„Čtyřlístek ve službách krále“

„Čtyřlístek ve službách krále“

ctyrlistek-ve-sluzbach-krale2 200Odložená premiéra filmu Čtyřlístek ve službách krále je naplánována na 28.2.2013. Konečně se tedy dočkáme oblíbených animáků a uvidíme, jaká dobrodružství budou zažívat tentokrát.Historie Čtyřlístku

Historie čtyř přátel - Fifinky, Bobíka, Myšpulína a Pindi - začala v roce 1969, kdy se v redakci nakladatelství Orbis objevil 24letý Jaroslav Němeček s prvním příběhem, nazvaným Vynález prof. Myšpulína. Původně vůbec nepočítal s tím, že by příhody Čtyřlístku mohly mít nějaké pokračování, ale velký zájem čtenářů si vynutil další díly. První tři příběhy si vymyslel Jaroslav Němeček s Vladimírem Urbanem, později mu ale s vymýšlením všech žertů, dobrodružství, vynálezů a pohádkových situací pomáhali i další spisovatelé. Jedním z prvních spoluautorů byla Ludmila Kolářová-Junková, poté Dagmar Vránová, Petr Karmín (Pavel Šrut) a Zuzana Brodová. V roce 1970 začala psát scénáře Čtyřlístku legendární Ljuba Štíplová (nejprve pod pseudonymem svého manžela Miloše) a vytvořila základní povahové vlastnosti postaviček. Pokud byl ilustrátor Němeček duchovním otcem Čtyřlístku, tak tou pravou matkou jim byla spisovatelka Ljuba Štíplová. Po roce 1991 se připojili další autoři: Libuše Koutná, Hana Lamková, Josef Lamka, Jiří Poborák, Tomáš Nový, Milan Dvorský, Stanislav Hojka, Karel Ladislav (Jiří Čehovský) a další.

Příběhy Čtyřlístku vycházely v časopisecké edici Knihovnička Čtyřlístek 6x – 9x ročně. Náklad se koncem 80. let vyšplhal na 220 tisíc výtisků v jednom vydání, a i při tomto vysokém nákladu zůstal Čtyřlístek podpultovým zbožím. Stal se skutečným kulturním fenoménem.

V roce 1990 vzniklo soukromé nakladatelství Čtyřlístek pokračující v tradici. Dnes vychází Čtyřlístek 20x ročně jako hlavní časopis a doplňují jej i občasné speciály. Nejúspěšnější z nich, Muž z budoucnosti (1991), jehož autorem jsou Štíplová a Němeček, dosáhl nákladu 60 tisíc výtisků. Čtyřlístek je rodinný časopis, kterým nepohrdnou ani ti, kteří mají dětská léta již dávno za sebou, a navíc se těší oblibě u vášnivých sběratelů.

ctyrlistek bobik myspulin

Vznik filmu slovy Miloslava Šmídmajera

Patřím ke generaci, která zažila Čtyřlístek jako podpultové zboží. Už vycházel několik let, když jsem se po jednotlivých časopisech začal pídit, ale zdaleka jsem nesehnal všechny. Právě naopak – každý sehnaný byl tak trochu „sváteční“… A tak jsem si Čtyřlístku paradoxně užil víc jako dospělý. Pod záminkou, že jej kupuji pro dorůstající děti, jsem nosil jednotlivá čísla domů a všechny přečetl… A když zavolal Honza Jíra a pozval mě do CinemArtu k panu Třískovi a zeptali se mě, jestli by mě zajímalo pomoct na svět filmovému Čtyřlístku, hned jsem nadšeně souhlasil.

A přiznal jsem, že jako producent jsem vlastně chtěl začít animovanými filmy. Byl jsem za panem Milerem a snažil jsem se ho nadchnout pro celovečerního Krtečka: „Člověče, proč jste nepřišel před deseti lety?“, zeptal se. „To bych do toho rád šel, ale teď je mi 80, tak jak Vám mám slíbit, že to vůbec stihnu dodělat?“. Nakonec se dožil devadesáti, ale Krteček už nevznikl. Podobně tomu bylo s Křemílkem a Vochomůrkou a Zdeňkem Smetanou. Tento - jeden z nejmilejších lidí - mě poučil, že existují krátké a dlouhé dny. Krátké, když pracujete na filmu, a dlouhé, když nemusíte dělat nic… Elegantní odmítnutí. Třetí na seznamu byl Čtyřlístek, ale ztratil jsem odvahu a pustil se do hrané tvorby. Uplynulo deset let, najednou zazvonil telefon a stačila krátká návštěva CinemArtu a setkání s nesmírně sympatickými manželi Němečkovými a brzo jsme rozběhli přípravy animovaného Čtyřlístku. Při setkání s jedním z partnerů zazněla pochybnost: „A není Čtyřlístek přece jen pro úplně malé děti?“. Nechali si udělat drahý průzkum od renomované společnosti a víte, co jim vyšlo? Cílovou skupinou jsou prý dospělí od 35 let výš!

To je sice pravda, ale „výzkum-nevýzkum“, není pochyb, že se s našimi hrdiny nejvíc baví děti. A také ti, kteří nezapomněli být dětmi a mají rádi hravost a legraci. Jsem rád, že mezi ně mohu patřit – a jen doufám, že Čtyřlístek ve službách krále založí tradici filmových příběhů s hrdiny Pinďou, Myšpulínem, Bobíkem a Fifinkou, tou báječnou holkou do nepohody.
Miloslav Šmídmajer, producent

ctyrlistek sendivoj

Jak film vznikal

Film Čtyřlístek vznikal ve studiu Alkay, které funguje od roku 1999 a od začátku se specializuje na charakterovou 3D animaci a kreslenou animaci. „Čtyřlístek je pro nás další technologický krok a velká výzva. Je to první celovečerní film vyráběný v našem studiu. Čtyřlístek je navíc náročný tím, že má čtyři hlavní postavy, které jsou na plátně neustále spolu,“ říká Petr Horák, šéf studia Alkay.

Aby bylo možné vytvořit obraz co nejreálněji, animátoři si většinu scén sami či s režisérem přehrávají nebo před zrcadlem trénují. Tým má 14 stálých animátorů (a postupem času přibyli další), kteří se starají o to, aby oblíbené postavy doslova obživly. Celkem by jeden animátor měl za jeden měsíc animovat 40 vteřin filmu, což vypadá jako málo, ale je to velká spousta práce.

A jak se pracuje na jednotlivých postavách? „Nejvděčnější je Bobík, který všechno řeší silou, ten se nám dělal dobře. Další vděčná postava je Pinďa – věčný smolař, často se kolem něho něco děje, třeba zakopne a ostatní se mu smějí. Myšpulín je už těžší, protože by měl být vážnější, takový přechytralý pan profesor. A nejtěžší postavou je Fifinka, která má být něžná, milá dívka a zároveň i vedoucí celé party. Bylo těžké z ní neudělat semetriku. U ní hodně pracujeme s ušima – zda je Fifinka veselá nebo smutná se pozná podle uší,“ říká Petr Horák.

ctyrlistek fifi pinda

Příběh filmu

Malý výlet na Pražský hrad k Fifinčiným narozeninám nabídne Čtyřlístku úžasné setkání – ve Zlaté uličce je nejdříve přepadne živý Lev, který je pak zavede tajnými podzemními chodbami až k hrobce českých králů, kde na ně už čeká samotný král a císař Rudolf II.

Rudolf II. podniká se svým věrným lvem Aurixem cestu časem z minulosti do přítomnosti, protože podle předpovědí věhlasných císařských astrologů jenom prapodivné bytosti z budoucnosti, které si říkají Čtyřlístek, pomohou získat panovníkovi zázračný kámen mudrců, a tak zachránit království před zrádným alchymistou Kelleym, který se chce zmocnit trůnu. Budou se muset postavit i mocnému démonu zimy, smrti a zmaru Zimozelovi, který chce na zemi nastolit vládu věčného ledu.

Než se Fifinka, Myšpulín, Piňďa a Bobík nadějí, rozběhne se kolotoč neuvěřitelných střetů, konfliktů a peripetií, v nichž se hrdinové dostanou i do minulosti na královský dvůr, kde jim doslova půjde o život.

A jestli Čtyřlístek vyřeší všechny nástrahy a nečekané překážky, které jim postaví do cesty Kelley a mocný Zimozel, na to se přijďte podívat do kin – premiéra je 28.2. 2013.


 

Rozhovor

S paní Jarmilou se hezky »pracovalo« i výborně »kamarádilo«

Hlasatelka 200Televize provází náš život víc jak šedesát let. Tato fascinující instituce prošla řadou etap, stále se vyvíjí. Mnohé profese zanikly, nové vznikají. Právě tohoto tématu se dotýká kniha Daniela Růžičky, v které první televizní hlasatelka J...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Boj o Řím: návrat historického velkofilmu

boj o rimHistorické velkofilmy prožívaly svůj zenit v 50. letech, avšak v půli 60. let jsou již diváci těmito kolosálními produkcemi přesyceni. Smrtelnou ránu žánru zasahují především dva filmy, Kleopatra J. L. Mankiewicze, které utržila v ...


Literatura

Urban fantasy z Londýna podruhé: Dominion Petera McLeana

dominion 200V únoru vyšla v nakladatelství Host kniha plná magie a nadpřirozena Dominion od anglického autora Petera McLeana. Toužíte-li poznat multikulturní Londýn nejen z jeho oslnivé strany, autorova představivost vyplodila knihu přesně pro vás!

...

Divadlo

Zlínský Tartuffe: Radovan Král v titulní roli nestárnoucí komedie

tartuffe 200Radovan Král, vítěz divácké ankety Aplaus 2016 v kategorii nejlepší herec loňské sezony Městského divadla Zlín, začal spolu s dalšími členy uměleckého souboru zkoušet novou inscenaci, nestárnoucí Molièrovu komedii Tartuffe v režii Pavla Kheka. P...

Film

Portrét dívky v plamenech: Utajená vášeň z 18. století

divkavplamenechV kinech právě nyní můžete zhlédnout francouzské romantické drama o lásce dvou dívek na mořském pobřeží v roce 1760. Film je o touze po svobodě, ale i o umění přijmout svůj osud. Dějem od začátku prostupuje báj...