Holešovice Bubny v objetí Vltavy – už 130 let

Holešovice Bubny v objetí Vltavy – už 130 let

Email Tisk

Holesovice 200V Muzeu hlavního města Prahy probíhá výstava Holešovice Bubny – v objetí Vltavy, která navazuje na cyklus předešlých výstav o pražských historických předměstích. Prostřednictvím stovek starých fotografií, pohlednic a dalších materiálů představuje život Holešovic od 2. poloviny 19. století do 80. let století dvacátého. 

Návštěvník prochází dávno zmizelými ulicemi a seznámí se s historií holešovického průmyslu, železniční a lodní dopravy, se všedním životem zdejších obyvatel i s jejich lidovou zábavou a kulturním životem. Opomenut není ani sport, ať už se jedná o stadion na Letné, nebo o Zimní stadion na Štvanici, který několikrát hostil mistrovství světa v ledním hokeji. Pozornost je věnována také dění na Výstavišti, počínaje Jubilejní výstavou roku 1891 až po kdysi slavné Pražské vzorkové veletrhy, jejichž připomínkou je dodnes Veletržní palác. K výstavě vyšla reprezentativní publikace, která je obrazovým historickým průvodcem dějinami Holešovic.

Holesovice 1


První dochovaná zmínka o Holešovicích pochází z roku 1228. Původně byla součástí vsi Holešovice i osada Holešovičky, neboli Malé Holešovice na pravém břehu Vltavy, avšak ta byla od 16. století přičleněna k libeňskému panství.


Původně nevelká zemědělská osada Holešovice v místech dnešního nádraží Praha-Holešovice se koncem 19. století rozrostla a změnila se v jedno z nejvýznamnějších průmyslových předměstí Prahy. V roce 1850 byly Holešovice spojeny se sousední vsí Bubny a roku 1884 byly Holešovice-Bubny připojeny k Praze.


Reformou pražských obvodů roku 1960 byly Holešovice-Bubny oficiálně přejmenovány na Holešovice. Roku 1984 bylo do Holešovic dovedeno metro – byl uveden do provozu úsek III.C se stanicemi Vltavská a Nádraží Holešovice. V té době bylo také otevřeno stejnojmenné nádraží.

Holesovice 2


Povodeň v srpnu 2002 zaplavila větší část Holešovic.


Bubny jsou bývalá vesnice severně od centra Prahy. V roce 1850 byly sloučeny s Holešovicemi do obce Holešovice-Bubny.


Bubny bývala ves rybářů nedaleko Prahy na levém břehu Vltavy. Ves Bubny je poprvé připomínána v tzv. vyšehradském falzu z roku 1088. Brod u Bubnů je zmiňován k roku 1105, kdy jej použil kníže Svatopluk při svém tažení proti svému bratranci Bořivojovi II., usazenému na Hradě.


V období třicetileté války byl statek Bubny v držení Albrechta z Valdštejna.

Holesovice 3


Po roce 1750 se začaly Bubny rychle rozvíjet.

Místo a datum konání výstavy: Muzeum hlavního města Prahy, hlavní budova muzea, Na Poříčí 52, Praha 8, od 26. listopadu 2014 do 19. dubna 2015.
 
 www.muzeumprahy.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

RENÁTA LUCKOVÁ


redaktorka

    je fotografka, novinářka, moderátorka a koučka. V autorské dvojici s Pavlem Veselým organizovali a moderovali mnoho akcí. Vedla rozhovory s různými významnými osobnostmi – podnikateli, manažery, politiky, diplomaty, s lidmi z kultury a dalšími. Její fotografie a texty byly publikovány např. v Katolickém týdeníku, na webových stránkách Arcibiskupství pražského, Historická šlechta, Svět úspěšných, v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, v časopise Naše rodina, v tiskové agentuře MediapressServis, v časopise Policista, Český bratr, Překvapení aj. Absolventka VŠE a UK. Má zkušenosti v oblasti PR, reklamy a marketingu, ale i v oblasti  firemních financí, personálního řízení a andragogiky.

    Spolu s Pavlem Veselým jsou autoři knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP", která vyšla k jeho 70-tým narozeninám, kde publikovala i své fotografie.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 40

Čtěte také...

Vojenské múzeum Bunker BS- 8

bunker perexBratislava pre všetkých ponúkala počas aprílového víkendu malým aj veľkým návštevníkom prehliadku priestorov vojenského múzea Bunkeru BS- 8 Hřbitov. Ide o vojenské opevnenie, ktoré je symbolom vlastenectva a veľko...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Budou Čáry života nejlepší Young Adult knihou tohoto roku?

cary-zivota200Když se má objevit novinka od autorky populární knihy či série, vždy ji provází velké očekávání a zároveň i obavy. Dokáže se vyrovnat své předchůdkyni? Čarám života od autorky Veroniky Roth se to rozhodně povedlo.

Divadlo

Divadlo na Vinohradech uvádí: Peter Shaffer - AMADEUS

ama 200Pražské Divadlo na Vinohradech uvedlo 7. listopadu premiéru Amadea známého britského dramatika Petera Shaffera. U diváků oblíbenou inscenaci připravuje režisér Martin Čičvák na scéně ...

Film

Dny Severu ukončilo finské drama

zaslouzim textSkandinávský dům již po šesté pořádal festival Dny Severu, který přibližuje kulturu skandinávských zemí pomocí filmových projekcí, besed a přednášek nebo setkání se spisovateli. Letošním ústředním tématem byly „hlasy menšin“ a ty zazněly ...