Turistický seriál K21: Výlet za rysy
Banner

Turistický seriál K21: Výlet za rysy

Email Tisk

chov rysu 200Milí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chybět ani tipy na různá centra a parky, kde se mohou vyřádit především vaše ratolesti. Nejen díky našim zvídavým otázkám se dozvíte víc a můžete si naplánovat pěkný výlet. Tak do toho!

Mezi Chlumcem nad Cidlinou a Lázněmi Bohdaneč žije pan Roman Navrátil, který svůj život zasvětil chovu rysů. Ve výbězích jich chová pět plus ještě další kočkovité šelmy. Na zvířata se můžete přijet podívat a zaručeně dostanete i odborný výklad.

Pane Navrátile, prosím představte se nám v úvodu.

Jmenuji se Roman Navrátil a jsem chovatelem 50 let. V dětství jsem začínal chovem morčat, myší a přes chov exotického ptactva, teraristiku, chov činčil, fretek, domácích zvířat, psů, koček a jiných zvířátek jsem se dostal k chovu kočkovitých šelem. Tomu se věnuji 15. rokem a specializuji se na chov rysů, kterých mám 5, ve dvou druzích…

Proč zrovna chov rysů? Co vás na těchto kočkovitých šelmách nejvíce fascinuje?

Proč rysové? Protože se jedná o největší kočkovitou šelmu v naší přírodě a již velmi vzácnou. V přírodě ČR žije cca 65 ks rysů ostrovidů. Je přísně chráněn zákonem a patří do CITES A.
 
Stavy na Šumavě poklesly o 30 % za poslední 3 roky, dle vědeckého monitoringu ukončeného v zimě tohoto roku.
 
Odchovy v ZOO sice jsou, ale rys již pro ně není až tak atraktivní. U soukromých chovatelů jsou odchovy velkou vzácností. Rys je velmi plachý predátor a zahlédnout jej v přírodě je ohromné štěstí i pro vědce. Uvidět jej v ZOO je také štěstí.

Moji rysové jsou polochočení a návštěvník může být v jejich těsné blízkosti, jak přes mříže, tak pod mým dohledem i ve výběhu.

Dalším důvodem, proč se věnuji chovu rysů, je také skutečnost, že chov rysů byl v době, kdy jsem začínal, v ČR vzácností, navíc ve smečce 4 kusů je určitě raritou, popírající přírodní zákon. Rys je sólové zvíře a setkává se pouze samec se samicí 1 x v roce při páření. Avšak můj chov mě přesvědčil a dennodenně utvrzuje, že pokud je rys na omezeném území u chovatele, život ve smečce mu prospívá, což je vidět na jejich hrách a těsném kontaktu tělo na tělo. Prostě čtyřka.
 
Co je nejtěžší při péči o ně? Čím se rys živí?

Nejdůležitější při péči je se jim věnovat, pokud chci, aby byli poloochočení. Jinak se starat, jako o každé jiné zvíře. Krmí se veškerými druhy mas v mrtvém stavu. Kuřecí, hovězí, zvěřina, drůbež, králík.

Jakou má vlastně rys povahu?

Jsou to klasičtí predátoři, každý kus je povahově odlišný. Vzhledem k tomu, že jsou poloochočení, mě pustí na cca 1 metr. Jsou hodní a nebojím se, že by zaútočili, ač respekt k nim musím samozřejmě mít.

chov rysu

Nemáte z rysů někdy strach? Co by člověku dokázali udělat?

Strach nemám, respekt ano. Kdyby se něco stalo, tak bych byl pouze poškrábán a pokousán. Což se nestane.

Spolupracujete nějak i s českými zoologickými zahradami?

Zoo navštěvuji, znám se s několika zoology a v případně nutnosti se na ně mohu i obrátit. Také získat mládě šelmy, pokud je mají volné.

Chováte i jiná zvířata? Pokud ano, jaká?

Jiná zvířata mám : mývaly, psy, ušlechtilé kočky s PP  - chov. stanice se specializací na Sphynx kanadský. Tento rok přibudou veverky ve 2 druzích.

Jak vypadá váš běžný den? Co vše musíte udělat? Musíte se kvůli Vaší práci nějak speciálně vzdělávat? Pokud ano, jak a kde?

Běžný den trávím od rána do večera kolem zvířat, 365 dní v roce, bez dovolené. Program spočívá v obstarání potřeb zvířat, údržbě zahrady, jednání s návštěvníky, vyřizování mailové korespondence, čtení knížek a sledování dokumentů o zvířatech, setkávání se s chovateli šelem.

Kolik už jste do chovu investoval peněz, jestli se to dá nějak říci?

Do zvířat jsem investoval celý život, posledních 20 let i bez dovolené. Tato částka je vkládána do chovu zvířat. Plus ostatní, co se mi podaří vydělat.

Jak na váš koníček v podobě chovu rysů reaguje rodina a okolí?

Sousedé nemají s chovem problém, rodina jej toleruje.

Kde mohou naši čtenáři najít více informací o vašem chovu rysů?

Více na našich stránkách www.chovrysu.hys.cz  a  selmy.cz .

Co byste v závěru doporučil někomu, kdo by chtěl chovat rysy nebo podobné kočkovité šelmy?

Pokud by zájemce měl zájem alespoň o 1 šelmu pro radost, měl by se obrátit na chovatele šelem, zejména v soukromí, zhlédnout chov, popovídat. Co nejvíce nastudovat z možných zdrojů, vybudovat zázemí a pak si šelmu dovézt.

Zdroj foto: internet


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Partneři

Hledat

Mimísek 32

Čtěte také...

Dům přírody - informační a prožitková brána do Litovelského Pomoraví

Dum prirody 200Dům přírody Litovelského Pomoraví, který byl slavnostně otevřen 19. září v Horce nad Moravou, přibližuje lidem poutavou formou krásy zdejší přírody a také výjimečnou hodnotu ...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Trochu jiné jižní Čechy

jizni cechy 200Nakladatelství Mladá fronta nedávno vydalo velkoformátovou obrazovou knihu Jana Lakosila Jižní Čechy krásné i zrádné v dobových fotografiích a dokumentech. Výpravná fotografická publikace nabízí zcela nový a unikátní pohled na novodobou hi...

Divadlo

1000 věcí, co mě serou aneb zůstaneme kamarádi?

1000veci uvodkaUž je to 865 hejtů, co se na síti objevil blog 1000 věcí, co mě serou. Moderně pojaté fejetony, kterými nás povedená trojice oblažuje a nebojí se pojmenovat věci, které štvou obvykle i nás ostatní, ale nikdy jsme je nedotvořili do „věč...

Film

Městečko na dlani
ImageTragikomedie z válečných let vypráví o životě v městečku Rukapáně, kde pestrá sbírka postav řeší své každodenní starosti a hašteří se o to, kdo si koho vezme, zda bude víno na radnici zadarmo či zda bude ...