Reklama

Od dubna opět do zahrad pod Pražským hradem

Email Tisk

Zahrady perexSoubor barokních zahrad lemuje pozadí malostranských paláců v okolí Valdštejnské ulice. Na jejich výtvarné kompozici a provedení se podíleli významní architekti a stavitelé své doby; Santini, Aichl, Alliprandi, či Palliardi. Každá ze zahrad nabízí návštěvníkovi své specifické uspořádání a rozličná romantická zákoutí s nezapomenutelnými pohledy na panoráma města. Z teras přes střechy malostranských domů a věže kostelů se tak návštěvníkovi otevírá jeden z nejkrásnějších pohledů na Prahu. Zahrady jsou od roku 1992 součástí statku, zapsaného na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO.

 

Jižní svah pod Pražským hradem se utvářel od středověku až do 19. století. Dodnes tu najdeme stopy gotického opevnění, užitkových zahrad renesančních šlechtických paláců i reprezentativní barokní partery. Krása architektury se tu doplňuje s malebnými přírodními zákoutími, členitý terén je doslova posetý fontánami, tajemnými schodišti a průchody, gloriety a loggiemi. V Ledeburské zahradě s reprezentační salou terrenou se každoročně koná řada kulturních akcí. Zahrady jsou využívány k pronájmům například při svatebních obřadech a různých komerčních a společenských akcích. Kromě toho je zde možno též uspořádat komorní akce soukromého rázu.

Palácové zahrady pod Pražským hradem jsou komplex vzájemně propojených zahrad. Leží na  jižním svahu hradčanského vrchu. Původně byly budovány při šlechtických palácích; dodnes je zachován odlišný charakter jednotlivých samostatně řešených zahrad, spojených do jednoho celku.

Historie zahrad
V 16. století ztrácely hradby na jižním svahu hradčanského vrchu svou obrannou funkci; proto byly částečně zbourány. Pozemky, zahrady a vinice skoupila šlechta a měšťané. V roce 1580 byla vytvořena dnešní Fürstenberská zahrada. Zahrady byly budovány jako renesanční italského typu a sloužily k odpočinku a potěšení vlastníků přilehlých paláců. Zahrady byly zpustošeny Švédy po dobytí Malé Strany roku 1648. Při své následné obnově už byly zahrady budovány v barokní úpravě. Objevily se terasy s plastikami, monumentální schodiště, kašny a vodotrysky, saly terreny, pavilony a galerie.

Zahrady1

Ve 2. polovině 20. století byly zahrady pro svůj chátrající stav uzavřeny. Kolem roku 1990 se započalo s jejich náročnou rekonstrukcí, která probíhala ve třech etapách. Obnovená podoba zahrad pochází z 18. století. Velká Pálffyovská a obě Fürstenberské zahrady mají náročnou architektonickou úpravu, symetrickou koncepci se středovou osou, různě řešené schodiště a dekorativní a vyhlídkové architektonické prvky. Naproti tomu Malá Pálffyovská a Kolovratská zahrada mají užitkový charakter a jednoduché opěrné zdi. Správcem zahrad je Národní památkový ústav. Jednotlivé zahrady byly pojmenované podle paláců, ke kterým původně patřily.

Ledeburská zahrada
Architektonicky nejvýznamnější je velký vyvýšený parter zahrady. Západní část uzavírá sala terrena uvnitř s bohatou dekorativní výzdobou, proti ní je náročně členěná stěna s výklenkem s fontánou a sochou Herkula a mohutným symetrickým schodištěm. Terasy jsou přístupné kombinací středových a symetrických schodišť, na opěrných zdích se uplatňuje červené režné zdivo. Vrchní terase dominuje otevřený pětiboký pavilon.

Zahrady4

Malá Pálffyovská zahrada
Má zvýrazněn původní užitkový charakter. Převažují travnaté plochy a ovocné stromy.

Velká Pálffyovská zahrada
Je architektonicky zajímavější. Spodní dvě terasy jsou širší, na druhé je uprostřed malá kruhová fontána a za ní portál tunelového schodiště se slunečními hodinami. Horní vyhlídková terasa je z nižší úrovně rovněž přístupná tunelovým schodištěm v ose zahrady.

Kolovratská zahrada
Zahrada se i po rekonstrukci zachovává charakter užitkové zahrady. Zahradní architektura omezuje převážně na ovocné stromy a trávníky. V původním zahradním domku je dnes malá kavárna. Zahrada je oddělena od Velké Pálffyovské zahrady původní románskou zdí opevnění Malé Strany.

Malá Fürstenberská zahrada
Malá Fürstenberská zahrada má terasy ze všech palácových zahrad nejbohatší dekorativností a architektonickým členěním. Typické jsou ozdobné balustrády a další štuková výzdoba. Ve spodní části je gloriet ve tvaru baldachýnu, od něho mezi dvěma oranžériemi na třetí terase vede středové schodiště kryté pergolou k lodžii v horní části zahrady. Od lodžie je vpravo přístup k vyhlídkové věži.

Velká Fürstenberská zahrada
Je největší zahradou v komplexu. Je rozdělena na nepřístupnou část kolem paláce (polské velvyslanectví) a přístupnou stupňovitou část. Množství teras a stoupajících cest je koncipováno symetricky kolem střední osy vrcholící dvoupodlažním glorietem. Ve střední části jsou také dvě oranžérie. Ve výsadbě dominuje vinná réva.

Zahrady2

Zahrady jsou pro veřejnost přístupné každoročně od dubna do října.

Významné kulturní akce v zahradách
5. dubna – otevření zahrad v nové sezóně
18. dubna – Mezinárodní den památek a sídel
14.-15. dubna - Víkend otevřených zahrad
30. srpna – Hradozámecká noc v zahradách
6.-14 září – Dny evropského kulturního dědictví.  

Ppodle podkladů Národního památkového ústavu, ilustrační foto autor

www.npu.cz

( 1 hlas )

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

IRENA AMBROŽOVÁ


redaktorka ve věku kolem třiceti let :-)

    Pochází z Prahy, kde strávila celý svůj život, kromě půlročního studia v Litvě a několika měsíčního toulání se Asií.

    Vystudovala Provoz a řízení letecké dopravy na ČVUT a Enviromental Engineering na ČZU. Pracuje jako dispečer v letecké dopravě.

    Pro K21 píše od léta 2014, před tím pracovala jako redaktorka a korektorka pro Studentpoint.cz, též přispívala do Informuji.cz, Info-Koktejl, CityBee a dalších. Na K21 má ráda příjemnou atmosféru podobně naladěných lidí  a možnost se dostat k zajímavým knižním a filmovým titulům.

    Mezi koníčky Ireny patří: literatura, letectví, cestování, tvůrčí psaní (je spoluautorkou dvou almanachů Odemykání), sport (zejména běh – členka běžeckého oddílu SK Svěrák, aktivně se účastní běžeckých závodů všech délek  a profilů, od krátkých krosů až po silniční maratony), běhá i Spartan race, ráda trávím čas v horách a nepohrdne dobrým pivem a vínem.

    A Ireny motto? „Daleká ať cesta má! Marné volání“

Banner

Anketa

Počasí v ČR


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 26

Čtěte také...

PAMÁTKY ŽIJÍ I V BABÍM LÉTĚ aneb co se bude dít na hradech, zámcích a ostatních památkách NPÚ v září 2014

Pamatky 200Sezona památek s prázdninami nekončí, naopak: hrady, zámky, ale i kláštery a technické areály otvírají i běžně zamčené dveře během mezinárodních Dnů evropského dědictví, na řadě míst pořádají tradiční oslavy úrody – vinobra...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Piš pravdu, nic než pravdu!

altNení lepší pocit pro čtenáře, než když si po dočtení poslední věty nějaké knihy může vnitřně oddechnout se slovy „Ty vogo, to je síla!“  Přesně tohle se mi stalo po zaklapnutí Paranoidní pijavice od Jany Jiráskové

Divadlo

Dvě nominace na Ceny Thálie pro soubor opereta/muzikál Národní divadlo moravskoslezské

thalie 200Soubor opereta/muzikál v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě získal dvě užší nominace na Ceny Thálie za rok 2014. Dvěma nominovanými umělci jsou Hana Fialová za roli francouzské šansoniérky Edith Piaf v inscenaci maďarské spisovatelky a scená...

Film

Rodinná komedie Strašidla má zajímavý jídelníček nejen pro upíra

strasidla 200Nová rodinná komedie režiséra Zdeňka Trošky Strašidla vstoupí do kin již za necelý měsíc. Premiéra v Čechách i na Slovensku je naplánována na 18. srpna, ale již od počátku srpna představí film herecká delegace spolu s režisérem na několika ...