Banner

Cyklus Vlak zvaný film v Kine Lumière

Email Tisk

film zlocin v exprese perexPri príležitosti tohtoročného 120. výročia prvej komerčnej projekcie kinematografu bratov Lumièrovcov spustilo Kino Lumière Celoročný cyklus Vlak zvaný film. Počas nasledujúcich šiestich mesiacov uvedie 30 dlhometrážnych a dve pásma krátkometrážnych filmov poukazujúcich na spojenie dvoch významných vynálezov 19. storočia, akými boli železnice a kinematograf, pripravené sú aj špeciálne projekcie.

 

 

Kolekcia filmov prehliadky Vlak zvaný film predstaví vo svojom pokračovaní filmy z rôznych období, krajín a žánrov, v ktorých vlak hrá hlavnú úlohu alebo sa len mihne, no má významotvornú funkciu z hľadiska deja či filmového rozprávania.

V júli sa v cykle premietnu filmy Zločin v exprese (1965) Costu Gavrasa, Budapeštianske poviedky (1976) Istvána Szabóa, Pes, ktorý mal rád vlaky (1977) Gorana Paskaljevića, Stalker (1979) Andreja Tarkovského a slovenská snímka Deň, ktorý neumrie (1974) Martina Ťapáka. Zo slovenských filmov projekt do konca roka uvedie tiež tituly Panna zázračnica (1966) Štefana Uhra, ktorý sa odohráva aj v železničnej čakárni, Vlakári (1988) Juraja Lihosita o láske dvoch dospievajúcich ľudí, česko-slovensko-nemeckú koprodukciu Alois Nebel (2011) v réžii Tomáša Luňáka a pásmo siedmich krátkych dokumentov slovenských režisérov z rokov 1955 – 1972 pod názvom Výhybky filmových vlakov.

film zlocin v exprese

Na výbere filmov sa podieľali kurátori Filmotéky Kina Lumière Michal Michalovič, Richard Šteinhübel, Rastislav Steranka a šéfredaktor filmologického časopisu Kino-Ikon Martin Kaňuch. V katalógu prehliadky uvádzajú, že „okno vlaku a filmové plátno sú plochy, ktoré každá inak, no predsa v istých ohľadoch podobne zmobilizovali pohľad človeka 19. storočia a otvorili ho novým skúsenostiam. V oboch prípadoch platí, že technické zariadenie (vlak či kinematograf) vytvára špecifický režim videnia, ktorý zásadným spôsobom ´manipuluje´ s časopriestorom tak, ako by to bez týchto vynálezov nebolo možné.“

Počas cyklu v druhom polroku sa uskutočnia aj dve prednášky, prvú z nich na tému vlak vo filme noir prednesie česká filmová teoretička Petra Dominková, druhú venovanú téme vlaku vo westerne filozof a estetik Peter Michalovič, spoluautor publikácie Rozprava o westerne (2015) z edičného oddelenia SFÚ. Priamo na cyklus je napojená aj 16. česko-slovenská filmologickákonferencia, ktorá sa uskutoční na jeseň v Krpáčove a bude sa venovať príbuzným témam.

Celoročný cyklus Vlak zvaný film odkazuje na výročie historicky prvej platenej verejnej projekcie kinematografu bratov Lumièrovcov v parížskom Grand Café 28. decembra 1895. Ukončí ho slávnostná projekcia so špeciálnym programom dňa 28. decembra 2015, presne v deň 120. výročia. Diváci počas nej uvidia na plátne aj povestný „lumièrovský“ Príchod vlaku do stanice La Ciotat z roku 1897.

Zdroj foto: Kino Lumière


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Nechte si poradit...

Jaká kniha, divadlo, koncert či jiná akce by našim čtenářům neměly uniknout?

GABRIELA KUBENOVÁ

výtvarnice

Kniha:


Daniel Glattauer - Dobrý proti severáku

Kniha Dobrý proti severáku je moderní a vtipnou variací na epistolární román. Emmi Rothnerová chtěla přes internet zrušit předplatné časopisu Like. Kvůli překlepu ale její e-mail dostane Leo Leike. Protože Emmi mu dál posílá e-maily, upozorní ji Leo na její omyl. Začne tak nezvyklá korespondence, jakou lze vést jen s osobou naprosto neznámou. Na tenkém ostří mezi absolutním neznámem a nezávaznou intimitou se oba víc a víc sbližují, až si nakonec musí nevyhnutelně položit otázku: snesly by milostné city, které rozkvetly v e-mailech, osobní setkání? A co by se stalo, kdyby ano? Anotace ke knížce, která psala o jednom e-mailovém omylu a nastartovala neobvyklou korespondenci, mne zaujala a e-knihu jsem hned zakoupila. Opravdu mě nepustila a přehltla jsem ji přes noc, dá se to, je to pro mě velice čtivé a děj má spád. Mám ráda podobná nedorozumění i v opravdovém životě a ne jedno se mi už i přihodilo, takže jsem se do toho začetla a stala se téměř součástí knížky.Po poslední větě nastalo… no tohle? To snad nemůže být konec, to nejde, aby to takhle skončilo, to mi snad ten autor udělal schválně…. Ale bylo to tak, byl to konec, žádné další stránky, žádné další věty a dokonce ani slova nenásledovala…. Tohle se mi u málokteré knihy stane……. Ale za pár měsíců jsem objevila volné pokračování…. „Každá sedmá vlna“, neváhala jsem ani minutu, knihu zakoupila, opět v digitální podobě, ačkoli jsem totální milovník knih, které můžu otevřít a ke které můžu i přivonět, a pro mě bylo to pokračování snad ještě lepší. Takže pokud jste milovníky zamotaných životních příběhu a šťastných konců, dejte se do čtení. Daniel Glattauer (nar. 1960) pochází z Vídně, je spisovatel a novinář. Píše sloupky, soudní reportáže a fejetony. Jeho kniha Dobrý proti severáku se stala bestsellerem, v roce 2006 byla nominována na Německou knižní cenu a byla přeložena do mnoha jazyků a adaptována do podoby divadelní i rozhlasové hry. V Německu se dosud prodalo více než osm set padesát tisíc výtisků. Na přání čtenářů vyšlo pokračování Každá sedmá vlna (2009).

Anketa


Hledat

Mimísek 9

Partneři

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Ženy nezapomínají

200liMladá anglická autorka Tilly Bagshawe si neklade velké literární cíle. Využila možnosti, že na knižním trhu chybí knihy typu telenovel a pouští se do své prvotiny „Zbožňovaná“. Kniha má úspěch nejen v Anglii, ale i ve Spojených státech amerických a získala si...

Divadlo

Když to nejde vydržet „Ani o den dýl“

ani o den dyl 200Ani o den dýl je název představení francouzského autora Michela Clémenta, které na začátku října vizovskému publiku představilo zájezdové divadlo SemTamFór.

 

...

Film

Skončil 13. ročník Přehlídky animovaného filmu v Olomouci, festivalu filmové animace a současného umění

paf 20013. Přehlídka animovaného filmu v Olomouci probíhala od čtvrtka 4. do neděle 7. prosince 2014, a to v Uměleckém centru Univerzity Palackého (Konvikt), Galerii U Mloka, Vitríně Denisce, Divadle hudby a pojízdné tramvajové Galerii dé. Festival navštívilo...