Kytarová legenda Gary Lucas přiveze neznámou verzi Draculy z roku 1931

Kytarová legenda Gary Lucas přiveze neznámou verzi Draculy z roku 1931

Email Tisk

200fKytarový virtuos Gary Lucas, známý z působení v kapele Captain Beefheart a z četných spoluprací s legendárními hudebníky (např. Jeffem Buckleym, Lou Reedem či Nickem Cavem), přijíždí v prosinci do ČR představit unikátní projekt spojující živý koncert a film. Málo známou, kritiky velmi ceněnou španělskojazyčnou verzi filmu Dracula z roku 1931 Lucas živě doprovází zčásti komponovaným a zčásti improvizovaným soundtrackem. Snímek, jehož zvuková stopa obsahuje pouze dialogy a zvukové efekty, podkresluje podmanivými kytarovými linkami. Od premiéry v roce 2009 sklízí projekt nadšené recenze, kvůli náročné realizaci jej však Gary Lucas uvádí spíše výjimečně. V Praze se Španělským Draculou vystoupí 11. prosince v kině Aero, v brněnském kině Scala o den později. České miniturné zakončí opět v Praze, když 14. prosince v klubu Jazz Dock představí projekt Gary Lucas and The Ghosts of Prague. Česká vystoupení Garyho Lucase divákům přináší festival MOFFOM a FAUST Records.

 

Barvitá hra doprovází barvitý film

Druhá, alternativní verze Draculy z roku 1931, je většině filmových fanoušků neznámá. Vznikala po nocích ve stejných kulisách jako slavný Dracula Toda Browninga s Belou Lugosim v hlavní roli. Se stejným scénářem, ale se španělsky hovořícími herci a produkcí. Výsledný film obsahuje o poznání více dynamických záběrů a střihů a atmosferičtější práci se světlem než původní Dracula. Herci, v čele s mexickou legendou Lupitou Tovarovou a ve Španělem Carlosem Villariasem, se odvažují k na svou dobu nečekaně uvolněným a expresivním výkonům. Film se dočkává uznání více než 80 let po svém vzniku – značnou část tohoto období byl považován za ztracený. Učaroval i kytarovému virtuosovi Gary Lucasovi, který se rozhodl navázat na úspěch svého živého soundtracku ke staršímu němému thrilleru režiséra Toda Browninga "The Unholy Three." Živá hudba Garyho Lucase se proplétá filmem a podbarvuje dialogy i dlouhé záběry, jež původně obsahovaly pouze zvukové efekty: „Lucas, usazený před plátnem s několika pedály a dvěma kytarami, vysílá směrem k publiku téměř nepřetržitý proud zvuků připomínajících gotické varhany, řítící se vodu nebo tikot hodin, temné country hrané se slidem na malíčku či zlověstné flamencové rytmy,“ popisuje recenze v The Guardian. Večer v pražském Aeru se ponese v náležité atmosféře i po skončení samotného filmu: připraveny jsou šansony a písně ze 20. a 30. let, projekce černobílých filmů na baru či španělské víno.

f

Gary Lucas: Virtuos s jedinečným stylem

Garyho Lucase americký časopis Rolling Stone nedávno nazval „zázrakem moderní kytary.“ Svoji kariéru začínal v legendární vizionářské kapele Captain Beefheart. Později spolupracoval s osobnostmi formátu Leonarda Bernsteina, Jeffa Buckleyho, Lou Reeda, Johna Cala, Nicka Cava, Iggyho Popa či Patti Smith. I díky hraní s němými filmy si vytvořil jedinečný styl založený na kombinaci různých efektů a prstové techniky, tzv. fingerpickingu, pomocí níž vytváří kontrapunktní kytarové linky. Melodie v nich splývají s rytmickým atakem basových strun a výsledkem není avantgardní experiment, ale promyšlené kompozice s až hypnoticky evokativní silou. „Virtuózní a originální, mystická a vtipná,“ popisují Lucasovu hru New York Times.

f1

Gary Lucas and The Ghosts Of Prague

Na českém labelu Faust Records vyšel před dvěma lety vinyl Gary Lucas Plays Bohemian Classics, na který Lucas zařadil s humorem sobě vlastním upravené kompozice Dvořáka, Janáčka, Smetany a Plastic People of the Universe. Speciální vztah k českým zemím prozrazuje také album The Ghosts Of Prague, které Lucas natočil v devadesátých letech ve Faust Records v Praze. Nyní tento projekt znovu ožívá pod názvem Gary Lucas and The Ghosts of Prague. Připravuje se reedice alba i koncerty. Projekt bude představen v pražském Jazz Docku 14. prosince, jádro živé kapely tvoří vedle Garyho Lucase původní autoři: Richard Faust Mader – kytara, synth (dříve Combo FH, Urfaust, Faust Records ) a Pat Fulgoni-voc, synth ( UK - Kava Kava, Chocolate Fireguard ), spolu se známým hráčem na didgeridoo Ondřejem Smeykalem a hráči na perkuse. Jako host na legendární analogový syntezátor ARP 2600 se představí Aleš Vejnar.

GARY LUCAS PLAYS SPANISH DRACULA

11. 12. 20.00 Kino Aero, Praha. Vstupenky a informace na www.kinoaero.cz  
12. 12. 20.30 Kino Scala, Brno. Vstupenky a informace na www.kinoscala.cz

GARY LUCAS AND THE GHOSTS OF PRAGUE

14. 12. Jazz Dock, Praha.

Vstupenky a informace na www.jazzdock.czwww.garylucas.com 

Foto: jazzdock.cz


 
Banner

Rozhovor

Aleš Brichta: „Nechtěl bych skončit jako typický popový prostitut.“

Aleš Brichta, ikona naší rockové scény, právě dojel vzpomínkové turné, ale stále má před sebou spoustu koncertů. V rozhovoru si můžete například přečíst, jak to vypadá s novou deskou či co si myslí o turné Arakain. Tak směle do ...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (28)

Z archivu...


Literatura

Čistý řez rezavým skalpelem v Operaci Rath

OperaceRath perexLékařské prostředí patří k atraktivním literárním tématům, stejně tak prostředí policejní a kriminalistické. V kauze notoricky známé korupční aféry doktora Davida Ratha se obě profese potkaly a stvořily ...

Divadlo

Divadelní festival v Avignonu

avignon 200Největší, nejproslulejší, nejoblíbenější, nejnavštěvovanější... ještě mnoho dalších nej má divadelní festival  - či spíše festivaly - v Avignonu.

...

Film

Valerian a město tisíce planet

valerianValerian (Dane DeHaan) a Laureline (Cara Delevingne) jsou zvláštní vládní agenti, kteří mají na starost udržovat pořádek v lidských vesmírních teritoriích. Valerian má se svou kolegzní víc než jen profesionální záměry a neustále jí dává milostní návrhy....