Po zámcích v Bavorsku plných exotiky - Neuschwanstein

Po zámcích v Bavorsku plných exotiky - Neuschwanstein

Tisk

neu200V Bavorsku najdete celkem čtyři zámky, které nechal postavit Ludvík II. Bavorský, aby se mohl opájet krásou a aby se schoval před světem. Jeho práce měla být vládnutí, ale on se raději věnoval umění a představoval si život v jeho oblíbeném středověku, jeho vzory byli Lohengrin a Tannhäuser. Středověké umění a život také značně ovlivnily výslednou podobu pozoruhodných staveb.

 

 

Prvním z představovaných zámků je notoricky známý Neuschwanstein. Možná jste ho ještě nenavštívili, ale jistě jste už podobu zámku mnohokrát zahlédli. Zámek byl dostavěn po dlouhých sedmnácti letech v roce 1886, ukrývá v sobě 200 pokojů a musíte vylézt poměrně velký kopec, než se k němu dostanete.

Z venku může zámek působit jako gotický hrad, ale jak už víte, je to poměrně moderní stavba. Ludvík miloval germánské mýty a středověk a chtěl se ve své době ukrývat před světem nejen ve svých představách, ale vychutnat si vzdálenou dobu co nejlépe to půjde.

 neu 1

V překladu znamená Neuschwanstein “nový labutí kámen” a labutě můžete v interiéru vidět v mnoha podobách. Pro historiky umění je hrad podivnou skládankou mnoha stylů - Ludvík se vůbec neomezoval ve své fantazii a do zámku si přinesl to, co se mu líbilo - a že na jednom místě sdružuje nejen historické ale i různé exotické inspirace. Teoreticky může být zámek dost matoucí, výsledek je ale tak netradiční, barevný a zajímavý, že z vás z toho bude doslova přecházet zrak. Hlavním stylem však zůstává románská architektura, část zámku se podobá spíše gotickému umění.

Stavba zámku byla tak nákladná, že si Ludvík půjčoval na budování od místních. Stavbu diskutoval se svou blízkou přítelkyní Sisi - Alžbětou Bavorskou, jejíž sestru Sofii měl pojmout za manželku. Především proto, aby utišil povídačky o tom, že ho spíše zajímají muži. Plánoval svatbu, navrhoval svatební kočár, šaty, svatební tabuli, ale Sofii si nakonec nevzal, neboť záležitost kolem mužů nebyla pouhá pomluva. Celý život obdivoval také tvorbu Richarda Wagnera, kterého různě podporoval.

 neu opr

V letošním roce zámek prochází v jedné ze svých částí rekonstrukcí. Prohlídkový okruh vám tak zabere přibližně 40 minut, z 200 místností uvidíme opravdu jen úzký výběr. Provede vás audioprůvodce, který je i v češtině.

Jedním z nejzajímavějších prostorů je jistě trůnní sál, jehož interiér je inspirován istanbulskou mešitou Hagia Sofia. Co je však opravdovou raritou - trůnní sál bez trůnu, jelikož už na něj nebylo dostatek finančních prostředků.

Druhou z nejpůsobivějších místností je Síň pěvců, která ale koncerty nehostila, i když se to podle názvu tak může zdát. Magická malba svatého lesa je inspirovaná Wagnerovou operou Parsifal.

 

neu 5

Krásná je Ludvíkova ložnice, vyzdobena malbami z germánských mýtů, hlavním námětem je příběh Tristana a Isoldy. Přímo na ložnici navazuje malá osobní kaplička.

Jak už bylo řečeno - Ludvík se nesvazoval u svých návrhů na stavbu zámku žádnými pravidly, a tak, i když měl hrad navozovat středověkou atmosféru, kuchyně byla vybudována podle tehdejších nejmodernějších parametrů, při konstrukci Ludvík využíval moderní oceli.

Na zámku můžete nahlédnout do zimní zahrady, Ludvík často navštěvoval svou umělou jeskyni, která byla elektricky osvětlená, a barvy světel se dokonce měnily.

neu 3

Od zámku také můžete vidět Marienbrücke, který je pojmenovaný po matce Ludvíka a je k němu ze zámku možné dojít přibližně za 15 minut, cesta je dobře značená. Jelikož se ocitnete na ne úplně stabilním mostě v obrovské výšce, zvažte své možnosti - zda se na most podívat nebo ne.

V dnešní době je v zámku kavárna a samozřejmě zámecký obchod, kde najdete mnoho předmětů s motivy Bavorska, Ludvíka II. Bavorského, labutě, pohlednice a knížečky o historii hradu. Najdete zde také malý sál, ve kterém je promítána animace, jak se zámek stavěl a jak by vypadal, kdyby se realizovaly všechny Ludvíkovy plány.

neu 4

Skupiny na prohlídku vycházejí každých 5 minut a tak se z této krásné a netradiční památky stává továrna na turisty. I přesto jsem přesvědčena, že jednou za život je návštěva zámku Neuschwanstein téměř povinností.

Foto: autorka


 

Přihlášení



Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Klid, ticho a útulno, to vždy o Vánocích obstarala maminka, říká operní pěvkyně Libuše Márová

libuse marova200I když paní Libuše Márová oslaví právě 24. prosince kulatiny, rozhovor byl nakonec o něčem jiném. Třeba o tom, jak jednou „oslavila“ Štědrý den v Amsterdamu či jak strávila silvestrovské „veselí“ v Oslo. V obou případech tam byla prac...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Dcera divočiny zve do kina

Dcera divočinyHelena žije idylický život. Má milujícího manžela, krásnou dcerku, domov, stabilní práci. Ale má i tajemství. Jako dítě vyrůstala v divočině, naprosto odříznutá od světa, vychovávána svým tvrdým otcem tak, aby byla schopná přežít i v nejd...


Literatura

Dopisy od mrtvého

dopisy od mrtveho perexČtenářům Stevea ROBINSONA není nutné představovat amerického genealoga Jeffersona Tayta, který se vydává opět řešit záhadu v Anglii. Žije již trvale v Londýně, má malého synka, takže od rodiny se mu moc nechce. Ale ...

Divadlo

Vitamín D aneb Divadla spolu!

vitaminD 200Divadelníci z nejrůznějších koutů celé republiky se spojili v unikátním, společném projektu, který všem divákům umožní být při tom. Zástupci třinácti divadel od Chebu až po Ostravu si vymysleli společnou kreativní výzvu, v rámci které každý zúč...

Film

V druhé půli února začne přehlídka španělsky mluveného filmu

pelicula logoNa letošní přehlídce španělsky mluvených filmů LA PELÍCULA (v Praze ji zastihneme mezi 18. a 23. únorem, poté se přesouvá do Brna, Hradce Králové a Ostravy) si zopakujeme tragikomedii Pedra Almodóvara Bolest a sláva. Do tuzemských kin se sice ...