Skončil 13. ročník Přehlídky animovaného filmu v Olomouci, festivalu filmové animace a současného umění
Reklama
Banner
Banner

Skončil 13. ročník Přehlídky animovaného filmu v Olomouci, festivalu filmové animace a současného umění

Email Tisk

paf 20013. Přehlídka animovaného filmu v Olomouci probíhala od čtvrtka 4. do neděle 7. prosince 2014, a to v Uměleckém centru Univerzity Palackého (Konvikt), Galerii U Mloka, Vitríně Denisce, Divadle hudby a pojízdné tramvajové Galerii dé. Festival navštívilo 80 hostů z Kolumbie, Argentiny, USA, Velké Británie, Mexika, Japonska, Itálie, Španělska, Portugalska, Rakouska, Slovenska a České republiky.

 

 

Leitmotivem vizuální identity PAFu i obsahovým východiskem se v roce 2014 stala otázka, kterou si Přehlídka animovaného filmu ve své dramaturgii klade dlouhodobě: Co je to animace? Odpovědí na ni pak bylo více než 60 programových bloků v šesti sekcích, soutěž Jiné vize, instalace a výstavy, filmové projekce, workshopy, divadelní představení, performance, koncerty i samotný prostor bývalého jezuitského konviktu oživovaný/animovaný festivalovými návštěvníky. Na přípravě programu se podíleli kurátoři a dramaturgové z České republiky, Velké Británie, USA a Latinské Ameriky.

Právě zapojením zahraničních, externích kurátorů, kteří jakožto odborníci připravili hlavní programové sekce (Kolumbijská animace – Laura Victoria Delgado [COL]; Buenos Aires experiment – Alexandra Moralesová, Georgy Bagdasarov [CZE, ARM]; Přítomnost, pohyb, proměna – Mark Fell [GBR], byl letošní ročník v genezi PAFu výjimečným.


Jiné vize rozšířily svoje horizonty

Posun doznala také ve světovém kontextu stále významnější soutěž Jiné vize. Projekce a instalace soutěžních videí, jejichž výběr je výsledkem snahy nezávislého odborníka, letos doplnily prezentace finalistů. Mladí čeští umělci se snažili zodpovídat otázky po ideálních způsobech prezentace, distribuce a archivace svých děl v panelu Ideální vize. Sekci doplnila také prezentace producenta Martina Vandase o Asociaci animovaného filmu ASAF nebo mezinárodně obsazený kulatý stůl vedený metodikem archivace Matějem Strnadem. Hosté z geograficky a kulturně velmi odlišných oblastí řešili otázky distribuce a archivace hraničních děl, jaká se objevují v soutěžní sekci Přehlídky animovaného filmu. Diskuse se zúčastnili britská umělkyně Rebecca Salvadori, Mexičanka žijící v Buenos Aires Azucena Losana, berlínský Čech Martin Kohout, Američan Nicholas O’Brien, Anna Batistová z Národního filmového archivu a zástupci PAFu.

paf 1

 


Sekce Jiné vize tak letos poprvé zřetelně artikulovala otázky, které dramaturgy zajímají od jejího přerodu v soutěžní sekci v roce 2007 a odrážejí se v celoroční činnosti PAFu.

Kurátorkou soutěžního výběru pro rok 2014 byla výtvarná kurátorka a filmová historička Marika Kupková. Z deseti prací vítěze vybírali diváci a mezinárodní porota ve složení Pablo Mazzolo (ARG), Nicholas O’Brien (USA) a Mark Fell (GB).

Hlavní cenu i cenu diváků získalo dílo Důvěryhodný vztah (2014) Barbory Kleinhamplové, na němž spolupracovala s Kristýnou Bartošovou. Zvláštní uznání poroty pak získala Miroslava Večeřová s prací River (2013). Ostatní díla finální desítky vytvořili Petr Krátký, Vilém Novák a Pavel Sterec, Katarina Hládeková, Markéta Magidová, Martin Kohout, Martina Holá, Kateřina Zochová a čerstvý laureát ceny Jindřicha Chalupeckého Roman Štětina (na PAFu představil rovněž oceněné dílo Ztracený případ).

Výběr soutěžních deseti videí bude v průběhu následujícího roku prezentován PAFem v zahraničí i v České republice pod názvem Jiné vize 2014. Na podzim roku 2015 bude ve spolupráci s Galerií Akademie Múzických Umění v Praze vítězi soutěže uspořádána samostatná výstava.

Program PAF 2014 – highlighty
Programové sekce Kolumbijská animace a Buenos Aires Experiment odhalovaly u nás téměř neznámé národní animační fenomény. Sekce obsahovaly projekce, workshopy, živé performance, projekce z filmové suroviny, diskuze, výstavy, instalace a také jedinečné stínové divadlo kolumbijského performera Jaimeho Cifuenta. Zatímco Kolumbijská animace má v této chvíli své ozvěny na slovinském festivalu Animateka (kde se také naposledy prezentuje loňský výběr Jiných vizí), díky sekci Buenos Aires Experiment se PAF stal nejkvětnatější částí rozsáhlejší středoevropské přehlídky současného argentinského experimentálního filmu. Po PAFu následují projekce a performance také ve Vídni, Bratislavě a Praze.
Sekce Přítomnost, pohyb, proměna znamenala pro PAF další významnou zkušenost – šestice osobně přítomných zahraničních umělců připravila pod kuratelou britského umělce Marka Fella speciálně pro PAF tři nové projekty – Frame (Paul Emery & Joe Gilmore), Second Nature (Ryoko Akama & David Ferrando Giraut) a Image/Black (Lucy Railton & Rebecca Salvadori). Klíčem k sekci byly základní principy animace jako audiovizuální oživování prostoru a styčné plochy mezi definicemi času a animace.
Sekce Aport animace přinesla tradičnější projekty (přednášku Pavla Ryšky o tvorbě Svatopluka Pitry, Pavla Klusáka o kapelách, které nikdy neexistovaly, Karla Veselého o fenoménu japonských robotů, Petra Ingerleho o multimediálních přesazích brněnského Devětsilu, pásma animovaných a experimentálních filmů ve spolupráci s Homo Felix, B16, Kinecko.SK ad.), ale také současné digitální a postinternetové umění.

paf 2


V sekci PAF Art byly kromě výstav Azuceny Losany (MEX), Davida Přílučíka, Viktora Takáče a kolektivní instalace kolumbijských tvůrců zahrnuty také koncerty Freddyho Rupperta a hudební produkce domácích uměleckých formací Lightning Glove, Makak, a Slowmotiondancer, přičemž byl v dramaturgii kladen důraz na performativní aspekty jejich prezentace. Highlightem celého PAFu se pak stala intenzivně očekávaná česká premiéra fenomenální jevištní performance britského hudebníka Deana Blunta v olomouckém Divadle hudby nebo večer živého kódování uskupení Kolektiv, který byl následován výstavou a dvoudenním workshopem live codingu určeným pro veřejnost.
Portugalští umělci João Maria Gusmão a Pedro Paiva pro PAF připravili dvě jedinečná projekční pásma 16mm filmů, které na místě prezentoval portugalský kurátor Bruno Marchand. Sami tvůrci o své tvorbě zpravidla odmítají hovořit a jejich práce jsou nejčastěji vystavovány simultánně v galerijním prostoru, spíše než promítány sousledně v příšeří filmového sálu. Marchandův přednáškový blok vznikl ve spolupráci s projektem iniciovaným Univerzitou Palackého v Olomouci Re-prezentace minulosti: nové metody interpretace historie v umění a médiích, zaměřeným na aplikaci nových metodologií do výzkumu historie v humanitních vědách prostřednictvím implementace interdisciplinárních teorií a přístupů.

Událostí byly projekce série Ways of Something v odsvěcené barokní Kapli Božího Těla na Konviktu. Umělecký remake kanonické série televize BBC o percepci umění čerpal z jedinečného genia loci unikátního univerzitního objektu. Způsob uvedení na PAFu okamžitě získal ohlas v zahraničí, a to i díky osobní přítomnosti jednoho z umělců zastoupených ve Ways of Something – Nicholase O’Briena – na PAFu (umožněné díky spolupráci s FAMU). Projekce měla doplnit také stejnojmenná výstava digitálních tisků v pojízdné tramvajové galerii.
Vernisáž v Galerii dé, která musela být pro poruchu tramvajové soupravy odložena, proběhne v nejbližších dnech. Výstava Ways of Something zde bude pokračovat během ledna.
PAF připravil také překvapení pro pozorné návštěvníky – po celou dobu festivalu byla na monitorech počítačů ve festivalovém Press centru k vidění denně se měnící místně specifická instalace Východ Slunce Terezy Darmovzalové. Bylo tak navázáno na výstavní tradici v předchozích letech, kdy se monitory počítačů staly útočištěm skupinové výstavy internetových umělců (2012) nebo výstavy monitorových spořičů Maxe Capacityho (2013).

paf roman stetina

 


PAF nekončí

Od roku 2008 jsou aktivity PAFu celoroční. Také letos PAF čeká řada výstav, projekcí, prezentací a spoluprací na festivalech v ČR i v zahraničí „od New Yorku po Island“, ale i tradiční letní bienále v Ostopovicích u Brna. V roce 2015 se tedy PAF bude věnovat prezentaci českého audiovizuálního umění a hlubšímu porozumění pojmu „animace“.

V rámci ediční řady PAFu (Edice PAF) bude v následujících týdnech vydána publikace NET ART – internetové umění ve virtuálním a fyzickém prostoru prezentace (ed. Marie Meixnerová).


Datum pro 14. ročník Přehlídky animovaného filmu v Olomouci bylo stanoveno na 3.–6. prosince 2015.

Programové sekce PAF 2014: Jiné vize 2014 | Přítomnost, pohyb, proměna | Buenos Aires experiment | Kolumbijská animace | Aport animace | PAF Art

Dramaturgové a kurátoři PAF 2014: Martin Mazanec, Alexandr Jančík, Jiří Neděla, Marika Kupková, Nela Klajbanová, Marie Meixnerová, Laura Victoria Delgado, Alexandra Moralesová, Georgy Bagdasarov, Mark Fell

Ředitel PAF 2014: Alexandr Jančík

Více informací naleznete na www.pifpaf.cz.


 

Rozhovor

Tanečník Jan Onder: „Společenské tance jsou těžké všechny, jsou ale krásné, protože je to pro dva!”

Onder kurzy 200Dnes vám přinášíme rozhovor s mladým charismatickým živlem Janem Onderem, jehož vášní je tanec. Se svou životní partnerkou Lucií Hunčárovou patří do elitní skupiny nejlepších tanečních párů u nás, často reprezentují Českou ...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Severský filmový podzim – Ptáci nad průlivem

ptaci 200I v pátek 10. listopadu jsem vyrazila na film v rámci festivalu Severský filmový podzim do pražského kina Lucerna. Tentokrát padl výběr na válečné drama Ptáci nad průlivem, který přibližuje osudy dánských Židů a pokusy o jejich záchranu před běsnícími nacisty.


Literatura

Tím všechno začíná

Tim vsechno zacina 200Titul Tím všechno začíná se tváří jako obyčejný příběh pro náctileté, ale přesto že je v tomto duchu napsán, dokáže čtenář číst mezi řádky a v příběhu najít větší smysluplnost, než se na prv...

Divadlo

Galerie Stará radnice představí tvorbu Kristiny Veskové - plastiky, olejomalby i tisky

kristina veskovaOd 17. ledna do 4. března 2018 bude ve výstavních prostorách Galerie Stará radnice k vidění výstava soch, obrazů a grafiky autorky Kristiny Veskové s názvem REM fáze. V rámci vernisáže, která se koná 17. ledna od ...

Film

Dánská road-movie „Spi, děťátko, spi“ jde až na dřeň

detatko 200Žánr road-movie máme asi obecně spojený s nějakou americkou bláznivinou, jejíž protagonisté jsou během své cesty zahaleni nejmíň v alkoholovém oparu a mají na svědomí naprosté šílenosti. Dánský příběh, poslední z řady Severské kultovní filmy, které...