Holešovice Bubny v objetí Vltavy – už 130 let
Banner

Holešovice Bubny v objetí Vltavy – už 130 let

Email Tisk

Holesovice 200V Muzeu hlavního města Prahy probíhá výstava Holešovice Bubny – v objetí Vltavy, která navazuje na cyklus předešlých výstav o pražských historických předměstích. Prostřednictvím stovek starých fotografií, pohlednic a dalších materiálů představuje život Holešovic od 2. poloviny 19. století do 80. let století dvacátého. 

Návštěvník prochází dávno zmizelými ulicemi a seznámí se s historií holešovického průmyslu, železniční a lodní dopravy, se všedním životem zdejších obyvatel i s jejich lidovou zábavou a kulturním životem. Opomenut není ani sport, ať už se jedná o stadion na Letné, nebo o Zimní stadion na Štvanici, který několikrát hostil mistrovství světa v ledním hokeji. Pozornost je věnována také dění na Výstavišti, počínaje Jubilejní výstavou roku 1891 až po kdysi slavné Pražské vzorkové veletrhy, jejichž připomínkou je dodnes Veletržní palác. K výstavě vyšla reprezentativní publikace, která je obrazovým historickým průvodcem dějinami Holešovic.

Holesovice 1


První dochovaná zmínka o Holešovicích pochází z roku 1228. Původně byla součástí vsi Holešovice i osada Holešovičky, neboli Malé Holešovice na pravém břehu Vltavy, avšak ta byla od 16. století přičleněna k libeňskému panství.


Původně nevelká zemědělská osada Holešovice v místech dnešního nádraží Praha-Holešovice se koncem 19. století rozrostla a změnila se v jedno z nejvýznamnějších průmyslových předměstí Prahy. V roce 1850 byly Holešovice spojeny se sousední vsí Bubny a roku 1884 byly Holešovice-Bubny připojeny k Praze.


Reformou pražských obvodů roku 1960 byly Holešovice-Bubny oficiálně přejmenovány na Holešovice. Roku 1984 bylo do Holešovic dovedeno metro – byl uveden do provozu úsek III.C se stanicemi Vltavská a Nádraží Holešovice. V té době bylo také otevřeno stejnojmenné nádraží.

Holesovice 2


Povodeň v srpnu 2002 zaplavila větší část Holešovic.


Bubny jsou bývalá vesnice severně od centra Prahy. V roce 1850 byly sloučeny s Holešovicemi do obce Holešovice-Bubny.


Bubny bývala ves rybářů nedaleko Prahy na levém břehu Vltavy. Ves Bubny je poprvé připomínána v tzv. vyšehradském falzu z roku 1088. Brod u Bubnů je zmiňován k roku 1105, kdy jej použil kníže Svatopluk při svém tažení proti svému bratranci Bořivojovi II., usazenému na Hradě.


V období třicetileté války byl statek Bubny v držení Albrechta z Valdštejna.

Holesovice 3


Po roce 1750 se začaly Bubny rychle rozvíjet.

Místo a datum konání výstavy: Muzeum hlavního města Prahy, hlavní budova muzea, Na Poříčí 52, Praha 8, od 26. listopadu 2014 do 19. dubna 2015.
 
 www.muzeumprahy.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 32

Čtěte také...

Česko-německý projekt chce obnovit zapomenutou křížovou cestu

Frydlant200Frýdlant na Liberecku chce obnovit téměř zapomenutou křížovou cestu z 18. století. Kapličky sice v minulosti přišly o své obrazy a některé jsou i rozvalené; na místě ale zůstaly. Obnova cesty je jednou z akcí česko - německého projektu Paměť v kraj...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Nejen e-čtečky, ale i tablety a počítače jsou v oblibě pro čtení knih

KOYAANISQATSI 200Ani knihy neunikly moderním technologiím; oproti minulosti jsou čím dál více propojované třeba s chytrou elektronikou. Technologický pokrok několika posledních let rozšířil možnosti, jak jak si svou oblíbenou knihu přečíst.

...

Divadlo

Láska kvete v každém věku

posledni romance 200Divadlo Ungelt uvedlo začátkem tohoto roku na své scéně hru Joea DiPietra Poslední romance, ve které se sešly vyzrálé herecké osobnosti Alena Vránová, Petr Kostka a Carme...

Film

Vánoce, Vánoce přicházejí - a co si o nich přečteme

vano 200Také letos spatříme na obrazovce všechny možné pohádky (včetně několika premiérových), aniž diváci již rozlišují, zda vznikly v televizi nebo se původně promítaly v kinech. Jenže: každý rok se opakují stále tytéž tituly. Mají společný jediný rys - té...