Tři velké seriály a také satira, sitkom a skeče na podzim v České televizi

Tři velké seriály a také satira, sitkom a skeče na podzim v České televizi

ceska televize 200Návrat vyšetřovatele Kuneše v novém detektivním seriálu Rapl, historická sága Já, Mattoni a druhá řada oblíbeného Doktora Martina. Česká televize nabídne na podzim tři velké seriály. Vedle nich se na obrazovce objeví i satira o fiktivním letu Čechů na Měsíc Kosmo, kancelářský sitkom Marta a Věra nebo skečový pořad Nádraží.


„Každému z nově uváděných pořadů, které se na podzim objeví ve vysílání České televize, předcházelo dlouhé období tvůrčího vývoje a často i velmi náročné výroby. Každý z nich představuje zcela odlišný žánr, vyžaduje jiný kreativní přístup, a právě to, tedy důraz na všestrannou kvalitu a různorodost vnímám jako jedny z hlavních devíz původní tvorby České televize,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „V nadcházející sezoně tedy uvedeme výpravnou historickou ságu, vyzkoušeli jsme si takzvaný spin-off, kdy jsme v novém seriálu osamostatnili postavu policisty Kuneše známou z oceňovaného Cirkusu Bukowsky, a pokračujeme druhou řadou Doktora Martina. Přičemž česká adaptace je už nyní velmi vysoce ceněna i autory originálního formátu. Představíme také tři původní formáty okrajovějších žánrů, tedy satiru, sitkom a skečový pořad.“
Rapl, Já, Mattoni a Doktor Martin
Seriál Rapl se vrací k postavě svérázného detektiva Kuneše známého z Cirkusu Bukowsky a otevírá třináct nových kriminálních příběhů. V hlavní roli se objeví Hynek Čermák, pro nějž, po zmiňovaném Cirkusu Bukowsky a dvoudílném filmu Gangster Ka, půjde už o třetí spolupráci s režisérem a scenáristou Janem Pachlem. „Když někomu píšete roli na tělo, je to pro vás mnohem snazší, víc mu vidíte do hlavy,“ říká Jan Pachl a dodává: „Nechtěli jsme, aby byl Rapl černobílý, ale aby se do něj, kromě krimi příběhů, dostal i kus z osobního života postav a humor.“ „S Honzou Pachlem jsem se potkal při natáčení jeho filmu Gangster Ka, kde jsem hrál neuvěřitelného padoucha. V Raplovi ale hraju šéfa policie, který má snad svatozář,“ říká představitel další seriálové role Alexej Pyško a uzavírá: „Rapl je akční, krásný, lidský, dojemný a vtipný projekt. Vzniklo něco mimořádně zajímavého.“
Výpravná historická sága Já, Mattoni se odehrává v průběhu šedesáti let bouřlivého devatenáctého a začátku dvacátého století. Optikou stárnoucího Heinricha von Mattoniho vypráví příběh muže, který je ochotný dosahovat svých cílů i za cenu fatálních selhání v osobním životě. Seriál režiséra Marka Najbrta není jen složitým propletencem rodinných vztahů, je také obrazem tehdejší doby a její společnosti. Hlavní postavu svérázného podnikatele ztvárnili Alois a David Švehlíkovi. „Je to možná klišé, ale pro mě role  Mattoniho byla skutečně velká herecká výzva. Právě proto, že je to postava velmi plastická a rozporuplná,“ říká David Švehlík. Marek Najbrt jej doplňuje: „Hlavním důvodem, který mě přiměl tuhle práci přijmout, byl jednoznačně scénář. Myslel jsem si, že přečtu jednu, dvě epizody a celou věc s klidným svědomím odmítnu. Přečetl jsem jich rovnou sedm a nestačil se divit, jak mě příběh pohltil.“
Uznávaný chirurg Martin Elinger v první řadě seriálu Doktor Martin opustil Prahu a přestěhoval se do beskydského Protějova, kde místo složitých operací řešil bizarní lékařské případy i každodenní strasti místních obyvatel. Ve druhé řadě rodinného seriálu se Miroslav Donutil vrací v roli na první pohled arogantního a protivného obvoďáka v obleku. „Líbí se mi, jak se postava Martina Elingera vyvíjí. Je skvěle napsaná v tom smyslu, že je to takový neurvalec a obhroublík, ale maskuje tím to, že se brání vůči okolí, a spoustu situací zkrátka jinak řešit neumí,“ říká Miroslav Donutil.
Kosmo, Marta a Věra i Nádraží
Nový komediální cyklus Kosmo podle scénáře Tomáše Baldýnského vypráví příběh českých kosmonautů a jejich letu na Měsíc. Ten začíná ve chvíli, kdy se ukáže, že tento všemi zapomenutý a důkladně vytunelovaný státní projekt je kvůli hrozbě likvidační pokuty od EU nutné bezpodmínečně dotáhnout, a to až po triumfální moment, kdy národ u svých půllitrů bez dechu sleduje přímý přenos z přistání našich zlatých hochů (a jedné dívky) v cílové destinaci. Hlavními hrdiny Kosma je čtveřice nekompetentních kosmonautů, kteří se připravují na let ve zchátralém výcvikovém středisku, ale i ministr školství se svým tajemníkem, kteří letu zajišťují politickou podporu i naplnění tvrdých podmínek sponzorské smlouvy.
Marta a Věra mají kam se vrátit. Na dvě neohrožené hrdinky čekají další divoká dobrodružství v nevyzpytatelné kancelářské džungli, kde se pokusí, vyzbrojeny pouze svým intelektem a sešívačkou, zdolat nová úskalí ve světě slevových serverů. „S tvůrčím týmem Marty a Věry jsme si během první série tu zdánlivě nesourodou trojici hlavních hrdinů dost oblíbili a měli jsme pocit, že postupem času získáváme trochu víc půdy pod nohama v u nás dosud ne zcela probádaném žánru sitcomu,“ říká o pokračování seriálu jeho scenárista Petr Kolečko. „Jsme rádi, že se Česká televize snaží roztleskat žánr původního českého sitcomu. Je to potřebné a odvážné,“ dodává kreativní producent Michal Reitler, v jehož tvůrčí producentské skupině seriál vzniká.
V další z novinek podzimní sezony, Nádraží, se objeví asi padesátka postav v podání Ondřeje Sokola, Martina Fingera, Igora Chmely, Michala Suchánka a Richarda Genzera. „V Nádraží jsme se snažili velice důkladně prozkoumat svět železnice, a to jak z pohledu železničářů, tak i nás, cestujících. Hlavní představitelé se pro tyto účely převtělili do různých postav, a to i ženských, takže sonda to byla důkladná. Budeme rádi, když se u ní diváci budou bavit a budou i nadále jezdit vlakem,“ láká ke sledování kreativní producentka Kateřina Ondřejková, v jejíž tvůrčí producentské skupině cyklus vznikl. „Je to taková unikátní sonda do české duše. Začínáme právě na nádraží, protože to je místo, kde se shlukuje mnoho lidí, ale máme v plánu časem obsáhnout i jiné sféry, nastěhovat se do škol, k policii, do televizí… A protože jsme dali dohromady skupinu nás, pěti výjimečných herců, tak si všechny ty postavy hrajeme sami,“ říká herec a režisér Ondřej Sokol a pokračuje: „Nádraží je složeno z jednotlivých skečů, ale jsou tam i linky, které procházejí celým seriálem, například láska. To je občas tak dojemné, že i já sám u toho sem tam uroním slzu.“

Osmnáct premiér. Na Dokumentárním nebi zazáří nové české filmy.

Osmnáct televizních premiér dokumentárních filmů od předních českých tvůrců budou mít letos na podzim možnost zhlédnout diváci druhého programu České televize. Filmy od Heleny Třeštíkové, Olgy Sommerové, Petry Nesvačilové, Evy Tomanové, Šárky Maixnerové nebo Viktora Polesného od září na ČT2 v rámci Dokumentárního nebe.
„Dvojka je tradičně prostorem pro to nejlepší z tuzemské dokumentární tvorby,“ říká ředitel programu Milan Fridrich a dodává: „Letos na podzim uvedeme v televizní premiéře celkem osmnáct solitérních dokumentů, za kterými stojí jak ta nejzvučnější jména české dokumentaristiky, tak nadějní debutanti.“
Osud prvorepublikové hvězdy Lídy Baarové přiblíží oceňovaná Zkáza krásou, která se letos na jaře stala nejnavštěvovanějším dokumentem v českých kinech. Dalším projektem Heleny Třeštíkové, který se na podzim dočká své televizní premiéry, je časosběrný dokument Mallory. Ten si z loňského karlovarského filmového festivalu odnesl cenu za nejlepší dokumentární film do 60 minut. Mezi další osobnosti portrétované českými dokumentaristy patří například disident a politický vězeň Pavel Wonka (Pavel Wonka se zavazuje), Antonín Kalina, který dokázal za války uchránit před likvidací přes tisícovku židovských dětí (Děti Antonína Kaliny), Eva Neugebauerová, která se z Masarykovy náruče dostala na poštovní známky (V Masarykových rukou); etnograf Vladimír Kozák (České stopy: Muž z obrazu), jeden z největších českých podvodníků všech dob Josef Eichler (Obchodník s deštěm – Josef Eichler) nebo farář Josef Toufar (Jako bychom dnes zemřít měli).
„Kromě portrétů významných, nebo ve společenském diskursu rezonujících osobností, nabídneme ale také díla zabývající se nejrůznějšími formami překonávání vnějších i vnitřních limitů, nebo dokumentární pohledy na vybrané dějinné události,“ vyjmenovává Milan Fridrich. Dvojka tak uvede dokumentární komedii o energických důchodkyních, které se nenechají omezovat svým věkem a rozhodnou se nastudovat baletní vystoupení z Labutího jezera (Česká labuť) nebo příběh horolezce Radka Jaroše, který za přítomnosti kamery vystoupil na poslední z nejvyšších hor světa K2 (Cesta vzhůru). Tématem české studentské revolty se ve stejnojmenném dvoudílném projektu zabývá Olga Sommerová a Pavel Kačírek zaznamenal zákulisí neúspěšné prezidentské volby Václava Havla v roce 1992 (Jak odchází prezident).
Současným společenským fenoménům, jako jsou tzv. singles či náhradní matky, se věnují filmy Víta Olmera (Láska není brambora) a Evy Tomanové (Duši neprodám). Další novinkou bude dokumentární detektivka o Berdychově gangu pohledem elitní policistky (Zákon Helena), kterou jako celovečerní film natočila herečka a režisérka Petra Nesvačilová. Osmnáctku podzimních dokumentárních premiér pak uzavírá Příběh pražské zoo mapující osmdesát pět let významné tuzemské instituce.

O české vědě, krajině i dynastii Habsburků
Šest premiérových cestovatelských cyklů a šest pořadů o české společnosti nabídne v nové sezoně Česká televize. Vedle nových řad úspěšných formátů se tak na obrazovce objeví například příběhy zásadních objevů českých vědců, portréty našich známých i neznámých filantropů, putování po stopách rodu Habsburků nebo jízda po českých ekofarmách.
„Češi o sobě často říkají, že není moc věcí, na které by mohli být pyšní. Ale není to pravda. Mají na svém kontě řadu objevů a vynálezů, které změnily svět. Je čas připomenout si, co vše dokázal český člověk vymyslet,“ říká o cyklu Český zázrak jeho kreativní producentka Lenka Poláková. Během sedmi dokumentárních půlhodin divákům tento pořad připomene význam Antonína Holého, Otty Wichterleho či Milana Krajíčka.
Dalším Čechům a Češkám, kteří mění, alespoň ten bezprostřední, svět kolem sebe, se věnuje nový formát Filantrop. Ten představí nejen současné osobnosti, které vkládají vlastní a často nezanedbatelné prostředky do pomoci ostatním, ale i obecněji formy filantropie a jejich vnímání naší společností. „Povědomí o filantropii není velké, možná i proto, že není příliš zvykem šířit pozitivní zprávy. Tento dokumentární cyklus by se tak z části mohl stát i osvětou, svědectvím o tom, že v Česku existují filantropové a jejich činnost vůbec není zanedbatelná,“ říká kreativní producentka Filantropa Martina Šantavá. Po české stopě se ohlíží i cyklus Habsburkové, ve kterém se Pavel Kříž vydává na cestu po celé Evropě, na místa notoricky známá z hodin dějepisu, aby se na události, jež se zde odehrály, podíval z trochu jiného úhlu. „Pracovat na natáčení Habsburků bylo pro mě v podstatě neskutečné dobrodružství. Prokousávat se historií panovnického rodu, který ovlivňoval život v naší zemi po více než 600 let, byl velký zážitek. Vždyť co je proti tak dlouhé době těch pár let existence naší republiky i s Československem dohromady? Doufám, že naše výprava za Habsburky diváky překvapí, zaujme a strhne tak jako nás a že se budou nedočkavě těšit na každý další díl,“ říká průvodce pořadem Pavel Kříž.
Vedle těchto premiér se ve vysílání České televize objeví i nový cyklus Farmářská jízda, který postupně zmapuje šestnáct tuzemských ekofarem. Šetrnému hospodaření se pak bude věnovat i čtvrtá řada oblíbeného Herbáře. „Když je vám osmnáct, tak vás moc nepálí, co jíte. Nicméně chov zvířat, ten mě zajímal vždy. I proto jsem se asi na deset let stala vegetariánkou, protože dříve sehnat maso zvířat, která nebyla chovaná v neetických podmínkách, to bylo skoro nemožné. Na maso jsem opět přešla až během těhotenství,“ vzpomíná Linda Rybová a Kateřina Winterová dodává: „Když přijdou děti, tak vás vždy zajímá, co jedí. Mě příroda brala od mala, pak přišla puberta, tak šla trochu stranou, ale vždy ve mně byla touha ji poznávat, vracet se k ní a nechat se od ní hýčkat.“
Novými řadami budou pokračovat také publicistické formáty Český žurnál a Pološero. „V tomto roce jsem vybírala z bezmála padesáti námětů, z nichž jsme realizovali snad ty nejzajímavější. Tentokrát zavítáme do českého zdravotnictví, pražského podzemí, mezi úředníky, do vězení i do ložnic, kam se z chlívků přestěhovala prasátka,“ říká kreativní producentka cyklu Jana Škopková. Český žurnál zase nabídne autorské pohledy na kauzy a fenomény, jež rezonovaly v uplynulém roce českou veřejností, věnovat se uprchlické krizi, islamizaci Evropy i česko-čínským vztahům.
Šest cestovatelských cyklů. Trabantem i pěšky, po Česku i po Francii.
„Stála jsem před nelehkým rozhodnutím, zda svěřit kameru a vlastně celý výsledek natáčení dvěma amatérům. Jejich nadšení a obdivuhodné sportovní výkony mě ale přesvědčily, že má smysl riskovat,“ vzpomíná na vznik nového cestopisného cyklu, jehož hlavními hrdiny jsou advokát Karel a sportovec Martin, režisérka a kreativní producentka Jana Škopková. Sedmidílný seriál Nahoru a dolů Hedvábnou stezkou zprostředkuje výstupy dvou skialpinistů při jejich osmiměsíčním putování po velehorách tyčících se podél starověké Hedvábné stezky.
Za hranice Česka zamířilo také putování Trabantem z Austrálie do Asie. Dvanáctidílný seriál Dana Přibáně popisuje doposud nejnáročnější půlroční expedici tohoto cestovatele. Vzdálenost z australského Perthu přes Východní Timor, Indonésii, Malajsii a Thajsko překonal jeho devítičlenný tým ve dvou žlutých trabantech, polském fiatu neboli maluchovi, na staré čezetě, jawě a dvou invalidních vozících. „Na předchozích cestách jsme ujeli za kratší čas mnohem více kilometrů. V Austrálii nás zdržely problémy s byrokracií a dlouhé čekání na vydání motorek, na cestě nás pak čekaly opravy a poruchy,“ říká k novému pořadu Dan Přibáň.
V oblasti Pacifiku natáčel štáb České televize rovněž další ze svých cestovatelských pořadů – nové díly cyklu Postřehy odjinud. S Vladimírem Krocem se vydal na sousední Nový Zéland. O něco kratší cestu absolvoval protagonista dalších premiérových dílů téhož cyklu, francouzský zahraniční zpravodaj, spisovatel, novinář a publicista Jan Šmíd. Ten putoval údolím Loiry a pátral po výjimečných příbězích třinácti tamních zámků. Francii z jiného pohledu zvolili jako cíl svých cest také Michaela Maurerová a Petr Rajchert v nových dílech pořadu Bedekr, který se nově nezaměří pouze na města, ale i na krásný francouzský venkov.
Ve druhé řadě se na obrazovku České televize vrátí také Klenoty naší krajiny, za nimiž se opět vydal Miroslav Vladyka. Desetidílná série půlhodinových dokumentů vezme diváky do dalších, dosud nezmapovaných chráněných krajinných oblastí – za unikátní květenou Bílých Karpat, do skalních labyrintů Broumovska nebo romantických zákoutí Kokořínska.Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníImago, imagines I.-II.

Autoři zvolili jako východisko koncepce nové syntetické publikace věnované středověkému umění v českých zemích latinské slovo imago (označující nejen dvourozměrný obraz, kresbu apod., ale i výtvory trojrozměrné a případně i díla architektonická). academia.cz

Život byl pes

Tak to jsem já – pes Život. Rozhodně jsem se nenarodil jako domácí mazlíček. Díky různým okolnostem, které vám budu vyprávět, a také díky mému vzhledu a povaze, nikoho nenapadlo ho ze mě udělat. grada.cz

Rozhovor

Markéta Baňková: Do fiktivních světů se ponořuji na dlouho – od začátku do konce!

malickost200Těšila jsem se na rozhovor s touto českou autorkou, především s otázkou, do jakéhože stavu vědomí se dostává při svém psaní. Protože tohle je opravdu talent, ať si o Maličkosti myslíte, co chcete. Má talent se dostat do čiré fantazie, vést př...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Bláznivá dovolená – velká dávka nostalgie

blazniva-dovolena-perexMám takový pocit, že každý z nás se alespoň na malou chvíli setkal s rodinkou Griswoldových, ať už s tou filmovou nebo jí velmi podobnou v reálném životě. Připomeňme si americkou komedii z osmdesátých let, která vás možná, ...


Literatura

Philip Marlowe a jeho případ Vysoké okno

Vysoke okno ChandlerNakladatelství Mladá fronta přichází na knižní trh s nabídkou série klasických detektivních románů autora Raymonda Chandlera, v nichž hlavní hrdina, detektiv Philip Marlowe

Divadlo

Koule – skvělá rozhlasová hra
ImageKoule je opravdu silná rozhlasová hra. Myslím, že se od ní málokdo odtrhne, že skoro každý ji vyslechne až do konce, i když spousta replik mu nebude po chuti. Když posloucháte Pavlu Tomicovou v roli Mileny, máte chu...

Film

Od září bude na Primě všeho víc

Prima 200Zatímco tropické teploty atakují rtuť teploměrů po celé České republice, programové oddělení televize Prima se již naladilo na podzimní vlnu. Není divu, protože podzimní schéma „primáckých“ programů startuje na televizních obrazovkách už v posledním s...