OLDstars již podruhé pomáhají HAMLETEM NA HELFENBURKU středověké zřícenině u Bavorova

OLDstars již podruhé pomáhají HAMLETEM NA HELFENBURKU středověké zřícenině u Bavorova

Email Tisk

hamlet na helfenburku 200Studentská umělecká skupina OLDstars v termínu od 11. do 13. 7. 2013 znovu obsadí největší českou hradní zříceninu Helfenburk u Bavorova. V rámci benefičního openairového divadelního festivalu HAMLET NA HELFENBURKU zde o víkendu představí reprízy moderní inscenace slavné alžbětinské hry, aktuální repertoár Hereckého studia OLDstars i tvorbu spřátelených divadelních souborů nejen z Prahy, ale i z Jihočeského kraje. Výtěžek ze vstupného bude opět věnován kastelánovi na další rekonstrukce hradního areálu.

 

Hrad Helfenburk u Bavorova v jižních Čechách od počátku 20. století chátrá. V minulosti byl domovem Rožmberků. Údajně je i místem, kde se dodnes skrývá poklad. OLDstars se na rozlehlou zříceninu vrací již potřetí, v minulých letech zde uspořádali HOSTINU NA HELFENBURKU (2011) a vloni v červenci zde poprvé uvedli sérii představení Shakespearova HAMLETA, inscenovaného přímo pro prostory hradu.

Letos program červencového benefičního festivalu obohatí i aktuální repertoár Hereckého studia OLDstars. ,,Na Helfenburku se chystáme zahrát všechny tituly, které v Praze uvádíme v našem vršovickém sklepním divadle HarOLD a jsou odehratelné v partizánských podmínkách, které hrad poskytuje. Mezi ně patří například CALIGULA Alberta Camuse, PRINCEZNA T. Daniely Fischerové v režii studentky DAMU Barbory Hančilové nebo koláž z díla jiného klasika BE WILDE! V režii vedoucí Hereckého studia Zuzany Malé,“ vyjmenovává některá představení z nabídky festivalového programu mluvčí projektu Daniel Brátka.

hamlet na helfenburku1

Opěrným bodem programu budou, stejně jako vloni, tři večerní reprízy inscenace HAMLET. Po roce se opět monumentální hradní zřícenina změní v mrazivý Elsinor, prošpikovaný intrikami a kamerovým systémem. ,,Sedmnáctiletý korunní princ je konfrontován s principy fungování světa generace jeho rodičů. Kalkul, komplot, manipulace, korupce, pomluva – to vše jsou prostředky, kterými opovrhuje. Nechápe, proč musel zemřít jeho otec, nerozumí, proč si matka vzala vraha svého muže. Pohrdá svými spolužáky, kteří ochotně slouží diktatuře. Zavrhnul svoji dívku, která je loutkou v rukou rodiče. Zvítězí pravda, nebo větší počet televizních kamer?“ popisuje originální generační koncept nastudování čtyři sta let starého divadelního textu dramaturgyně Marcela Magdová.

Inscenace Hamlet byla vloni ve spolupráci s Národní Muzeem také uvedena v Národním památníku na Vítkově v Praze, kde ji během dvou dnů zhlédlo více než 450 diváků.

OLDstars na Helfenburku plánují v rámci programu uvést i několik premiér. ,,Exkluzivně odpremiérujeme několik inscenací, které budou následně naši pražští diváci moci zhlédnout v průběhu nové divadelní sezony. Například SLUŽKY Jeana Geneta v režii nastupujícího studenta DAMU Martina Satoranského nebo inscenaci Büchnerovy črty VOJCEK v režii studenta DAMU Oskara Bábka. Chystáme se využít všech hradních prostor, diváci se tedy mohou těšit na několik stageí, kde se bude hrát souběžně a opakovaně. Kromě osvědčeného prvního hradního nádvoří, nebo divadelního stanu na nádvoří druhém, vznikne komorní divadelní prostor na ochozu jedné z hradních věží, v podhradí, nebo ve středověké krčmě,“ vyjmenovává letošní novinky červencového festivalu Daniel Brátka.

hamlet na helfenburku

Festival samozřejmě myslí i na rodiny s dětmi, které se mohou pod širým nebem těšit na představení O třech prasátkách (Divadélko U Zvonu, Kladno) nebo Bubáčci a strašidla či Petřík v pohádce pražského souboru Divadlo Bez Hranic. Večerní off-program zaplní filmy studentů a absolventů Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku, které promítneme přímo na hradby.

V loňském roce se HAMLET NA HELFENBURKU potýkal s nepřízní počasí, část programu musela být přesunuta do nízkokapacitních krytých prostor. I přesto kromě věcných darů přinesl tržbu 50 000 Kč ve prospěch středověké památky. Za utržené peníze kastelán Ing. Luděk Hitnaus nechal na podzim opravit schodiště k vyhlídkové věži a vybudovat dřevěné pódium.

Diváci mohou po představení HAMLETA na nádvoří hradu přenocovat ve vlastních stanech a ráno posnídat na hradbách. Po celý prodloužený víkend bude na Helfenburku pro diváky zajištěno improvizované zázemí, na Infocentru pak bude fungovat 24 hodin denně hlídaná úschovna zavazadel a osobních věcí. ,,Dovezeme pitnou vodu a mobliní toalety. V provozu bude stánek s občerstvením a v sobotu dokonce přijede i zmrzlinář. Jednáme také o zajištění autobusového svozu diváků z Bavorova a Vodňan,“ doplňuje produkční festivalu Petr Smyczek.

OLDstars čítají více než osmdesát aktivních členů z řad studentů pražských středních a vysokých škol. Kromě pořádání letních benefičních projektů na hradě Helfenburk se věnují také organizaci Festivalu studentských divadel v Divadle v Celetné. Se svými inscenacemi navštěvují celonárodní festivaly a divadelní přehlídky. Pátým rokem provozují v pražských Vršovicích vlastní klubový sklepní divadelní prostor HarOLD. Na podzim 2013 pak chystají otevření druhého sklepního klubového prostoru – H2O – na pražském Žižkově.Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

PřihlášeníAnketa

Národní divadlo


Rozhovor

Fotografii vnímám jako jediný druh umění, který dokáže zastavit čas, říká Libor Jarmar

libor jarmar perexKdyž proběhla nedávno v Domě kultury v Kroměříži výstava fotografií Miroslava Pláňavy, nemohl na její vernisáži chybět ani vedoucí kroměřížského Azylového domu pro ženy a matky s dětmi Mgr. Libor Jarmar. Byl to ostatně on, kdo ce...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

NĚKDO TO RÁD …

nek 200Premiéra taneční komedie Někdo to rád… v pátek 14. listopadu 2014 v 19.00 hodin v Severočeském divadle. Známý americký film Billyho Wildera Někdo to rád horké se stal volnou inspirací k tomuto příběhu...


Literatura

Nech mě jít vstříc smrti…

nech me jit 200Nakladatelství Domino vydalo před pár dny zajímavý román s názvem Nech mě jít od oceňovaného britského autora Edwarda Docx. Ač se jedná o čtení o smrti, kapesníky byste potřebovat neměli.

 

...

Divadlo

Jarní tip z Divadla Viola: Česká premiéra oceňované hry Hodina diplomacie s Janem Šťastným a Hanušem Borem v hlavních rolích

viola diplomacie perexJan Šťastný a Hanuš Bor. Dva herci během jedné noci, v jedné chvíli, na jednom místě. Napínavý souboj argumentů, slov a emocí. Osudový dialog, který zachránil Paříž a její obyvatele… Divadlo Viola v české p...

Film

Perly na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary

mffkv 200Novou znělku k 48. MFF KV natočil režisér Martin Krejčí a kameraman Štěpán Kučera spolu s loňskou návštěvnicí festivalu britskou herečkou Helen Mirrenovou v Londýně na začátku června...