OLOMOUC ČEKÁ 11 DNŮ PLNÝCH DIVADLA
Banner

OLOMOUC ČEKÁ 11 DNŮ PLNÝCH DIVADLA

DivadelniFlora perexJiž necelý týden zbývá do zahájení jednoho z nejvýznamnějších tuzemských divadelních festivalů. 18. Divadelní Flora potrvá jedenáct dní – od čtvrtku 15. do neděle 25. května se na deseti olomouckých scénách představí divadelníci a hudebníci z osmi zemí, festivalové menu nabídne na šest desítek produkcí.Část programu Divadelní Flory se – stejně jako v předchozích letech – zaměří na taneční a performativní umění zemí tzv. Visegrádské čtyřky a v rámci této tradiční sekce nabídne hned tři světové premiéry. Pět dnů bude na Floře vystupovat ostravské Divadlo Petra Bezruče, které do Olomouce přiveze kmenové inscenace svého aktuálního repertoáru; třemi tituly přiblíží pořadatelé tvorbu jednoho z nejoriginálnějších tuzemských inscenátorů – režiséra Daniela Špinara. „U příležitosti pětadvacátého výročí sametové revoluce uvedeme reprezentativní přehlídku inscenací několika her Václava Havla. V rámci Flory se diváci mohou těšit také na miniprofil Divadla Vosto5, řadu koncertů, projekcí, besed či workshopů,“ doplňuje programový výčet Petr Nerušil, ředitel přehlídky.

DivadelniFlora 1

BEZRUČI, ŠPINAR, VOSTO5 A ČINOHERNÍ OBJEVY

Ostravské Divadlo Petra Bezruče zaznamenalo v poslední dekádě na poli českých činoherních souborů výrazný vzestup. „U Bezručů se dělá divadlo nikoli o tom, o čem se mluví, ale hlavně o tom,o čem by se mluvit mělo. V této drzosti vidím budoucnost a přednost tohoto divadla,“ zdůvodňuje úspěchy souboru jeho umělecký šéf, Štěpán Pácl. Pětidenní retrospektiva profilových inscenací DPB, kterou pořadatelé Divadelní Flory zařadili do festivalového programu, obsahuje tituly Audience, Strýček Váňa, Pěna dní a Můj romantický příběh. V posledně jmenované inscenaci na sebe letos strhla pozornost představitelka role Amy Tereza Vilišová, která za svůj herecký výkon získala Cenu Alfréda Radoka a posléze i Cenu Thálie. Diváci se kromě představení zmíněných inscenací mohou těšit také na besedu se souborem, která se uskuteční v poslední den přehlídky od 15 hodin ve festivalovém šapitó na Konviktu.

V programové sekci věnované výrazným osobnostem současné české divadelní režie představí 18. Divadelní Flora Daniela Špinara. „Špinarovy inscenace nesou výrazný režijní rukopis, jsou současné, nápadité a vždy se jim dostává pozornosti od diváků i kritiků – ať už fascinují nebo dráždí, chladným nenechají nikoho,“ popisuje režisérovu tvorbu Petr Nerušil. Kromě výše zmíněné inscenace Můj romantický příběh nabízí přehlídka další dva Špinarovy režijní počiny: Žebráckou operu (Klicperovo divadlo Hradec Králové) a Hamleta (Švandovo divadlo Praha).

Hvězda českých festivalů, Divadlo Vosto5, nemůže chybět ani na Divadelní Floře. Své letošní osmnáctiny oslaví Vosto5 společně s ní a divákům představí exkluzivní výběr ze své aktuální tvorby: Osudový příběh průkopníka lyžování Bohumila Hanče a jeho přítele Václava Vrbaty v loutkohereckém představení Slzy ošlehaných mužů, „božskou“ komedii Souboj Titánků či oblíbený Stand’artní kabaret. S přispěním činoherního souboru Moravského divadla Olomouc a Divadla na cucky pak připravila „Vostopětka“ jedinečný site-specific projekt Druhé město. „Diváci uvidí náměstí z nečekané perspektivy a pomocí sluchátek budou odposlouchávat lehce pozměněnou realitu všedního dne,“ uvedl člen pražského souboru Petr Prokop.

divadelniFlora2

Činoherní část programové nabídky pořadatelé doplnili o skutečně výjimečná představení. Královéhradecké Klicperovo divadlo přiveze inscenaci Labutí jezero v režii uměleckého dua SKUTR.Kdo by čekal baletní opus, bude jistě překvapen netradičním činoherním zpracováním. Prakticky ihned bylo vyprodáno představení inscenace Amadeus brněnského Divadla Husa na provázku. Režisér Vladimír Morávek v ní obsadil do role Salieriho Miroslava Donutila a celé dílo dedikoval Miloši Formanovi.

Na domácí scéně se představí i soubor činohry Moravského divadla Olomouc – festivalový návštěvník si může vybrat z titulů Hamlet a Amazonie (hraje se v Divadle hudby).

VISEGRAD PERFORMING ARTS

Divadelní Flora je respektovaná pro svou podporu performativního umění a tance. V rámci linie Visegrad Performing Arts již od roku 2012 představuje nejvýraznější umělecké osobnosti visegrádského regionu. „Letos se festivaloví návštěvníci mohou těšit na svérázné polské performerky Magdalenu Tuku a Anitu Wach, které přivezou představení inspirované wrestlingem – jmenuje se Fight, Fight, That's All We Can Do. Choreografka a performerka Réka Szabó patří mezi nejvýraznější umělkyně současné maďarské scény – její sólové představení Apropos je osobní zpovědí vyzrálé ženy a zaujme diváka, kterému byla blízká např. tvorba Charlotty Öfverholm, našeho významného hosta z předchozích ročníků,“ láká dramaturg visegrádské programové sekce Jan Žůrek. „Slovenskou scénu letos zastupuje mezinárodní projekt Edge. Silné osobní zpovědi bývalých tanečníků a herců, z nichžjsou dnes zasloužilí důchodci, uvidíme v originálním jevištním tvaru režisérky Petry Tejnorové. Svým způsobem tak opět přinášíme představení s výrazným sociálním přesahem, což se nám dařilo i v minulých letech,“ dodává Jan Žůrek.

Pro tanec a performing arts Divadelní Flora tradičně vyhrazuje prostory Divadla K3 na univerzitním Konviktu a klubu S-Cube. Tentokrát se však v programu objevují i výjimky - v historickém centru města mohou diváci spatřit choreografku Věru Ondrašíkovou s kolektivem spřízněných tanečníků. „Site-specific projekt zvaný Spaces Translations je sérií krátkých choreografií inspirovaných časem,“ vysvětluje Jan Žůrek. Osmnáctý ročník Flory zavítá rovněž do prostor nové scény Divadla na cucky ve Wurmově ulici. Domácí soubor si přizval ke spolupráci jedno z nejvýraznějších těles české divadelní scény – skupinu Handa Gote. Společný projekt nazvaný Mlčení letošní festival odstartuje. Na stejném jevišti se pak chystá další světová premiéra: Audiovizuální performance Sayat Nova vytvoří mexická performerka Cristina Maldonado ve spolupráci s francouzskou zpěvačkou LaurineKoenig a německým hudebníkem Marcusem Beuterem.

BOHATÝ DOPROVODNÝ PROGRAM

Kromě svého hlavního programu láká Flora na celou řadu dalších nedivadelních událostí. Zájemci se mohou přihlásit na workshop Wrestling Artu, který povede Magdalena Tuka, nechybí Vintage Market, interaktivní soutěž Theatrematch nebo projekce tanečních představení.

Součástí off-programu jsou i koncerty. Nezaměnitelný americký hudebník a rapper Andy Bothwell alias Astronautalis zavítá na Hanou v doprovodu živé kapely. „Jeho hudba čerpá to nejlepší z mnoha žánrů, aby v kombinaci s podmanivým vokálem vytvořila strhující skladby, které by se snadno mohly stát hity. Jeho pojetí hip hopu zná totiž i poutavou melodii a texty nepostrádají hloubku, nadhled a smysl pro humor,“ přibližuje muzikantovu tvorbu hudební dramaturg Divadelní Flory Vladimír Foret.

Z nezávislé scény vzešel i domácí host koncertního programu, maskovaný kuchař Kittchen,jehož aktuální nahrávka se stala v uplynulém roce tuzemskou hudební událostí. „Držitel žánrového Anděla v kategorii Alternativní hudba a nominací na ceny Apollo a Vinyla ve své hudbě spojuje svébytné, syrové písničkářství s lo-fi zvuky,“ doplňuje Vladimír Foret.

Mimo koncertů nabídne Divadelní Flora i pravidelné dj sety v šapitó. Hudební program i samotný festival pak završí v neděli 25. května neformální after party s dobře namíchanou směsí olomouckých kapel.

divadelni flora

PROGRAMOVÉ TIPY

Petr Nerušil: V rámci „havlovské“ sekce zaujme inscenace Žebrácké opery Klicperova divadla. Režisér Daniel Špinar a dramaturgyně Ilona Smejkalová představení stylově posunuli do Anglie 70. let 20. století. Jejich plnokrevná mafiánská groteska jde proti havlovské inscenační tradici, plně však respektuje text.

Jan Žůrek: Mezi festivalové speciality, které by divákům rozhodně neměli uniknout, patří titul Plovárna (bra)Tří v tricku. Na Floru jsme v tomto případě poprvé pozvali novocirkusovou inscenaci mezinárodních kvalit, která se jistě stane diváckým zážitkem pro celou rodinu. K vidění bude dechberoucí žonglování, provazochodectví i párová akrobacie.

VSTUPENKY & INFO

Předprodej vstupenek probíhá na pokladně a na webu Moravského divadla Olomouc od úterý 22. dubna a některá představení jsou již nyní vyprodána. Více informací a kompletní program přehlídky je k dispozici na webu www.divadelniflora.cz a na facebookovém profilu www.facebook.com/divadelniflora.

Pořadatelem 18. Divadelní Flory je DW7, o.p.s. Přehlídka je realizována za finanční podpory Statutárního města Olomouc, Olomouckého kraje a Ministerstva kultury České republiky a ve spolupráci s Moravským divadlem Olomouc. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize TS Ostrava.

www.divadelniflora.cz
www.facebook.com/divadelniflora


 

Rozhovor

Chilližrout Jan Bruncko: „Jistý pocit „spolutrpitelství“, převažoval nad rivalitou“

chillizrout 200Pomalu, ale jistě se blíží festival milovníků pálivého Chillibraní, jehož součástí je i mistrovství České a Slovenské republiky v pojídání pálivého. Právě této soutěže se už dvakrát účastnil pan Jan „Konrád“ Brunc...

Hledat

Chaty s osobností

Národní divadlo Brno, Národní divadlo Brno

Čtěte také...

Světová premiéra a australská komedie, v divadlech ABC a Rokoko se zkoušejí dvě novinky

noc200V Městských divadlech pražských se začalo zkoušet, režisér Miroslav Hanuš chystá pro Divadlo ABC světovou premiéru hudební revue Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách a v Divadle Rokoko připravuje režisér Pavel Khek australskou komedii Noc bláz...


Literatura

Projděte Evangeliem pekla Severní Koreje

Evangelium pekla, perexJedním z důvodů, proč mě čtení baví a naplňuje je i to, že kromě prožívání různých příběhů, mohu navštívit i spoustu zajímavých míst. V momentě, když jsem viděla, že děj thrilleru Evangelium pekla je zasazen do Seve...

Divadlo

Tři muži v nesnázích

altBranické divadlo uvedlo ve čtvrtek 3. května premiéru komedie Tři muži v nesnázích. Typická divadelní fraška, plná zvratů, humoru a neuvěřitelných náhod je „nudolapkou“ s výborným hereckým obsazením a perfektní prací ...

Film

Rodinná komedie Strašidla má zajímavý jídelníček nejen pro upíra

strasidla 200Nová rodinná komedie režiséra Zdeňka Trošky Strašidla vstoupí do kin již za necelý měsíc. Premiéra v Čechách i na Slovensku je naplánována na 18. srpna, ale již od počátku srpna představí film herecká delegace spolu s režisérem na několika ...