Helen Mirren zazáří ve filmu plném chutí a vůní
Banner

Helen Mirren zazáří ve filmu plném chutí a vůní

Laska na kari 200Vybraná francouzská kuchyně a atmosféra jižní Francie se střetává s pikantní a vášnivou kuchyní v barvách Indie ve filmu Láska na kari. Snímek plný vaření a života vznikl v produkci Oprah Winfrey a Stevena Spielberga, režisérem je Lasse Hallström, autor filmů Pravidla moštárny nebo Čokoláda.

 


Madame Mallory vede vyhlášenou restauraci se třpytem Michelinských hvězd, ale nestačí se divit, když do jejího městečka v jižní Francii přijede indická rodina a otevře si restauraci hned naproti přes ulici. Schyluje se k souboji dvou odlišných kultur a zcela odlišné skladby koření.


Hlavní hrdina Lásky na kari, Hassan Kadam (Manish Dayal) je kuchařský génius, nadaný gastronomickou obdobou absolutního hudebního sluchu. Kadamova rodina v čele s Papou (Om Puri) se z rodné Indie přestěhovala do malebné vesničky Saint-Antonin-Noble-Val na jihu Francie. Pitoreskní městečko plné elegance a šarmu je ideálním místem, kde se usadit a otevřít si indickou restauraci Maison Mumbai. Tedy jen do chvíle, než se do toho vloží Madame Mallory (oscarová Helen Mirren), sucharská majitelka a šéfkuchařka klasické francouzské restaurace Le Saule Pleureur, ověnčené michelinskými hvězdami.

Laska na kari


Její mrazivé protesty proti nové indické restauraci, nacházející se jen třicet kroků od jejího vlastního lokálu, eskalují v zuřivý boj mezi oběma podniky. Pak ale Hassanova vášeň pro francouzskou haute cuisine, i pro okouzlující sous chef kuchařku Marguerie (Charlotte Le Bon) z podniku Madame Mallory, a také jeho neobyčejný talent dokážou magicky propojit to nejlepší z obou kultur, a prodchnout vesničku Saint-Antonin vůněmi a chutěmi, k nimž ani Madame Mallory nedokáže zůstat lhostejná. Nakonec uzná svého největšího rivala jako kolegu a vezme Hassana pod svá křídla.


Láska na kari je podívaná, při které se vám budou sbíhat sliny na jazyku. Je to triumf nad kulturní propastí, překypující vášní a vřelostí, je to portrét srážky dvou světů a příběh o tom, jak jeden mladý muž dokázal najít svůj domov v každém hrnci na světě.

Laska na kari1


Recept na úspěch: z knihy na filmové plátno
Producentka Juliet Blake, bývalá výkonná producentka ve společnosti Jim Henson Company a v televizi National Geographic, jako první odstartovala dlouhé putování, které mělo knihu přenést na filmové plátno. Začalo to v lednu 2009, kdy Juliet cítila ve své kariéře jistý neklid a nespokojenost. Právě tehdy se jí dostala do rukou ukázka z románu Richarda Moraise The Hundred-Foot Journey, který tehdy ještě ve Spojených státech nevyšel, a uchvátila ji od začátku do konce. “Zamilovala jsem se do příběhu I do té nádherné krajiny, stejně jako do myšlenky, že jídlo spojuje lidská srdce,” říká Juliet Blake. “Líbilo se mi, jak kniha dává do protikladu tu nejklasičtější francouzskou restauraci a tu živou, barvitou indickou kuchyni,” pokračuje. “Jeden z nich hraje Mozarta a ten druhý hlasitou bollywoodskou muziku, takže to je kulturní střet velkolepých rozměrů.”

Laska na kari2


Nedlouho poté se k Juliet Blake jako producenti připojili I Steven Spielberg a Oprah Winfrey. Oběma se líbila představa, že tento úžasný příběh a jeho nepřeslechnutelné poselství o porozumění a toleranci společně přivedou do kin. Poslední film, na kterém spolu pracovali, byla Purpurová barva z roku 1985.


Dostali jsme příležitost vložit svou kreativní energii a vzájemně se doplňovat při práci na tomto příběhu o tom, jak se mohou navzájem doplňovat lidé, u kterých byste si to nikdy neuměli představit,” říká Spielberg. Oprah Winfrey pokračuje: “Ten román byl jako malý drahokam a umělecké dílo, které říká vše, co jsem se snažila říci veškerou svou prací během celé svojí kariéry. Je to neuvěřitelně povznášející příběh. A navíc se mi líbila myšlenka, že znovu budu pracovat se Stevenem.
Kniha se brzy stala mezinárodním bestsellerem a vyšla v 29 zemích.

www.bontonfilm.cz


 

Rozhovor

Krádeže času Jany Eichler-Ruské

chimeara jana perexMnozí umělci touží zachytit prchavé okamžiky krásna a uchovat je natrvalo. Patří mezi ně i severočeská výtvarnice Jana Eichler-Ruská, tvořící pod značkou Chimeara. Lze uchopit přelud a přetavit jej do hmatatelné podoby? Je možn...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Zkrocení slizkých duchů

altFilm Krotitelé duchů byl uveden už v roce 1984, a přestože se o podobných příbězích u nás tenkrát téměř nevědělo, vznikl v podstatě jako odpověď na tehdy už velmi různorodé filmy o hrdinech. Krotitelé duchů jsou jiní ...


Literatura

James F. Twyman: Láska, duše a francouzská kuchyně

Laska duse a francouzska kuchyne 200„Michele mě mohla opustit kdekoliv, ale vybrala si jediné místo, kde se mě osvícený francouzský kuchař ptá na všechno, čemu nechci čelit…“

...

Divadlo

Hráči - Komorní scéna Aréna
Hráči 200Hercům nejvyšší kategorie, těm, kteří dokážou svou profesi vypilovat na mistrovskou úroveň jemně cizelovaných detailů, říkám, čistě jen pro svou potřebu, hráči. Ostravská Komorní scéna Aréna má stejnojmennou Gogolovu klasiku na repertoáru už šestý...

Film

Kontroverzní Bojovnice zanechá mnoho rozporuplných pocitů

bojovniceFilmů o neonacismu a skinheadské subkultuře bylo již na filmových plátnech několik. Některé byly více, některé méně úspěšné, ale vždy dokázaly šokovat i zaujmout určitou sortu diváků. S podobným záměrem přichází do kin i film Bojovn...