Olomoucké divadlo stojí u zrodu česko-norské spolupráce

Olomoucké divadlo stojí u zrodu česko-norské spolupráce

Email Tisk

cuck200Jedinečný program připravilo olomouckému publiku Divadlo na cucky ve spolupráci s dalšími městskými kulturními institucemi a norským centrem Dansarena nord se sídlem v Hammerfestu. Již na konci listopadu přivítá Olomouc první inscenaci z šestidílného cyklu, kterým se budou v Česku prezentovat nejlepší norští umělci z oblasti současného tance a performativního umění. Projekt NORDSPIRACE vyvrcholí v rámci programu 20. ročníku mezinárodní přehlídky Divadelní Flora v květnu příštího roku.

 

 

„Rádi bychom s našimi norskými partnery rozšířili spolupráci na poli současného tance a performing arts. Společně jsme připravili program, představující jedinečný vhled do aktuálních trendů severské scény,“ uvedla koordinátorka projektu NORDSPIRACE Simona Vičarová a dodala: „Protože nás zajímá i zpětná vazba od domácího publika, budou jednotlivá představení na olomouckých scénách doplněna o debaty s tvůrci a workshopy pro veřejnost.“

Jordjenta


Česko v nadcházejících měsících navštíví pestré spektrum umělců, a to jak po generační, tak i po žánrové stránce. Patří mezi ně radikální performerky Ingeleiv Berstad, Kristin Helgebostad a Ida Wigdel s představením Jordjenta, Amund Sjølie Sveen pozve na performativní přednášku Ekonomická teorie pro věčné začátečníky, Hege Haagenrud se zabývá poruchou příjmu potravy v performanci De Grenseløse, Liv Hanne Haugen a Anne Katrine Haugen uvedou taneční duet Sisters 11 Years Later, program 20. Divadelní Flory pak zpestří představení významné choreografky Ingun Bjørnsgaard s názvem Praeambulum a tyrkysová performance Mono v režii Mii Habib.

Hrát se bude nejen v Divadle na cucky, ale i v Divadle hudby Muzea umění Olomouc nebo v Moravském divadle Olomouc. „Jednotlivá představení se liší technickou náročností i požadovanou velikostí scény. Proto budeme využívat i další olomoucká jeviště,“ řekl Jan Žůrek, ředitel DW7, o. p. s, která se stará jak o chod Divadla na cucky, tak o festival Divadelní Flora. „Těší mě, že dvě produkce uvedeme jako součást jubilejního 20. ročníku našeho festivalu a přispějeme tak k velkorysým oslavám jeho výročí,“ doplnil Žůrek.

cuck0

 

Nordspirace ale nespočívá pouze v prezentaci současné norské scény v ČR – organizátoři vyslali na revanš také české zástupce do Skandinávie. „V nedávné době jsme poznávali současnou norskou scénu v rámci studijní cesty. V Oslu
a Hammerfestu jsme navštívili řadu kulturních center a navázali nezbytné kontakty,“ popsala „nordspirační“ cestu Vičarová. Podle jejích slov se už brzy vydají za polární kruh i čeští umělci. „Do otevřené výzvy se přihlásilo jedenáct žadatelů, z nichž jsme vybrali projekt Godt og ondt tvůrčí skupiny Jindřiška Křivánková - Anita Krausová - Jana Kozubková. Tato trojice se v únoru 2016 odebere do nejseverněji položeného města na světě – do norského Hammerfestu – kde bude moci projekt připravovat. Světová premiéra se rovněž uskuteční v rámci programu 20. Divadelní Flory,“ upozornila Vičarová.

Na spolupráci se těší i norští hostitelé. „Bude to vůbec poprvé, co u nás bude pracovat a tvořit český soubor a jsme velice rádi, že DW7 takto rozšiřuje horizonty naší Evropské spolupráce. Věříme, že výměna povede k ještě většímu prohloubení kulturních i jiných vazeb mezi Českou republikou a Norskem,“ vzkázala českým médiím Susanne Næss Nielsen, ředitelka Dansearena nord a připojila i pozvánku olomouckým divákům. „Oblast performing arts se v posledních letech v Norsku rozvíjí nejrůznějšími směry a díky projektu bude mít publikum v Olomouci šanci norskou tvorbu vidět. Součástí programu NORDSPIRACE jsou díla zavedených norských umělců stejně jako představení mladých talentovaných tvůrců,“ uzavřela Nielsen.

Aktuální informace o projektu NORDSPIRACE najdete na stránkách http://www.divadlonacucky.cz/index.php?page=nordspirace.

Projekt Nordspirace je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.

cuck7

 


NORDSPIRACE: PROGRAM PŘEDSTAVENÍ

Berstad | Helgebostad | Wigdel
JORDJENTA
28. 11. 2015, 19.00 Divadlo hudby MUO

Taneční performance Jordjenta je temným, absurdním představením beze slov, které bylo inspirováno básní Marie Tryti Vennerød. Vytvořily ho tři norské tanečnice a choreografky Ingeleiv Berstad, Kristin Helgebostad a Ida Wigdel, které zkoumají, kolik toho mají společného s postavami z básně. Tajné prostory a tmavé kouty lidské mysli slouží jako inspirace pro trio autorek. Na jevišti se jim daří vytvořit znepokojivý a zároveň humorný svět, ve kterém tři mladé ženy touží najít něco hmatatelného a skutečného. Soilgirl/Jordjenta  (česky – Dívka z půdy) se řítí na olomouckou scénu s přívalem energie a touhou nás svým experimentálním kusem roztrhat na cucky! Smrt je jedna z nejnormálnějších věcí, které se v životě můžou stát…


Amund Sjølie Sveen
EKONOMICKÁ TEORIE PRO VĚČNÉ ZAČÁTEČNÍKY
8. 12. 2015, 19.30 Divadlo na cucky, Freskový sál

Economic Theory for Dummies je scénickou přednáškou performera Amunda Sjølie Sveena a zkoumá náš současný ekonomický systém, především pak teoretický, historický, filozofický a psychologický kontext dnešní hospodářské situace. Přemýšlí také, jakým způsobem je rétorika tohoto systému prezentována v médiích a jak se odráží v našem myšlení.
Projekt je malým příspěvkem k potřebě veřejnosti znovu nabýt moc v oblasti hospodářství. Potřebujeme hospodářství porozumět, abychom na něj mohli mít názor. Potřebujeme porozumět slovíčkům a konceptům „ekonomického jazyka“. Potřebujeme být schopni odlišit politiku od zákonů přírody. Potřebujeme pochopit souvislosti mezi hospodářstvím a ekologií. Potřebujeme rychlokurz, potřebujeme trochu Ekonomické teorie pro věčné začátečníky.

trailer: https://vimeo.com/75155776


Hege Haagenrud
DE GRENSELØSE / THE INFINITE
20. 1. 2016, 19.30 Divadlo na cucky, Divadelní sál

Ústřední postavou je mladá dívka, která se izolovala od okolního světa a je diagnostikována s poruchami typickými pro dnešní dobu (úzkost, poruchy příjmu potravy, aj.). Díky tomuto představení mají diváci možnost nahlížet na svět jejíma očima, vidí její chyby a nedokonalosti tak, jak je vidí ona ve svém podvědomí. Není schopna bránit se vlivům okolí, které klade nerealistické nároky na obraz vlastního těla a nechává se jím ovládat. Jako předloha k textu posloužily blogy dnešních teenagerů, ve kterých se zpovídají ze svých pocitů. Toto kontroverzní představení je proto důležitou výpovědí o mladých lidech ve 21. století.


Haugen Produksjoner
SISTERS 11 YEARS LATER (SESTRY – 11 LET POTÉ)
březen 2016, Moravské divadlo (termín bude upřesněn)

V roce 2003 vytvořilo sesterské duo Anne Katrine a Liv Hanne Haugen velice úspěšné představení Sisters, se kterým tanečnice vystupovaly po celém Norsku i v zahraničí. Představení Sestry – 11 let poté na toto dílo navazuje a rozvíjí hluboce osobní příběh. Jak se změnily rodinné vztahy po smrti matky? Jaký má na člověka vliv konfrontace se smrtí blízkého? Pomocí filmové projekce a živého tance otevírají sestry Haugenovy novou kapitolu o sourozenectví a blízkých vztazích v rodině.

trailer: https://vimeo.com/116021904


Ingun Bjørnsgaard Prosjekt
PRAEAMBULUM
13. 5. 2016, 19.00 Moravské divadlo, zahájení 20. ročníku Divadelní Flory

Slovo „preambule“ by se dalo přeložit jako předmluva, úvod či předehra. V hudbě stejně jako v mluveném projevu je to úvodní, často slavnostní část díla, určená ke zvýšení našeho očekávání. Představení jedné z nejvýznamnějších norských choreografek Ingun Bjørnsgaard (vytvořila mj. choreografii k otevření budovy norské Opery v Oslu) vychází z tématu předehry a neustálého začínání a odcházení. Sedm tanečníků se snaží zbořit bariéry a na pozadí jejich snahy leží očekávání významného bodu zlomu. Jakým způsobem se dá fyzická hra přetavit do komunikace, taneční póza do charakteru a konvenční gesto do jemného doteku? Jak může pohybující se tělo, duše a pocity splynout v jedno?

trailer: https://vimeo.com/60943847


Kompani Haugesund a Mia Habib
MONO
v rámci 20. ročníku Divadelní Flory, S-Cube (termín bude upřesněn)

MONO je tyrkysově modrý živý komiks plný postav, které jsou vystaveny vlastnímu chaosu. V představení odvážné norské choreografky Mii Habib může divák najít komiksová témata hrdiny a antihrdiny, nejrůznější politické, kulturní a historické symboly a gesta, stejně jako variace rozličných tanečních technik. „Jsme směsicí chaosu scénářů a situací, dopředu nás žene vůle a instinkty, stejně jako naše nálady a hudba, jsme nápady, ideologie, jsme hrdiny, zamlženou realitou, absurdní fantazií, jsme nestálí, šílení, osamocení, nedaří se nám, jsme lidští i nelidští, jsme staré i nové nápady, jsme monumenty, symboly, umíráme, stárneme, (…) jsme vlastní karikatury, jsme vtipní, jsme vážní, neznáme odpovědi, nevíme, jak to skončí.“  


 
PřihlášeníAnketa

Národní divadlo


Rozhovor

Zjistěte, jak zapůsobily Tiché roky na jejich audioknižní interprety

Tiche roky rozhovor 200Audiokniha s novinkou oblíbené české spisovatelky Aleny Mornštajnové s názvem Tiché roky vychází současně s knižní verzí. Přečtěte si rozhovor jejich interpretů Kláry Suché a Miroslava Hanuše.

...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Divadlo Ungelt se chystá na léto. Jeho Letní scénu ovládne Touha jménem Einodis

ungelt200Ačkoliv to za okny dlouho vypadalo, jako kdyby jaro, a natožpak léto, nemělo vůbec přijít, v divadle Ungelt jsou lidé optimističtí a již s předstihem plánovali program letošní Letní scény. Co se chystá? Pojďme se podívat.

...

Literatura

Zbavte se bolesti jídlem

jid 200

O tom, že jídlo a jeho složení má vliv na naše zdraví, vědí dietologové a nutriční terapeuti svoje. Nejrůznější diety se v průběhu 20. a 21. století objevují, aby nás zbavily přebytečných kil a nabily nás energií. Ale že se dá jídlem zbavit bolest...

Divadlo

Slam poetry: Básníci do ringu!

slam poetry plakatek200Již ve čtvrtek 7. února se po osmé v pražském klubu Rock Café uskuteční exhibice českého slamu. První letošní velká akce přivítá mistra loňského roku i zahraničního hosta. Startuje se úderem...

Film

Dokáže Zkáza Dejvického divadla nahradit Most?

5c1252519f2ac63478beddc7Po velkém úspěchu fenomenálního Mostu přichází Česká televize s další seriálem, který má velice dobře našlápnuto. Zkáza Dejvického divadla údajně předčí i kolegu ze severu, kterého už velice brzy nahradí. Viděli jsme prvn...