Památkové objekty v březnu - probouzení ze zimního spánku

Památkové objekty v březnu - probouzení ze zimního spánku

Na objektech ve správě NPÚ probíhají i nadále údržbářské práce, restaurování mobiliáře, tvoří se koncepce pro návštěvnickou sezónu 2014. I přesto se některé památky již probouzejí ze zimního spánku a od března díky příznivému počasí zahajují v různé míře návštěvnický provoz. Další objekty již v březnu ožívají vůní květin. Opět zde uvádíme objekty s významnými aktivitami, stavebními obnovami, případně reinstalacemi, či budování nových prohlídkových tras. 

 

Kulturní a společenské akce na hradech, zámcích a dalších památkových objektech 

SZ Dačice ( www.zamek-dacice.eu
8. - 9. 3. 2014 Významné výročí - vzpomínka na F. E. Dalberga 
V neděli 9. 3. 2014 uplyne 100 let od úmrtí Friedricha Egberta Dalberga, otce posledních majitelů zámku z rodu Dalbergů a především šlechtického cestovatele, který se ve své době proslavil cestopisem o výpravě do Palestiny. Výročí připomene zámek ve spolupráci s klášterem karmelitánů v Kostelním Vydří, protože F. E. Dalberg se podílel na příchodu karmelitánů do K. Vydří.  Další informace včetně programu najdete na webových stránkách, případně u kastelána objektu. 

Za květinami na památky aneb pojďte jaru naproti! 

SZ Rájec nad Svitavou ( www.zamekrajec.cz
1. 2. - 31. 3. 2014 Kvetoucí kamélie
Zámecké skleníky s kvetoucími keři kamélií budou otevřeny denně (mimo pondělí) od 9:00 do 15:00 hodin. Ve sklenících si návštěvníci mohou prohlédnout až 400 druhů kamélií s možností nákupu rostlin a odborné konzultace se zahradníky.  Další akcí, která navazuje je výstava Kamélie – růže dálného východu, tato bude probíhat od 7. 3. do 16. 3. 2014. Bohaté interiéry zámku vyzdobí kvetoucí keře kamélií, staré až 50 let, spolu s historickými i novodobými květinovými aranžmá. Pokračováním výstavy Rájecké sbírky kamélií je výstava na SZ v Litomyšli od 20. do 23. 3. 2014. 

SZ Litomyšl ( www.zamek-litomysl.cz )
20. - 23. 3. 2014 Kamélie - zimní královna květin
Reprezentační prostory a kapli zámku v Litomyšli rozzáří v šedavém zimním období bohatá aranžmá z kaméliových květů, rostlin a dalších květin. Výstava je přístupná od čtvrtka 20. března do neděle 23. března 2014 vždy od 10 do 17 hodin, poslední prohlídka v 16:30 hodin. Výstavu doprovodí další kulturní akce jako přednášky a ukázky vazeb. Na zámku je možné s odborníky konzultovat pěstování kamélií i dalších rostlin, zakoupit speciální odrůdy kamélií ze zámeckých skleníků. Výstava otevře návštěvnickou sezónu 2014 na Státním zámku Litomyšl, od tohoto data bude zámek otevřen až do konce dubna o sobotách, nedělích a státních svátcích.  Pořádá Národní památkový ústav: Státní zámky Litomyšl a Rájec nad Svitavou a město Litomyšl ve spolupráci se Střední školou zahradnickou a technickou Litomyšl. 

Arcibiskupský zámek a zahrady Kroměříž ( www.zamek-kromeriz.cz
28. 2. - 30. 3. 2014 Výstava kamélií v Rotundě
Výstava kamélií v Rotundě v Květné zahradě v Kroměříži. Budou vystaveny desítky vzácných vzrostlých keřů a stromů kamélií, některé dosahují stáří až 100 let. Během výstavy bude možné zakoupit mladé rostliny kamélií (s podrobným návodem k pěstování), suvenýry a také drobné občerstvení. Během výstavy proběhnou i komentované prohlídky zaměřené nejen na samotné kamélie, ale i na zahradní pavilon – Rotundu. Tyto prohlídky se uskuteční o víkendech:  8. – 9. 3. v 11:00 a 14:00 hodin  29. – 30. 3. v 11:00 a 14:00 hodin 

Jarní prohlídkové trasy - vybrané památky se probouzejí již v březnu! 

K objektům s běžně provozovanými zimními prohlídkovými trasami (SHZ Český Krumlov, SZ Hluboká, SH Nové Hrady, SH Rožmberk, SZ Sychrov, SH Karlštejn, SH Křivoklát, SZ Mníšek pod Brdy, SLS Vysočina – Betlém Hlinsko a SZ Valeč) přibývají další nově otevřené památkové objekty, případně rozšířené prohlídkové trasy: 

SH Karlštejn ( www.hradkarlstejn.cz
Hrad Karlštejn zahajuje návštěvnickou sezónu již v březnu 
Otevřeno od 1. 3. denně kromě pondělí  Jeden z největších pokladů české kulturní historie bude možné od začátku března navštívit nejen o víkendech, ale i ve všední dny kromě pondělí. "Hlavní sezona u nás začíná o měsíc dříve, než je obvyklé u většiny státních památek," upozorňuje kastelán Jaromír Kubů. Návštěvníci si prohlédnou Soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. i karlštejnský poklad. Volně přístupná je Studniční věž se 78 m hlubokou hradní studnou a dochovaným unikátním systémem vytahování vody. 

SH Krakovec ( www.hrad-krakovec.cz)
Po stopách Jana Husa - po dřevěném mostě na Krakovec
Otevřeno od 1. 3. víkendy a svátky 10–12 h a 13–16 h  Celý areál zříceniny hradu zpřístupněn, při volné či komentované prohlídce je možné obdivovat unikátní gotické prvky, arkýřovou kapli, půlválcovou věž i průniky krajiny a architektury. Hrad je přístupný po celodřevěném mostu, jehož konstrukce vychází z tvarosloví pozdního středověku. Na  Krakovci se odehrávají básnická sympozia, divadelní představení, koncerty, bohoslužby i Husova pouť. 

SH Točník ( www.hrad-tocnik.cz)
Za medvědy na Točník 
Otevřeno od 1. 3. víkendy 10–16 h  "Minulý březen zde bylo jen málo lidí, letos je ale nádherně, navíc tu máme i medvědy, takže jsme se rozhodli otevřít již teď," říká kastelán Petr Zemánek. K novému medvědínu se dostanete i v týdnu, hrad bude mít otevřeno o víkendech. 

SH Házmburk ( www.hrad-hazmburk.cz )
Výhled do předjarní krajiny 
Otevřeno od 1. 3. víkendy 10–16 h  "Dobré nápady se rychle šíří, správa hradu Házmburk vychází vstříc návštěvníkům i nastávajícímu jarnímu počasí a otevírá brány hradu již tuto sobotu prvního března," vzkazuje všem Ladislav Pešek, kastelán Házmburk, zámku Libochovic a rotundy na Řípu v jedné osobě. Kochat se překrásnou vyhlídkou na prosluněné věži hradu můžete o sobotách a nedělích. 

SH Křivoklát ( www.krivoklat.cz)
Rozšíření otevírací doby na celý víkend 
Od 1. 3. víkendy – prohlídky ve 12 a 14 hodin  Díky krásným a slunečným dnům na Křivoklátě nově rozšířili prohlídky na oba víkendové dny. Návštěvníci mohou jít na hlavní prohlídkový okruh po Gotických palácích a též do Knihovny a Muzea, navíc každou neděli i do prostor oratoře nad kaplí s výhledem na klenbu této drahocenné prostory. "Návštěvu hradu lze spojit s vycházkou po okolí, stromy jsou bez listí, takže se naskýtají opravdu nevšední pohledy," poznamenává kastelán Křivoklátu Luděk Frencl. 

Mníšek pod Brdy ( www.zamek-mnisek.cz
Rozšíření otevírací doby a víkendové prohlídky se zámeckými skřítky 
Od 1. 3. víkendy 10–15.50; úterý–pátek 11.10–14.10, zájezdy 9–17 h  Na zámku v Mníšku pod Brdy se následující víkend bude putovat za zámeckými skřítky, hlídajícími jednotlivé komnaty. Prohlídky jsou v časech 11:30, 12:45, 14:00 a 15:15 hod. Zámek je otevřen po celý rok. 

SZ Lednice ( www.zamek-lednice.com
Zámecké skleníky 
Zámecké skleníky jsou v březnu otevřeny vždy o víkendech od 9 do 16 hodin.  Rekonstrukce, opravy, restaurování, nové instalace

SZ Frýdlant ( www.zamek-frydlant.cz )
Instalace sbírky vycpaných zvířecích zrůd
Do hradní expozice bude instalována sbírka zvířecích anomálií, tedy vycpaných zvířecích zrůd, které dokumentují vývojové vady domácího dobytka - např. dvojhlavé tele a kůzle apod.  Letošní rok si připomínáme 380 let od zavraždění Albrechta z Valdštejna, proto mnohé akce budou zaměřeny k tomuto výročí. Pro více informací kontaktujte prosím kastelánku objektu.

Zdroj informací: www.npu.cz


 

Rozhovor

Plastic People of the Universe. Vratislav Brabenec: „Jde o to, aby se člověk před každým blbým režimem nezačal klanět.“

200hudLegendární undergroundová kapela The Plastic People Of the Universe vznikla už v roce 1968 a její tvorba byla v počátcích ovlivněná zejména americkými Velvet Underground, Captainem Beefheartem či Frankem Zappou. Časem se z ní stala jedna z nejoriginálnějšíc...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...


Literatura

Delfín z louže aneb příběh jednoho amatéra

delfin z louze perexNakladatelství Plus loni vydalo knihu z pera Tomáše Bezrouka (*1974). Nese název Delfín z louže (pozor, neplést s Lososem v kaluži) a vypráví o plavci, který se z nuly vypracuje na úroveň vr...

Divadlo

Libor Vaculík režíruje českou verzi slavného francouzského muzikálu Romeo a Julie

romeo julie 200Česká verze francouzského muzikálu Romeo a Julie z pera Gérarda Presgurvice bude v prvním muzikálem, který bude koncem září uveden v multifunkčním sále Forum Karlín v Praze.  Muzikál režíruje Libor Vaculík, který je v tomto případě součas...

Film

Pět partnerských kin slaví rekordní rok, loni je navštívilo více než 467 000 diváků

kino perexV roce 2018 navštívilo pětici spřízněných kin (Kino Aero, Bio Oko, Kino Světozor, Bio Central v Hradci Králové a Univerzitní kino Scala v Brně) celkem 467 527 diváků, což je o 8365 diváků více než v roce 2017. Nejúspěšnějším z nich bylo již poněkol...