Tvoření s Pipasikem

Tvoření s Pipasikem

Tisk

Pipasik perexZuzana Šuleková a Jitka Musilová jsou kamarádky, povoláním architektky, které se zároveň starají o své malé děti. Společně založily značku Pipasik. Pod touto značkou vymýšlejí pro děti smysluplné činnosti spojené s tvořením a dávají dětem možnost se něco nového naučit. V jejich sortimentu najdete knihy a hry.


Co znamená název vaší značky Pipasik?
Zuzana: Pipasik znamená v dětské řeči „trpaslík“. Toto slovo vlastně vymyslela moje dcera Matylda, když jí bylo asi 2,5 roku a nějak se to označení zažilo i pro naše aktivity.

Za značkou Pipasik stojí dvě ženy. Jak jste se poznaly?
Jitka: Jsme obě architektky, potkávaly jsme se na společných akcích a zjistily jsme, že bydlíme blízko sebe. Máme také stejně staré děti, skrze které jsme se začaly více vídat. Naše dcery rády kreslily a bavilo je všelijaké tvoření. Často jsme však při našich hovorech narážely na téma kvality a vzhledu dětských her a knih. Zjistily jsme, že je mnohdy problém v Čechách najít kvalitní výrobky pro děti, které pro nás dávaly smysl. Proto jsme začaly tvořit pro naše děti vlastní „pracovní listy“. Pak nás napadlo vše zpřístupnit i ostatním a tím začala naše bližší spolupráce již pod doménou www.pipasik.cz. Zde postupně vznikal sortiment různých úkolů a drobných her ke stažení a vytisknutí zdarma. Protože jsme měly hodně pozitivních ohlasů, rozhodly jsme se vyzkoušet vytvořit i produkty na prodej. Před třemi lety jsme vytiskly svoje první výrobky. Nyní máme v sortimentu osm produktů a další se připravují. Nakonec jsme se dopracovaly až k založení malého nakladatelství, protože část našeho sortimentu tvoří i knihy.

Pipasik

Jitka Musilová a Zuzana Šuleková

Co každá z vás má na starosti v Pipasiku?
Jitka: Úkoly nemáme úplně rozdělené, staráme se o vše společně. Zuzka ale navíc občas i kreslí ilustrace.

Čím jsou produkty, které nabízíte specifické?
Zuzana: V našich výrobcích se snažíme dětem nabídnout nejen zábavu, ale chceme, aby se nenápadnou formou i něco naučily nebo si alespoň procvičily jemnou motoriku. Vždy se snažíme dát výrobku ucelený koncept na dané téma. Naše výrobky jsou určeny pro děti od cca tří let, horní hranici nemáme pevně stanovenou, občas se stalo, že se dobře zabavil i kdejaký rodič.

Vymýšlíte hry a knihy podle principů montessori „Já jsem to zvládl sám“. Jak se liší od těch běžných?
Zuzana: Pro nás je důležité hlavně to, že dítě má být schopné vyřešit některé dílčí úkoly samo i za použití nějaké improvizace. Není pro nás vždy důležité, jestli je úkol vyřešen „správně“, ale to, že si dítě nakonec z procesu vytváření odnese nějaký poznatek nebo dovednost. Věříme, že když dítěti nabídneme různé techniky a přístupy k řešení úkolů (kreslení, lepení, stříhání, vyšívání …), tak vstřebá více poznatků než například pouze čtením.

Pipasik 2

Malý zoolog

Co máte rády na učení dětí hrou?
Jitka: Pro děti je učení přirozenou vlastností, kterou stačí pouze rozvíjet. Baví mě, že jsme schopné je nenucenou formou hry naučit něčemu novému. Ráda pracuji na tématech, které je pak snadné vyzkoušet nebo vidět například na vycházce. I když nejsem úplně zastáncem encyklopedických znalostí, přijde mi důležité, aby dítě umělo pojmenovat třeba ptáčky, kteří létají ke krmítku.

Velká část vašich knih a her je zaměřená na poznávání přírody. Jak vznikl nápad vytvořit hru Malý zoolog?
Zuzana: Koncept Malého zoologa vyšel z jedné starší aktivity z webu, která fungovala na podobném principu (spojování zvířátek a jejich stop). Protože toto téma mělo úspěch, zkusily jsme ho dál rozvinout. Nyní hra může fungovat nejen jako skládání ucelených obrázků jednotlivých zvířat, ale má i mnoho dalších variant.

Co se děti mohou naučit při vytváření origami Malá farma?
Jitka: Tato hra je hlavně na procvičování jemné motoriky. Skládání origami vyžaduje jistou dávku přesnosti a soustředění na detail. To je důležité hlavně pro děti v předškolním věku. Navíc máme v sadě i černobílé listy, které si mohou děti dotvořit podle vlastní fantazie. Důležitou součástí byl pro mě i návod, který jsem fotila se svou dcerou Klárkou. Snažily jsme se ho vytvořit tak, aby vše děti poskládaly samy bez pomoci dospělých.

Pipasik 3

Origami Malá farma

Jak nejraději trávíte volný čas?
Zuzana: Mnoho volného času nemám, protože se kromě Pipasika věnuji i architektuře. Volné chvíle ráda trávím s rodinou. Hodně využíváme toho, že bydlíme v Praze, baví mě navštěvovat různé kulturní akce. Když je chvilka, ráda si zacvičím jógu.
Jitka: S rodinou hodně cestujeme, hlavně po Česku. Můj manžel je tak trochu blázen do plánování různých výletů, takže máme neustále bohatý program.Ve svém volném čase, kterého také není mnoho, se snažím odreagovat sportem, hlavně jógou a lezením.

Co si do budoucna přejete pro vaše nakladatelství?
Zuzana:  Rády bychom pokračovaly v naší práci tak, aby nás stále bavila, zároveň aby přinášela něco nového hlavně pro děti, kterým je určena. Trochu bojujeme také s časem a rády bychom stíhaly alespoň dva nové výrobky ročně, protože témat máme v hlavě ještě plno.

Architektky Zuzana Šuleková (39 let) a Jitka Musilová (37 let) založily značku Pipasik. Jejich knihy a hry si můžete prohlédnout na www.pipasik.cz  

Díky hře Malý zoolog se děti naučí vystopovat zvířata v přírodě podle jejich stop. Balení obsahuje 24 kašírovaných kartiček (6 zvířat: ježek, králík, divočák, veverka, sova, medvěd) a manuál. Hra je zabalena v pevné krabičce. Origami Malá farma je určena dětem, které rády tvoří a hrají si s papírem. V origami sadě najdete 12 barevných listů,12 vybarvovacích černobílých listů a obrázkový návod.

Foto: Archiv Pipasiku


 

Zobrazit další články autora >>>


Hledat

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Prdlé pohádky moc moudrosti nepobraly

prdlepohadky perexNemůžu s nadšením říct, že se mi něco líbí, když vlastně vůbec nevím, co si o tom mám myslet. Ani v nejmenším se nechci dotknout autorů, i když se to asi právě děje. Vím, že si dali práci, aby ty příběhy vymysleli, stálo je to spoustu...

Divadlo

Divotvorný vstup zlínského Městského divadla do sezóny 2013/2014

200divV sobotu 21. září uvedlo Městské divadlo ve Zlíně první večerní premiéru právě se rozbíhající divadelní sezóny. Pocty „být první v nové sezóně“ se dostalo muzikálu Divotvorný hrnec v režii umělecké šéfky zlínského divadla Hany Mikoláškové.

...

Film

Kean vs. Kean

big eyes uvodkaPo dvaceti letech se Tim Burton opět pustil do natočení životopisného filmu (první Ed Wood, 1994). Tentokrát se zaměřil na malířku Margaret Kean, která proslula obrazy dětí s obrovskýma očima a které je Burton sám fanoušek a vlastní některá...