Reklama
Banner

Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě

Email Tisk

holubMožno si myslíte, že už ste videli svoj najabsurdnejší film, ale tento snímok dokáže vyvrátiť celý zmysel absurdity.

Už z názvu a obálky čakáte niečo nezvyčajné. Z mena režiséra Roya Andersona sa tiež dozviete, že vyniká špecifickým spôsobom točenia filmov a tematikami ľudského údelu. Od švédskeho filmu čakáte asi toľko, koľko od piesní skupiny ABBA, ale to, na čo sa pozeráte 90 minút počas filmu je neuveriteľná absurdná hra, ktorá nepripomína a neakcentuje nič iné iba ľudský život v jeho najabsurdnejších konotáciách.

Príbeh rozpráva niekoľko drobných portrétov osôb, na ktorých sa snaží ukázať jeden z ľudských údelov, jednu z ľudských emócií. Už od začiatku nás režisér vovádza do zvláštneho, čistého a uhladeného sveta, kde majú ľudia biele predsmrtné tváre a pomalé zaužívané pohyby. Ak si všimneme pohybové scény, vždy je na ne kladený dôraz tak, že ostatné prirodzené pohyby sú zastavené na niekoľko sekúnd filmu. Dvaja starší muži nemajú veľký sortiment výrobkov – upírie zuby s extra dlhými špicákmi, smejúci sa vankúšik a masku uja Jednozuba – s ktorými sa snažia robiť biznis. Jediná emócia, ktorú však z ich obchodného ducha postrehneme je smútok, obrovský a dusivý smútok dvoch bizarných postavičiek zasadených do nešťastného a prázdneho sveta. Znie to snáď depresívne? Ja som sa pri filme smiala nad tým, aké neuveriteľné veci sa dajú povedať jazykom bizarnosti.

V istom smere extravagantné spracovanie, ktoré nie je určené pre masového diváka, ale pre alternatívneho diváka, ktorý má rád bizarnosť, realitu potiahnutú až do krajnosti, humor vo svojej najčistejšej polohe a nedokončené príbehy.

Veta, ktorá je podtitulom celého snímku a ktorá sa vo filme objavuje veľakrát: „To je fajn, že sa máte dobre.“ je najsuchšie vyrieknutou replikou, ktorú som kedy vo filme počula a súčasne najvtipnejšou v medziach čierneho humoru, ku ktorému sa približuje, keď ju vyriekne muž so zbraňou v ruke.

Ktovie, čo si myslel ten holub, čo sedel na vetve a rozmýšľal o tomto filme.


Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě
Režie: Roy Anderson
Produkce: Pernilla Sandström
Scenář: Roy Anderson
Kamera: István Borbás, Gergely Pálos
Hudba: Hani Jazzar, Gorm Sundberg
Hrají: Holger Anderson, Nils Westblom, Charlotta Larsson, Viktor Gyllenberg, Lotti Törnros
Distribuce: Film Europe Media Company
žánr: komedie
Film Premium DVD edice
Přístupnost: od 15 let

Hodnocení: 80 %

www.festival12.eu

www.filmeurope.cz

http://www.filmarena.cz/hledej.php?slovo_hledej=holub+sed%ECl+na+v%ECtvi&;;x=0&y=0Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Nechte si poradit...

Jaká kniha, divadlo, koncert či jiná akce by našim čtenářům neměly uniknout?

ROBERT ROHÁL

redaktor K21

Pokud máte rádi český popík a potrpíte si třeba zrovna na osmdesátá a devadesátá léta minulého století, pak by vám mohlo konvenovat debutové album zpívajícího textaře, jehož jméno zní Vlady Gryc. CD dostalo název podle jedné z dvanácti písní - Já svý sny mám - a představuje nejen příjemné melodické písničky, ale i nový svěží hlas protagonisty, který je zároveň autorem všech textů. Témat má Vlady Gryc patrně na rozdávání, protože co píseň, to jiný příběh. Vůbec, texty jsou v případě Grycova debutu silnou stránkou, mají hloubku, jiskru i vtip. Patrně za to může i inspirativní hudební složka, což spadá na vrub hitmakera Hellmuta Sickela. Ti dříve narození si ho zcela jistě pamatují jako někdejšího manžela zpěvačky Heleny Vondráčkové, pro kterou napsal a zaranžoval hlavně v osmdesátých letech celou řadu hitů. Však se také všechny písničky opírají o vybroušený melodický styl již zmíněných osmdesátek a ozvěn let devadesátých, to vše s aranžérskými fígly současných hudebních trendů. Výsledkem jsou chytlavé písničky zabíhající hned do několika hudebních žánrů, až už jde o blues, rokenrol, šanson či latinu, s čímž ovšem zpěvák nemá problém. Pokud bych měl jmenovat alespoň pár titulů, které mě chytly na první poslech, pak je to určitě vyloženě letní hit Te Quero nebo titulní hitovka Já svý sny mám. Stejně tak se mi ale líbí autobiograficky laděný šanson Můj život, crazy písnička Tchýně (která se dočkala ve formě filmové minigrotesky originálního videoklipu) nebo óda na slavnou filmovou hvězdu - Marilyn... Další pozoruhodností debutového alba ostravského rodáka je účast slavných hostů, třeba rockové zpěvačky Tanji... Ale ocenil jsem i vyloženě vymazlený booklet plný zajímavých fotek a navíc se všemi texty, což není v této době zcela běžné. I to je další důvod, proč albu, které si nehraje na velké umění, ale přesto se po všech stránkách povedlo, přeji dobrý start a ještě lepší prodej.

Banner

Hledat

Mimísek 19

Partneři

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Budou Čáry života nejlepší Young Adult knihou tohoto roku?

cary-zivota200Když se má objevit novinka od autorky populární knihy či série, vždy ji provází velké očekávání a zároveň i obavy. Dokáže se vyrovnat své předchůdkyni? Čarám života od autorky Veroniky Roth se to rozhodně povedlo.

Divadlo

Premiéra hry Eigengrau

eigengrauV neděli  27.11.2016 se v Divadle Kolowrat od 20 hodin uskuteční česká premiéra hry Eigengrau od britské autorky Penelope Skinner. Světové premiéry se tato hra  dočkala již v roce 2010 v londýnském Bush Theatre v režii Polly Findlay a set...

Film

Masakrózní COOL narozky s pancharty

prima cool 200Capart Prima COOL bude mít 1. dubna čtvrté narozeniny. A protože se má k světu a rád si užívá zábavu, bude slavit celý velikonoční víkend. Dárky si rozbalí pěkně jeden po druhém. Čekají na něj slavné filmy Quentina ...