Švédské drama zobrazuje téma nelegálních přistěhovalců po svém

Švédské drama zobrazuje téma nelegálních přistěhovalců po svém

Tisk

deportace 200Filmový severský čtvrtek v Komorním kině Evald v Praze tentokrát zabrousil na téma ilegálních přistěhovalců ve Švédsku, kteří jsou ve filmu internovaní v odlehlém podivném stavení daleko od civilizace. Ponurou atmosféru dotváří hned v úvodních minutách dramatické údery na tympány.

 

Jako obvykle na diváky čekal úvod k filmu. Tentokrát jsme se mohli dozvědět o švédských vysoce ceněných thrillerech, jelikož se Skandinávský dům přiklonil k zařazení filmu do skupiny psychologický thriller, někdo jiný říká horor, na mě film působil jako drama. Pro toto promítání byl vybrán název „Deportace“, ale originální titul je v doslovném překladu „bílí lidé“.

Diváci měli tedy v rámci čtvrtečního setkání možnost vidět další film pod taktovkou skandinávské režisérky – z promítání, které jsme navštívili, můžeme připomenout například film Hotel v hlavní roli s Alicií Vikander, kterou jste jistě zaznamenali jako Gretu v Dánské dívce, nebo Spi, děťátko, spi (odkazy na filmy uvádíme v závěru článku).

Alex (Vera Vitali) je zastavená kontrolou, když jde nakoupit snídani. Nemá v pořádku doklady a tak ji okamžitě odváží na podivné místo, jehož bezpečnostní procedury jsou dost přehnané, kde už čekají další lidé se stejným příběhem. Na místo, kde jsou oficiálně hosty, ale jelikož nemůžou opustit místo z vlastní vůle a kdykoliv by se jim zlíbilo, jsou reálně vězni, kteří čekají, až je deportují zpátky do jejich původní vlasti. Alespoň tak si to místní myslí.

Celému personálu šéfuje Victoria (Pernilla August), ve které je těžké se vyznat. Jednou usměvavá, před cizími profesionálka, která neprozradí víc, než je nutné a umí upravovat pravdu podle toho, jak se jí hodí. A také žena s velkým a pěkně špinavým tajemstvím.

Mezi „bachaři“ jsou však i lidé, se kterými se dá vyjít a kteří tajně pomáhají vězňům prožít jejich pobyt co nejvíce v klidu. Jako například Josef (Issaka Sawadogo), který sám byl původně v roli „hosta“. Josef hodně pomáhá právě Alex, která nemůže být po zadržení se svou dcerkou Nadjou, o kterou ji jde především.

deportace

 Deportace je film, po kterém odcházíte domů s depkou a máte v hlavě spoustu otázek (ale to se stává u spousty filmů ze skandinávské produkce, takže pravidelní návštěvníci už jsou jistě zvyklí). Tak jestli i vy máte dost silné nervy na to vydat se ponurými chodbami detenčního zařízení, držím palce. Pozor na bláznivé spoluvězně.

{youtube}ujnQ7ct_hoQ{/youtube}

 

http://kultura21.cz/film/13130-hotel-lisa-langseth-severske-filmove-ctvrtky
http://kultura21.cz/film/12979-dansky-film-spi-detatko-spi-recenze

Deportace/Det vita folket
Drama
Švédsko, 2015, 82 min
Scénář: Lisa Aschan
Režie: Lisa Aschan
Kamera: Linda Wassberg
Hudba: Jon Ekstrand
Hrají: Vera Vitali, Pernilla August, Issaka Sawadogo, Aliette Opheim, Emil Almén, Bahador Foladi, Linnéa Wikman, Elfa Sól Heimisdóttir Stanicki, Anna Bjelkerud, Kevin Vega, Ville Virtanen, Marall Nasiri, Nemanja Stojanovic, Anita Påhlman, Eleftheria Gerofoka, Rodrigo Pozo Vizcarra, Joannis Troukis, Isabela Duarte Nilsson, Martin Kamijo, Ben Kamijo, Suzana Nilsson
Hodnocení: 80 %            
Foto: google.com 


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Samo Alexander, Pressburger Klezmer Band: Som najradšej, keď je na pódium zábava

sam perexPostupne sa dostávame ku Klezmeru zo Slovenska. Začalo to predchádzajúcim CD, kde sme mali jednu pieseň z Vyšných Rastlavíc. Kedysi sme nevedeli, že sa hral na Slovensku, v súčasnosti sme v rôznych knihách naš...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Yes man říká na všechno ano

yes man 200Romantická komedie Yes man (2008) pokračuje směrem, kterým se Jim Carrey vydal už kdysi dávno. Společně s krásnou Zooey Deschanel zažívá tentokrát trochu jiné dobrodružství. Učí se říkat „ano“ v...


Literatura

Legendární sportovci pokřtili knihu o slavném Wimbledonu

win 200Nakladatelství Fragment uspořádalo ve středu 14. ledna křest knihy Wimbledon a příběhy tenisových hrdinů. Jedná se již o druhé vydání, první bylo beznadějně vyprodáno. Vydejte se na cestu za oblíbenými sportovci.

...

Divadlo

Rozloučení s pohádkou O perníkové chaloupce se nadmíru povedlo

pernikova chaloupka200Neděle 17. února 2013 se nesla ve zlínském Městském divadle v duchu loučení. Dětští diváci a jejich rodiče měli možnost naposledy vidět oblíbenou pohádku O perníkové chaloupce aneb Jenom jako....

Film

Nataša Gollová bude v Toboganu – víc prozrazuje moderátor Aleš Cibulka
Image27. února by oslavila sté narozeniny Nataša Gollová. Aleš Cibulka tuto dámu představil před několika lety ve dvou knihách – Nataša Gollová: život tropí hlouposti a Nataša Gollová 2: Černobíl...