Francouzi se opět představují

Francouzi se opět představují

Tisk

festival francouzskeho filmu200Již po devatenácté se ve dnech 23. až 30. listopadu 2016 koná Festival francouzského filmu, a to nejen v Praze, ale také v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Ostravě. V převážné většině se jedná o francouzské filmy, avšak přesnějším by bylo určení filmy francouzsky mluvené či aspoň s francouzskou podporou vyrobené.

 

Programová nabídka je široká, rozvržena do několika sekcí. Zajisté každého filmového fandu zaujme retrospektiva již půlstoletí nestárnoucí, stále dozrávající krásky Catherine Deneuveové. Škoda jen, že výběr se soustředí hlavně na její tituly z posledních let, a s výjimkou slavného Truffautova okupačního dramatu Poslední metro (1980) pomíjí její nejslavnější položky, kde skutečně předvedla celý rejstřík svého hereckého umu (připomenu aspoň Polanského Hnus). Přesto je nesporné, že už pouhou svou účastí vtiskne každému filmu jakousi oduševnělost.

Stejně jako v minulých letech i letos představí čeští filmoví odborníci, ať již z rozhlasu, televize nebo tisku, kteří si vybrali (nebo jim byl přidělen?) titul, o němž tvrdí, že je mimořádně zaujal, ba uhranul. Těch děl bylo takto sestaveno celkem deset: nalezneme mezi nimi také dokumenty (Truffault/Hitchcock o proslulém rozmlouvání francouzského filmaře, donedávna ještě kritika, se slavným americkým kolegou; Orkán přinášející portrét vzmáhající se bouře, která z písečných oblastí směřuje nad moře). Z hraných nutno upozornit zejména na historické drama Smrt Ludvíka XIV. s úžasným hereckým výkonem Jeana-Pierra Léauda v titulní roli – proslulý francouzský monarcha umíral nejen těžce, ale navíc jakoby veřejně, pod „dohledem“ bezpočtu dvořanů.

festival francouzskeho filmu1

Zájem publika může přitáhnout rovněž sekce přitažlivě nazvaná „Předpremiéry“, kde nalezneme přemýšlivá, komorní díla o síle lidského svědomí, o složitém prosazování spravedlnosti, o ochotě pomoci. Nalezneme zde filmy věnované nyní populárními tématu, za jakých nesnází začínali na jevišti leckteří novátorští umělci řekněme před stoletím slavní – nyní spatříme snímek Tanečnice, k němuž lze ještě přiřadit posmutnělou komedii Monsieur Chocolat. Ani začátky leckterých vědců nebyly jednoduché, zvláště pokud se chtěli věnovat praxi třeba pod mořskou hladinou (jak ukazuje snímek Jacques-Yves Cousteau : Odysea). Z hereček schopných postihnout složitá povahová rozkvitnutí musím zmínit Isabelle Huppertovou, která zcela ovládla drama Začít znovu. A nechybí zde ani ceněné animované podobenství Červená želva, které zpodobňuje trosečníkovy osudy na pustém ostrově. Zvláštností je tu skutečnost, že proslulá japonská firma Ghibli, zaměřená na výrobu animovaných filmů, se zde poprvé propojila s evropskými tvůrci.

festival francouzskeho filmu2

Konečně v sekci „Filmové hity“ se nesetkáme ani tak s diváckými senzacemi, naopak tu převažují díla citlivě zvažující, jak lze vlastně definovat pocit štěstí a životního sebenaplnění. Jiné vnímání bude zajisté u mladičkých tureckých děvčat v Mustangu a jinak je prožívá stařický Belmondo ve stejnojmenném dokumentu, kde se slavný „rošťák“ francouzské kinematografie, zotavující se z těžkého zdravotního postižení, vrací - s podporou svého syna - do míst, kde natáčel své nejslavnější filmy. Ale samozřejmě jsou tu připomenuty pozoruhodné počiny, které českými kiny takříkajíc prošuměly bez větší pozornosti – třeba v kresbě postav veskrze bizarní, groteskní morbiditou zalévaná Líná zátoka.

Festival francouzských filmů jistě uspokojí každého zájemce, filmová nabídka je dostatečně pestrá ve vypravěčském uchopení, v žánrové rozmanitosti i tematickém zakotvení. Překvapení může ostatně vnést i večer krátkých filmů, rozvržený do dvou bloků. Přesto si musím postesknout, že převaha děl již uváděných v českých kinech či do nich teprve směřujících má i svou stinnou stránku. Vyskytuje se tím pádem málo děl, o jejichž uvedení se dosud nerozhodlo, třeba nespatříme Fatimu, jež letos získala Césara za nejlepší film roku - přináší citlivou výpověď o složitém začleňování arabských žen, byť starousedlých, do většinové společnosti.

Podrobnější údaje o programové nabídce naleznete na webových stránkách této akce - http://www.festivalff.cz/

 

19. Festival francouzského filmu

23. – 30. listopadu 2016 Praha, Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Ostrava

 Foto: http://www.festivalff.cz/


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Václav Neckář - rozhovor pro festival Benátská! s Impulsem

neckar 2Na jedinečném festivalu Benátská! s Impulsem, který se bude konat 25. – 28. července 2019 v areálu ve Vesci u Liberce, vystoupí také Václav Neckář i s jeho kapelou Bacily a v doprovodu smyčcového kvarteta! Na co se těší a jaká vystoupení si rozhodně...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Neoriginalita se dotkla i Hry o trůny

hra o truny 200Tvůrci scénáře seriálu Hra o trůny si můžou pogratulovat, jejich výtvor je už skutečně jen inspirován skutečnou Písní ohně a ledu od George R. R. Martina. Rozdíly mezi filmem a knihou s...


Literatura

Novou řadu pohádek pro nejmenší Lucie Seifertové odstartoval Bruncvík

Lucie Seifertová se v historii pohybuje jako ryba ve vodě. Asi nejznámější je mezi čtenáři její maxileporelo Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných událostí, které obdivují čtenáři od nejmenších po největší,...

Divadlo

Životní příběh Jiřího Plannera, který začínal kdysi v Semaforu, je hlavně o něčem

planner perexKniha Planner Story přibližuje osobnost Jiřího Plannera, který sice už dávno není hvězdou, ale má neskutečný tah. Už jako provozní šéf známého pražského divadla prošel neskutečnou spoustu dobrodružství, zážitků a ...

Film

V Českém Brodě se učili filmem a oslaví to festivalem

ucime se filmem 200Učíme se filmem je název projektu spolupráce, na kterém pracují místní akční skupiny z okolí Českého Brodu. Partnerem tohoto vzdělávacího projektu je občanské sdružení Harvest Films, jehož úkolem je odborné pora...