Malawi
Banner

Malawi

Email Tisk

malawi mapRepublika Malawi leží v jihovýchodní části Afriky u jezera Malawi. Rozprostírá se mezi Zambií, Tanzánií a Mosambikem. Přes celé území Malawi se vine Velká příkopová propadlina - na jihu třetího největšího afrického jezera Malawi leží národní park Nyika zapsaný na seznam UNESCO.

 

Malawi má dle odhadů z roku 2012 zhruba 16,5 milionů obyvatel. Obyvatelstvo je tvořeno většinou bantuskými etnickými skupinami, kterým dominuje Chewa (90 %). Dále jsou zastoupeny skupiny Nyanja (převážně na jihu země), Tumbuka (převážně na severu), Yao (podél jihovýchodní hranice s Mosambikem), Sena, Lomwe, Tonga, Ngoni a Ngonde. 

malawi women

Oficiálními jazyky země jsou angličtina a chichewa (57 %), dále se v zemi hovoří jazyky chinyanja 12 %, chiyao 10 %, chitumbuka 9, %, chisena 3 %, chilomwe 2 %, chitonga 2 % a jinými 4 %. Hlavním městem je Lilongwe (mezi 800 tis a 1,9 mil. obyv.). 

Malawi je republikou v čele s výkonným prezidentem, který je zároveň hlavou státu i předsedou vlády. V současné době má Malawiská republika prezidentku Joyce Bandu.

Kdo hledá panenskou přírodu a autentické prostředí, neměl by vynechat severní Malawi. Největší turistickou atrakcí je jezero Malawi - svou rozlohou třiceti tisíc osmi set kilometrů čtverečních pokrývá plochu větší než třetina České republiky. Břehy tohoto jezera jsou pravděpodobně kolébkou lidstva a v jeho hlubinách nalezl domov největší počet endemických druhů ryb na naší planetě. Vrchní vrstvy vodního sloupce až do hloubky dvou set metrů obývá osm set osmdesát druhů pestrobarevných cichlid. Všechny jsou si blízce příbuzné, vyvinuly se z pouhých dvou druhů tažných říčních ryb. Svým vzhledem i chováním se přizpůsobily novému prostředí. Jejich evoluci urychlilo i to, že hloubka jezera Malawi se za posledních padesát tisíc let zvětšila až o tři sta metrů a jezero bylo dlouhé periody odříznuté od řek. (http://www.ceskatelevize.cz/porady/10347788352-malawi-jezero-hvezd/ )

malawi cichlidy

Z důvodu nebezpečí protozoových infekcí (bilharzióza, schistozomiáza) se zde však nedoporučuje koupání. Riziko je zvláště velké v blízkosti bahnitých rákosin; na písečných plážích je menší, nikoli však nulové. Nádhernou perlou celého jezera je ostrov Likoma. Na náhorní planině Nyika ve výšce 2000 m n. m. najdete skvělý terén pro horská kola, vyjížďky na koních a safari vycházky s doprovodem průvodců. 

malawi main

Na africké poměry je Malawi relativně bezpečnou zemí, je však třeba dbát obecných zásad a uvědomovat si, že Evropan již svým odlišným vzhledem může přitahovat nežádoucí pozornost. Po setmění se nedoporučuje přesouvat se pěšky, ale spíše využít služeb taxi nebo hotelového vozidla. V současnosti naprosto nelze doporučit individuální turistiku stopem nebo pěšky. Na malawiských silnicích se jezdí vlevo.

Politické mítinky a jiná shromáždění mohou přerůst v násilné potyčky s policií, je dobré se jim proto vyhýbat. V celém Malawi je rozšířena malárie, proto se doporučuje profylaxe proti této nemoci, přičemž antimalarika chloroquine v Malawi většinou neúčinkují. Rozšířeny jsou i infekční nemoci, které se šíří pitím nekvalitní vody. Při cestách do Malawi se proto doporučuje očkování proti žluté zimnici, meningokokové encefalitidě, břišnímu tyfu a žloutence typu A i B. Je nutné pečlivě dodržovat hygienické zásady a pít pouze balenou nebo jinak zaručeně nezávadnou (např. převařenou) vodu. Doporučuje se, aby turista měl pro potřebu lékařského ošetření vždy u sebe dostatečnou finanční hotovost a současně kvalitní zdravotní pojištění na celou dobu pobytu v zemi. Ošetření je vždy nutno nejdříve hotově zaplatit, teprve pak řešit s pojišťovnou. V Malawi je masově rozšířeno onemocnění AIDS. Šíří se zejména pohlavním stykem. 

malawi kalendar

Charitativními projekty zaměřenými na tuto oblast se zabývá Česko-Slovenské humanitární občanské sdružení International Humanity, www.internationalhumanity.cz, o kterém dnes píšeme také v rubrice Společnost a Tradice.

Zdroj informací: http://cs.wikipedia.org/wiki/Malawi a www.mzv.cz

Zdroj foto: archiv CK Marco Polo, TripZone a internet


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 36

Čtěte také...

Benešovský pivovar Ferdinand láká o prázdninách na akce se skutečným pivem

ferdinand 200Obce okresu Benešov od července do září oživí řada akcí Benešovské hasičské ligy s Ferdinandem. Se skutečným pivem se také setkáte při jízdě nostalgickým vlakem krajinou Posázaví. Kromě toho pivovar také v ...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Iluze paměti odkrývá falešné vzpomínky

iluze pameti200Pokud máte chuť se hodně zamyslet, upustit od všech tak zvaně ezoterických blábolů, a věříte výhradně vědě, sáhněte po knize Iluze paměti, která vám možná otevře oči. Když tomu všemu uvěříte…

 

 

 

...

Divadlo

Mimořádné představení s Janem Třískou se vrací na Hrad

topbanner 200Pocta Shakespearovi měla být jednorázovou oslavou loňského významného výročí legendárního dramatika. Unikátní představení Letních shakespearovských slavností se ovšem setkalo s tak mimořádným ohlasem diváků i kritiky, že ...

Film

Smrt jí sluší: přehlídka hollywoodských hvězd

smrt ji slusiČerná komedie Smrt jí sluší (1992) je přehlídkou tří hvězd tehdejšího filmu. Bruce Willis, Meryl Streep a Goldie Hawn předvádějí excelentní taškařici o tom, jak může honba za krásou a kari...