Kam se vydat: České a moravské hrady a zámky neusínají ani v tuhé zimě
Banner

Kam se vydat: České a moravské hrady a zámky neusínají ani v tuhé zimě

Email Tisk

zima rozmberk 200Zima až praští, všude závěje sněhu jako vyšité z Ladových obrázků. Zalezete s šálkem horkého čaje za kamna, ale brzy zjistíte, že v televizi nic nedávají a strávit už druhý den s knížkou se vám moc nechce. Jenže kam o víkendu vyrazit, když už vás i lyžování omrzelo? Vydejte se na hrad nebo zámek!

 

 

Kam se podívat po zavátých cestách?

Ano, myslíme to naprosto vážně. Namítnete-li, že letní turistická sezóna už dávno skončila, máte samozřejmě pravdu. Jenže na mnoha hradech a zámcích sezóna s podzimními plískanicemi nekončí! Naopak, někteří kastelánové a jejich personál zajišťující údržbu památek neusíná ani v zimě. Kam se tedy můžete podívat i v době, kdy jsou cesty zaváté, tedy od listopadu až do března?

Projděte se s pohádkou

Rodiny s dětmi mohou navštívit zámek v Mníšku pod Brdy ve Středočeském kraji. V únoru roku 2013 tu probíhají zámecké loutkové a pohádkové prohlídky, kdy návštěvníky doprovázejí zázračné bytosti z říše fantazie. Na zábavné procházky, během nichž děti mohou pátrat po známých českých pohádkách ukrytých na zámku, je ovšem nutné si předem rezervovat místo. Prohlídky probíhají vždy ve 13:40, 14:30 a 15:30 hodin.

Královské hrady otevřou brány

Uvítají vás i dva významné české královské hrady. Na Křivoklát, loveckou stanici mnoha českých panovníků, se můžete až do 22. března podívat každou sobotu. Prohlídky probíhají vždy ve 12:00 a ve 14:00 hodin. Máte-li zájem hrad navštívit i v jiný den, je to možné, ovšem jenom po předchozí rezervaci.

Karlštejn, gotický hrad postavený jako ochranná pevnost pro české korunovační klenoty, otevírá své brány 2. února a celý únor bude přístupný o víkendech mezi 10:00 a 15:00 hodinou.

zima krivoklat

Na Hlubokou za lovem

Vydat se lze také jihočeský zámek Hluboká v únoru i březnu otevřený denně mimo pondělí od 10:00 do 16:00. Nabídnou vám zimní prohlídkovou trasu, kterou se provází už od 1. listopadu 2012 až do 31. března 2013. A je na co koukat, uvidíte nově zpřístupněné temperované prostory. Můžete se projít soukromými apartmány posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství. Prohlédnete si v nich třeba lovecké trofeje a zbraně, protože lov býval oblíbenou šlechtickou kratochvílí.

zima hluboka

Lákají soukromé pokoje i královské komnaty

Tím ovšem náš výčet památek přístupných i v zimě nekončí. Celoročně má otevřeno i skanzen Betlém u Hlinska. Podívat se tam můžete každý den kromě pondělí od 8:30 do 16:00 hodin. Navštívit můžete i jihočeský hrad Rožmberk se soukromými pokoji šlechtického rodu Buquoy, kde jsou prohlídky od úterka do pátku v 11:00 a 13:00 hodin, o sobotách, nedělích a svátcích pak od 10:00 do 15:00 v každou celou hodinu. Láká i severočeský zámek Sychrov denně od 10:00 do 14:00, kde najdete královské apartmá, knihovnu a zámeckou kapli, kulečníkový sál či jídelnu.

zima rozmberk

Zdroj foto: internet (stránky zmíněných památek)Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Partneři

Hledat

Mimísek 32

Čtěte také...

Zaniklá krajina severozápadních Čech - výstava na zámku Krásné Březno

Zámek Krásné BřeznoPanelová výstava na zámku Krásné Březno představí téma zaniklé krajiny a jejího kulturního dědictví v oblasti Mostecké pánve.Filmová projekce nabídne historické fi...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Guláš pro Masaryka

gul 200Knížka Guláš pro Masaryka mě okouzlila. Už dlouho jsem nečetla tak dlouho do noci, abych se dozvěděla, co bude dál. A taky jsem o přečteném přemýšlela. Děj se odvíjí od slavné bitvy u Hradce Králové až po konec druhé světové války a začá...

Divadlo

Mamma Mia! končí v Česku na Silvestra

mam200Muzikál Mamma Mia!, který v Praze dosud vidělo více než 210.000 diváků, odehraje slavnostní derniéru na Silvestra, 31. prosince 2016. "Licence nám končí poslední den v roce, a tak se s představením rozloučíme," uvedla producentka Renata Štupáková ze společ...

Film

Největší přehlídka srbského filmu ve Vsetíně

altEvropské filmy se těší velké oblibě a v rámci filmových festivalů jsou horkým kandidátem na zaručený způsob zahnání případné nudy a zajímavým kulturním zážitkem. Specialitou jsou pak festivaly zaměřené pouze jedním směrem. Tedy tím zeměpisným. A právě takov...