Kašpárkova dobrodružství v šípkovém království

Kašpárkova dobrodružství v šípkovém království

Tisk

kasparek a ruzena sipkova200Zlín se pyšní dvěma „oficiálními“ místy, kde se nacházejí prkna, která znamenají svět, a to Městským divadlem a Divadlem Scéna. Navíc se čas od času změní na divadelní sál část klubu Zelenáčova šopa, která pravidelně hostí živé i dřevěné, případně hadrové herce divadla Povidlo. První dubnovou neděli se před doslova a do písmene natřískaným hledištěm rozjela pohádka o Kašpárkovi a Růženě Šípkové a šípkové Růžence a jejích lapáliích s naštvanou sudičkou.

 

Někteří rodiče to znají velmi dobře. Večer na krku, hodin přibývá a potomek ne a ne usnout. Neocenitelným pomocníkem, který když ne přímo uspí, tak třeba i jen zklidní dítě, je pohádková knížka. Tu si vzal na pomoc i táta Růženy Šípkové. A jakmile v knížce nalezl pohádku o princezně, která se jmenovala stejně jako jeho dcera, nemusel dále přemýšlet a pustil se do čtení.

Šípkové království leží v Evropské unii, kvůli které je na celém jejím území zakázáno kouření. A proto, když se diskutuje na téma, kterou sudičku pozvat a kterou nepozvat na křtiny novorozené princezny Růženky, mimo jiné rozhodne v neprospěch jedné z nich její holdování nikotinu. Zlá a na cigaretách závislá sudička se nakonec o křtinách a s nimi spojené hostině doví, a protože je naštvaná, tak přivolá na maličkou Růženku kletbu, kterou netřeba popisovat. Stoletý spánek možná není podle norem EU, nicméně přemůže všechny v království. Udatný zachránce s modrou krví si nakonec najde cestu do eurokrálovství, skrze růže se motorovou pilou proklestí, princeznu vysvobodí a vezme si ji za ženu. Svůj podíl na šťastném konci příběhu má i kašpárek, který radí nejdříve králi, otci princezny Růženky, a posléze se stane nepostradatelným pomocníkem prince při jeho záchranné misi. Vše dobře dopadne, dokonce i zlá sudička může být pozvána na křest potomka princezny Růženky, protože se zbavila své závislosti na nikotinu. Happy end jak vyšitý, dokonce i pro tatínka s pohádkovou knížkou, protože zlobivá dcera Růžena Šípková nakonec přece jen usne.

kasparek a ruzena sipkova

Ač mají klasické pohádky své kouzlo, občas není na škodu, když si s nimi někdo pohraje, trošičku je poupraví, tu něco nebo někoho přidá, tam kapánek ubere, maličko pozmění. Výsledek záleží na vtipu, nápaditosti „překopávatele“, ale pokud se vše dostává v míře jako scénáristovi Divadla Povidlo, úspěch nemůže představení minout. Naroubování soudobých reálií a problémů, jako třeba omezování kouření na veřejnosti nebo různé zákazy a příkazy z Bruselu, sedlo na výbornou, pohádka dýchala novotou, aktuálností, přiblížila se divákům v hledišti. Autoři scénáře inovovali také hudební vsuvky a já pevně věřím tomu, že dospělí diváci, kteří zasedli první dubnovou neděli do hlediště v Zelenáčově šopě, se začnou usmívat či nahlas smát, kdykoli uslyší hit skupiny Deep Purple Smoke on the Water. Geniální remake, kdy text je sebechválou zlé sudičky, zařazuji do své soukromé top ten nejpovedenějších remaků.

Výtvarník kulis dozajista popustil uzdu své fantazii, inspirovat se nechal světem okolo sebe. Tak může pozorný divák najít na zdi zámecké komnaty logotyp značky známého piva, Monu Lisu a podobně. Rodiče a ti dříve narození se rozhodně nudit nebudou díky objevování dalších a dalších náznaků. Stejně tak i výtvarné zpracování loutek lze považovat za velmi zdařilé, jejich jednoduchost a poetická krása se však ani v náznaku nepřiblížila kýčovité a laciné líbivosti. Dětští diváci dialogům rozuměli, nekomplikovanost a výstižnost nedaly prostor pro tápání, co že se to vlastně na jevišti odehrává. Pro rodiče si autor či autoři dialogů připravili pár narážek, vtípků, které však nenarušovaly pohádkovou podstatu díla. Výkony živých herců by se daly popsat jako jedno velké nadšení a radost z hraní. Ač se nejedná o profesionály, jejich výkony rozhodně nejsou amatérské v negativním slova smyslu. Právě absence „velkého umění“, kterým disponují věhlasné „oficiální“ divadelní hvězdy, vytvořila tu příjemnou blízkost divákovi.

kasparek a ruzena sipkova2

Hercům Divadla Povidlo se podařilo prostřednictvím jejich výkonů navodit milou, přátelskou atmosféru improvizovaných divadelních sálů, které vznikaly a vznikají ve vesnických kulturácích. Hlava na hlavě, kapánek vydýchaný vzduch, obyčejné dřevěné židle, to vše se spolupodílelo na domácké atmosféře. Musím tedy konstatovat, že ten trochu otlačený zadek a natahování krku, abych viděla, stálo rozhodně za to.

Název představení: Kašpárek a Růžena Šípková
Žánr: pohádka
Uvádí: Divadlo Povidlo
Režie: Robert Bazika
Scénář: dle původní předlohy přepsal Robert Bazika a upravil Ivo Rajnošek
Hrají: Vypravěč: Robert Bazika
Král: Ivo Rajnošek
Královna: Táňa Kopčilová
Růženka: Gábina Smutná
Kašpárek: Jarmila Rajnošková
Princ: Vlastimil Švirák
Premiéra: červen 2012
Hodnocení: 77 %

Zdroj foto: divadlo Povidlo


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jimi Hautamäki, bubenik z kapely Rockwalli

jimi 200Mladá kapela Rockwalli nám v krátkém rozhovoru prozradila, o čem ve skutečnosti je album Maa Kutsuu.

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Premiéra divadelní hry Kancl aneb když hranice mezi vtipem a trapností setřeme

kancl divadlo rokokoPrvní novinkou v sezoně Městských divadel pražských (MDP) se stala stejnojmenná jevištní verze britského sitcomu Kancl (The Office). Premiéra hry Kancl se tak uskutečnila ...


Literatura

Pěvci pod drobnohledem

pevci 200Milovníci přírody a ornitologové by měli zbystřit, neboť v červenci vyšla úžasná publikace Axela Gutjahra Pěvci. Přiblíží nám téměř devadesát nejběžnějších zpěvných ptáků střední Evropy a rozhodně stojí za to!

...

Divadlo

Hrabě Monte Carlo byl fascinující

HrabeMC perexMěstské divadlo Zlín přeneslo své návštěvníky do město hazardu – Monte Carla, kde se na malém zapadlém náměstíčku rozjela napínavá komedie plná lásky.

...

Film

Opět k nám dorazily Dny evropského filmu

evropsky film200Už po dvacáté se konají Dny evropského filmu, tentokrát kromě Prahy proniknuvší ještě do Brna, Hradce Králové, Ostravy, Jablonce nad Nisou a Uherského Hradiště. Organizátoři s podporou řady velvyslanectví a kulturních in...