tancem. Písemné zmínky o slavnostech ale pochozáejí už z konce 11. století, přesněji z rocku 1094. Svátkem se rej masek prý stal až roku 1296. Dohadování o přesném datu vzniku karnevalu ale tentokrát ponechme povolanějším, tedy odborníkům historikům, kteří zajisté mají dostatek pramenů, o které se budou mezi sebou přít. Ať už považujeme za okamžik založení tradice jakýkoli rok, jisté je, že rej barevných masek si oblíbili všichni Benátčané, snad proto, že smazával rozdíly mezi prostými lidmi a šlechtici. Pod rouškou masky se všichni mohli bavit jako sobě rovní.

Během 18. století ovšem význam slavností klesá a s plnou parádou a ohromným úspěchem je oživují až v roce 1979. Dnes jsou festivalem, při kterém jde hlavně o to se dobře bavit. Tak i vy zkuste letos alespoň na jeden den zapomenout v Benátkách na všední starosti.

benatky 3

Foto: Helena Stejskalová


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Sylva Lauerova perexFanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i no...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

Dítě třetí říše

Dítě třetí říšeSilný emotivní fiktivní příběh, který sice není čtením k odpolední kávě, ale rozhodně nepostrádá napětí. Lenka Kališova ve své recenzi neprozradí víc, než je nutné, a zároveň vás naladí na další knihu. Nebude chybět ani romantická zápl...

Divadlo

Josef Holcman – Lámaní chleba

lámání chleba perexLámaní chleba je nová inscenace Švandova divadla o odvaze a přátelství v době nesvobody, která zobrazuje šedesát let české historie – od roku 1944, kdy vesnici obsadili Rumuni a Němci až po začátek nového – ...

Film

Tibetští mniši a televize

altFilm, který se může pyšnit nálepkou “první skutečně tibetský film”, Tiché svaté kameny, odpovídá kritériím profesionálního filmu délkou i technickým zpracováním. Herecké obsazení je sice poskládané z neherců, ale i ti pod režijním vedením ...