Turistický seriál K21: Farma Blaník
Banner

Turistický seriál K21: Farma Blaník

Email Tisk

blanik 200Milí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chybět ani tipy na různá centra a parky, kde se mohou vyřádit především vaše ratolesti. Nejen díky našim zvídavým otázkám se dozvíte víc a můžete si naplánovat pěkný výlet. Tak do toho!

 

O Farmě Blaník jsme si povídali s panem Milošem Zapletalem.

Představte nám v úvodu Farmu Blaník. Co vše tam návštěvníky čeká? Proč by měli rodiče vzít své děti právě tam?

Farma Blaník je rekonstruovaný velký statek, ve kterém jsou 2 hotýlky pro 50 ubytovaných s restaurací a relax-centrem, venkovní bazén, dětský svět s řadou dětských atrakcí nejen venku, ale i pod střechou bývalé sýpky, rytířský sál - historická zasedací místnost, ve které se konají svatby, školení a teambuildingy. Kromě toho jsou tu stáje a výběhy koní a dalších domácích zvířat s možností projížděk v malebném okolí. Součástí Farmy Blaník je nově vybudovaný Podblanický ráj dětí a zábavy, což je areál s výběhy všech domácích zvířat a řadou dětských atrakcí. Jmenuje se Farma-park.

V areálu nejen na děti čekají Blaničtí rytíři a platí se zde jejich měnou. Jsou rytíři hodní a šlechetní? Mají se na ně děti těšit?

Blaničtí rytíři, kteří spí v bájné hoře Blaník, na jejímž úpatí se rozkládá Farma Blaník, jsou hodní, vždyť podle bájí čekají, až bude českým zemím nejhůř, aby nám pomohli. Na našem pozemku jsme shodou okolností našli tajemnou Blanickou jeskyňku, se starobylými dveřmi do podzemní chodby z Blaníku. Občas se k nám zatoulá Blanický rytíř, pozdraví návštěvníky, ty nejšikovnější pasuje na Blanické rytíře a poté se vrátí do Blaníku, aby od nás pozdravil Svatého Václava.

blanik 2

Na farmě máte 100 zvířat. Jaké je nejzajímavější a které je nejoblíbenější u dětí?

Nejzajímavější je asi čtyřrohý beran Knížák. Je to neobvyklý druh skotského plemene Jacob. Děti si oblíbily především jehňátka a malé králíčky, s nimiž se mohou pomazlit v mazlící zahrádce.

Areál se zdá velmi rozsáhlý – kolik času u vás průměrně návštěvníci stráví jeho prohlídkou?

Ti, kteří jsou tu ubytovaní, chodí do přilehlého Farma-parku denně na několik hodin. Je tam spousta zajímavostí a zábavy. Rodiny, které přijíždějí „na otočku“, u nás obvykle stráví půl dne, někteří i celý den.

Jak je to s nabídkou ubytování a občerstvení?

U nás jsou dva druhy ubytování: velmi kvalitní apartmá a pokoje s veškerým vybavením, včetně kvalitních přistýlek a samostatných koupelen i WC. Také tu máme 16 povlečených postelí ve společné ubytovně se sociálním zařízením a ledničkou. To je za velmi nízkou cenu, včetně snídaní v restauraci. V dnes již vyhlášené restauraci U Mančalů je velmi kvalitní strava. Kromě toho je v létě v provozu ve Farma-parku zahradní restaurace U koní, kde je možné se najíst poměrně levně a rychle. Při větších návalech strávníků je k dispozici i venkovní kavárnička U sýpky, případně Rytířský sál.

blanik 1

Jak vás napadlo založit si takovou farmu a s jakými obtížnostmi jste se musel potýkat?

Ve vesničce Ostrov u Vlašimi, kde sídlí Farma Blaník, žili mí prarodiče a já tu vyrůstal. Pamatuji, jak ještě v konci čtyřicátých let minulého století velký statek, který je přes cestu od našeho domu a zahrady, úžasně vzkvétal. Chodil jsem se tam dívat na koně a další zvířata. Poté majitele statku komunisté vyhnali a následně jej zdevastovalo JZD. V roce 2000 jsem zcela rozpadlý statek koupil od restituenta původních majitelů a snažil se mu vrátit život. Nebylo to jednoduché a stálo to mnoho peněz. Investoval jsem všechny, které jsem kdy vydělal, včetně prodeje Miss ČR, pražského bytu, atd. Farmu Blaník jsem vybudoval bez jakýchkoli dotací, jimž bytostně nedůvěřuji, protože dotační pravidla jsou u nás špatně nastavená a dotace jsou mnohdy zneužívané.

Jak vypadá váš běžný den? Co vše máte na starosti? Kolik personálu pracuje na bezproblémovém chodu farmy?

Přestože jsem již řadu let v důchodovém věku, pracuji denně jako jednatel farmy prakticky na plný úvazek. Nicméně hlavním tahounem je moje žena Hanka. Kromě nás tu celoročně zaměstnáváme kolem 10 lidí, v sezóně je jich více než 20.

blanik 4

Co návštěvnost farmy? Jací lidé k vám nejčastěji jezdí? Jak je to s financováním farmy? Co pokrývá vstupné?

V minulém roce Farmu Blaník navštívilo kolem 30.000 lidí. Z toho Farma-parkem prošlo přes 19.000 návštěvníků. Nejčastěji jsou to rodiny s dětmi, pro které je tu opravu mnoho zábavy. Nicméně ubytovávají se tu i jednotlivci, pořádáme školení, teambuildingy, svatby a občas i kulturní akce. Už tu zpívali Lucie Bílá, Marie Rottrová, Petr a Marta Jandovi a další, většinou naši kamarádi. Do farmy jsem investoval opravdu všechny své úspory. Teď se již musí uživit sama a bez jakýchkoli dotací. Není to jednoduché, neboť náš provoz je složitý a nákladný. Nicméně zatím se nám daří jej udržet díky ubytovaným, skvělé restauraci, vstupnému do Farma-parku a občasným akcím.

A jak je to s prodejem suvenýrů? Co si mohou návštěvníci přivést domů na památku?

Máme jich celou řadu. Od pamětních mincí či placek s logem Farmy Blaník, přes různá hadrová a dřevěná zvířátka až po dřevěné rytířské zbraně, přilby a další suvenýry.

Musíte také hodně investovat do reklamy? Co děláte pro propagaci?

Na větší propagaci nám bohužel obvykle nezbývají prostředky. Nicméně jsme se přesvědčili, že nejlepší propagací je spokojenost návštěvníků, kterým se u nás líbí a tak se vrací a řeknou o nás dalším. Už se o nás poměrně dost ví také díky médiím, jejichž pracovníci nás občas navštíví a která o nás informují své čtenáře a posluchače. Také nám pomáhají různé akce, které tu pravidelně pořádáme. Např. Venkovské velikonoce, Jahodové hody, Vinohraní, Svatomartinské husí hody, Silvestr na farmě, pravidelné svatby a křty zvířat atd.

blanik 3

Co je u vás nejlákavější?

V samotné farmě je to především výborná kuchyně, dětský svět, anebo jezírko s živými rybami, kde děti mohou chytat dřevěné ryby. Je tu malebné, romantické a komorní prostředí a naprostý klid. Ve Farma-parku jsou asi nejlákavější obří trampolína pro několik desítek dětí, dřevěný hrad se skokem do sena, malebné chaloupky lesních skřítků, tajemná Blanická jeskyňka, hnízdo keltského druida s laserovýma očima, rýžoviště zlata a určitě jízdy na ponících a oslech na kolbišti.

Přichystali jste si nějaké akce na prázdniny? Zde je prostor pro pozvánky a lákání.

Dne 29. června jsme slavnostně zahájili prázdniny ve Farma-parku. Návštěvníci se setkali s pravým Blanickým rytířem, křtili nově narozená zvířátka, byli hosty svatby poníků, soutěžili v napínavém gumoběhu, hledání čtyřlístků, anebo v Blanickém desetiboji. Ten mohou rodiny s dětmi hrát kdykoli během sezóny. Hádají kůže zvířat, větve stromů, či pera ptáků, hledají Blanický poklad, rýžují zlato, anebo si udělají řidičský průkaz na osla. Každou sobotu oddáváme zvířecí snoubence, v neděli křtíme novorozená zvířátka atd. 17. srpna uspořádáme poprvé Lety nad Blaníkem. Budou tu létat nejen letecké modely, ale i rogalla, paragliding, ultralighty a vrtulník. Dokonce diváci uvidí i seskok parašutistů, hašení hořícího domu a další zajímavosti.

Kde mohou naši čtenáři najít více informací o farmě?

Veškeré podrobné informace o tom, jaké možnosti a akce jsou na Farmě Blaník, lze najít na internetové adrese: www.farmablanik.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Partneři

Hledat

Mimísek 32

Čtěte také...

Perla saské renesance, to je Státní zámek v Benešově nad Ploučnicí

benesov 200Státní zámek v Benešově nad Ploučnicí připravil nejen na dobu letních prázdnin i prohlídkové trasy pro děti či dětské kolektivy, vítáni jsou samozřejmě i návštěvníci z řad dospělých.

...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

RECENZE: Můj psí život – Martin Čáp

psi zivot200Dlouho jsem přemýšlela nad nějakým oddechovým čtením, až se mi do rukou dostala kniha Můj psí život od českého autora Martina Čápa. Pokusím se vám knihu přiblížit, aniž bych vyzradila něco podstatného. Vlastně jeden spoiler tu bude a to hned, pro...

Divadlo

Léto s divadlem se ve Slavičíně usazuje

leto s divadlem 200Třetím rokem připravuje Nezávislá divadelní scéna SemTamFór, ve spolupráci s Městem Slavičín, prázdninová divadelní představení pod širým nebem. Místo zaslouženého odpočinku si SemTamFór dobrovolně zrušil divadelní prázdniny a po ...

Film

Současnost a budoucnost jezera Kökenúr

altPražské kino Aero má za sebou úspěšně 6. ročník filmového festivalu FLIM-Festivalu tibetských filmů a filmů o Tibetu. Pokud chcete jít za zábavou, která se skutečně vymyká mainstreamovým proudům, pak je to tato podívaná. A dokonc...