Animovaný svět se v Třeboni setká už 1. května Do Třeboně přijede oscarový režisér i tvůrci z Pixaru

Animovaný svět se v Třeboni setká už 1. května Do Třeboně přijede oscarový režisér i tvůrci z Pixaru

Anifilm 2018 vizualLetošní Mezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM proběhne v jihočeské Třeboni od 1. do 6. května a pro své návštěvníky a hosty opět připravil programy naplněné tím nejlepším ze světa animace. Tradiční součástí jsou mezinárodní soutěže v šesti kategoriích, národní soutěž Český obzor se čtyřmi kategoriemi a mezinárodní soutěž nezávislých počítačových her. Ve festivalových porotách zasednou významné osobnosti světové kinematografie a svou tvorbu přivezou i další slavní animátoři. Přijede například držitel Oscara, tvůrci ze studia Pixar a spolupracovníci Wese Andersona.

A právě loutkový film Psí ostrov Wese Andersona letošní Anifilm 1. května zahájí. Další doprovodný filmový program se v dalších dnech zaměří na několik témat: mezi ta hlavní patří fenomén 3D počítačové animace a současná světová televizní animovaná tvorba. Festival oslaví 100 let Československa, provede Bilanci celovečerních filmů uplynulého roku, připomene některé pozapomenuté české režisérky a na své si přijdou i děti – například v programu Animo. Vlastní tvorbu představí festivaloví porotci a doplní je i další významní tvůrci, z nichž většina povede i filmové semináře, workshopy a těší se na diskuse s diváky. A ti se určitě zase těší na drsnější i lechtivější animované filmy v programu Půlnoční animace.

Další doprovodný program přinesou výstavy, koncerty, divadla. Chybět nebude tradiční Game Day věnovaný počítačovým hrám a VR Day zasvěcený zase virtuální realitě. Pro animátory i fanoušky animace budou probíhat v průběhu celého festivalu různé semináře, workshopy, prezentace a diskuse. A pokud chce někdo najít uplatnění v animovaném průmyslu nebo představit svůj připravovaný film, pak je zde AniMarket a Visegrad Animation Forum. A i letos se budou moci zájemci všech věkových kategorií stát autory vlastních filmů ve Školičkách animace.

Vizuál Anifilmu 2018
Za výtvarnou koncepcí Anifilmu 2018 stojí absolvent jihlavské Vyšší odborné školy grafické a Katedry animované tvorby na FAMU, režisér, animátor a výtvarník Stanislav Sekela. Má za sebou filmy Simple a Zápletka a jeho jméno figuruje v titulcích řady filmů, jelikož je vyhledávaným animátorem, specializujícím se na 3D počítačovou tvorbu. Pro Anifilm připravil vůbec první festivalovou 3D znělku.
O své koncepci festivalového vizuálu a znělky říká: „Vesmírným nekonečnem se volně pohybují vodní monumenty. Na hladině jednoho z nich pluje chlapík zakleslý v nafukovacím kruhu. Je to náruživý divák, kterému pozorování vodních kolosů přináší opravdovou slast. Žasne a tiše dumá. Cítí se jako kapitán vesmírného korábu. Realita je ovšem jiná.

Na ANIFILMU soutěží špička současné světové animované tvorby
Nejaktuálnější novinky ze světa animovaného filmu se představí zejména v mezinárodních soutěžích, které mají několik sekcí: soutěží se v kategoriích celovečerních, krátkých a studentských animovaných filmů, tyto tři sekce pak doplňují soutěže abstraktních a nenarativních filmů a animovaných videoklipů.

V soutěži celovečerních filmů pro děti se představí snímek Živitel (The Breadwinner) irské režisérky Nory Twomey a producentky Angeliny Jolie. Tento film byl v letošním roce nominován na Zlatý globus a na Oscara. V Třeboni uvede svůj nový film Gordon & Paddy režisérka Linda Hambäck ze Švédska, která s tímto filmem soutěžila i na letošním Berlinale. Režisér Benjamin Renner se bude ucházet o cenu s novým filmem Velký zlý lišák a jiné příběhy (Le grand méchant Renard et autres contes) a do soutěže se probojoval také francouzsko-belgický film Zombilenium (Zombillénium) za nímž stojí tvůrčí dvojice Arthur de Pins a Alexis Ducord. Pětici dětských filmů uzavírá ve vesmíru ztracená fenka Lajka českého režiséra Aurela Klimta.

Silně vyrovnané bude klání i mezi celovečerními filmy pro dospělé. Představí se hned dva íránské snímky. Vyloučeni z nebe (Release from Heaven) natočil Ali Noori Oskouei a využil při tom kombinaci 2D a 3D animace. Mimo Írán, ale o něm, vznikl provokativní film Teheránská tabu (Tehran Taboo). Natočil ho Ali Soozandeh v německo-rakouské koprodukci. Z Itálie vybrala komise převyprávěnou pohádku o Popelce. Film Kočičí Popelka (Cinderella the Cat / Gatta Cenerentola) režírovala čtveřice režisérů, ale svůj rukopis v něm silně zanechal hlavně Alessandro Rak. Jihokorejskou produkci ve výběru reprezentuje snímek Skončím prostě na ulici (I’ll Just Live in Bando) režiséra Yongsuna Leeho. A chybět nemůže ani polsko-britský snímek S láskou Vincent (Loving Vincent) režisérského tandemu Dorota Kobiela a Hugh Welchman.

Své nové filmy v soutěži krátkých filmů představí takoví tvůrci jako například Dennis Tupicoff, Don Hertzfeldt, Niki Lindroth von Bahr, Rosto Chintis Lundgren či Réka Bucsi s filmem Solar Walk. Ten si nedávno vysloužil cenu za nejlepší krátký film Berlinale. Výběr studentské tvorby zahrnuje i film Ó matko! (Oh Mother!) od Pauliny Ziolkowské, která si za něj odnesla cenu Emile za nejlepší evropský studentský film. Progresivní přístupy v animaci a drzou tvůrčí odvahu, typické pro studentské filmy, ale diváci posoudí u dalších 42 studentských prací včetně 8 českých. V kategorii pro abstraktní a nenarativní animaci se letos potkají například filmy Paula Bushe, Maxe Hattlera, Georgese Schwizgebela nebo Kojiho Yamamury. O různorodosti soutěžních hudebních videí vypovídá i složení interpretů, kteří si správně zvolili animaci jako vhodný doprovod své písně. Těšit se tak můžete třeba na klipy od Fergie, Báry Polákové, Shanghai Restoration Project nebo českých Opak Dissu.

Národní soutěž Český obzor letos ve čtyřech kategoriích
Národní soutěž Český obzor je letos poprvé rozdělena do čtyř podkategorií. Do výběru studentských filmů se probojovalo 29 snímků a šanci dostaly téměř všechny české animační školy. Do kategorie krátkých filmů bylo nominováno devět autorských počinů. Šestice filmů se utká v kategorii televizní a online tvorby. Nejpočetnější je pak kategorie slučující videoklipy a zakázkovou tvorbu, v níž se utká 32 různorodých příspěvků od reklam a spotů k úvodním titulkům. O vítězi jednotlivých kategorií letos nově bude rozhodovat Rada animovaného filmu v online hlasování.

Psi ostrov Isle of Dogs Wes Anderson 04

Herní soutěž ve znamení lahůdek z celého světa
Do nejužší nominace mezinárodní soutěže nezávislých počítačových her se dostalo 20 přihlášených titulů. Za českou stranu se soutěže účastní logická hra CHUCHEL Jaromíra Plachého ze studia Amanita Design, která čerstvě získala herního "Oscara" na Independent Games Festival (IGF) v kategorii nejlepší vizuální zpracování. Pro milovníky vláčků se představí strategická hra s vlaky Mashinky Jana Zeleného. Hry posoudí tříčlenná mezinárodní porota a určí vítěze ve dvou kategoriích: Hra pro děti a Vizuální počin. Mezinárodní herní soutěž festivalu Anifilm nemá v evropském kontextu konkurenci. Akci podobného druhu můžeme nalézt nejblíže v San Franciscu a to na již zmíněném festivalu nezávislých her IGF.

Soutěžní snímky budou opět hodnotit čtyři mezinárodní poroty
O vítězích z mezinárodní soutěže rozhodnou i letos porotci, a jako vždy to budou významní představitelé z oboru. A protože má Anifilm poměrně široký záběr soutěžních kategorií, tak jsou tříčlenné poroty hned čtyři. O vítězi v kategorii celovečerních filmů budou rozhodovat animátor Elie Chapuis ze Švýcarska, který se podílel na filmech Fantastický pan Lišák, Můj život Cuketky a nedávno též na Psím ostrově, Američanka Robin Cooper, která působila mimo jiné v proslulém studiu Pixar na pozici Art Designer a dále francouzský producent a spolupracovník Wese Andersona Ben Adler. Osud krátkých a studentských soutěžních filmů budou mít letos v rukou maďarská producentka Brigitta Iványi-Bitter, stojící za svéráznou sérií Candide, dále proslulý režisér Chris Landreth, oceněný Oscarem za film Ryan a specializující se na CGI animaci. Na tu je zaměřený i třetí člen poroty, český režisér Libor Pixa, tvůrce úspěšných autorských i zakázkových filmů. Vítězné filmy v porotě nenarativních a abstraktních animací a videoklipů vyberou režisér Faiyaz Jafri z USA, česká publicistka a teoretička Kamila Boháčková a mezinárodně proslulý režisér nenarativních animací a tvůrce instalací Boris Labbé, původem z Francie. V porotě Mezinárodní soutěže nezávislých počítačových her zasedne Ricky Haggett (Hollow Ponds), Luke Whittaker (State of Play) a za českou stranu to bude Vojtěch Vaněk ze studia Paperash studio, které vyvíjelo úspěšnou hru Dark Train. A ani letos nebudou festivaloví návštěvníci ochuzeni o porotcovské programy. Každý z výše zmíněných se už těší, jak bude předávat své zkušenosti na třeboňských workshopech, přednáškách, komentovaných projekcích či masterclassech.

Co dalšího bude v programu letošního Anifilmu?

Psí ostrov Wese Andersona bude mít na Anifilmu českou premiéru
Na letošním Anifilmu jeho návštěvníky čeká velká animovaná událost – českou premiéru bude mít v Třeboni Psí ostrov (Isle of Dogs), loutkový film uznávaného režiséra Wese Andersona. Tato dobrodružná komedie je po Fantastickém panu Lišákovi druhým animovaným filmem tohoto oceňovaného tvůrce, který posbíral již šest nominací na Oscary. A film přijedou do Třeboně představit jeho tvůrci, v porotách Anifilmu zasednou animátor filmu Elie Chapuis a spoluproducent Ben Adler. Oba se v rámci projekcí i svých dalších programů podělí s diváky i o zážitky a zkušenosti z práce na tomto očekávaném filmu.

Hlavním tématem letošního festivalu je 3D animace                                                                                                                                                                                                                                                          Trojrozměrná počítačová animace je přístup, který je mezi animačními technikami nejmladší. Její dominance, zvláště v oblasti celovečerní tvorby, ale v současné době ostatní přístupy zastiňuje. Je to zároveň technika, jež napomohla tomu, že animovaný film je nejpopulárnější ve své historii. Anifilm v několika blocích připomene více než třicetiletou historii této techniky. 3D představuje nejmasivnější proud současné animace, ale má i mnoho alternativních podob. Na všechny tyto roviny se letošní ročník zaměří prostřednictvím pásem krátkých filmů i projekcemi filmů celovečerních. Zdaleka ale nepůjde jen o filmový program. 

Na možnosti i limity techniky a esteticky vývoj, kterým prošla, poukáže i letošní program složený ze setkání s autory, jejich přednášek a prezentací. Rozsáhlejší masterclass pak povedou uznávaní specialisté na 3D CGI Faiyaz Jafri a Chris Landreth, držitel Oscara za film Ryan. Svůj přístup k technice navíc poodhalí i Job Roggeveen, člen nizozemského tria Job, Joris & Mariake, které má za sebou takové festivalové hity, jako jsou Němí (Mute) či Nahrávka (Single Life), nebo Nikita Diakur s revolučním filmem Hnus (Ugly). Zasvěcený pohled na to nejslavnější studio a techniku, která ho proslavila, pak nabídne animátor Rich Quade, který pracoval v Pixar Animation Studios již od začátku 90. let na filmech jako jsou Toy Story: Příběh hraček, Úžasňákovi nebo Příšerky s.r.o. Tam rovněž pracovala i letošní porotkyně Robin Cooper, která jako art directorka pracovala například na filmech Hledá se Nemo či Wall-E .

Panorama současné televizní animace                                                                                                                                                                                                                                                                                            Anifilm vždy reflektoval televizní animaci. Ať už to bylo v rámci mezinárodní soutěže či doprovodných programů. V současnosti se ovšem cosi mění a podobně jako hraná seriálová tvorba pomalu zastiňuje tu filmovou, i televizní animace je čím dál více progresivnější. Anifilm se tedy rozhodl věnovat jí výraznější prostor. Ve čtrnácti programových blocích se tak představí to nejlepší ze současné světové tvorby, z níž většina bude u nás k vidění úplně poprvé.

A tak Třeboň například navštíví na Oscara nominované dětské televizní filmy Gruffalo z produkce BBC a Pohádky naruby (Revolting Rhymes). Pro dospělé publikum to budou programy věnované nejen animovaným padouchům a superhrdinům, jejichž součástí bude agent Archer a seriálová novinka Black Holes, ale třeba i tradičním rodinkám v komediálním sitcomu z prostředí rodinné restaurace Bobovy Burgery (Bobs Burgers) či populární netflixovské sérii F is for Family zasazené do 70. let. Program nevynechá ani populární fantasy svět díky seriálu Oškliví Američané (Ugly Americans), v němž Mark z imigračního úřadu pomáhá začleňovat do života ve velkoměstě i obyvatele z říše fantazie, mezi nimiž nechybí čarodějové nebo třeba upíři. A v jednom z řady dalších televizních bonbónků přijde i hodně satirický a především mrzoutský kůň z oceňovaného seriálu BoJack Horsman.

Anifilm oslaví výročí 100 let založení republiky                                                                                                                                                                                                                                                                                Letos uplyne 100 let od vzniku samostatného Československa. Anifilm se proto rozhodl toto období zmapovat svým vlastním způsobem. Přirozeně přitom spojil síly s partnerským festivalem v Žilině Fest Ančou. Animace ze své podstaty nemá tendenci přistupovat k realitě dokumentárním způsobem. Není tedy příliš časté, že by reflektovala konkrétní historické události. Přesto existují snímky, které dějinné skutečnosti přímo či nepřímo tematizují. Pro program, který bude uveden v Třeboni a následně i na červnové Fest Anče, jsme tedy vybrali filmy, díky kterým divák prochází onou stoletou historií. Některé reflektují svou dobu lépe než desítky stran učebnic dějepisu. Výběr začíná 10 let po založení republiky a končí v polovině 90. let. Začíná tak osvětovým snímkem Významné osobnosti našeho života od neznámého vlasteneckého autora z roku 1928 a končí Švankmajerovou rozlučkou s totalitou Konec stalinismu v Čechách.

Pozapomenuté výjimečné autorky českého animovaného filmu
V průběhu 60., 70., a 80. let absolvovalo hned několik mimořádných autorek, kterým se podařilo natočit jeden, dva či výjimečně i více krátkých filmů, aby však vzápětí z nejrůznějších důvodů opustily oblast animované tvorby a vydaly se ve svých životech jinými profesními směry. V jejich po-animačních životech se na jejich tvorbu tak trochu pozapomnělo, i když jak jejich filmy jasně ukazují, zcela neprávem. Všechny autorky totiž do animovaného filmu vnesly svou originální autorskou výtvarnost. Program připomene tuto opomíjenou část české animace v jedenácti filmech jedenácti osobitých tvůrkyň, z nichž většina svou kreativitu uplatňuje dodnes v jiných, často výtvarných, oblastech. Některé z autorek navíc nebudou chybět mezi hosty festivalu a v moderované diskusi divákům osvětlí jak a kudy se ubíraly jejich profesní cesty,

Zvláštní uvedení a bilance celovečerní tvorby pro děti i dospělé
Anifilm tradičně bilancuje animovanou tvorbu, která prošla českou distribucí za předchozí rok a přináší na plátna zajímavé současné celovečerní animované filmy. V letošním programu tak bude mít své místo například Hmyz Jana Švankmajera, Pračlověk režiséra Nicka Parka ze studia Aardman, pixarovská novinka Coco nebo populární hit loňského léta Já, padouch 3. Doplní je další, u nás zatím neuvedené pozoruhodné filmy Mutafukaz z Francie, nezávislý čínský snímek, Have a Nice Day který na popud Čínské vlády nesměl být promítán na festivalu v Annecy a nejnovější japonské sci-fi anime Kado: Beyond Information. Ve dvou dokumentech, Universum Brdečka a Hermína Týrlová připomene Anifilm tyto významné české tvůrce.

Filmy, které je lepší pustit až po setmění
Tradiční součástí festivalu je Půlnoční animace, pro níž si letos organizátoři nachystali dvě pásma krátkých filmů. Jejich názvy jsou veskrze výstižné: Děsivé a obskurní, Lechtivé a nechutné. Třetí součástí Půlnoční animace, která vždy startuje 30 minut před půlnocí bude jeden z programů televizní panoramy, složený z té nejostřejší produkce kanálu Adult Swim. Fanoušci drsného humoru se tak mohou těšit třeba na Mr. Picklese nebo seriál King Star King.

Cena za celoživotní přínos animovanému filmu patří Libuši Čihařové
Scenáristka, režisérka, animátorka a pedagožka Libuše Čihařová letos oslaví již 88. narozeniny a svou dráhu ve světě animace začínala v roce 1951 ve Studiu Bratři v triku. Pod vlivem velikánů animovaného filmu, jako byli Zdeněk Miler, Václav Bedřich nebo Jiří Brdečka si osvojila různé profese. Stala se vyhledávanou animátorkou, která si vždy dovedla poradit s nejrůznějšími výtvarnými rukopisy. Je podepsána pod více než deseti večerníčkovými seriály. Jen namátkou: O makové panence, Kosí bratři, Bob a Bobek, Štaflík a Špagetka, Nils a divoké husy nebo Maxipes Fík. Od 80. let sama režírovala několika krátkých filmů a seriálů. Dnes Libuše Čihařová bezesporu patří mezi legendy české animace. Své bohaté zkušenosti a nadšení pro animaci ještě donedávna předávala mnohým představitelům nové generace v rámci svého působení na Katedře animované tvorby FAMU. Cena za celoživotní přínos animovanému filmu jí bude udělena během slavnostního zahájení festivalu 1. května.

Animarket a Game Day
Animarket je burza pracovních příležitostí pro studia a školy se zaměřením na animaci, VFX, game development či VR/AR tvorbu v regionu střední a východní Evropy. Akce se uskuteční 4. května a má za cíl napomáhat pracovnímu uplatnění studentů a absolventů škol v kreativním průmyslu s přirozeným důrazem na animaci a také propojovat jednotlivá studia, kterým se tak otevírají možnosti spolupráce. Game Day proběhne 5. – 6. května. Herní vývojáři zde budou v rámci Indie Expa prezentovat své rozpracované hry široké veřejnosti. Připravena je i řada přednášek mezinárodních hostů.

Visegrad Animation Forum
VAF Třeboň je největší každoroční událost pro animační průmysl ve střední a východní Evropě. Tato mezinárodní soutěž animovaných projektů ve vývoji má letos tři kategorie: celovečerní film, krátký film a seriál/TV speciál. Tento rok organizátoři VAFu ještě více prohloubili spolupráci s prestižním sdružením CARTOON. Kromě finanční ceny pro další vývoj oceněných projektů, tak nejslibnější projekty celovečerního filmu a seriálu automaticky postoupí na prestižní francouzské akce Cartoon Media (Bordeaux) a Cartoon Forum 2018 (Toulouse).
VAF Třeboň 2018 je také místo, kde můžete potkat zástupce animačního průmyslu nejen ze střední a východní Evropy. Více než 150 filmových profesionálů - včetně producentů, dramaturgů TV stanic, ředitelé festivalů, distributorů, zástupců národních filmových fondů a mnoho dalších. Ti všichni přicházejí do Třeboně diskutovat o nových vizích a příležitostech v oboru, způsobech financování nebo strategií pro další rozvoj. Velký důraz je kladen na seznámení účastníků a jejich vzájemné propojení.Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Vladimír Brabec: Conneryho miluju, ale naštval mě, pacholek! (1.část )

Brabec perexNa rozhovor se skvělým hercem a znamenitým dabérem Vladimírem Brabcem jsem dorazila s asi 20 minutovým zpožděním. Dole mi otevřela jeho manželka a poslala mě nahoru – prý už na mě čekají a ona že...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Univerzita pro příšerky se představuje!

univerzita pro priserky 200Dne 20. června bude do české distribuce uvedena nová animovaná komedie z produkce uznávaného studia Pixar s názvem „Univerzita pro příšerky“, která na filmové plátno vrací hrdiny ú...


Literatura

GUMIČKOVÁNÍ NENÍ JEN PRO HOLKY

GUMICKOVANI 200Někdo říká, že gumičkování je jenom pro holky. Ale já si myslím, že to není pravda. Gumičky jsou dnes všude a dá se z nich dělat tolik pěkných věcí.

 

...

Divadlo

Divotvorný vstup zlínského Městského divadla do sezóny 2013/2014

200divV sobotu 21. září uvedlo Městské divadlo ve Zlíně první večerní premiéru právě se rozbíhající divadelní sezóny. Pocty „být první v nové sezóně“ se dostalo muzikálu Divotvorný hrnec v režii umělecké šéfky zlínského divadla Hany Mikoláškové.

...

Film

Vítěz diváckého hlasování Letní filmové školy míří do kin

na konci - perexHistoricky první vítěz diváckého hlasování LFŠ uvádí, film režiséra Francise Leeho Na konci světa, vstupuje 25. ledna do české kinodistribuce. Ocenění tento nejsuverénnější debut posledních let sbírá všude, kde ...