Dokořán pro hudební divadlo je zpět

Dokořán pro hudební divadlo je zpět

Email Tisk

Festival Dokořán pro hudební divadlo se po několikaleté pauze vrací. Festival, který navázal na tradici přehlídek pořádaných v 90. letech zpěvoherním souborem Národního divadla Brno, se v během svých pěti ročníků v letech 2005–2009 zařadil mezi nejvýznamnější české festivaly.

Mezi 9. a 13. červnem 2018 vám tak představíme průřez tím nejzajímavějším, co se odehrává v oblasti hudebního divadla na českých i zahraničních jevištích. Tento výběr doplníme speciálním festivalovým vydáním oblíbeného cyklu Zdenek Merta u klavíru, koncerty skupin Golden Delicious a Kabinet, vystoupením Dušana Vitázka s jeho kapelou a slavnostním předáním výročních cen webu www.musical-opereta.cz. Festival bude uzavřen Kulatým stolem otevřeným odborné i laické veřejnosti, který by měl jak reflektovat festivalové inscenace, tak nastínit klíčové fenomény soudobého hudebního divadla.

Hlavní program bude tvořen následujícími inscenacemi:

MĚSTSKÉ DIVADLO BRNO

Tom Kitt, Brian Yorkey, Bridget Carpenter:

Děsnej pátek

Jmenuje se Ellie, má šestnáct let, ve škole se jí líbí kluk Adam, ale netroufá si ho oslovit a má pocit, že jí celý svět, zejména její matka, nerozumí. Katherine bude čtyřicet, zítra se podruhé vdává, touží po tom, aby vše bylo perfektní a moc by si přála, aby ji její dcera Ellie pochopila a nepovažovala ji za nepřítele. Matka s dcerou. Ty dvě se prostě nedokáží domluvit, pochopit se, porozumět si navzájem, a tak se stane něco podivného, bláznivého, šíleného… Po jedné další hádce, kdy si obě přejí, aby ta druhá dokázala na svět pohlédnout jejíma očima, si vymění svá těla. Duše matky vstoupí do těla dcery a naopak. A tak začíná kolotoč bláznivých, nejen komických situací, v nichž naše hrdinky musí strávit den v cizím těle. Matka se tak pokouší vypořádat s divočinou střední školy, zatímco dcera zjišťuje, co všechno má jako dospělá, navíc den před svatbou, za povinnosti. Tuto působivou romantickou komedii jsme uvedli v české premiéře.

Režie: Petr Gazdík

Sobota 9. června ve 14:00 hod., Hudební scéna MdB

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

Bella Spewack, Samuel Spewack, Cole Porter:

Kiss me, Kate

Nesmrtelná muzikálová klasika z Broadwaye konce 40. let v žádném případě neztratila svůj půvab. Jak to vypadá, když herci soukromé společnosti hrají Shakespearovu komedii Zkrocení zlé ženy a vášnivá přitažlivost i nesmrtelná nesnášenlivost se neodehrávají pouze na jevišti, ale také v zákulisí mezi hlavními představiteli Kateřiny a Petruccia? Do toho všeho se ještě míchá povedená dvojice nebezpečných mafiánů…Vtipnými dialogy, napínavou zápletkou a skvělou hudbou jazzového génia Colea Portera vás bude bavit soubor Východočeského divadla Pardubice v čele se skvělými Petrou Janečkovou a Milanem Němcem.

Režie: Kateřina Dušková

Sobota 9. června v 19:00 hod., Činoherní scéna MdB

BRATISLAVSKÉ BÁBKOVÉ DIVADLO (SLOVENSKO)

Josef Mokoš:

Zhavranelí

Bratislavské bábkové divadlo zpracovalo známou pohádku Boženy Němcové, kterou známe jako Sedmero krkavců, respektive havranů. Napínavý a dojemný příběh o statečné sestře, která se přes půl světa vydává zachránit z prokletí svých sedm bratrů, zpracoval režisér Peter Palik do působivé podívané, v níž se propojují prvky loutkového a činoherního divadla. Představení se díky krásným písním a nápadité scénografii, v níž se hojně pracuje i se stínohrou, daří vytvořit napínavou atmosféru, která udrží pozornost i nejmladšího diváka. Zhavranelí tak patří mezi ty tituly, které osloví jak děti od pěti let, tak jejich rodiče.

Režie: Peter Palik

Neděle 10. června v 15:00 a 17:30 hod., Loutkové divadlo Radost

MĚSTSKÉ DIVADLO LJUBLJANA (SLOVINSKO)

Jonathan Larson:

Rent

Rocková opera Jonathana Larsona Rent způsobila svou premiérou v roce 1996 převrat v dějinách hudebního divadla. Muzikál vyprávějící o skupině mladých umělců z New Yorku – novodobých bohémů – se nebál ukazovat kontroverzní témata jako AIDS, homosexualitu či transsexualitu. Svou otevřeností a skvělou rockovou muzikou však dokázal oslovit obrovské množství diváků (inscenace dosáhla pře 5000 repríz) a do divadla dovedl také neobvyklý počet mladých lidí. Městské divadlo Ljubljana vám představí tento hit, který ve slovinské premiéře nastudoval ředitel MdB Stanislav Moša.

Režie: Stanislav Moša

Neděle 10. června v 19:00 hod., Činoherní scéna MdB

MĚSTSKÉ DIVADLO BRNO

Shuki Levy, David Goldsmith, Glenn Berenbeim:

Představ si…

Masada je starověká pevnost na vrcholu izolovaného skalního útesu na východním okraji Judské pouště, asi 3 km západně od jižního konce Mrtvého moře. Pevnost byla postavena Herodem Velikým v 1. století př. n. l. a během první židovské války se stala posledním místem odporu židovských povstalců proti nadvládě Římanů. Židovský lid uvnitř pevnosti se tehdy rozhodl, že je lepší zemřít rukou svých bližních než se podrobit utlačovatelům, a spáchal v podstatě hromadnou sebevraždu. Tato událost z dějin vlastního národa dlouho lákala izraelského skladatele Shuki Levyho. Svůj sen si splnil, napsal hudbu k příběhu, který zpracoval spisovatel Glenn Berenbeim, a vytvořili tak spolu s Davidem Goldsmithem, jež napsal písňové texty, specifické dílo hudebního divadla, které pracuje s principem divadla na divadle. Muzikál s nádhernou emotivní hudbou a strhujícím lidským příběhem uvádíme v české premiéře.

Režie: Petr Gazdík

Pondělí 11. června v 17:00 hod., Hudební scéna MdB

DIVADLO V DLOUHÉ PRAHA

Sue Townsendová:

Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a 3

Retro muzikálová komedie o strastech a slastech dozpívání čtrnáctiletého chlapce, který se cítí být intelektuálem, jeho okolí mu nerozumí, a proto si píše svůj deník. Dramatizace kultovní knížky Sue Townsendové z prostředí lehce vyšinuté rodiny Moleových nás přenese do Anglie raných 80. let skvělými dobovými šlágry, které vybral a přebásnil režisér Miroslav Hanuš. Náš tradiční host Divadlo v Dlouhé se brněnskému publiku představí s inscenací, která na letošním GRAND Festivalu smíchu v Pardubicích získala titul Komedie roku.

Režie: Miroslav Hanuš

Pondělí 11. června 20:00 hod., Činoherní scéna MdB

LOUTKOVÉ DIVADLO RADOST

Jaromír Nohavica a Vlastimil Peška:

Kabaret Nohavica aneb Barevné korálky na šňůrce

Scénická koláž známých i méně známých textů a písní z dávnějších i nedávných let, jejichž autorem je populární, známý a oblíbený folkový písničkář, textař a libretista, skladatel i kytarista, který hraje také na heligonku, ale i znamenitý překladatel Mozartových oper – tedy téměř renesanční kumštýřská osobnost – Jaromír Nohavica.

Režie: Vlastimil Peška

Úterý 12. června v 17:00 hod., Loutkové divadlo Radost

DIVADLO J. K. TYLA PLZEŇ

Stephen Sondheim, Hugh Wheeler:

Sweeney Todd – Ďábelský lazebník z Fleet Street

Jedinečný muzikálový thriller Stephena Sondheima vypráví vzrušující příběh nespravedlivě odsouzeného holiče Benjamina Barkera, který se po patnácti letech ve vězení vrací do Londýna, aby se pomstil všem, kteří jej připravili o štěstí a rodinu. Muzikál proslavila jeho filmová adaptace slavného režiséra Tima Burtona v hlavní roli s Johnny Deppem. Plzeňská verze horrorového příběhu s dech beroucí hudbou představí v titulní roli Jozefa Hruškociho, známého našim divákům z inscenací Ostrov pokladů, Evangelium o Marii nebo Ženy na pokraji nervového zhroucení.

Režie: Lumír Olšovský

Úterý 12. června v 19:00 hod., Činoherní scéna MdB

NÁRODNÍ DIVADLO PRAHA

Martin Vačkář, Ondřej Havelka:

V rytmu swingu buší srdce mé

Původní revue vznikla přímo pro jeviště Národního divadla a navázala na to nejlepší z tvorby Ondřeje Havelky, který svou inscenací připomíná mimořádného jazzmana Jiřího Traxlera. Inspirován jeho vzpomínkovou knihou Havelka adaptoval pro jeviště část Traxlerova životního osudu spjatého s domácí jazzovou scénou, danou všanc dvěma diktaturám, k nimž je svobodná hudba v naprostém protikladu. Přitom tu nejde o heroický osud, nýbrž o každodenní příběh lásky ve vykloubené době. V Praze již tři roky stále beznadějně vyprodaná inscenace stojí na skvělých hereckých výkonech v čele s Igorem Orozovičem v roli Traxlera (nominace na Cenu Thálie) a famózní skupině Melody Makers.

Režie: Ondřej Havelka

Středa 13. června v 17:00 hod., Hudební scéna

TĚŠÍNSKÉ DIVADLO

Jana Kákošová, Martin Kákoš, Henrich Leško:

Báthoryčka

Známý příběh baronky Báthoryové, který se stal legendou a dočkal se románové i filmové podoby, uvedlo v roce 2013 i Těšínské divadlo. Lucie Bergerová, která se mezitím stala členkou našeho divadla, si za ztvárnění role Čachtické paní vysloužila Cenu Thálie. Slovenské zpracování příběhu o záhadné sadistce a šlechtičně vypraví především příběh o neštěstí jedince, o osamělosti a hledání smyslu života, ale také o snech, touhách a slabinách ženy v mužském světě. Originální hudba je inspirovaná slovenským folklorem a pomáhá nahlížet osud Alžběty Báthoryové vlastním úhlem pohledu.

Režie: Jaroslav Moravčík

Středa 13. června ve 20:00 hod., Činoherní scéna MdBSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

RENÁTA LUCKOVÁ


redaktorka

    je fotografka, novinářka, moderátorka a koučka. V autorské dvojici s Pavlem Veselým organizovali a moderovali mnoho akcí. Vedla rozhovory s různými významnými osobnostmi – podnikateli, manažery, politiky, diplomaty, s lidmi z kultury a dalšími. Její fotografie a texty byly publikovány např. v Katolickém týdeníku, na webových stránkách Arcibiskupství pražského, Historická šlechta, Svět úspěšných, v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, v časopise Naše rodina, v tiskové agentuře MediapressServis, v časopise Policista, Český bratr, Překvapení aj. Absolventka VŠE a UK. Má zkušenosti v oblasti PR, reklamy a marketingu, ale i v oblasti  firemních financí, personálního řízení a andragogiky.

    Spolu s Pavlem Veselým jsou autoři knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP", která vyšla k jeho 70-tým narozeninám, kde publikovala i své fotografie.

Toulavka

Anketa

Národní divadlo


Partneři

Hledat

Aktuality

Městská divadla pražská
Národní divadlo Brno, Národní divadlo Brno

Mimísek 40

Čtěte také...

Festival DIVADLO: demonstrace v Rusku, válečné Japonsko i Ingmar Bergman

ljud invasionMezinárodní festival DIVADLO oslaví od 12. do 20. záři v Plzni dvacáté narozeniny. V hlavní části připravil pro návštěvníky do 16. září přes 40 představení předních zahraničních a domácích divadel, v rámci epilogu pak 17. ...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Bosá dívka plná lidských osudů

bos divkaBosá dívka je název švédského rodinného thrilleru Kateřiny Janouchové, spisovatelky a novinářky českého původu, která žije ve Švédsku. Ústřední postavou knihy je porodní asistentka Cecilie Lundová, která oslavila čtyřicáté narozeniny a bilancuje…

Divadlo

Pohádka O Človíčkovi akrobatickými kousky pořádně rozvibruje bránici

O clovickovi 200Městské divadlo Zlín razí heslo „děti do divadla patří“, a tak se první letošní premiéra, která se konala 20. ledna 2013, týkala především dětských diváků. Ti měli tu čest spatřit první uvedení pohádky O...

Film

Příběh filmu: Odysea v kinech od 1. září 2013

200 filmOd 1. září se představí širšímu publiku v České a Slovenské republice unikátní 15hodinový dokument režiséra, scénáristy a kameramana Marka Cousinse. Po uvedení na Mezinárodních filmových festivalech budou moci diváci vidět PŘÍBĚH FILMU: ODYSEU ve vybra...