Premiéra regionu střední a východní Evropy - Visegrad Animation Forum dává prostor projektům celovečerních animovaných filmů ve vývoji
Banner

Premiéra regionu střední a východní Evropy - Visegrad Animation Forum dává prostor projektům celovečerních animovaných filmů ve vývoji

AF mid vafVe dnech 1. – 3. května 2018 proběhne šestý ročník mezinárodní akce pro filmové profesionály Visegrad Animation Forum. Již tradičně bude jeho jádrem soutěž animovaných projektů ve vývoji ve dvou kategoriích – krátký film a seriál / TV speciál. Novinkou v tomto roce je soutěž chystaných celovečerních animovaných projektů. Tu organizuje Visegrad Animation Forum ve spolupráci s festivalem Anifilm a nově vzniklou platformou CEE Animation.  Region střední a východní Evropy se tak poprvé v historii dočká prezentace celovečerních filmů ve vývoji.

 


Celovečerní film patří mezi královskou disciplínu animace. Takový producentský počin vyžaduje odvahu, trpělivost a velkou dávku energie. I proto jsou animované celovečerní filmy nedočkavě vyhlíženy. Loňskou animační senzací – opět z regionu CEE – byl Loving Vincent (r. Dorota Kobiela, Hugh Welchman, POL), který obletěl celý svět, zlomil rekordy návštěvnosti a posbíral řadu prestižních cen – mj. Evropskou filmovou cenu nebo nominaci na Golden Globes. Na začátku roku 2018 se představil se svým posledním celovečerním dílem Hmyz český velikán animace Jan Švankmajer.


Mezi letošní ostře sledované premiéry předních tvůrců ze střední a východní Evropy patří Another Day of Life (r. Raúl de la Fuente, ES, Damian Nenow, POL) – adaptace reportáže z občanské války v Angole, The Fantastic Voyage of Marona – další film průkopnice celovečerního animovaného filmu Ancy Damian (RO) o bezpodmínečné psí lásce nebo dobrodružství mladého chlapce, který se zmenšil na velikost hmyzu pod názvem Captain Morten and the Spider Queen (r. Kaspar Jancis, EE).

AF VAF2018 banner FB


Všichni tito zvuční tvůrci jsou skvělou zprávou pro animační průmysl regionu střední a východní Evropy.  Právě díky nim a jejich originální práci – i díky tradici animace – se VAF rozhodl uspořádat historicky první soutěž celovečerních projektů ve fázi vývoje z regionu střední a východní Evropy.


Pro pilotní ročník vybírali projekty zkušení producenti a zároveň národní koordinátoři Visegrad Animation Fóra. Filmovou produkci ve své zemi znají velmi detailně a k účasti oslovili ty nejvhodnější zástupce.


Soutěžní šestici otvírá polský rodinný dobrodružný příběh portugalské dívky Fatima and the Secret Treasure, kterou představí jeden z režisérů Barter Kik společně s producentkou filmu Urszulou Łuczak.  Maďarská animace je zastoupena snímkem Helka – r. László Nyikos. Český režisér Ondřej Pecha přiváží svůj připravovaný celovečerní film Jack Russel Zachránce planety (p. Miloslav Šmídmajer), inspirován dílem slavného umělce Vladimíra Jiránka. Letošní nabídku ozvláštní i první celovečerní animovaný makedonský film - fantasy John Vardar vs the Galaxy (r. Goce Cvetanovski, p. Alan Castillo). Úspěšné koproducentské duo

AF Of Unwanted Things
 
Juraj Krasnohorsky a Martin Vandas publiku představí koprodukční povídkový film O nepotřebných věcech a lidech podle knižní předlohy českého spisovatele Arnošta Goldflama. Šestici uzavře polský Schlemiel (p. Włodzimierz Matuszewski), příběh o odvaze a přátelství v nelehkých časech.


V mezinárodní porotě zasednou zkušení filmoví profesionálové – Moe Honan (Noah Is Gone, Moetion Films, Irsko), Manon Messiant (Tram od Michaely Pavlátové, Sacrebleu Productions, Francie), Marc Bonny (Můj život cuketky, Gebeka Films, Francie) nebo Andres Mänd (Nukufilm Studios, Estonsko).


„Tvůrci a originální projekty ze střední a východní Evropy lákají a okouzlují celý svět. A Visegrad Animation Forum se k naší radosti za posledních šest let stalo klíčovým středobodem animace v tomto regionu. Díky těmto dvěma skutečnostem jsme mohli uzavřít unikátní dohodu o spolupráci s prestižním Cartoon Movie, pitchingovým a koprodukčním fórem pro celovečerní animované filmy,“ vysvětluje Anna Vášová, vedoucí sekce celovečerních filmů VAF.

AF Helka


Vítězný celovečerní animovaný projekt tedy získá přímý postup na Cartoon Movie 2019 (Bordeaux, FR), kde se v konkurenci dalších 60 projektů představí více než 850 filmovým profesionálům (distributorům, sales agentům, investorům) ze 40 zemí, a může tak získat klíčové partnery pro svůj film. Samo třeboňské publikum  vybere ze šestice vítěze speciální ceny Nespresso.  


Soutěž proběhne 2. května od 15:15 v prostorách Loutkového divadla v Třeboni v rámci festivalu Anifilm, který se rozhodl transformovat programovou sekci Works in Progress právě na formálnější pitching celovečerních filmů. „S rostoucím zájmem o celovečerní animované filmy jsme se v Anifilmu rozhodli spojit síly s Visegrad Animation Fórem. Pevně doufám, že se tento formát ukáže jako správná cesta a  podpoří setkávání profesionálů na festivalu, stejně jako bujení celovečerní animované produkce ve střední Evropě,“ uzavírá ředitel festivalu Anifilm Tomáš Rychecký.


Visegrad Animation Forum mimo jiné slavnostně uvede také další ročník VAF New Talents – výběrového pásma krátkých filmů vytvořených nadějnými mladými autory z regionu střední a východní Evropy.

 
Přehled soutěžních celovečerních projektů:
1. Fatima and the Secret Treasure
Directors: Bartek Kik, Damian Nenow (Poland)
Executive Producers: Piotr Sikora, Jarosław Sawko, Producers: Sofia Miranda, Magdalena Bargieł, Line Producer: Urszula Łuczak (Poland)
2. Helka
Directors: Nyikos, László, Fazekas, Csaba (Hungary)
Producer: Csortos Szabó, Sándor (Hungary)
3. Jack Russel the Planet Rescuer
Director: Ondřej Pecha (Czech Republic)
Producer: Miloslav Šmídmajer (Czech Republic)
4. John Vardar vs the Galaxy
Directors: Goce Cvetanovski, Macedonia
Producer: Alan Castillo, Macedonia
Coproducers: Kalin Kalinov (Bulgaria), Didier Falk (France), Per Rosendal (Denmark), Miljana Dragicevic (Croatia)
5. Of Unwanted Things and People / O nepotřebných věcech
Directors: David Súkup (Czech Republic), Ivana Laučíková (Slovakia), Leon Vidmar (Slovenia), Agata Gorządek (Poland)
Producers: Martin Vandas (Czech Republic), Juraj Krasnohorský (Slovakia), Kolja Saskida (Slovenia), Wojtek Leszczynski (Poland)
6. Schlemiel    
Director: vacant
Producer: Włodzimierz Matuszewski (Poland)


Kompletní seznam soutěžních filmů najdete na http://visegradanimation.com/selected-projects/Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Zdeněk Zelenka: „Diváci si neoblíbí pohádku, která je hororová“

duch nad zlato 4Režisér a scenárista v jedné osobě. Tak to je Zdeněk Zelenka, který je právem považován za nekorunovaného krále české televizní tvorby, neboť dokázal na televizní obrazovky převést mnoho krásných příběhů v rozmanitých...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Robocop 1 - tip pro čtvrteční lednový večer

Robo 200Za dob komunismu nešlo mnoho amerických filmů do československé distribuce, a tak si bohužel hodně filmů musí fanoušci zopakovat o mnoho let později na VHS, DVD a případně na Blu-ray. Jedním z filmů, které v době své americké premiéry nebyly pro českosl...


Literatura

Agatha Raisinová a otrávený koláč

agata raisinova otraveny kolacPrvní případ z nové řady anglických detektivek může na první pohled asociovat britskou sérii filmů na motity knih Agathy Christie o dámě s detektivními sklony. Hlavní hrdinka této knihy je...

Divadlo

Roztočené Šivovo kolo života
ImageV neděli 29. 1. v pražském divadle ABC se odehrála premiéra výjimečného a originálního tanečně-audiovizuálního představení Šivovo kolo života. Projekt, na kterém se zápalem pracovala skupina skutečných umělců bezmála dva roky, viděl...

Film

KOYAANISQATSI: fascinující pastva pro oči

KOYAANISQATSI 200V roce 1983 vypustil režisér Godfrey Reggio do světa Koyaanisqatsi. Pozoruhodný počin, jehož název pochází z jazyka indiánského kmene Hopi a jeden z jeho významů je „život vyvedený z rovnováhy“.

...