Jiří Suchý oslaví své 85. narozeniny „posemaforsku“ a s netradičním dárkem – režisér Vondrák a Zámek Liteň pro něj natočili dokument
Banner

Jiří Suchý oslaví své 85. narozeniny „posemaforsku“ a s netradičním dárkem – režisér Vondrák a Zámek Liteň pro něj natočili dokument

jiri suchy200Jemný komik a zpěvák se slamákem, jemuž je vlastní osobitý humor a nadsázka těžící z událostí své doby. Některé z jeho písní, jako Pramínek vlasů, Babetta nebo Včera neděle byla, které si před pár desetiletími právem říkaly „ty největší hity“ si s oblibou notujeme dodnes. A vzpomeneme-li k tomu divadelní hry Kdyby tisíc klarinetů, Jonáš a Melicharová či Dobře placená procházka, které se odehrály před zraky tisíců diváků při nesčetných reprízách na prknech divadla Semafor, jméno a tvář této umělecké stálice nám vytane na mysl v první řadě: Jiří Suchý. Tento významný český herec, režisér, skladatel, spisovatel, výtvarník, neodmyslitelně spjatý právě s proslulou divadelní scénou Semafor se 1. října dožívá svých 85. narozenin.

 

Ve snaze vzdát jeho jubileu náležitou poctu, podpořila nezisková organizace Zámek Liteň, z.s., jejímž hlavním polem působnosti je popularizace jména světoznámé pěvkyně Jarmily Novotné, vznik dokumentárního filmu s titulem Jiří Suchý: Moje souboje a boje. Snímek, který vypovídá o životě Jiřího Suchého skrze historii divadla Semafor a přibližuje jeho myšlenkové a názorové proudy, pochází z dílny režiséra – dokumentaristy Jiřího Vondráka, jenž o Jiřím Suchém natočil již dříve dva filmy (dokument Jiří Suchý... v takový krásný společnosti a jeden z dílů seriálu Básníci Evropy).

„Protože se v rámci organizace Zámek Liteň dlouhodobě snažíme připomenout jméno a odkaz pěvkyně Jarmily Novotné, jsme si dobře vědomi toho, jak usilovná a složitá práce to je. Proto jsme neváhali podpořit projekt, jenž se věnuje dosud žijící a stále plně tvořící umělecké legendě, která si zasluhuje pozornost, a navíc právě oslavuje významné životní jubileum, panu Jiřímu Suchému. Film vznikl z iniciativy režiséra Jiřího Vondráka, který nás oslovil, abychom se stali jeho producenty a pomohli s realizací a finanční záštitou. Po krátké úvaze jsme spojili síly a dnes se již radujeme z výsledku a zároveň netradičního narozeninového dárku pro pana Suchého,“ popisuje okolnosti vzniku snímku ředitelka neziskové organizace Zámek Liteň, z.s. Ivana Leidlová.

Tento filmový portrét bude uveden v premiéře a jako narozeninový dárek umělci symbolicky předán během trojice večerů s názvem POCTA JIŘÍMU SUCHÉMU ANEB „ZNÁM JEŠTĚ STARŠÍ LIDI...“, které Zámek Liteň pořádá 30. září, 1. a 2. října 2016 v divadle Semafor, přičemž program 1. října je partnerskou akcí Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha. Kromě slavnostní premiéry dokumentu budou tyto večery patřit zároveň slavnostnímu setkání s Jiřím Suchým a jeho narozeninovému koncertu, na němž připomene svou celoživotní tvorbu prostřednictvím písňových evergreenů. Večery 1. a 2. října se pak odehrají za moderace Jiřího Vejvody. Čerstvý snímek Jiří Suchý: Moje souboje a boje bude možné rovněž zhlédnout na obrazovce České televize – v premiéře 30. září na programu ČT art.

Vstupenky na večery POCTA JIŘÍMU SUCHÉMU ANEB „ZNÁM JEŠTĚ STARŠÍ LIDI...“ je možné zakoupit v pokladně divadla Semafor, na adrese Dejvická 27, Praha 6, tel. + 420 233 901 384, email Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Program začíná vždy v 19 hodin. Další informace o projektu jsou k dispozici na www.zamekliten.cz a na https://www.facebook.com/FestivalJarmilyNovotne.

„Zájem pana režiséra Vondráka a Zámku Liteň o natočení dokumentu mě potěšil, protože každého, kdo něco tvoří, potěší, že si ho někdo všimne, a když ho dokonce dokáže ocenit, potěšení je pak dvojnásobné. Přiznám se, že ač je mi pětaosmdesát, ještě nikdy jsem nedostal k narozeninám film, a ještě ke všemu o své osobě. Je to opravdu originální dar. Film vznikl tak, že si mě pan Jiří Vondrák posadil do křesla, kladl mně otázky a já na ně odpovídal, odpovídal, odpovídal... Aniž bych tehdy tušil, jak on s tím naloží. Jak znám ale pana režiséra, který už o mně natočil dva filmy, poradil si s jeho zpracováním na výbornou,“ říká oslavenec Jiří Suchý.

Filmový portrét Jiří Suchý: Moje souboje a boje tvoří dvě linie. První je průřezem života Semaforu skrze tzv. „šest soumraků“, neboli temných míst v jeho historii a do značné míry vypovídá i o životních osudech Jiřího Suchého. Druhá linie pak představuje jeho osobnost skrze úvahy a zamyšlení nad různými otázkami a oblastmi života.

Jiří Suchý je matadorem české kulturní scény, kterou obohacuje svou tvorbou již více než 60 let. Má na kontě přes 1300 písňových textů a je autorem více než 120 divadelních her a revue. Během jeho kariéry vyšla také řada nahrávek a hudebních kompilací či nahrávek nejúspěšnějších her uváděných v Semaforu. Podílel se na vzniku řady filmů, k některým napsal námět či scénář nebo texty písní či složil hudbu. V některých si i zahrál. Dosud mu vyšlo na 40 knižních publikací s přepisy písňových textů a divadelních her nebo povídkové a vzpomínkové knížky. Veřejnosti je důvěrně znám ve spojení v autorské dvojici s Jiřím Šlitrem a po jeho smrti pak s herečkou Jitkou Molavcovou, s níž vystupuje v Semaforu dodnes. Po několik let také oslovoval posluchače rozhlasu se svými úvahami a oblíbenými písničkami a jeho tvář je známá i z některých televizních pořadů. Působil dokonce jako učitel textařiny na Konzervatoři Jaroslava Ježka nebo vydavatel záznamů her divadla Semafor.

Jeho celoživotní přínos dokazují i četná ocenění, jako Medaile Za zásluhy II. Stupně, Hudební cena Anděl – Síň slávy, Čestná medaile T. G. Masaryka, Cena Thálie – Zvláštní cena kolegia, Cena Jaroslava Seiferta, Řád T. G. Masaryka, čestné doktoráty (Univerzity Palackého v Olomouci a Janáčkovy akademie v Brně), čestné občanství Plzně a Prahy 6 a čerstvě i čestné občanství hl. m. Prahy.

 

BIOGRAFIE JIŘÍHO SUCHÉHO

Jiří Suchý (1. 10. 1931, Plzeň) je významný český herec, režisér, skladatel, spisovatel, výtvarník a osobnost neodmyslitelně spjatá s divadlem Semafor.

V 50. letech poprvé vstoupil na scénu pražské Reduty, kde se prvně setkal s Jiřím Šlitrem, s nímž posléze vytvořil úspěšnou autorskou dvojici. Stál u vzniku Divadla Na zábradlí, odkud zakrátko odešel a spolu s J. Šlitrem a F. Havlíkem založil roku 1959 vlastní divadlo Semafor. Okamžitě začala tzv. zlatá éra Semaforu, první desetiletí napěchované desítkami hitů, denně vyprodaným hledištěm, mnoha filmy, televizními vystoupeními, rozhlasovými pořady, zahraničními zájezdy… Úspěšná období však střídaly i krušnější časy poznamenány politickou situací či ztrátou stálých scén. Za dobu své existence Semafor uvedl a proslavil mnoho významných osobností české kultury, kromě jiných také Jitku Molavcovou, která od Šlitrovy smrti dodnes působí coby Suchého hlavní divadelní partnerka.

Jiří Suchý napsal více než 120 divadelních her a revue. Mezi nejznámějšími např. Kdyby tisíc klarinetů, Jonáš a tingltangl, Šest žen, Jonáš a dr. Matrace, Dr. Johann Faust, Lysistrata, Prsten pana Nibelunga ad. Jedním z vrcholů Suchého tvorby je libreto Šlitrovy jazzové opery Dobře placená procházka na scéně Národního divadla v režii M. Formana. Tuto operu měla ve svém repertoáru i řada zahraničních divadel. K 50. výročí Semaforu napsal řadu scénických pohledů na jeho minulost jako Šlitr s námi (a zlý pryč), Uteklo to jako H2O ad. Jeho nejúspěšnějším muzikálem (s F. Havlíkem) je parafráze Erbenovy Kytice (přes 800 repríz).

Je autorem přes 1 300 písňových textů (Pramínek vlasů, Babetta, Včera neděle byla, To všechno odnes čas, Miláčku ad.). Má na kontě také řadu nahrávek a hudebních kompilací či nahrávek nejúspěšnějších her uváděných v Semaforu. Podílel se na vzniku řady filmů, k některým napsal námět či scénář nebo texty písní či složil hudbu. V některých si i zahrál. Dosud mu vyšlo na 40 knižních publikací s přepisy písňových textů a divadelních her nebo povídkové a vzpomínkové knížky. Po několik let také oslovoval posluchače rozhlasu se svými úvahami a oblíbenými písničkami a jeho tvář je známá i z některých televizních pořadů. Učil rovněž textařinu na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Jeho společnost pro film a video „Perplex“ vydává záznamy všech her divadla Semafor.

Význam Suchého celoživotního působení dokazují i četná ocenění. Je držitelem Medaile Za zásluhy II. Stupně, Hudební ceny Anděl – Síň slávy, Čestné medaile T. G. Masaryka, Ceny Thálie – Zvláštní ceny kolegia, Ceny Jaroslava Seiferta, Řádu T. G. Masaryka, čestných doktorátů (Univerzity Palackého v Olomouci a Janáčkovy akademie v Brně), čestného občanství Plzně a Prahy 6 a čerstvě i čestného občanství hl. m. Prahy.

O organizaci ZÁMEK LITEŇ, z.s.

Nezisková organizace Zámek Liteň, z.s., založená Ivanou Leidlovou na počátku roku 2012, si dala za cíl obnovit a pozvednout jméno a odkaz Jarmily Novotné a českého šlechtického rodu Daubků. Zámek Liteň organizuje multižánrový Festival Jarmily Novotné, vytvořil a pečuje o muzejní sbírku, podporuje a iniciuje vznik nových autorských počinů, podporuje mladé umělce a obnovuje kulturní památky v areálu zámku Liteň.

Organizace mimo jiné vydala reedici memoárů Jarmily Novotné Byla jsem šťastná, spolupodílela se na vydání hudebního CD Jarmily Novotné Opera Recital, organizuje mistrovské pěvecké kurzy pro mladé pěvce, v roce 2014 pořádala Open air koncert Pocta Jarmile Novotné za účasti Jiřího Bělohlávka a světově uznávaných českých operních pěvců.

V roce 2013 Zámek Liteň, z.s. inicioval a financoval osmnáctiměsíční mezinárodní historický výzkum a vydání knihy o Jarmile Novotné pod vedením historika, spisovatele a scenáristy Pavla Kosatíka. Hlavním výstupem tohoto výzkumu, stejně jako vrcholnou událostí Festivalu Jarmily Novotné 2015 je historicky první monografie o Jarmile Novotné s názvem Baronka v opeře.

Festival Jarmily Novotné 2016, který se koná již pátým rokem, zahájila Putovní výstava o životě Jarmily Novotné s názvem Jarmila Novotná: Operní diva, jež bude představena v různých městech České republiky. Po loňském úspěchu se také letos v rámci festivalu Pražské jaro 2016 uskutečnil pěvecký koncert s podtitulem Pocta Jarmile Novotné, tentokrát se sopranistkou Martinou Jankovou. Další ročník mistrovských kurzů se soustředil na klasický zpěv pod vedením sopranistky Kateřiny Kněžíkové a rozšířil o obor barokního zpěvu v čele s Markétou Cukrovou. V závěru se uskutečnil společný koncert absolventů a lektorů kurzů 19. srpna v Litni, který byl v rozšířené podobě uveden 14. září na HAMU. Kromě toho organizace letos podporuje vznik dokumentu o životě Jiřího Suchého k příležitosti jeho 85. narozenin. V roce 2017 pak připomene 110. výročí narození Jarmily Novotné operním gala představením za účasti českých a světových operních hvězd a řadou dalších událostí.

Pro další informace prosím kontaktujte: Barbora Dušková, Tel.: 777 854 650, E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

jiri suchySouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Monika Petráková: Seznamování přes internet má své výhody

monika perexV čerstvém rozhovoru s mladou spisovatelkou Monikou Petrákovou se dozvíte nejnom to, že seznamování přes internet má své výhody, ale bude vám odhaleno i tajemství hesla Jazz Dock.

 

...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Kontroverzní malé feministky pobavily brněnský Kabinet Múz

Minifemini 200Kulturní sdružení Napříč.cz je skupina odvážných a především umělecky nadaných lidí, kteří se snaží společně vytvořit alternativu k současnému tradičnímu konzumnímu proudu umění a zábavy. Toto sdružení předvedlo v rámci osla...


Literatura

Tom Kenyon spojuje matematiku, intuici a hudbu v egyptský klenot?

Moudrost Hathoru perexObohacení duše, které Moudrost Hathorů nabízí, mi šla jako čtenáři do dvou oblastí. První je ta zvědavá, dokonale uspokojená zvědavost, protože co když vážně je tohle něco, co pozvedlo egyptskou civilizaci? A druhá je čist...

Divadlo

No Dimension Summer

altPosledním červnovým dnem končí sezóna v experimentálních prostorech NoD. Ovšem ne tak docela – letos se prvně spustí projekt No Dimension Summer, letní program plný umění, kulturních zážitků a zajímavých projektů. “Letní p...

Film

Bulhaři představují svou filmovou tvorbu

bulhari slanchevo200Bulharské filmy téměř neznáme. Do tuzemských kin se jeden takový naposledy dostal před více než deseti lety (Dopis do Ameriky), v poslední době se bulharské tvorby občas dotkne televizní Cinemax (Tilt, Ten...