12. Přehlídka animovaného filmu v Olomouci

12. Přehlídka animovaného filmu v Olomouci

Email Tisk

200pafPAF je ojedinělou českou platformou zaměřenou na filmovou animaci a současné umění. Již 12. ročník Přehlídky animovaného filmu proběhne od čtvrtka 5. prosince do neděle 8.prosince 2013 v Uměleckém centru Univerzity Palackého (Konvikt) a dalších festivalových lokacích Olomouce.

 

 

 

Kurátorský tým PAFu se dlouhodobě zabývá širokým pojetím fenoménu animace v kontextu kinematografie, mediálních studií a vizuálního umění. PAF úzce spolupracuje jak s vysokoškolskými pracovišti, tak s galeriemi, muzei a kiny v České republice a v zahraničí.

PAF 2013 BUDE VE ZNAMENÍ PESTROSTI PADESÁTÝCH LET A KINETIKY OBRAZU

Dvanáctý ročník festivalu nabídne celkem dvě hlavní programové sekce, jednu soutěžní sekci, dohromady více jak 50 programových bloků, které tradičně sestávají z projekcí, přednášek, autorských prezentací, workshopů, koncertů, instalací a výstav.

Pestrá padesátá

(www.pifpaf.cz/cs/pestra-padesata)

Hlavní programovou sekcí jsou Pestrá padesátá, věnující se československé vizuální kultuře v 50. letech. 20. století. Sekci pro PAF připravil vizuální umělec, sběratel a archivář Pavel Ryška. „Program Pestrých padesátých představí v pěti tematických sondách malou část obrazů z pozapomenutých vrstev československé vizuální kultury,“ dodává Ryška. Program věnovaný Pestrým padesátým se staví proti představě „šedivého bezčasí“ totality, tematické bloky budou zaměřeny na dobovou karikaturu, knižní ilustraci, páskovskou módu, vesmírné objevy, reklamu i propagandu a dětské pohádky. Zvláště podrobně bude představena tvorba ilustrátora Jaroslava Maláka.

Kinetika obrazu

Tato sekce nabídne autorské projekce a instalace, prezentace a diskuze, které se vážou k otázkám základních elementů pohyblivých obrazů filmu a videa a jeho přirozené či manipulovatelné proměnlivosti. Mezi osobnostmi, které se v rámci této sekce na PAFu představí, nebude chybět jedna z nejvýznamnějších světových hvězd současné animace a výtvarného umění – Takeshi Murata (US), dále vizuální umělec věnující se filmovým instalacím a vztahu mezi vznikem obrazu a jeho reprezentací Gábor Özs (HU), Jednu vteřinu života Julie Roberts představí vizuální umělce Tomáš Svoboda (CZ). Filmovou událostí bude bezesporu projekce snímku Wavelenght (1966–67) kanadského experimentálního filmaře Michaela Snowa z originálního 16mm materiálu v kině Metropol.

paf

PAF Kult pro rok 2013 je Ernest Edmonds

(www.pifpaf.cz/cs/paf-kult-2013) – legendární britský průkopník počítačem generovaných pohyblivých obrazů a animace, umělec a univerzitní profesor. Vedle autorské tvorby, které se věnuje již od 60. let 20. století, bude Erenst Edmonds na PAFu hovořit také o vlastním vědeckém výzkumu v této oblasti. V přízemí Konviktu navíc připraví instalaci reagující skrze abstraktní obraz na samotný prostor prezentace a přítomnost návštěvníků, ta bude po celou dobu PAFu volně přístupná široké veřejnosti. Kultem PAFu se vždy stává osobnost, která je spjata s animací, kinematografie nebo vizuálním uměním – v minulosti tuto čestnou pozici zaujal mimo jiné Břetislav Pojar, Peter Kubelka, Ivan Ladislav Galeta, Bob Sabiston, Peter Greenaway nebo Constant Dullaart.

Soutěž – Jiné vize 2013 (www.pifpaf.cz/cs/soutez-jine-vize)

Soutěžní sekce PAFu Jiné Vize 2013 mapuje dění na poli pohyblivých obrazů filmu a videa v České republice a snaží se skrze kurátorský výběr o zpřístupňování a otevřenějšímu přijímání současné domácí audiovizuální tvorby, jež se nachází na pomezí výtvarného umění, videoartu a animace. Finální desítku soutěžních děl každý rok vybírá jeden kurátor přizvaný PAFem – jde o umělce, teoretiky, pedagogy či odborníky pohybující se v různých uměleckých oblastech.
Právě díky rozdílnosti odborného zázemí a především zájmů jednotlivých kurátorů je výběr snímků každoročně velmi unikátní a překvapivý. O vítězném snímku posléze rozhodne mezinárodní porota.
Kurátorem Jiných vizí pro rok 2013 je David Kořínek, člen umělecké skupiny RAFANI, vizuální umělec, režisér a pedagog.

PAF dětem

Program vhodný pro dětského diváka bude začínat na Konviktu v pátek, sobotu i neděli vždy v 11 hodin dopoledne.
Přichystán je páteční workshop pohádek s autorkou Terezou Damcovou, v sobotu je přichystáno představení interaktivní audiovizuální knížky Lesokraj za přítomnosti autorů Lou a Kuby Sanitrákových, spojující kouzlo čteného slova a animace. Nedělní Diapozitivní dopoledne naskytne možnost autentického prožitku s promítanými pohádkami za přítomnosti vypravěče.

PAF ART – výstavy a instalace

Zdarma pro veřejnost budou otevřeny všechny výstavy a instalace v rámci programové sekce PAF ART, které budou probíhat především v prostorách olomouckého Konviktu, který bude poměrně exkluzivně otevřen i v dosud nepřístupných místnostech. Instalace tematicky souvisí především s programovými sekcemi Kinetika obrazu a představí mj. práce Takeshiho Muraty, Gábora Ősze, Jiřího Havlíčka, Yoshiho Sodeoky, Tomáše Svobody, Jakuba Hoška a Niki Timkové ad.
Další výstavy se budou odehrávat v Galerii U Mloka, Vitríně Deniska nebo kočovné tramvajové Galerii Dé.
PAF v letošním roce připravil společně s iniciativou ArtMap i unikátní mapu Olomouce zaměřenou na výstavy a kulturní dění města.

paf1

PAF – divadlo, koncerty, VJing /DJing

PAF zahájí sugestivní taneční představení ve tmě Nespatřen – „Jde o „totální dílo“ privátního charakteru. Syntéza uměleckých druhů slouží k vytvoření veskrze intimní kreace, jejíž sugestivnost je umocněna záblesky světla, dovolujícími vidět jen fragmenty zmítajících se těl obou protagonistek v potemnělém prostoru,“ osvětluje ředitel PAFu Alexandr Jančík vystoupení Věry Ondrašíkové a Johany Švarcové.

Ve spolupráci s experty z platformy pro audiovizuální performance Lunchmeat a výzkumným projektem Mediabáze.cz proběhne workshop VJingu, jehož výstupy doplní DJsety v rámci každodenního večerního programu. Workshop je otevřen pro veřejnost, přihlašovat se lze na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Kapacita workshopu je omezená.

Z hudebníků letos vystoupí např. svérázně zemitý Johnny the Horse, zpěvačka a kytaristka Ticho de Beige nebo světově proslulá česko-berlínská elektro-folková kapela Fiordmoss. Skupina svým názvem, zvukem i důrazem na vizuální zpracování klipů odkazuje na tvorbu severských umělců, například Björk. V rámci večerních DJsetů se lze těšit na bombok2bombok DJset, Jakuba Hoška a Niki Timkovou, Pjoniho & Ink Midgeta ad.

Vizuál pro rok 2013

Autorem vizuálu PAF 2013, jenž v sobě citlivě snoubí všechny tematické sekce, je již tradičně Filip Cenek z brněnského Fiume Std – grafického studia bez studia a grafiků. Rozhlasovou znělku pro PAF letos vytvořil český vizuální umělec Roman Štětina. (Znělku si můžete poslechnout zde: https://soundcloud.com/pafolomouc)


 

Rozhovor

Pavel Nový: Karlova Studánka je perla a poklad

Novy perex
Karlovu Studánku navštívil držitel Českého lva, herec Pavel Nový, který  v pořadu S vámi mě baví svět… a ze mě (země) se zachvěla, zavzpomínal na českou komedii století S tebou mě baví svět. Jistě si každý z nás vybaví tři tatínky, jedoucí na...

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Anglie očima Francouze. Stephen Clarke, level 2

zajatec londyna 200Asi každý se někdy potkal s anglickým autorem knih o Francii Stephenem Clarkem. Já tedy také, neboť své frankofilství jen stěží potlačuji a touha vlastnit cokoli, co zavání Francií, nebo ještě lépe Paříží, mě ničí ...

Divadlo

Splašené nůžky – tak trochu jiná hra

200divSplašené nůžky Paula Pörtnera lákají větou „detektivní komedie, ve které, o tom, kdo je vrah, rozhodujete Vy“! Právě tento styl, jenž zapojuje do příběhu diváky, dělá z této hry druhý nejdéle uváděný titul na světě. Ostatně, není divu. Ve Slušovicích je v N...

Film

Film Prezident Blaník bude na plátnech kin už 1. února

halka perexTvůrci celovečerního snímku Prezident Blaník, jehož hlavním hrdinou je lobbista Antonín Blaník (Marek Daniel), dokončí svůj film v rekordním čase. Film půjde do kin už 1. února 2018. Příběh filmu navazujícího na úspěšný ser...