OLDstars již podruhé pomáhají HAMLETEM NA HELFENBURKU středověké zřícenině u Bavorova

OLDstars již podruhé pomáhají HAMLETEM NA HELFENBURKU středověké zřícenině u Bavorova

Email Tisk

hamlet na helfenburku 200Studentská umělecká skupina OLDstars v termínu od 11. do 13. 7. 2013 znovu obsadí největší českou hradní zříceninu Helfenburk u Bavorova. V rámci benefičního openairového divadelního festivalu HAMLET NA HELFENBURKU zde o víkendu představí reprízy moderní inscenace slavné alžbětinské hry, aktuální repertoár Hereckého studia OLDstars i tvorbu spřátelených divadelních souborů nejen z Prahy, ale i z Jihočeského kraje. Výtěžek ze vstupného bude opět věnován kastelánovi na další rekonstrukce hradního areálu.

 

Hrad Helfenburk u Bavorova v jižních Čechách od počátku 20. století chátrá. V minulosti byl domovem Rožmberků. Údajně je i místem, kde se dodnes skrývá poklad. OLDstars se na rozlehlou zříceninu vrací již potřetí, v minulých letech zde uspořádali HOSTINU NA HELFENBURKU (2011) a vloni v červenci zde poprvé uvedli sérii představení Shakespearova HAMLETA, inscenovaného přímo pro prostory hradu.

Letos program červencového benefičního festivalu obohatí i aktuální repertoár Hereckého studia OLDstars. ,,Na Helfenburku se chystáme zahrát všechny tituly, které v Praze uvádíme v našem vršovickém sklepním divadle HarOLD a jsou odehratelné v partizánských podmínkách, které hrad poskytuje. Mezi ně patří například CALIGULA Alberta Camuse, PRINCEZNA T. Daniely Fischerové v režii studentky DAMU Barbory Hančilové nebo koláž z díla jiného klasika BE WILDE! V režii vedoucí Hereckého studia Zuzany Malé,“ vyjmenovává některá představení z nabídky festivalového programu mluvčí projektu Daniel Brátka.

hamlet na helfenburku1

Opěrným bodem programu budou, stejně jako vloni, tři večerní reprízy inscenace HAMLET. Po roce se opět monumentální hradní zřícenina změní v mrazivý Elsinor, prošpikovaný intrikami a kamerovým systémem. ,,Sedmnáctiletý korunní princ je konfrontován s principy fungování světa generace jeho rodičů. Kalkul, komplot, manipulace, korupce, pomluva – to vše jsou prostředky, kterými opovrhuje. Nechápe, proč musel zemřít jeho otec, nerozumí, proč si matka vzala vraha svého muže. Pohrdá svými spolužáky, kteří ochotně slouží diktatuře. Zavrhnul svoji dívku, která je loutkou v rukou rodiče. Zvítězí pravda, nebo větší počet televizních kamer?“ popisuje originální generační koncept nastudování čtyři sta let starého divadelního textu dramaturgyně Marcela Magdová.

Inscenace Hamlet byla vloni ve spolupráci s Národní Muzeem také uvedena v Národním památníku na Vítkově v Praze, kde ji během dvou dnů zhlédlo více než 450 diváků.

OLDstars na Helfenburku plánují v rámci programu uvést i několik premiér. ,,Exkluzivně odpremiérujeme několik inscenací, které budou následně naši pražští diváci moci zhlédnout v průběhu nové divadelní sezony. Například SLUŽKY Jeana Geneta v režii nastupujícího studenta DAMU Martina Satoranského nebo inscenaci Büchnerovy črty VOJCEK v režii studenta DAMU Oskara Bábka. Chystáme se využít všech hradních prostor, diváci se tedy mohou těšit na několik stageí, kde se bude hrát souběžně a opakovaně. Kromě osvědčeného prvního hradního nádvoří, nebo divadelního stanu na nádvoří druhém, vznikne komorní divadelní prostor na ochozu jedné z hradních věží, v podhradí, nebo ve středověké krčmě,“ vyjmenovává letošní novinky červencového festivalu Daniel Brátka.

hamlet na helfenburku

Festival samozřejmě myslí i na rodiny s dětmi, které se mohou pod širým nebem těšit na představení O třech prasátkách (Divadélko U Zvonu, Kladno) nebo Bubáčci a strašidla či Petřík v pohádce pražského souboru Divadlo Bez Hranic. Večerní off-program zaplní filmy studentů a absolventů Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku, které promítneme přímo na hradby.

V loňském roce se HAMLET NA HELFENBURKU potýkal s nepřízní počasí, část programu musela být přesunuta do nízkokapacitních krytých prostor. I přesto kromě věcných darů přinesl tržbu 50 000 Kč ve prospěch středověké památky. Za utržené peníze kastelán Ing. Luděk Hitnaus nechal na podzim opravit schodiště k vyhlídkové věži a vybudovat dřevěné pódium.

Diváci mohou po představení HAMLETA na nádvoří hradu přenocovat ve vlastních stanech a ráno posnídat na hradbách. Po celý prodloužený víkend bude na Helfenburku pro diváky zajištěno improvizované zázemí, na Infocentru pak bude fungovat 24 hodin denně hlídaná úschovna zavazadel a osobních věcí. ,,Dovezeme pitnou vodu a mobliní toalety. V provozu bude stánek s občerstvením a v sobotu dokonce přijede i zmrzlinář. Jednáme také o zajištění autobusového svozu diváků z Bavorova a Vodňan,“ doplňuje produkční festivalu Petr Smyczek.

OLDstars čítají více než osmdesát aktivních členů z řad studentů pražských středních a vysokých škol. Kromě pořádání letních benefičních projektů na hradě Helfenburk se věnují také organizaci Festivalu studentských divadel v Divadle v Celetné. Se svými inscenacemi navštěvují celonárodní festivaly a divadelní přehlídky. Pátým rokem provozují v pražských Vršovicích vlastní klubový sklepní divadelní prostor HarOLD. Na podzim 2013 pak chystají otevření druhého sklepního klubového prostoru – H2O – na pražském Žižkově.Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

PřihlášeníBanner

Anketa

Národní divadlo


Rozhovor

VinCafe: „Zákazníci často odcházejí příjemně překvapení - nejlépe pak s lahvinkou v ruce“

VinCafe 200V dubnu tohoto roku se ve Zlíně otevřelo VinCafe – vinotéka s kavárnou. Dobré víno, výborná káva, lahodně vypadající dezerty, to vše v útulném prostředí ve stylu Provence. VinCafe vede matka s dcerou a my oslovili tu mladší z nich, Patricii Hluští...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (21)

Národní divadlo Brno, Národní divadlo Brno

Z archivu...

Čtěte také...

Muzikál Bat out of Hell

bat out of hell2Když jsme se rozhodli pro rodinný poznávací pobyt v Londýně, bylo nám hned jasné, že bychom měli navštívit taky nějaký muzikál. Výběr představení na londýnském West Endu je opravdu velký, a tak rozhodování nebylo...


Literatura

Zander podruhé a lépe

bratr hostPřiznávám, že první kniha Joakima Zandera pro mě nebyla úplně třešinkou na dortu. Propagace obrovská, očekávání tedy vysoké, výsledek byl horší, než jsem předpokládala. Nicméně mě to neodradilo se Zanderovi znovu podívat na zoubek a vyplatilo se!

Divadlo

Seznamka v divadle aneb Oslavte Valentýna ve dvou!

Predstaveni pro nezadane muze a zeny Divadlo RokokoHledáte novou lásku, se kterou byste mohli oslavit (letošního) Valentýna? Přijďte do Divadla Rokoko v sobotu 3. února na Představení po...

Film

Kino Lucerna zve ke snění s italským filmem

italsky film perexTo nejlepší z italské kinematografie nabídne na začátku prosince putovní přehlídka XV. ročníku Středoevropského festivalu italského filmu MittelCinemaFest 2017. Česká republika se již popáté připojuje k Maďarsku a Slovensk...