Úspěšná bilance a nová sezóna 2016-2017 ve Švandově divadle

Úspěšná bilance a nová sezóna 2016-2017 ve Švandově divadle

Email Tisk

svandovo divadlo 200Návštěvnost překračující 90 %, vysoký počet odehraných představení, hostování v zahraničí a za sebou vůbec nejúspěšnější období v novodobé historii Švandova divadla. To je bilance smíchovské scény, která v říjnu 2016 oslaví už 135 let od svého založení – 1. října si ji diváci připomenou slavnostním uvedením veleúspěšné inscenace Cry Baby Cry, které se v té době rovněž dočká 135. reprízy. Divadlo zároveň vykročí do nové sezóny, v níž připravuje sedm premiér. K nim bude patřit nová hra od Natálie Kocábové, Krysař v titulní roli s herečkou Klárou Cibulkovou či tři autorské inscenace na témata „intimita-anonymita-agresivita“ v podání čtyř žen-režisérek. Oslavu čtvrtstoletí existence chystá v září 2016 i soubor Buchty a loutky. Novinky se týkají také hereckého souboru, kde se v sezóně 2016-2017 objeví nové tváře.

 

Herecké výměny a rošády

Do angažmá ve Švandově divadle nastupuje Luboš Veselý. Herec známý z mnoha televizních pořadů a seriálů (Případy 1. oddělení, Zločin v Polné, Jan Hus, První republika ad.) přichází z Divadla na Vinohradech, kam naopak ze smíchovského břehu odchází Tomáš Pavelka. Soubor posílí také Tomáš Petřík (Městské divadlo v Kladně) a Marta Dancingerová – loňská absolventka DAMU tu hostovala už v komedii Zabít Johnnyho Glendenninga, kde zazářila v roli prostořeké Kimberly. Dramaturgickou posilou je Libor Vodička, který už zde dříve spolupracoval na titulech Země Lhostejnost a Popeláři. V Hamletovi se jako královna Gertruda začne opět objevovat Petra Hřebíčková, která se vrací z mateřské dovolené, zatímco její kolegyně Zuzana Onufráková z téhož důvodu vystupování ve Švandově divadle na čas přeruší.

Nejlepší výsledky v novodobé historii

„Uplynulá sezóna byla vůbec nejúspěšnějším obdobím v novodobé historii Švandova divadla,“ říká jeho ředitel Daniel Hrbek. „Návštěvnost i tržebnost vzrostla o více než 5 % na celkových 94 % návštěvnosti, o 5 % stoupla meziročně i soběstačnost divadla,“ vypočítává Hrbek. Jen v roce 2015 odehrál soubor celkem 481 představení, z toho 270 proběhlo na domácí scéně, zbytek divadlo spolupořádalo nebo je zahrálo na zájezdech v České republice a v zahraničí.


svandovo divadlo1

„V roce 2015 jsme hostovali na významném mezinárodním festivalu Kulturfest v New Yorku s hrami Šoa a The Good and the True, o jejichž uvedení teď jednáme i v dalších městech Spojených států. Na festivalu v jihokorejském Busanu sklidil zase velký ohlas Hamlet. A muzikálu Popeláři tleskalo i publikum zahajovacího večera festivalu Astorka v Bratislavě,“ vypočítává Hrbek. „Letos jsme museli odmítnout pozvání do Číny a připravujeme anglickou verzi inscenace aktovky Václava Havla Protest, se kterou bychom měli opět hostovat v New Yorku.  Schopnost Švandova divadla představovat svoje umělecké výsledky pravidelně v zahraničí a reprezentovat tak zároveň i současnou českou činohru, je v posledních letech, řekl bych, jedinečná,“ dodává ředitel smíchovské scény.

Gombárovy Peníze, Krysař s Klárou Cibulkovou i návrat domů Natálie Kocábové

Stávající kondice divadla také dokazuje, jak správná byla v minulosti volba uměleckého vedení v čele s Dodem Gombárem, který je už šestým rokem uměleckým šéfem. „Ať už jde o hostování v zahraničí nebo o prakticky neustále vyprodaná představení doma na Smíchově, realita naše původní plány v mnohém předčila,“ říká Daniel Hrbek, ředitel Švandova divadla. To se i pod jeho vedením profiluje jako scéna otevírající dveře autorskému divadlu, svůj prostor tu mají ale originální nastudování klasických látek i aktuální hry napsané často přímo „na míru“ stávajícímu souboru.

V tomto směřování bude divadlo pokračovat i v sezóně 2016-2017, kdy připravuje sedm nových titulů. Sezónu otevře titul Závislosti navzdory, tragikomedie o boji s alkoholem na všech frontách, jejímž autorem je Dodo Gombár a kolektiv Švandova divadla. Premiéra bude 24. září 2016 ve Velkém sále.

svandovo divadlo2

Klasický titul v novém přepisu i osobitém režijním zpracování nabídne hra Krysař podle starodávné hamelnské legendy. Scénář podle předlohy Viktora Dyka napsala Martina Kinská, v titulní roli Krysaře uvidíme momentálně nejobsazovanější herečku Švandova divadla Kláru Cibulkovou. Premiéra ve Velkém sále je naplánována na 5. listopadu 2016 v režii Doda Gombára.

Svého prvního jevištního uvedení se dočká hra Peníze, kterou zatím divadelní publikum zná jen ze scénického čtení na Nové scéně Národního divadla. Vítězný text anonymní dramatické soutěže Cen Alfréda Radoka za rok 2014 napsal Dodo Gombár jako „divadelní povídky, které se nečekaně stanou jedinou hrou“. V režii Mikoláše Tyce ji publikum Velkého sálu poprvé uvidí 18. března 2017.

Poslední premiérou na hlavní scéně bude 25. května 2017 nová divadelní hra Natálie Kocábové, kterou – zatím pod pracovním názvem Než usneme – chystá režisér Daniel Hrbek. Příběh o tom, že od jistého věku jsou návraty domů bolestivé, nese podle autorky i některé autobiografické prvky. „Hra vypráví o tom, že prapodivnou rodinu máme v podstatě všichni, a o tom, co se stane, když tuto interní prapodivnost napadne zvenčí politické dění. Je o rozvodu a jeho dopadu na děti při jejich vlastním rozvodu. A vlastně je to o všem, co si asi za hodinu a půl dokáže u rodinné večeře říct rodina,“ prozradila Natálie Kocábová.

Intimita, anonymita, agresivita

Zajímavé projekty chystá v sezóně 2016-2017 i Studio Švandova divadla. „Na programu jsou tři tituly o třech fenoménech, jimž je dnes vystaven člověk jako jedinec a s nimiž se potýká i celá společnost: jde o témata intimita, anonymita a agresivita,“ říká umělecký šéf divadla Dodo Gombár. V tomto pořadí se jich také ujme čtveřice žen-režisérek.

Pro titul věnovaný intimitě byl zvolen text známé současné dramatičky Caryl Churchill, který pod pracovním názvem Je to tu připravuje režisérka Viktorie Čermáková (premiéra bude 22. října 2016). U druhé inscenace na téma anonymity je známá zatím hlavně jeho režisérka Martina Krátká (podepsaná mimo jiné pod veleúspěšnou komedií Cry Baby Cry) a rozhodnuto je ještě o datu premiéry (4. února 2017). Třetí titul o agresi zpracuje tým nejmladších divadelních tvůrců zcela autorsky: hry Moje srdce patří za mříže a Mladá agrese, které píší Dagmar Haladová a David Košťák, bude režírovat dámský režijní tandem Alžběta Burianová - Tereza Říhová. Premiéra inscenace bude 24. dubna 2017.

svandovo divadlo3

Další hosté na scéně

Divadlo poskytuje prostor i několika pravidelným hostům. K těm se nyní nově zařadí Radim Vizváry,  mim, performer, režisér, choreograf a pedagog, který patří k nejvýraznějším osobnostem současného mimického divadla v Evropě. Ve Studiu Švandova divadla teď dostane prostor jeho mistrovská inscenace Sólo, zahrnující to nejlepší z Vizváryho dosavadní pantomimické tvorby, a na program se dostane i neméně podmanivé představení Lessons of Touch - manifestace těla v krajních podobách.
Ke stálým rezidentům Švandova divadla patří soubor Buchty a loutky, který v září 2016 oslaví pětadvacet let od svého založení a v listopadu zde uvede přehlídku pro dospělé spojenou s narozeninovým koncertem.
V úspěšném působení u Švandů pokračuje také divadlo Spektákl tvořené studenty a čerstvými absolventy pražské DAMU. Mladí divadelníci tu chystají hned tři nové tituly: první hra v režii Norberta Závodského bude mít premiéru 29. října 2016, druhé dvě novinky režiséra Jana Holce, zakladatele souboru, uvidí diváci v únoru a v červnu 2017.

Své dvě inscenace – REM fáze aneb Cesta napříč sny a v červnu 2016 premiérované představení Mlčky (s) davem – uvede v sezóně 2016-2017 také Herecké studio Švandova divadla. Od září 2016 bude na Smíchově nově hostovat ještě Divadlo Na zábradlí, jehož domovskou scénu na druhém břehu Vltavy čeká rekonstrukce.

www.svandovodivadlo.cz

Foto: archiv Švandovo divadloSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
PřihlášeníAnketa

Národní divadlo


Rozhovor

„Pohádky jsou pro nás velmi důležité – můžete díky nim i zhubnout nebo se proměnit,“ říká Marcela Volavka

marcela perexPohádkové příběhy provázejí lidstvo od nepaměti. V současné době je v knihkupectvích i v televizi stále více pohádek, které však již s těmi původními mají jen velmi málo společného. Spisovatelka Marcela Volavka je přesvědčená, že právě díky ...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Jaroslav Dušek chystá na Jezerce „bzučivou grotesku“ Sláva strojů a měst

JaroslavDusek DNJ perexPronikavé, poetické, vtipné – a pikantní. Takové představení slibuje divákům Divadla Na Jezerce (DNJ) režisér a herec Jaroslav Dušek, který tam připravuje novinku na motivy stejnojmenné knihy Jaromíra Rašína Sláva str...


Literatura

Křížem krážem po Miláně s šik průvodcem

Sik po milansku 200Čas dovolených je v plném proudu a lákavé brožury cestovních kanceláří svádějí nejednoho dobrodruha ke koupi zájezdu snů. Avšak fotografie křičící všemi barvami nedokáží nadšeným cestovatelům podat ucelenější obrázek o dané destina...

Divadlo

Festival Bazaar představuje nové světy středoevropských nezávislých scén

bazaa200Ve dnech 18. – 20. března 2016 proběhne v Alfredu ve dvoře, ve Studiu ALTA a divadle PONEC v Praze mezinárodní festival současného tanečního a pohybového divadla BAZAAR. Přehlídka uvede exkluzivní večerní představení významných osobností nezávislých sc...

Film

Masová média kolem nás i v nás


media200Již v druhém, přepracovaném vydání se ke čtenářům dostává kniha MASOVÁ MÉDIA. Jan Jirák a Barbara Köpplová ji pojali jako učebnici, kterou uspořádali do pěti přehledně rozčleněných kapitol, opatřených množstvím krátkých podkapitolek věnovaných ...