Od dubna opět do zahrad pod Pražským hradem

Od dubna opět do zahrad pod Pražským hradem

Tisk

Zahrady perexSoubor barokních zahrad lemuje pozadí malostranských paláců v okolí Valdštejnské ulice. Na jejich výtvarné kompozici a provedení se podíleli významní architekti a stavitelé své doby; Santini, Aichl, Alliprandi, či Palliardi. Každá ze zahrad nabízí návštěvníkovi své specifické uspořádání a rozličná romantická zákoutí s nezapomenutelnými pohledy na panoráma města. Z teras přes střechy malostranských domů a věže kostelů se tak návštěvníkovi otevírá jeden z nejkrásnějších pohledů na Prahu. Zahrady jsou od roku 1992 součástí statku, zapsaného na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO.

 

Jižní svah pod Pražským hradem se utvářel od středověku až do 19. století. Dodnes tu najdeme stopy gotického opevnění, užitkových zahrad renesančních šlechtických paláců i reprezentativní barokní partery. Krása architektury se tu doplňuje s malebnými přírodními zákoutími, členitý terén je doslova posetý fontánami, tajemnými schodišti a průchody, gloriety a loggiemi. V Ledeburské zahradě s reprezentační salou terrenou se každoročně koná řada kulturních akcí. Zahrady jsou využívány k pronájmům například při svatebních obřadech a různých komerčních a společenských akcích. Kromě toho je zde možno též uspořádat komorní akce soukromého rázu.

Palácové zahrady pod Pražským hradem jsou komplex vzájemně propojených zahrad. Leží na  jižním svahu hradčanského vrchu. Původně byly budovány při šlechtických palácích; dodnes je zachován odlišný charakter jednotlivých samostatně řešených zahrad, spojených do jednoho celku.

Historie zahrad
V 16. století ztrácely hradby na jižním svahu hradčanského vrchu svou obrannou funkci; proto byly částečně zbourány. Pozemky, zahrady a vinice skoupila šlechta a měšťané. V roce 1580 byla vytvořena dnešní Fürstenberská zahrada. Zahrady byly budovány jako renesanční italského typu a sloužily k odpočinku a potěšení vlastníků přilehlých paláců. Zahrady byly zpustošeny Švédy po dobytí Malé Strany roku 1648. Při své následné obnově už byly zahrady budovány v barokní úpravě. Objevily se terasy s plastikami, monumentální schodiště, kašny a vodotrysky, saly terreny, pavilony a galerie.

Zahrady1

Ve 2. polovině 20. století byly zahrady pro svůj chátrající stav uzavřeny. Kolem roku 1990 se započalo s jejich náročnou rekonstrukcí, která probíhala ve třech etapách. Obnovená podoba zahrad pochází z 18. století. Velká Pálffyovská a obě Fürstenberské zahrady mají náročnou architektonickou úpravu, symetrickou koncepci se středovou osou, různě řešené schodiště a dekorativní a vyhlídkové architektonické prvky. Naproti tomu Malá Pálffyovská a Kolovratská zahrada mají užitkový charakter a jednoduché opěrné zdi. Správcem zahrad je Národní památkový ústav. Jednotlivé zahrady byly pojmenované podle paláců, ke kterým původně patřily.

Ledeburská zahrada
Architektonicky nejvýznamnější je velký vyvýšený parter zahrady. Západní část uzavírá sala terrena uvnitř s bohatou dekorativní výzdobou, proti ní je náročně členěná stěna s výklenkem s fontánou a sochou Herkula a mohutným symetrickým schodištěm. Terasy jsou přístupné kombinací středových a symetrických schodišť, na opěrných zdích se uplatňuje červené režné zdivo. Vrchní terase dominuje otevřený pětiboký pavilon.

Zahrady4

Malá Pálffyovská zahrada
Má zvýrazněn původní užitkový charakter. Převažují travnaté plochy a ovocné stromy.

Velká Pálffyovská zahrada
Je architektonicky zajímavější. Spodní dvě terasy jsou širší, na druhé je uprostřed malá kruhová fontána a za ní portál tunelového schodiště se slunečními hodinami. Horní vyhlídková terasa je z nižší úrovně rovněž přístupná tunelovým schodištěm v ose zahrady.

Kolovratská zahrada
Zahrada se i po rekonstrukci zachovává charakter užitkové zahrady. Zahradní architektura omezuje převážně na ovocné stromy a trávníky. V původním zahradním domku je dnes malá kavárna. Zahrada je oddělena od Velké Pálffyovské zahrady původní románskou zdí opevnění Malé Strany.

Malá Fürstenberská zahrada
Malá Fürstenberská zahrada má terasy ze všech palácových zahrad nejbohatší dekorativností a architektonickým členěním. Typické jsou ozdobné balustrády a další štuková výzdoba. Ve spodní části je gloriet ve tvaru baldachýnu, od něho mezi dvěma oranžériemi na třetí terase vede středové schodiště kryté pergolou k lodžii v horní části zahrady. Od lodžie je vpravo přístup k vyhlídkové věži.

Velká Fürstenberská zahrada
Je největší zahradou v komplexu. Je rozdělena na nepřístupnou část kolem paláce (polské velvyslanectví) a přístupnou stupňovitou část. Množství teras a stoupajících cest je koncipováno symetricky kolem střední osy vrcholící dvoupodlažním glorietem. Ve střední části jsou také dvě oranžérie. Ve výsadbě dominuje vinná réva.

Zahrady2

Zahrady jsou pro veřejnost přístupné každoročně od dubna do října.

Významné kulturní akce v zahradách
5. dubna – otevření zahrad v nové sezóně
18. dubna – Mezinárodní den památek a sídel
14.-15. dubna - Víkend otevřených zahrad
30. srpna – Hradozámecká noc v zahradách
6.-14 září – Dny evropského kulturního dědictví.  

Ppodle podkladů Národního památkového ústavu, ilustrační foto autor

www.npu.cz

( 1 hlas )

 

Přihlášení



Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jiří Pavlovský: „Čistota půl zdraví. CREW celé.“


pavlovsky jiri 200Jiří Pavlovský
. Jméno, které by měl znát každý fanoušek ať už fantastické, nebo komiksové literatury v našich krajinách. Jiří Pavlovský byl jedním ze zakladatelů komiksového nakladatelství

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...


Literatura

Nacistická determinace

hellblazer potopa 200John Constantine se k nám vrací v dalším Azzarellovém Hellblazerovi. Tentokrát se bude brodit rasistickými názory na jiné komunity, holohlavými přívrženci nacistického starosty a k tomu má ješ...

Divadlo

Příhody lišky Bystroušky. Slavnostní otevření Janáčkova divadla po rekonstrukci

LB perexDalší fáze rekonstrukce budovy Janáčkova divadla je ukončena. Kolik se ozývalo škarohlídů, že se to k výročí sta let republiky nepodaří. Avšak 17.11. byl zahájen Mezinárodní hudební festival, věnovaný dílu Leoše Janáčka, právě operou, která zazněla ...

Film

Hasičský bál jako jeviště světa

hori ma panenkoDigitalizace význačných českých filmů, která divákům slibuje intenzivnější umělecký zážitek jak díky vyčištěnému obrazu, tak zásluhou sytějších barev, pokračuje sice hlemýždím tempem, ale přece jen s prokazatelnými výsledky - po úhelné...