Zahajovací večer Severského filmového podzimu

Zahajovací večer Severského filmového podzimu

Tisk

sfp 200Severský filmový klub zahájil ve čtvrtek 9. listopadu v kině Lucerna další ročník festivalu Severský filmový podzim. Jeho cílem je přiblížit divákům severskou filmovou tvorbu a vybrat to nejlepší co se v poslední době urodilo. Filmy se promítají v originálním znění s českými a anglickými titulky a tak se nikdo nemusí návštěvy obávat.

 

 

Čtvrtečním zahájením provedl přítomné diváky Martin Severýn a zájemce o severskou filmovou tvorbu přivítala ředitelka festivalu Lenka Bazinková i velvyslanec Dánského království Ole Frijs-Madsen. Ten také pohovořil o tom, že Češi a Dánové mají mnoho společného, včetně humoru. Pak už přiblížil první promítaný film Kráčej se mnou, který je založen na skutečné události. Pro dánské vojáky, kteří se zúčastnili misí v Afganistánu a vrátili se v roce 2009 s těžkými zraněními, byl vytvořen projekt Danish Wounded Warriors. Jeho cílem bylo poskytnout zraněným vojákům rehabilitaci, se kterou pomáhaly tanečnice dánského Královského baletu. Celý úvod čtvrtečního večera byl také překládán do znakové řeči.

A teď už k samotnému filmu Kráčej se mnou. Thomas (Mikkel Boe Følsgaard) se vrací z Afgánistanu, kde podlehne zraněním po šlápnutí na nastraženou minu. Přichází o obě nohy a tím mu začíná nový zcela jiný život. Musí se vyrovnávat s nepředstavitelnou ztrátou, zvládat návaly vzteku a lítosti a především si promyslet co bude v životě dělat dál, protože tělem i srdcem je stále voják. Do stejné nemocnice dochází za svou tetou i baletka Sofie (Cecilie Lassen). Na cvičení si Thomase všimne a chce mu pomoci, ale Thomas chce vše zvládat sám, o cizí pomoc nemá zájem. Sofie se však nenechá odradit a začnou spolu pracovat. Vysvětluje, co Thomas dělá špatně a vezme si jeho trénink na starost, díky tomu je Thomasova rehabilitace velmi rychlá a úspěšná.

Thomas ale kromě života se dvěma protézami, musí řešit i svůj vztah s přítelkyní, který se vlivem událostí velmi proměňuje, komunikace vázne i mezi jeho matkou a něco nehraje i s jeho kamarádem Jimmym, který mu byl v Afganistánu po boku.

kracej se mnou

Záblesky paměti pak odhalují postupně události toho osudného dne, Thomas se musí vyrovnávat i s tím, co způsobuje v jeho životě téměř každodenní Sofiina přítomnost. Ve filmu se velmi působivě střídají scény z běžného života po úraze s těmi z Afganistánu, ale i těmi z baletních tréninků a představení. Film je nádherná, i když náročná, podívaná, která vás vezme za srdce a pokud se film promítá i ve vašem městě, neváhejte!

Druhý film, který mohli diváci ve čtvrtek zhlédnout, byl Deník darebáka z předměstí Stockholmu. K událostem z předměstí švédského hlavního města se vyjadřuje ve svých dílech mnoho švédských autorů, především spisovatelů a film nabízí jeden velmi specifický pohled. Metin, hajzlík, který krade, kde se dá a pro ránu nejde daleko, se po smrti otce považuje za ochranitele své rodiny. Jednou z důležitých věcí, která mu v hlavě rezonuje, je vzpomínka na jeho otce, který prohlašoval, že muž musí ve svém životě zasadit strom, napsat knihu a vychovat děti. Strom zasadil s otcem, děti zatím nemá, ale píše si deník.

Ten však ztratí při přijímacích zkouškách na hereckou školu. V té chvíli se začne odvíjet šílený kolotoč událostí, protože ve své prostotě Metin do deníku zapisuje veškeré záležitosti svého kriminálního života včetně pravých jmen dalších účastníků. Kdyby se tyto informace dostaly na veřejnost, stal by se z něj mrtvý muž, nehledě na to, jaké nedozírné důsledky by to mohlo mít pro zbytek jeho rodiny.

Nakladatelství, kam se deník dostane, má zájem Metinovo vyprávění vydat, protože obdivuje unikátní styl, jakým Metin dokáže psát. A tak po určitém vyjednávání a zahnání do kouta Metin sedá za počítač a píše. Když to hodně zkrátím – kniha opravdu vznikne, ovšem události, které vydání předcházejí, ale i ty, které přijdou během autogramiády, nedovolí polevit vaší pozornosti.

denik darebaka

Mnohokrát jsem během filmu ztratila pocit, že se vlastně dívám na plátno, jako bych opravdu byla u Metina doma a sledovala události zblízka. Tak jak je zvykem u severských filmů – chvíli se smějete jako blázni, chvíli tajíte dech strachem a obvykle také zíráte s otevřenou pusou, protože vás dokáže film překvapit, tak i Deník darebáka všechny tyto atributy splňuje. Pokud vám tedy nevadí drsné prostředí, doporučuji i tento film k zařazení do vašeho festivalového programu (v rámci Severského filmového podzimu můžete vidět například v Brně, Ostravě či Hradci Králové).

Až do příští středy jsou pro vás v kině Lucerna připraveny další severské filmové lahůdky. Po Praze se festival přesouvá do dalších čtrnácti českých měst. Sledujte, zda bude i u vás a vyberte si svého favorita z filmové nabídky.

Kráčej se mnou/Walk with me
Drama
Dánsko/Švédsko, 2016, 105 min
Režie: Lisa Ohlin
Scénář: Karina Dam
Kamera: Lars Skree
Hudba: Magnus Jarlbo, Sebastian Öberg
Hrají: Mikkel Boe Følsgaard, Karen-Lise Mynster, Morten Holst, Dar Salim, Petrine Agger, Morten Kirkskov, Vibeke Hastrup, Peter Christoffersen, Morten Hauch-Fausbøll, Anna Bård, Cecilie Lassen, Bo Carlsson, Sophie Zinckernagel, Anuresh Rattan
Foto: www.csfd.cz

Deník darebáka/Måste gitt
Komedie/Drama
Švédsko, 2017, 96 min
Režie: Ivica Zubak
Scénář: Ivica Zubak
Kamera: Erik Vallsten
Hrají: Lena Endre, Shebly Niavarani, Mahmut Suvakci, Madeleine Martin, Jörgen Thorsson, Manuel Dubra, David Nzinga
Foto: www.csfd.cz

Další informace a program na http://www.sfklub.cz/


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Juraj Červenák: „Mí hrdinové nejsou žádní uhlazení rytíři v naleštěné zbroji. Krvácejí, potí se a chodí na záchod.“

juraj cervenak 200Juraj Červenák je jedním z nejuznávanějších spisovatelů fantastiky u nás i na Slovensku. Jeho knihy, příběhy o Roganovi, ale třeba i osudy Conana, se rychle dostaly do podvědomí čtenářů a došlo k jejich rychlé oblibě...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Ďáblův advokát: excelentní zloduch Al Pacino

dabluv advokat al pacino reevesSoudní síně jsou plné případů, kdy právníci obhajují své klienty, aniž by si byli jisti jejich nevinou. Přesto se musí snažit najít co nejvíce důkazů, svědčících v jejich prospěch a roznést na kopyte...


Literatura

Nalakuj to narůžovo: O tom, jak se vyrovnat se smrtí manžela

nalakuj to narůžovoNalakuj to narůžovo je nová autobiografická próza Martiny Formanové, ve které se vyrovnává se smrtí svého manžela. A to po svém. Knížka je milým a povzbuzujícím čtením hlavně pro ženy. Vydalo ji nakladatelství Pros...

Divadlo

Městské divadlo Zlín rozjíždí divadelní sezónu s Řidičem slečny Daisy

ridic slecny daisy 200„Předskokanem“ nové sezóny v Městském divadle Zlín bude komedie Řidič slečny Daisy v režii Petra Akimova. Premiéru bude mít v divadelním klubu Dílna už 26. srpna. Hlavní roli Daisy dostala jako dárek za věrnost zlínskému div...

Film

Andrzej Wajda: polský úděl

zeme200K devadesátinám žijícího, i mezinárodně uznávaného klasika mezi polskými filmaři ANDRZEJE WAJDY nachystalo pražské archivní kino Ponrepo rozsáhlou přehlídku jeho tvorby, pokrývající druhou půli května a celý červen 2016. Šest desetiletí se diváci setkáva...