CECHOVNÍ MUZEJNÍ NOC v České Lípě

CECHOVNÍ MUZEJNÍ NOC v České Lípě

MUZEJNI NOC 200Dvanáctá muzejní noc ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě se uskuteční v sobotu 13. června. Muzeum se touto akcí tradičně zapojuje do celo-republikového Festivalu muzejních nocí pořádaného Asociací muzeí a galerií ČR.

 


Letošní muzejní noc nese název CECHOVNÍ. Připomíná nám 455. výročí udělení statutů dvanácti českolipským cechům (sladovníci, řezníci, pekaři, krejčí, soukeníci, kožešníci, kloboučníci, ševci, provazníci, kováři, hrnčíři a truhláři).


Ve stálých expozicích muzea, v galerii a zahradě budou připravena zastavení s ukázkami řemesel, prodejem výrobků a tvůrčími dílnami pro děti i dospělé. Těšit se můžete například na malování keramiky, tisk na textil nebo šití a tkaní. S ukázkami se představí např. kovář, truhláři, krejčová a kloboučnice. Tradiční dobroty budete moci ochutnat u řezníka nebo pekaře.

MUZEJNI NOC 1


Ani tentokrát nebudou chybět pohádky. Pro nejmenší návštěvníky to bude ve 20:30 hodin Pohádka o řemeslech plná lidových písniček, kterou zahraje Divadlo Rolnička z Liberce a ve 21:30 hodin loutková českolipská pověst O zlaté lilii v podání souboru Městské knihovny.


Na závěr večera zahraje v amfiteátru v klášterní zahradě oblíbená Jazzová farma (ZUŠ Česká Lípa).

V muzejní knihovně mohou zájemci shlédnout výstavu archivních dokumentů pod názvem „Co skrývá cechovní pokladnice“. Zajímavým zpestřením bude po setmění velkoplošná projekce a světelná performance na Rajském dvoře.

MUZEJNI NOC 2

Partnerem akce je již tradičně českolipská Základní umělecká škola, jejíž žáci zpříjemní všem noční návštěvu muzea hrou na kytary, flétny a housle. Dalšími partnery se staly DDM Libertin Česká Lípa s ukázkami keramické tvorby, Střední průmyslová škola sklářská v Novém Boru, která předvede práci se dřevem a Prodeus s velkoplošnou projekcí.

Rozhodně je nač se těšit. Přijďte s námi strávit příjemný sobotní večer!

www.muzeumcl.cz


 

Rozhovor

„V poezii jsem objevila tu nejvhodnější vrbu,“ tvrdí Věra Orzághová

obalka ROZT 200Drsná, provokativní, dráždivá, zhýralá. A také něžná, milující, pokorná a obětující se. Taková je poezie Věry Orzághové, v literárním světě známé pod uměleckým pseudonymem Vorona. Autorka v básních prož...

Hledat

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (28)


Literatura

Těžká planeta probouzí zájem o vědu. A vášeň poznávat.

altDnes již kultovní antologii sci-fi povídek Těžká planeta sestavil Isaac Asimov, jeden z největších mistrů žánru vědeckofantastické literatury a držitel prestižní SF ceny Nebula. Začlenil do ní dvanáct příběhů, které svou o...

Divadlo

Dvě sestry Marie a Ester a dva lidské osudy - každý z jiného pólu lidského bytí.

damy200Zatímco Marie se vrací do svého rodného domu ze světa, kde prožila spousty zážitků, skutečných i smyšlených, které vypráví v poutavých příbězích, její sestra Ester prožila poklidný, možná až nudný život venkovské učitelky a nevytáhla paty z rodného dom...

Film

Mistři japonského filmu nás stále oslovují

mistri japonskeho filmu obalkaJapanolog Antonín Líman sepsal ve 13 esejích knihu Mistři japonského filmu (vydala Paseka), kde se zaměřil na nejznámější tamní režiséry a jejich díla. Oproti fil...