Oslava tibetského Nového roku na Novoměstské radnici ve znamení kultury, osvěty i hodů

Oslava tibetského Nového roku na Novoměstské radnici ve znamení kultury, osvěty i hodů

Tisk

losar 200Losar, tedy Nový rok, který je nejdůležitějším svátkem v Tibetu, Nepálu a Království Bhútán, tradičně oslavili na pražské Novoměstské radnici. Letopočet je odvozen od genealogie tibetských králů, letos to je 2144.

 

 

Stánky s mnoha tibetskými ručně vyrobenými šperky, hrnečky, nádhernými tibetskými panenkami…, i osvětové materiály – kupříkladu stánek se samolepkami, plakáty a plackami iniciativy Češi Tibet nechtějí, u kterého stáli Martin Bursík s Kateřinou Bursíkovou Jacques. Jejich dcerka Noemi mezitím vyrobila v rámci výtvarné dílny krásnou mandalu. Obličej měla, tak jako jiné děti, namalovaný jako z pohádky – i to nabízel dětský koutek. V rámci slavnosti se prezentovaly neziskové organizace jako Potala nebo Spolek Lungta a mnohé další.

 losar s mandalou

Své pochutiny a nápoje nabízeli zástupci restaurací a čajoven. Zájemci si mohli vyrobit kuličku tsampa, což je tradiční tibetský pokrm známý přes tisíc let. Její výrobce Jiří Engliš z Prahy vysvětlil, že se vyrábí pražením ječmene. Každý, kdo přistoupil ke stánku, dostal do mističky hrst praženého ječmene zalitého slaným čajem a kusem másla, uhnětl si výbornou kuličku, která chutnala po oříšcích. Pochutinu, která je oblíbeným chlebem tibetských mnichů, lze dělat i na sladko. Ochutnat bylo možné i výborné tibetské čaje, kupříkladu kořeněný čaj s mlékem masala.

losar repove  karbanatky

Příspěvek na adopci tibetských dětí

Překvapením podvečera bylo skvělé vystoupení zpěvačky Lenky Dusilové, nechyběly meditace, výstava Pohádky Tibetu od českých ilustrátorů, promítání dokumentů nebo nejrůznější přednášky. Místo vstupného každý z návštěvníků přispěl dvěma sty korunami humanitární organizaci A.S.I.A. Onlus, která působí přímo v ohrožených oblastech Tibetu a umožňuje například adoptovat na dálku tibetské dítě.

Den předtím – přímo na Den Tibetu (10. března) – se konalo tradiční shromáždění před čínskou ambasádou. Přítomní si připomněli krvavě potlačené tibetské národní povstání, které započalo 10. března 1959 v tibetské Lhase. V rámci akce promluvilo několik politiků, kupříkladu Martin Bursík (LES), který Tibet v minulosti navštívil. Vždy ví přesně, kolik let od povstání uplynulo, neboť se v roce 1959 narodil. Upozornil na to, že stále dochází k sebe upalování tibetských mnichů.

Tibetská vlajka v ten den zavlála na 751 českých radnicích a 92 školách.

losar hlas pro tibet

Foto: Andrea Cerqueirová a Amnesty International ČR


 

Hledat

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Jak se úspěšně učit?

Jak se ucit perexNení podstatné, jestli se učíte ke zkoušce do školy, rozšiřujete si své vzdělávání při zaměstnání nebo studujete čistě z vlastního zájmu. Důležité je ale vědět, jak se učit opravdu efektivně, aby vaše úsilí přineslo vytoužené výsl...

Divadlo

Kulturní centrum Vzlet uvádí celovečerní divadelní inscenaci Příchozí, která tematizuje život lidí s tělesným postižením

Příchozí perexCelovečerní divadelní inscenace Příchozí, kterou v dnešní premiéře uvedlo kulturní centrum Vzlet, propojuje na jevišti lidi s tělesným postižením s herci. Podává téma života s handicapem jako silnou metaforu pro setkávání s čímkoliv novým,...

Film

Společenské vědy a audiovize

spol vedy audiovize perexNás nynější svět ovládají audiovizuální média: skrze filmy, televizi, internet či počítačové hry si utváříme představu o současnosti a poměrech v ní. Jenže fungování těchto médií lze zkou...