Filmová přehlídka VISIONS OF LIGHT 2015 je výzvou k úniku z bezútěšnosti.
Banner

Filmová přehlídka VISIONS OF LIGHT 2015 je výzvou k úniku z bezútěšnosti.

visio5. - 7. listopadu 2015 se v brněnském kině ART již podeváté uskuteční unikátní filmová přehlídka VISIONS OF LIGHT. Dramaturgie tohoto festivalu už tradičně nabídne milovníkům filmových lahůdek devět příležitostí podívat se na pozoruhodná díla světové kinematografie, která českému divákovi z různých důvodů zůstala utajena. Všechny snímky v programu filmové přehlídky  VISIONS OF LIGHT se vyznačují vysokou uměleckou hodnotou, originalitou a vizuální působivostí.

 

 

Přehlídka VISIONS OF LIGHT si v minulých letech získala své příznivce díky pozoruhodné dramaturgii, originálním lektorským úvodům ke všem uvedeným filmům a také díky neopakovatelné atmosféře, kterou každoročně vytváří dva vášniví filmoví nadšenci - organizátoři této přehlídky Petr Šoupal a Duncan Hendy.
„Naším cílem je stejně jako v minulých letech projekce filmů, jejichž obsahová i formální podoba předstihla dobu svého vzniku, má stálou platnost a jejich tvůrci se přes leckdy původní odmítání stali klasiky a ikonami. Stále se také snažíme, aby se jednalo o filmy, jež nebyly v České republice z nejrůznějších důvodů v minulosti promítány anebo se tak stalo okrajově, případně před velice dlouhou dobou. Umělci jako Kirk Douglas, Samuel Fuller, James Brown, Laurence Olivier, nešli ve svých kariérách jednoduchou a běžnou cestou průměru, stejně jako jí nešli boxer Muhammad Ali nebo plukovník Ryszard Kukliński. A tomu odpovídají i filmy, v nichž se objevují, případně je natočili anebo popisují jejich život. Tyto filmy jsou inteligentní, ojedinělé a fascinující,“ říká Petr Šoupal, první z organizátorů projektu.
„Rok konání přehlídky Visions of Light 2015 je rokem proher. Rokem zklamání, deziluzí a nehorázného zneužívání moci a důvěry. I přesto, že se jedná o pošetilou touhu anebo víru, že je možné čelit politickému útlaku, temnotou probleskují záblesky naděje, vlákna vyprávění se splétají dohromady, aby se uchránila v příbězích, které si navzájem vyprávíme. Právě to jsou věci, které nás spojují – výzva k akci a k úniku z bezútěšnosti. Jedna pozoruhodnější než druhá. Dotýkají se našich životů, probouzí nás z pohodlné dřímoty a odpoutávají z našich řetězů. To je kouzelná moc filmu. To je síla sdílené vize,“ dodává druhý z tandemu organizátorů projektu Duncan Hendy.
Přehlídka bude zahájena ve čtvrtek 5. listopadu v 17:00 hod. filmem scénáristy a režiséra Jeana Epsteina Věrné srdce, který je považován za jeden z vrcholů filmového "impresionismu". Celkově bude uvedeno devět pozoruhodných filmových snímků různých žánrů, které se budou promítat každý den od 17., 19. a 21. hodiny. Závěrečným filmem přehlídky bude strhující akční thriller Jack Strong z dílny režiséra Władysława Pasikowského z období studené války, který je mistrovským zpracováním palčivých otázek minulosti. Bude uveden v sobotu 7. listopadu ve 21:00 hod.

visio4

 

Vstupenky na přehlídkové filmy budou k dostání v pokladně kina ART na Cihlářské 19 v Brně za jednotnou cenu 90,- Kč. Součástí festivalu bude tradičně i tematická výstava filmových plakátů z fondů galerie Terryho ponožky. Bližší informace o programu přehlídky včetně popisů obsahu jednotlivých uváděných filmů najdete na www.visionsoflight.cz .

 

visio7

 


PROGRAM PŘEHLÍDKY VISIONS OF LIGHT 2015

ČTVRTEK/THURSDAY 5. 11. 2015

Čtvrtek 5.11.2015 - 17:00
Věrné srdce / Coeur Fidèle
Žánr: Drama
Scénář a režie: Jean Epstein
Hrají: Gina Manes, Leon Mathot, Edmond Van Daele, Claude Benedict, Marie Epstein
Expresivní rodinné drama solitéra francouzské avantgardy. Jeden z vrcholů filmového "impresionismu" ve své době ojediněle experimentuje s rychlou psychologickou montáží. V duchu hesla "pocity místo příběhů" se v atmosféře starého přístavu v Marseille rozehrává drama milostného trojúhelníku. Servírka Marie se ocitá mezi dvěma zcela odlišnými muži. Vyvrhelem společnosti Paulem a poctivým dělníkem Jeanem. Ve snaze uniknout trýznivým okovům chudoby a společenských konvencí jsou milenci ochotni postavit se celému světu. Kam až jsou schopní zajít v boji za svou lásku? Co je to bude stát? A kdo je nakonec opravdovým vítězem? Skvěle rozehraná partie spěje k mrazivému konci.

Čtvrtek 5.11.2015 -  19:00
Stopař / The Hitch-Hiker
Žánr: Drama noir
Scénář a režie: Ida Lupino
Hrají: Edmond O'Brien, Frank Lovejoy, William Talman, José Torvay, Jean Del Val
Jediný film noir v ženské režii, a to bez jediné ženské postavy. Napínavý psychologický příběh inspirovaný skutečnými událostmi. Slunná Kalifornie 50. let, dva muži ve stísněném prostoru rychlého auta křižují nekonečné dálavy pouště. Mohl to být okouzlující výlet, kdyby neudělali osudovou chybu - vzali stopaře, ze kterého se záhy vyklubal masový vrah.

Čtvrtek 5.11.2015 -  21:00
Podivná láska Marty Iversové / The Strange Love of Martha Ivers
Žánr: Drama noir
Režie: Lewis Milestone
Scénář: Robert Riskin
Hrají: Kirk Douglas, Barbara Stanwyck, Van Heflin, Lizabeth Scott
Skvěle obsazený noir s hereckými hvězdami první velikosti. Barbara Stanwyck s úsměvem predátora a třicetiletý Kirk Douglas ve svém filmovém debutu. Hrůzostrašné krvavé tajemství navždy spojí tři mladé lidi – Marthu, Waltera a Sama. Po mnoha letech se jejich osudy znovu protínají a do duší se znovu vkrádá děs z prozrazení. Vyčpělé manželství, pocity viny, nenaplněná dávná láska a vtíravá podezřívavost ženou hrdiny až na okraj srázu. Jak se jen zbavit děsivých stínů minulosti? Lze špatnosti donekonečna zakrývat dalšími špatnostmi? Čisté svědomí je jistě k nezaplacení. Ale láska, i ta podivná, zdá se, nikdy neumírá.

PÁTEK/FRIDAY 6. 11. 2015

Pátek 6.11.2015 - 17:00
Nahý polibek / The Naked Kiss
Žánr: Kriminální drama
Režie: Samuel Fuller
Hrají: Constance Towers, Virginia Grey, Patsy Kelly, Betty Bronson, Edy Williams, Neyle Morrow
Enfant terrible hollywoodské produkce opět provokuje tabuizovaným tématem. Skládá vizuálně fascinující mozaiku razantně pranýřující sociální situaci i postavení žen ve společnosti. Prostitutka Kelly opouští metropoli, jež jí přivodila jen smutek a zklamání, a hledá zapomnění na "spořádaném" maloměstě. Chce začít znovu s čistým štítem, najde vysněné povolání v ústavu, kde se stará o postižené děti, a potká muže, kterému nabídne svou lásku i svou ruku. V zatuchlém, konvencemi spoutaném ovzduší ji překvapuje nejen zlovůle, před níž utíkala, ale i šokující odhalení o jejím nastávajícím. Násilí, prostituce, pokrytecká morálka. Lze se vůbec někde ukrýt před vlastní minulostí?


Pátek 6.11.2015 -  19:00
Soul Power / Soul Power
Žánr: Hudební dokument
Režie: Jeffrey Levy-Hinte
Hrají: B.B. King, Muhammad Ali, James Brown ad.
Hudba je taky zápas! Tak by mohlo znít motto afrického festivalu v hlavním městě Zairu – Kinshase. U příležitosti utkání boxerských legend Muhammada Aliho a George Foremana spojili své síly i největší hvězdy afroamerického funku – James Brown, BB King a Celia Cruz – a odehráli roku 1974 tři večerní koncerty. V euforickém nadšení místního publika se festival stal formou protestu proti Mobutově despotické vládě a jednou z nejpřevratnějších hudebních událostí 20. století. Materiál z roku 1974 ležel nedotčen desítky let a teprve tým režiséra Hewitta z něj stvořil elektrizující a výbušnou montáž obrazu a zvuku. "Jsem černý a jsem hrdý!" zpívá James Brown před odchodem ze scény.


Pátek 6.11.2015 -  21:00
Období zkoušek / Term of Trial
Žánr: Psychologické drama
Režie: Peter Glenville
Hrají: Laurence Olivier, Simone Signoret, Sarah Miles, Terence Stamp, Hugh Griffith, Roland Culver, Earl Cameron, Allan Cuthbertson, Thora Hird
Herecký koncert Laurence Oliviera a Simone Signoret. Za kamerou Peter Glenville – mistrovský režisér silných hereckých individualit. Citové drama z anglického středoškolského prostředí. Laurence Olivier coby učitel Weir je neustále ponižován svou ctižádostivou manželkou. Na školním zájezdu do Paříže jej v pokoji navštíví mladinká žačka. Pan profesor hledá porozumění, ona první lásku. Dívka nechce rozumět odmítnutí, ani nesmyslnosti nerovného vztahu. V touze po pomstě za zlomené srdce se rozhodne zničit svému učiteli život.

SOBOTA/SATURDAY 7. 11. 2015

Sobota 7.11.2015 - 17:00
Velká očekávání / High Hopes
Žánr: Komedie
Scénář a režie: Mike Leigh
Hrají: Philip Davis, Ruth Sheen, Philip Jackson, Lesley Manville, David Bamber, Jason Watkins
Černočerná satira z thatcherovské Anglie si bere na mušku bariéry mezi společenskými třídami. Tři rozdílné londýnské páry si v osmdesátých letech klestí cestu životem v zemi zmítané sociálním nepokojem. Mladí dělníci se pro finanční těžkosti přiklánějí k socialismu. Druzí se snaží šplhat výš a výš po společenském žebříčku a dosáhnout vysněných privilegií. Třetí hledají možnost alternativního způsobu života i navzdory všudypřítomnému konzervatismu. Všichni bojují o přežití ve světě dramatických politických změn a všudypřítomného zmatku. Existuje naděje, když lehkost bytí je více a více zdánlivá a nafouknuté balónky růžových snů praskají o závod?

Sobota 7.11.2015 - 19:00
Sound City / Sound City
Žánr: Hudební dokument
Režie: David Grohl
Scénář: Mark Monroe
Hrají: Trent Reznor, Tom Petty, Mick Fleetwood, Stevie Nicks, David Grohl, Paul McCartney, Rick Springfield, Taylor Hawkins
Nejautentičtější z autentických dokumentů o tom, jak se dělá opravdová muzika. Někdejší bubeník Nirvany a frontman Foo Figters Dave Grohl zachycuje začátky, zlaté časy a pád slavného kalifornského studia Sound City, které zabil nástup digitálního věku. Po uzavření komplexu odkoupí konzoli Neve a s dalšími hudebními legendami natáčí speciální album Real To Reel, zdůrazňující lidský element v hudební tvorbě. Hudební smršť je prošpikována inspirativními rozhovory s hudebními matadory. Právě tady, v Sound City, jistě vzniklo alespoň jedno z vašich oblíbených rockových alb. Garbage, Nirvana, Smashing Pumpkins, Red Hot Chili Peppers, Guns 'n' Roses nebo Metallica. Bez ubrečené nostalgie konstatujme, že pokrok se zastavit nedá. Ale analog never dies!

Sobota 7.11.2015 - 21:00
Jack Strong / Jack Strong
Žánr: Akční thriller
Scénář a režie: Władysław Pasikowski
Hrají: Marcin Dorociński, Maja Ostaszewska, Mirosław Baka, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Globisz, Paweł Małaszyński, Ireneusz Czop, Patrick Wilson, Dagmara Dominczyk, Michalina Olszańska, Krzysztof Pieczyński, Jacek Król, Mariusz Bonaszewski, Józef Pawłowski, Zbigniew Stryj, Krzysztof Dracz, David Wurawa, Stanley V. Henson Jr., Jeff Burrell
Strhující špionážní thriller z období studené války s výjimečným hereckým obsazením. Pravdivý příběh plukovníka Kuklińského – údajně největšího škůdce komunismu – s krycím jménem Jack Strong. Pražské jaro je poslední kapkou, po které ztratí ideály o SSSR. Stává se tajným agentem CIA a vynese na Západ desítky tisíc stran zásadních spisů. Přesto zůstává v očích mnoha spoluobčanů jen zlatokopem a zrádcem. Dusivá atmosféra za železnou oponou a dechberoucí napětí ze hry na dvě strany. Mistrovské zpracování palčivých otázek minulosti bez biografického patosu a s otevřeností, o níž si v českých luzích můžeme nechat jen zdát.


 

Rozhovor

„Zazpíváme na podporu léčby rakoviny, pomůžete?“ ptá se Hynek Tomm

Koncert200Hynka Tomma zná veřejnost jako romantického tenora s láskou k hudbě a zpěvu. Teď ale nosí v srdci bolest z odchodu milované maminky. Slávu utlumila ztráta, ale život musí jít dál. Hynek se rozhodl pomáhat lidem, kteří trpí nemocí, která mu sebrala ...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

JAK FUNGOVALA TOVÁRNA BARRANDOV

Tovarna Barrandov perexZáhy po nastolení komunistického režimu se vynořily představy, že ani filmové studio Barrandov se nijak neodlišuje od běžných továren, vždyť i v něm se přece vyrábí zboží. Vzápětí převážila víra, že je zbytečné natáčet...


Literatura

Koho reprezentují Jazyky reprezentace?

altŽijeme ve světě, kde v každém okamžiku každým svým gestem, mimickým záchvěvem, tónem promluvy i jejím obsahem dáváme najevo nejen svůj postoj, ale zároveň nabízíme ostatním, aby naše vyjádření dekódovali, ať již naše záměry chápou či nikoli. Přitom tentýž znak mů...

Divadlo

Svezte se Tramvají do stanice Touha

altDne 5. dubna Divadlo pod Palmovkou uvedlo premiéru legendárního představení Tramvaj do stanice Touha. Silné psychologické drama v exkluzivním hereckém podání pod skvělou režisérskou taktovkou má za sebou už i druhou premiér...

Film

Vítr ze severu přivane Severský filmový podzim

seversky filmovy podzimJiž potřetí zavítá do českých a moravských kin SEVERSKÝ FILMOVÝ PODZIM. Filmový festival s tímto názvem pořádá Severský filmový klub, o. s. ve spolupráci s pražským kinem Atlas, brněnským kinem Art a ostravským Minikin...