Turistický seriál K21: Muzeum Andyho Warhola

Turistický seriál K21: Muzeum Andyho Warhola

180x135 q75 t 03Milí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chybět ani tipy na různá centra a parky, kde se mohou vyřádit především vaše ratolesti. Nejen díky našim zvídavým otázkám se dozvíte víc a můžete si naplánovat pěkný výlet. Tak do toho!

 

O muzeu ve slovenských Medzilaborciách nám povídal hlavní kurátor muzea pan doktor Michal Bycko.

Popište prosím ve zkratce vaše muzeum Andyho Warhola.

Prvá a doposiaľ v Európe jediná inštitúcia – múzeum, nesúca meno Andyho Warhola. Funguje od roku 1991, ako živý organizmus zaoberajúci sa prezentáciou diela a života Warhola, múzeoedukologickými aktivitami a prezentáciou aktuálnych tendencií vo výtvarnej kultúre vôbec.Co je nejunikátnější exponát a jak o něj pečujete?

Nuž .. Je to chránené pred poškodením a odcudzením špičkovou bezpečnostnou technikou. Ide o platňu Andyho Warhola.116x180 q75 t WW5F7097 ezg 4

Co se vám vybaví, když se řekne Andy Warhol? Jak to bylo s právy na jeho díla?

Andy Warhol ? Fenomén druhej polovice 20.storočia. Umelec, ktorý spolu s Picassom a Duchampon najviac ovplyvnili umenie danej doby a jeho dopad na kultúru a umenie je citeľný aj dnes. Autorské práva na diela umelca má The Andy Warhol Foundation For The Visual Arts , inc., New York…Kdy vznikla myšlenka o založení tohoto muzea? Jaká byla cesta k dnešní podobě?

Myšlienka vznikla v roku 1987. Cesta bola strastiplná… Doporučujem knihu „Andy Warhol a Československo“ ( anglická verzia : Prekop, Cihlář, Bycko, Rouderova, 2012)Hledáte do muzea stále nové věci? Musíte se kvůli muzeu i nějak neustále vzdělávat? Jak to probíhá?

Warhol je z 50 % veľká neznáma… ako umelec, človek, filozof, atď., stále je čo objavovať a študovať… No je viac ako isté, že skutočného Warhola nikdy nepoznáme… Považujem to za zámer samotného Warhola… Akýsi konceptuálny výraz, ktorý funguje a bude fungovať ďalej…

WW5F7116 ezg 2


Co se vám za dosavadní provoz expozice nejvíce povedlo? Na co jste opravdu hrdí?

Máme múzeum, v nepochopení sme ho zriadili a držíme „nad vodou „ skoro 22 rokov. Zrealizovali sme desiatky výstav a iných projektov takmer po celej Európe. Warhol je všade „mladý pán“ iba doma mu nevieme prísť na meno… Žiaľ!!!


Jak vypadá váš běžný pracovní den? Co je nejčastější náplní práce? Jedná se o jednoduchou práci? Jaká jsou její úskalí? Měli jste někdy chuť muzeum zavřít?

Práca kurátora a muzeoedukológa nie je pracovnou náplňou na základe voľajakých osnov, je to kreatívna práca v ktorej sa kumuluje práca manažéra, výtvarného teoretika, kritika a muzeoedukológa. Úskalia? Peniaze!!! Míňajúce sa na doslova nezmysly a Warhol je stále subjekt „chudobných pribuznych“, žial! Zavrieť múzeum? Skôr byť na začiatku, tak to múzeum tu v Medzilaboriciach nebudem zakladať a vôbec sa nebudem pohrávať s myšlienkou, že ľudia rokmi zmúdrejú, vidím opak. Sorry!Jaké je to s návštěvností muzeí v dnešní době? Jaké věkové skupiny tvoří vaše nejčastější návštěvníky? Děláte vy sami něco pro propagaci? A co financování? Jaké jsou náklady na běžný provoz? Co vše pokrývá vstupné?

Návštevnosť vzhľadom na miesto kde je múzeum - „koniec sveta“ je vždy lepšia ako návštevnosť v galériách a múzeách v mestách, kde počet obyvateľov je neporovnateľne vyšší. Financovanie? Niečo dá zriaďovatel, niečo si musíme zarobiť. V tom je aj vstupné.

BN3 ezg 3Jak je to se suvenýry z vašeho muzea? Mají o ně lidé zájem?

Áno, majú. Kupujú hlavne zahraniční, domáci by chceli všetko zdarma a možno aj poďakovanie za návštevu a láskavosť, že k nám prišli. Zrejme je to tak dané bohom. Mnohí tatranci nevedia robiť zimné športy apod. No múzeum ekonomicky „nestojí“ na príjmoch z návštev a nákupu suvenírov domácich návštevníkov, v tom „skapal pes“. Zahraniční návštevníci sú pre nás dôležitá cieľová skupina, kupujú často! Hlavne preto , že sme lacní v porovnaní s inými galériami a múzeami vo svete.Proč by měli naši čtenáři navštívit zrovna vaše muzeum? A kde o něm najdou více informací? Konají se u vás o prázdninách nějaké akce? Zde je prostor pro jejich přehled!


Prečo? Pretože to, čo uvidia u nás, neuvidia ani v Pittsburghu. Na požiadanie im môžeme pripraviť pracovné dielne, pozrieť si filmy o Warholovi, atď.

Nájdu nás na www.andywarhol.sk

Zdroj foto: andywarhol.sk


 

Rozhovor

8. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

8 BMC perexBřezen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům...

Hledat


Literatura

Každý má nějaké touhy

touhy 200Touhy, to je teprve třetí kniha slovenské spisovatelky Táni Keleové-Vasilkové, která však v češtině vychází až nyní. Oproti ostatním jejím knihám má o něco víc stránek, ale nudit se u ní nebudete.

...

Divadlo

Anna Karenina ve společnosti drsných motorkářů

karenina 200Jedno z neméně slavných a nadčasových děl Lva Nikolajeviče Tolstého se rozhodli tvůrci nejnovější rock opery přenést do moderního prostředí motorkářského klubu.

...

Film

Srpnový návod na přežití podle AXN

axn 200Ve druhé polovině prázdnin se společně s AXN zaměříme na to, jak přežít, vydělat spoustu peněz a jak si nabytého jmění dosytnosti užít.

...