NPÚ: kasteláni hlásí rekordní návštěvnost

NPÚ: kasteláni hlásí rekordní návštěvnost

hrady a zamky200Cestu na hrady, zámky a další objekty ve správě Národního památkového ústavu si k dnešnímu dni našlo více než pět milionů návštěvníků. Sezona 2016 se tak zapíše jako zatím nejúspěšnější od vzniku České republiky. Do konce roku by mohla i díky adventní a vánoční nabídce padnout hranice pěti a půl milionu vydaných vstupenek. Některé památky budou otevřeny dokonce i na Štědrý den či na Silvestra.

 Nejvyšší zájem zaznamenaly už tradičně zámky Český Krumlov a Lednice, které jako památky UNESCO přitahují i mnoho zahraničních turistů. Zámek Lednice i českokrumlovský areál navštívilo letos již přes čtyři sta tisíc lidí. Čtvrtmilionovou návštěvnost mají zatím Hluboká a Karlštejn, přes sto tisíc návštěvníků hlásí Kroměříž, Konopiště, Valtice, Bouzov, Pernštejn, Sychrov, Kuks nebo Trosky.

hrady a zamky

Vyšší zájem ale zaznamenala většina památek ve správě NPÚ, bez ohledu na velikost, známost či dostupnost. Památky ve správě NPÚ nabízejí stále lepší programy a postupně se zlepšuje stav jednotlivých hradů a zámků, ať už pomocí velkých investic, či prostřednictvím postupných menších etap obnovy. K vyššímu zájmu o památky přispěl Lucemburský rok, respektive akce, které při příležitosti oslav 700. výročí narození císaře Karla IV. Národní památkový ústav uspořádal akce na téměř třiceti hradech, zámcích a klášterech. Vyvrcholením byla Hradozámeckou nocí, do níž se letos zapojilo 95 památek (tedy nejvíce za sedmiletou historii akce), na něž během výjimečného večera zavítalo rekordních 33 tisíc návštěvníků. Lucemburský rok zakončí Národní památkový ústav symbolicky Královským adventem, během něhož památky ožijí řadou koncertů, výstav, řemeslných jarmarků a vánočně laděných prohlídek. Na návštěvníky čeká více než stovka akcí ve všech krajích České republiky.

 

hrady a zamky2
Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 


Literatura

Týden knihoven 2015 aneb Zažijte knihovnu jinak

skip200Svaz knihovníků a informačních pracovníků vyhlásil na první říjnový týden 19. ročník  kampaně Týden knihoven. Motto letošního ročníku je Zažijte knihovnu jinak.

...

Divadlo

Švandovo divadlo uvede Ztracenou čest Kateřiny Blumové, hru o médiích a teroristech

heinrich perexAktuální novinka Švandova divadla na Smíchově si posvítí na média a teroristy, jak je už v 70. letech minulého století popsal německý velikán Heinrich Böll. Inscenaci Ztracená čest Kateřiny Blumové do komorního Studia připravuje režis...

Film

TO NEJLEPŠÍ Z LOŇSKÉ EVROPSKÉ FILMOVÉ PRODUKCE PŘEDSTAVÍ DVOUDENNÍ PŘEHLÍDKA „EVROPSKÁ FILMOVÁ INVENTURA“

filmova inventura vsetin perexLoňský rok přinesl do tuzemských kin nebývalé množství výborných evropských filmů. Ty nejvýraznější, které se do běžného programu kina nevešly, budou mít diváci možnost vidět během Evropské filmové invent...